Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, flo1 είπε

IMG_20240315_091539.jpg

IMG_20240315_091552.jpg

IMG_20240315_091604.jpg

προσπαθώ να συνδέσω την οθόνη με τον υπολογιστή με αυτό το καλώδιο, αλλά δεν συνδέεται. 

Δεν ξέρω γιατι, τι μπορεί να φταίει. 

Στην πλευρά του VGA έχει και "καρφάκι" για ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, flo1 είπε

IMG_20240315_091539.jpg

IMG_20240315_091552.jpg

IMG_20240315_091604.jpg

προσπαθώ να συνδέσω την οθόνη με τον υπολογιστή με αυτό το καλώδιο, αλλά δεν συνδέεται. 

Δεν ξέρω γιατι, τι μπορεί να φταίει. 

εμένα ξαφνικά η οθόνη δεν έπαιζε, πάω στο μάστορα τον υπολογιστή και μου λέει μια χαρά είναι, μάλλον φταίει η οθόνη, βρίσκω μεταχείρο την συνδέω και πάλι δεν παίζει, οπότε κατάλαβα ότι είναι το βίσμα, και ο μάστορας δεν είχε συνδέσει το μπλέ (vga) αλλά ένα άσπρο (dvi)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να υψώσω το δάπεδο σε ένα γκαράζ κατά περίπου 8 εκατοστά.

Ο όγκος του υλικού (παρασκευασμένο τσιμεντοκονίαμα με τσιμέντο - άμμο - νερό) που χρειάζομαι, δεδομένου του εμβαδού και ύψους είναι 1,1 κυβικά μέτρα.

Η απορία μου είναι πως θα υπολογίσω πόσο τσιμέντο και άμμο να αγοράσω;

Από ένα γρήγορο ψάξιμο η αναλογία είναι περί το 1:4:1 σε τσιμέντο:άμμο:νερό. Οπότε π.χ. με ένα τσουβάλι 50kg τσιμέντου θα χρειαστώ 200kg άμμο. Το ζήτημα είναι, π.χ. η ποσότητα που προανέφερα 250kg, πόσο όγκο σε κυβικά μέτρα "τελικού προιόντος" θα μου δώσει;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BigBlack είπε

Βγάλε μιά φωτό και το ίδιο το καλώδιο και πες μας και αν θέλεις απο που και πόσο το πήρες.

Καταλαβαίνεις πως αν είναι λειτουργική η οθόνη οι υποψίες πέφτουν στο καλώδιο.

https://www.melodiaeshop.gr/kalodiaeikonas/20885-καλώδιο-hdmi-σε-vga-male-3m-200424-6221405200424.html?gad_source=4&gclid=CjwKCAiA6KWvBhAREiwAFPZM7uPgh5YwC3cL7OFk7gfAm_5PrU63no8HaiiJEkFgAYK9AeIBy9QJCxoCBV8QAvD_BwE

αυτό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κάνε και λίγο περιγραφή του προβλήματος μπας και καταλάβουμε τίποτα. Τι πάει να πει δεν συνδέεται? Δεν κουμπώνει καν το καλώδιο ή κουμπώνει αλλά δεν παίζει η οθόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flo1 είπε

Η οθόνη δεν κάνει κιχ όταν την ανάβεις; Η σου βγάζει μήνυμα πως δεν έχει συνδεμένο καλώδιο και θα μπει σε sleep;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Γενικά κάνε και λίγο περιγραφή του προβλήματος μπας και καταλάβουμε τίποτα. Τι πάει να πει δεν συνδέεται? Δεν κουμπώνει καν το καλώδιο ή κουμπώνει αλλά δεν παίζει η οθόνη?

δεν παίζει η οθόνη, το καλώδιο συνδέεται. 

μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει συνδεδεμένο καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flo1 είπε

δεν παίζει η οθόνη, το καλώδιο συνδέεται. 

μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει συνδεδεμένο καλώδιο. 

