Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, tempo είπε

ευχαριστώ για την πρόταση. Την γυψοσανίδα θα ήθελα να την αποφύγω γιατί τρώει αρκετά εκατοστά απο τον ωφέλιμο χώρο του σπιτιού. Ίσως μια λύση θα ήταν μια ηχομονωτική μεμβράνη και απο πάνω βάψιμο με χρώμα με ηχομονωτικές ιδιότητες. Δηλ. μεμβράνη και χρώμα, απλά δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό και εύκολο να γίνει στον κατακόρυφο τοίχο. Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία....

Σόρυ που θα είμαι ωμός, αλλά με μεμβράνες, σάλιο και σπιρτόξυλα δε γίνεται μόνωση. Δεν είμαστε στο star trek να βάζει ο άλλος ένα δυναμικό πεδίο και απέξω να είναι το κενό του διαστήματος. Τα μονωτικά υλικά είναι συγκεκριμένα και θέλουν ικανό πάχος για να δουλέψουν. Το πιό απλό και δόκιμο είναι ο πετροβάμβακας με γυψοσανίδα και μάλιστα διπλή, από 5 εκατοστά πάχος πετροβάμβακα και πάνω.

Πείσε το γείτονα να κάνει κι αυτός το ίδιο από τη μεριά του και μην ακούς παραμύθια για μονωτικές μπογιές και μεμβράνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, BigBlack said:

Σόρυ που θα είμαι ωμός, αλλά με μεμβράνες, σάλιο και σπιρτόξυλα δε γίνεται μόνωση. Δεν είμαστε στο star trek να βάζει ο άλλος ένα δυναμικό πεδίο και απέξω να είναι το κενό του διαστήματος. Τα μονωτικά υλικά είναι συγκεκριμένα και θέλουν ικανό πάχος για να δουλέψουν. Το πιό απλό και δόκιμο είναι ο πετροβάμβακας με γυψοσανίδα και μάλιστα διπλή, από 5 εκατοστά πάχος πετροβάμβακα και πάνω.

Πείσε το γείτονα να κάνει κι αυτός το ίδιο από τη μεριά του και μην ακούς παραμύθια για μονωτικές μπογιές και μεμβράνες.

μια χαρά τα λες και σίγουρα υπάρχουν λύσεις ανάγκης και λύσεις που είναι πολύ καλύτερες.

Απλά έκανα την ερώτηση στο forum για να δω αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη λύση πλην της γυψοσανίδας. Ίσως κάποιο μέλος να έχει κάποια πρόταση που να κάνει κάποια διαφορά χωρίς να χρησιμοποιήσει την γνωστή και δοκιμασμένη λύση της γυψοσανίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tempo είπε

μια χαρά τα λες και σίγουρα υπάρχουν λύσεις ανάγκης και λύσεις που είναι πολύ καλύτερες.

Απλά έκανα την ερώτηση στο forum για να δω αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη λύση πλην της γυψοσανίδας. Ίσως κάποιο μέλος να έχει κάποια πρόταση που να κάνει κάποια διαφορά χωρίς να χρησιμοποιήσει την γνωστή και δοκιμασμένη λύση της γυψοσανίδας.

Υπάρχουν ηχομονωτικά πάνελ, αφρώδη ηχοαπορροφητικά σε διάφορα σχέδια, μαύρου χρώματος. Μια αναζήτηση θα σε διαφωτίσει.

Επίσης, καλό ηχομονωτικό υλικό είναι ο φελλός.

Για να έχεις όμως την όψη του βαμμένου τοίχου στο χώρο σου, δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο από τη γυψοσανίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, van62 είπε

photo.jpg.12d8de3b5af31e6a492f301c5679c53d.jpgκαλημερα σε ολους. Παιδια την γνωμη σας παρακαλω, ανοιξα το καπακι ηλιακου Nobel και βλεπω να τρεχει μια σταγονα αραια αραια, απο τον θερμοστατη,φαινεται και στη φωτο. μαλλον εχει τρυπουλα καπου? χρειαζεται να αλλαξω κατι η το αφηνω ετσι και βλεπω αργοτερα αν χειροτερεψει ??? Ευχαριστω

