Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Μετά από διαρροή λαδιού που αποκαταστάθηκε (;) σκέφτομαι να καθαρίσω το χώρο της μηχανής (ΙΧ) και την ίδια τη μηχανή.

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα αυτό.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Τι λέτε; Θα κάνουμε δουλειά; Πήρα ήδη ένα σπρέι και λέω να το τολμήσω. Επαγγελματίες ζητάνε από 20€ και πάνω και 2-3 ώρες το αυτοκίνητο εκεί, κατόπιν ραντεβού.

Το εχω δει και γω. Αν έχεις κομπρεσέρ αέρα δοκίμασέ το. Όταν πάω εξοχικό αφρό έχω θα το δοκιμάσω γιατί είναι 19 χρόνων 374.000 χιλιόμετρα και μηχανή δεν έχω πλύνει ποτέ.🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, EchiDNA said:

Για ρίξε μια ματιά:

https://www.ransomspares.co.uk/parts/washing-machines/bosch/interference-suppressor-capacitor/546745.htm

https://www.ransomspares.co.uk/parts/brands/bosch/washing-machines/wfl2450__04/

 

Κάνε και μια ερώτηση σε μαγαζί με ανταλλακτικά.

το πλυντήριο το χα πάρει μεταχειρισμένο πριν 5 χρόνια . είχε το μαυρο αριστερά , έβαλα από ένα παρατημένο πληντήριο που βρήκα  ασπρο αριστερά να δω ανα θα γυρίσει ο κάδος τίποτα . και τα δύο έχουν και δείχουν στο πολύμετρο την ίδια αντίσταση και αν τα αποφορτίσω με ένα κατσαβίδι στο πολύμετρο σε ρυθμιση να μετρά farant δειχνουν 0 farrad . ή δε μετράω καλλά 2024-04-0421_21_12-RakutenViber.png.fcb0140815fc3923b929ad8a6cdae0dd.png

Επεξ/σία από Konos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Screamer-hg είπε

Καλησπερα θελω μια βοηθεια για ενα συστημα θυροτηλεορασης Elvox που εχω και θελω να προσθεσω ενα μπουτον εξοδου ετσι ωστε να μπορεσει να βγει καποιος γιατι δεν υπαρχει πομολο απο μεσα προς τα εξω. Εννοω μπουτον απο την μεσα πλευρα της πορτας και οχι στα διαμερισματα που υπαρχει μονιτορ και ξεκλειδωνει κανονικα το κυπρι.

Η μπουτονιερα ειναι μοντελο elvox art 930a και το switch elvox art 5590 αλλα απο ενα manual που ειδα λογικα το συνδεω στην μπουτονιερα.

Τωρα το manual που βρηκα ειναι αυτο https://www.manua.ls/vimar/elvox-930a/manual?p=3 

και στην σελιδα 3 η μπουτονιερα χαρακτηριζεται με το Α και βλεπω οτι το μπουτον συνδεεται στην κλεμα 3 και 4 σωστα??

image.jpeg.01f73b4ae67cac8ef93c7a5779026f5f.jpeg

αν βλεπω σωστα το επιπλεον μπουτον το ονομαζει Β στην φωτο και πρεπει να ειναι σε σειρα με την επαφη 4 που ειναι και συνδεδεμενο στο 0 του τροφοδοτικου και τον ενα πολο στο κυπρι.στο 3-4 ειναι για φωτισμο μπουτονιερας.δες και την φωτο πιο κατω

 

φωτεινού μπουτόν για φωτισμό μπουτονιέρας
Το φωτεινό μπουτόν που είναι  συνδεδεμένο στις επαφέςκλέμας 3-4 μπορεί
ναχρησιμοποιηθείγιαστιγμιαίαενεργοποίησητηςμονάδαςLEDγιαφωτισμό
της μπουτονιέρας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χρονοδιακόπτη για
παρατεταμένη ενεργοποίηση ή για το φως κλιμακοστασίου. Μέγιστο φορτίο
0,5A-24V c.a.
ΣΗΜ.Τοποθετήστετηγέφυραμεταξύτωνεπαφώνκλέμας5και6
41 λεπτά πριν, Konos93 είπε

το πλυντήριο το χα πάρει μεταχειρισμένο πριν 5 χρόνια . είχε το μαυρο αριστερά , έβαλα από ένα παρατημένο πληντήριο που βρήκα  ασπρο αριστερά να δω ανα θα γυρίσει ο κάδος τίποτα . και τα δύο έχουν και δείχουν στο πολύμετρο την ίδια αντίσταση και αν τα αποφορτίσω με ένα κατσαβίδι στο πολύμετρο σε ρυθμιση να μετρά farant δειχνουν 0 farrad . ή δε μετράω καλλά 2024-04-0421_21_12-RakutenViber.png.fcb0140815fc3923b929ad8a6cdae0dd.png

για να μετρηθουν με ακριβεια θελεις καπασιτομετρο που να μετρα μf...