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι στο καλώδιο, μάλλον λείπει το κύκλωμα μετατροπής σήματος;

Οι αντάπτορες αυτοί κανονικά έρχονται με πολύ μικρό μήκος, ενσωματώνουν ένα κουτάκι που περιέχει τη διάταξη μετατροπής σήματος και από εκεί φεύγει χοντρό καλώδιο με βύσμα vga. Εκεί συνδέεις κανονικό καλώδιο vga να πάει στην οθόνη. Κάτι τέτοιο δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι στο καλώδιο, μάλλον λείπει το κύκλωμα μετατροπής σήματος;

Οι αντάπτορες αυτοί κανονικά έρχονται με πολύ μικρό μήκος, ενσωματώνουν ένα κουτάκι που περιέχει τη διάταξη μετατροπής σήματος και από εκεί φεύγει χοντρό καλώδιο με βύσμα vga. Εκεί συνδέεις κανονικό καλώδιο vga να πάει στην οθόνη. Κάτι τέτοιο δηλαδή.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια παλια σκαλα φουλ μεταλλικη με ξυλινα σκαλια (απο αυτη που ανεβαινεις για να φτασεις φωτιστικα, ντουλαπες κτλ), η οποια παει απο παππου προς παππου. Σκυλος μαυρος μετραει αρκετες δεκαετιες ζωης ΑΛΛΑ εχει αρχισε να εμφανιζει επιφανειακες σκουριες οντας σε εξωτερικο περιβαλλον (αν και σε σημαντικο βαθμο σκεπασμενη).

Σκεφτομουν να ξυσω με ενα μεσαιο ντουκοχαρτο τις σκουριες και μετα να περασω χρωμα.

Εικαζω οτι τα καινουρια χρωματα μεταλλων εχουν ηδη μεσα καποιο υλικο κατα της σκουριας και δεν χρειαζονται 2 ξεχωριστα υλικα οπως καναμε παλια που πρωτα περναγαμε μινιο και αφου στεγνωνε περναγαμε χρωμα μεταλλου.

Κατι θυμομουν προ αμνημονευτων ετων για ενα χαμεραιτ που εβαφε απευθειας πανω στη σκουρια αλλα δεν ξερω αν κανει οντως δουλεια κατι τετοιο ή απλα την σκεπαζεις και αυτη συνεχιζει απο κατω να δουλευει υπουλα.

Τι εχετε να προτεινετε σας παρακαλω? Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχω μια παλια σκαλα φουλ μεταλλικη με ξυλινα σκαλια (απο αυτη που ανεβαινεις για να φτασεις φωτιστικα, ντουλαπες κτλ), η οποια παει απο παππου προς παππου. Σκυλος μαυρος μετραει αρκετες δεκαετιες ζωης ΑΛΛΑ εχει αρχισε να εμφανιζει επιφανειακες σκουριες οντας σε εξωτερικο περιβαλλον (αν και σε σημαντικο βαθμο σκεπασμενη).

Σκεφτομουν να ξυσω με ενα μεσαιο ντουκοχαρτο τις σκουριες και μετα να περασω χρωμα.

Εικαζω οτι τα καινουρια χρωματα μεταλλων εχουν ηδη μεσα καποιο υλικο κατα της σκουριας και δεν χρειαζονται 2 ξεχωριστα υλικα οπως καναμε παλια που πρωτα περναγαμε μινιο και αφου στεγνωνε περναγαμε χρωμα μεταλλου.

Κατι θυμομουν προ αμνημονευτων ετων για ενα χαμεραιτ που εβαφε απευθειας πανω στη σκουρια αλλα δεν ξερω αν κανει οντως δουλεια κατι τετοιο ή απλα την σκεπαζεις και αυτη συνεχιζει απο κατω να δουλευει υπουλα.

Τι εχετε να προτεινετε σας παρακαλω? Ευχαριστω!