 

Από τον θερμοστάτη δεν τρέχει τίποτα,  από την φλάντζα της αντίστασης τρέχει.  Σίγουρα θέλει αλλαγή φλαντζας από τεχνικό αφού πρώτα δει και την αντίσταση σε τι κατάσταση είναι.  Για να σκάσει η φλάντζα θα σου έλεγα να δεις και την εκτόνωση επάνω στο καζάνι.  Σωστή φλάντζα σε σωστη πίεση μόνο μετά από πολλά χρόνια θα σου κάνει θέμα και δεν είναι κανόνας. Άρα κάτι το ανάγκασε να δακρύσει. 

Συμβουλευτικα θα πρότεινα ένα καλό φίλτρο χωρίς να σου κόβει πίεση,  να διατηρεί καθαρό το καζάνι,  κρατάει σκουπίδια χώματα και αρκετά σκληρά άλατα μακριά.  Καλύτερα αλλαγή φίλτρου ανά έτος με κόστος 10-20€ και ένα καθαρό καζάνι και σωληνώσεις,  παρά προβλήματα 

Αυτό σαν γενική συμβουλή σε θερμοσίφωνες κ όχι για την φλάντζα 

Στις 15/3/2024 στις 5:43 ΜΜ, flo1 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο υπολογιστής είναι πύργος ή λαπτοπ?

Επεξ/σία από 360city
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις. Εβγαλα τον θερμοστατη και μεσα εκει που μπαινει εχει νερο. Ο θερμοστατης ηταν βρεγμενος,και εβαλα μεσα και ενα λεπτο καλαμακι ξυλινο και ειδα οτι εχει νερο.Δεν θα επρεπε να ειναι στεγνη αυτη η <θηκη> που μπαινει ο θερμοστατης?? Εσφιξα καλα με αλενακι και τη βιδα που ειπε ο hp8. Ευχαριστω και παλι.

Επεξ/σία από van62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, infini είπε

Το ξεφλούδισμα στο ταβάνι είναι κυρίως από την μέση και μπροστά μάλλον λόγω της κλίσης της βεράντας.

Η βεράντα που λες πόσο μήκος έχει; Αν είναι περίπου όσο το κομμάτι που σου παρουσιάζει την υγρασία, δεν είναι από έξω το νερό.

Τι υγρασία έχει ο χώρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή Σαρακοστή!

Έχω αυτή την αυλή στην οποία θέλω να βάλω γαρμπίλι και κάποιες πλάκες για πάτημα.

https://postimg.cc/gallery/R60SS04

Η παρακάτω είναι σωστή σειρά;

1. Ψεκάζω για την αγριάδα
2. Μπαίνει μετά άμμος (μπορώ να την αποφύγω αν δε μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό; γιατί δεν έχω αρκετό ύψος που μπορώ να δουλέψω)
3. Βάζω γεωύφασμα (υπάρχει κάποια πρόταση για επιλογή;)
4. Πλάκες τσιμέντου
5. Γαρμπίλι

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλή Σαρακοστή!

Έχω αυτή την αυλή στην οποία θέλω να βάλω γαρμπίλι και κάποιες πλάκες για πάτημα.

https://postimg.cc/gallery/R60SS04

Η παρακάτω είναι σωστή σειρά;

1. Ψεκάζω για την αγριάδα
2. Μπαίνει μετά άμμος (μπορώ να την αποφύγω αν δε μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό; γιατί δεν έχω αρκετό ύψος που μπορώ να δουλέψω)
3. Βάζω γεωύφασμα (υπάρχει κάποια πρόταση για επιλογή;)
4. Πλάκες τσιμέντου
5. Γαρμπίλι

Ειναι μεγάλη έκταση;;

Στο εξοχικό περιμετρικά του σπιτιού μου έχω βάλει κυβόλιθους διάφορα σχέδια και χρώματα.Με τσάπα τσουγκράνα αλφάδιαζα καλά και του τοποθετούσα μετά.Ολη τη δουλεια την εκανα μόνος.

Πολυ ομορφο τελικό αποτέλεσμα.Αν πιάνουν τα χέρια σου καντο.

https://plakotexniki-kritis.blogspot.com/2013/03/blog-post_1945.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλή Σαρακοστή!

Έχω αυτή την αυλή στην οποία θέλω να βάλω γαρμπίλι και κάποιες πλάκες για πάτημα.

https://postimg.cc/gallery/R60SS04

Η παρακάτω είναι σωστή σειρά;

1. Ψεκάζω για την αγριάδα
2. Μπαίνει μετά άμμος (μπορώ να την αποφύγω αν δε μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό; γιατί δεν έχω αρκετό ύψος που μπορώ να δουλέψω)
3. Βάζω γεωύφασμα (υπάρχει κάποια πρόταση για επιλογή;)
4. Πλάκες τσιμέντου
5. Γαρμπίλι

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους με υγεία πάνω απ'όλα!

Αν δεν είναι η αγριάδες σαν δεντρίλια ποιός ο λόγος να ψεκάσεις?

Σαν βάλεις το γεωύφασμα , τα έχεις θάψει ! Δεν θα βγουν και αυτή είναι η δουλειά του σε καλοπισμό κήπου

'Αμμο γιατί να βάλεις ; Αν βάλεις άμμο πάνω απο το χώμα απλά το σκοτώνεις (βλέψη μελλοντική) γιατί η άμμος είναι μικρόκοκος και θα θαφτεί σε βάθος χρόνου μέσα στο χώμα.

Αρα θα σου πρότεινα , γεωύφασμα , βάζεις τις πλάκες και μετά απλώνεις το χαλίκι σου

Εγώ πάντως θα έκανα ένα μέρος λαχανόκηπο :)

καλή επιτυχία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 360city είπε

Αν δεν είναι η αγριάδες σαν δεντρίλια ποιός ο λόγος να ψεκάσεις?

 

για να ξεραθούν να μην ξαναβγούν και του σηκώσουν τις πλάκες. Το ίδιο και το γεωϋφασμα...άσε έβαλα εγώ γεωϋφασμα και έστρωσα από πάνω χαλίκη, στο χρόνο επάνω είχε γεμίσει αγριάδα το τρύπησε το γεωϋφασμα λες και ήταν χαρτί.

Η άμμος είναι πιο εύκολη στο αλφάδιασμα με την πήχυ, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω εναν τοιχο γυψοσανιδας για να χωρισω 2 δωματια. Να μετατρεψω ενα σαλονι-τραπεζαρια σε υπνοδωματιο και γραφειο. Επειδη θα αλλαξω και το πατωμα γνωριζει καποιος να μου πει τον τοιχο ειναι καλυτερα να τον βαλω πανω στο τσιμεντο οταν θα εχει ξυλωθει το πατωμα η πανω στο καινουριο πατωμα (πατωμα απο πλακες βινυλιου). Επισης καποια συμβουλη για τον εναν υπαρχων τοιχο που ειναι επισης γυψοσανιδα και θελω να βαλω πορτα. Και τελος αφου θα αλλαξω πατωμα σκεφτομουν για καποια εξτρα καλωδια αν μπορω να τα φερω στον τοιχο κατω απο το πατωμα μεσα στο υλικο που ριχνουν για autoleveling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Doubt είπε

Η βεράντα που λες πόσο μήκος έχει; Αν είναι περίπου όσο το κομμάτι που σου παρουσιάζει την υγρασία, δεν είναι από έξω το νερό.

Τι υγρασία έχει ο χώρος;

6 μέτρα μήκος και 3 πλάτος. Στο σπίτι που έχει το ταβάνι έχω μόνιμα ανοιχτό (εκτός από τις μέρες που βρέχει) ένα παράθυρο ώστε να αερίζεται και να περιορίσει την υγρασία. Γενικά η περιοχή έχει αρκετή υγρασία αλλά εκτιμώ οτι μάλλον δεν έγιναν σωστά οι εργασίες πριν 2 χρόνια, είτε στην τοποθέτηση των πλακών, είτε στην επισκευή του ταβανιού. Δεν δικαιολογείται να στάζει το ταβάνι και αρχίσει να ξεφλουδίζει σε μόλις δύο χρόνια από τις εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, papoys1 said:

Ειναι μεγάλη έκταση;;

Στο εξοχικό περιμετρικά του σπιτιού μου έχω βάλει κυβόλιθους διάφορα σχέδια και χρώματα.Με τσάπα τσουγκράνα αλφάδιαζα καλά και του τοποθετούσα μετά.Ολη τη δουλεια την εκανα μόνος.