Χαμεραιτ για μιά κι όξω (κάνει δουλειά), αλλιώς κλασσικό μίνιο (πορτοκαλί/θιξοτροπικό) + δυό χέρια hard duko της kraft για αποτέλεσμα που διαρκεί!

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, BigBlack said:

Χαμεραιτ για μιά κι όξω (κάνει δουλειά), αλλιώς κλασσικό μίνιο (πορτοκαλί/θιξοτροπικό) + δυό χέρια hard duko της kraft για αποτέλεσμα που διαρκεί!

Ευχαριστω

Αρα να μην παιδευομαι με ξυσιματα και αλλα εξωτικα?

Χαμεραιτ πανω στη σκουρια και της τραβαει σφυρια στο δοξα πατρι?? 😋

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω

Αρα να μην παιδευομαι με ξυσιματα και αλλα εξωτικα?

Χαμεραιτ πανω στη σκουρια και της τραβαει σφυρια στο δοξα πατρι?? 😋

Πάρε λίγο τα πολλά, μην τα θεμε κι όλα δικά μας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, flo1 είπε

δεν παίζει η οθόνη, το καλώδιο συνδέεται. 

μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει συνδεδεμένο καλώδιο. 

Spot the difference

%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%

metatropeas-vga-se-hdmi-out-box-169256-5

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εχω μια προϋπάρχουσα σοφίτα με πανελ(πολυουρεθάνης ) στην ταράτσα εδω και καποια χρόνια απο την γιαγιά μας που όμως τα δυο τριγωνικά μπρος πίσω είναι ανοιχτά(επανω και στα πλαϊνά ειναξ ολα πάνελ. Θέλοντας να περιορίσω τις θερμικές απώλειες (μενω από κάτω ακριβώς) σκέφτομαι δύο τινά. 1) να χτίσω με υτον τα μπρος πίσω ώστε να κλείσει εντελώς και να μην παίρνει αέρα(θα κανει δουλειά; ) και σε δεύτερο χρόνο να στρώσω φελιζολ ή 2) να το κλείσω με κατι πιο υποτυπώδες και ελαφρύ τύπου ανθυγρη γυψοσανίδα και να βαλω μεσα τα φελιζολ επειδή δεν θέλω να προσθέσω πολύ βάρος;. Επίσης αν κλείσω μονο θα περιοριστούν αρκετά οι απώλειες ή θα θελει σίγουρα και κατω στο πάτωμα το φελιζολ; Υπάρχει και το να στρώσω ολο με φελιζολ- κόλλα καθώς υπαρχει σκέπαστρο και δεν θα βρέχεται και δεν με νοιάζει να ειναι βατό.. ευχαριστώ, δεν θελω φυσικά να ξεφύγει το μπάτζετ 

 

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει στην ταράτσα απο τη γιαγιά μας εδω και κάποια χρόνια σοφίτα με πανελ πολυουρεθάνης που ειναι κλειστή επανω και στα πλαϊνά  ενω στα μπρος και πίσω τρίγωνα ειναι ανοιχτή. Εγω μενω από κάτω. Ενώ λοιπόν κόβει τον ήλιο και βελτίωσε την κατάσταση καθώς περνάει αέρας απο δυο πλευρές εχω κατω απώλειες θερμικές. Για μόνωση λοιπόν αρκεί το να.κλεισω τις δυο πλευρές με ένα υλικό όπως υτον οπότε θα μονωθει; καθώς θα έχω ενα κλειστό σπίτι πια απο πάνω μου ή να κλείσω προχειρα και πιο φθηνά και.μετα  να βάλω κατω φελιζολ πολυστερίνης; Τι θα συνεφερε με ποιο υλικό ελαφρύ σχετικά να το εκλεινα; Υπάρχει και η επιλογή να στρώσω μόνωση καθώς δεν βρέχεται και να μην κλείσω καν αλλα ειναι πιο ανορθόδοξη.. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...