Πολυ ομορφο τελικό αποτέλεσμα.Αν πιάνουν τα χέρια σου καντο.

https://plakotexniki-kritis.blogspot.com/2013/03/blog-post_1945.html

 

3 hours ago, 360city said:

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους με υγεία πάνω απ'όλα!

Αν δεν είναι η αγριάδες σαν δεντρίλια ποιός ο λόγος να ψεκάσεις?

Σαν βάλεις το γεωύφασμα , τα έχεις θάψει ! Δεν θα βγουν και αυτή είναι η δουλειά του σε καλοπισμό κήπου

'Αμμο γιατί να βάλεις ; Αν βάλεις άμμο πάνω απο το χώμα απλά το σκοτώνεις (βλέψη μελλοντική) γιατί η άμμος είναι μικρόκοκος και θα θαφτεί σε βάθος χρόνου μέσα στο χώμα.

Αρα θα σου πρότεινα , γεωύφασμα , βάζεις τις πλάκες και μετά απλώνεις το χαλίκι σου

Εγώ πάντως θα έκανα ένα μέρος λαχανόκηπο :)

καλή επιτυχία 

 

2 hours ago, mechpanos said:

για να ξεραθούν να μην ξαναβγούν και του σηκώσουν τις πλάκες. Το ίδιο και το γεωϋφασμα...άσε έβαλα εγώ γεωϋφασμα και έστρωσα από πάνω χαλίκη, στο χρόνο επάνω είχε γεμίσει αγριάδα το τρύπησε το γεωϋφασμα λες και ήταν χαρτί.

Η άμμος είναι πιο εύκολη στο αλφάδιασμα με την πήχυ, τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κυβόλιθος δε βολεύει στο συγκεκριμένο σημείο γιατί δεν έχω αρκετό ύψος και για τον λόγο αυτό θα παραλείψω και την άμμο από ότι φαίνεται (και ας έχω θέμα με το στρώσιμο)

Είναι περίπου 200 τμ, και ειναι σαν δεντρίλια οπότε αναγκαστικά θα ψεκαστεί.
Υπάρχει ήδη πρόβλεψη για λαχανόκηπο σε άλλο σημείο για να μην είναι σε επαφή το χώμα με αυτό το σημείο που ψεκάζεται.

Άρα αν καταλαβαίνω καλά, αυτή που περιγράφω είναι η διαδικασία οπότε θα το προχωρήσω σιγά σιγά

Αν γνωρίζουμε κάποια καλή μάρκα και μια πρόταση για πάχος γεωυφάσματος θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

6 μέτρα μήκος και 3 πλάτος. Στο σπίτι που έχει το ταβάνι έχω μόνιμα ανοιχτό (εκτός από τις μέρες που βρέχει) ένα παράθυρο ώστε να αερίζεται και να περιορίσει την υγρασία. Γενικά η περιοχή έχει αρκετή υγρασία αλλά εκτιμώ οτι μάλλον δεν έγιναν σωστά οι εργασίες πριν 2 χρόνια, είτε στην τοποθέτηση των πλακών, είτε στην επισκευή του ταβανιού. Δεν δικαιολογείται να στάζει το ταβάνι και αρχίσει να ξεφλουδίζει σε μόλις δύο χρόνια από τις εργασίες.

Για να φτάσει σε σημείο να έχει ορατές σταγόνες που κρέμονται από το ταβάνι, θα έπρεπε να πέφτουν σοβάδες κλπ

Δες τι υγρασία έχει ο χώρος με ένα οργανάκι του δεκάρικου και ίσως χρειαστεί αφυγραντήρας.

Επισκευές κλπ αυτά είναι δουλειά μηχανικού. Με "πατέντες" που προτείνει ανεύθυνα ο ένας κι ο άλλος δεν θα κάνεις δουλειά πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...