αν εχεις πολυμετρο που εχει μονο μια κλιμακα στα φαραντ δεν θα σου δειξει κατι ακριβες

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-04 221931.png

Επεξ/σία από stivi1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Screamer-hg είπε

Καλησπερα θελω μια βοηθεια για ενα συστημα θυροτηλεορασης Elvox που εχω και θελω να προσθεσω ενα μπουτον εξοδου ετσι ωστε να μπορεσει να βγει καποιος γιατι δεν υπαρχει πομολο απο μεσα προς τα εξω.

 Είναι επικίνδυνο αυτό, ακόμα και μπουτον να υπάρχει. Πρέπει να μπορεί να ανοίξει ακόμα και χωρίς ρεύμα.

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το εχω δει και γω. Αν έχεις κομπρεσέρ αέρα δοκίμασέ το. Όταν πάω εξοχικό αφρό έχω θα το δοκιμάσω γιατί είναι 19 χρόνων 374.000 χιλιόμετρα και μηχανή δεν έχω πλύνει ποτέ.🤣

Με φυσητήρα δεν θα γίνει δουλειά λες;

Κομπρεσέρ δεν έχω, θα πρέπει να το πάω σε κανένα self service πλυντήριο για να έχω τον αέρα, αλλά εκεί θα πρέπει να περιμένω να κρυώσει η μηχανή πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

 Είναι επικίνδυνο αυτό, ακόμα και μπουτον να υπάρχει. Πρέπει να μπορεί να ανοίξει ακόμα και χωρίς ρεύμα.

Με φυσητήρα δεν θα γίνει δουλειά λες;

Κομπρεσέρ δεν έχω, θα πρέπει να το πάω σε κανένα self service πλυντήριο για να έχω τον αέρα, αλλά εκεί θα πρέπει να περιμένω να κρυώσει η μηχανή πρώτα.

Μπορεί να μην εχει τη δύναμη του κομπρεσέρ αλλα και ο φυσητήρας κάτι θα κάνει. Δοκίμασέ το 2,50 ευρω κάνει το σπρευ τι θα χασεις😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Screamer-hg είπε

θελω να προσθεσω ενα μπουτον εξοδου ετσι ωστε να μπορεσει να βγει καποιος γιατι δεν υπαρχει πομολο απο μεσα προς τα εξω.

από είδα σου έχουν δώσει το σημείο για να κάνεις αυτό που θέλεις Το είχα κανει και εγώ σε  διαφορετικο σύστημα Όλα καλά μέχρι που το έμαθαν και αρχίσαν να λείπουν πράγματα από την πιλωτη και το κατάργησα Θα σου πρότεινα να μην το κάνεις Κατι ο ντελιβερας κατι το συνεργείο καθαρισμού κατι ο ασανσερατζης δεν ήθελε παραπάνω Βάζοντας αυτό θα βαριέσαι να κατέβεις να  ανοίξεις όταν φεύγει κάποιος και θα μαθευτεί η πατέντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, thodoris1985 said:

Με φρένο

Χρειάζεται για να φρενάρει τη δύναμη της ανάρτησης λες;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zoranb said:

Χρειάζεται για να φρενάρει τη δύναμη της ανάρτησης λες;

Ναι.εγω που το είχα χωρίς το μετάνιωσα γιατί όλο και θα σου φύγει και θα κοπανήσει κάποια φορα.

Τελικά αντί να αλλάξω μεντεσέ έβαλα άλλο σύστημα χωρίς αναρτηση. Αν δεν το έχεις ακόμα το έπιπλο και το φτιάχνεις τώρα, θα στο πρότεινα πάντως. Όταν το είχα πάρει δεν ήταν απαγορευτική η τιμη

Η φωτογραφία είναι ανάποδα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέστρεψα με νέες ερωτήσεις περι κόστους εργασιών για ανακαίνηση κουζίνας.Για αλλαγη υδραυλικών στην κουζινα(σκαψιμο τοιχου και αλλαγη σωληνας με πλαστικη),συνδεση νεροχυτη,μπαταριας και πλυντηριου πιατων ποια ειναι μια λογικη τιμη?Επισης για σπατουλαρισμα των τοιχων της κουζινας που ειναι περιπου 7 τετραγωνικα και βαψιμο τι να περιμενω?Το παλιο χρωμα εχει σκασει σε αρκετα σημεια λογο οτι απορροφητηρας ηταν τραγικος και ολη η υγρασια παγιδευοταν μεσα.

Επεξ/σία από vadada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vadada είπε

Επέστρεψα με νέες ερωτήσεις περι κόστους εργασιών για ανακαίνηση κουζίνας.Για αλλαγη υδραυλικών στην κουζινα(σκαψιμο τοιχου και αλλαγη σωληνας με πλαστικη),συνδεση νεροχυτη,μπαταριας και πλυντηριου πιατων ποια ειναι μια λογικη τιμη?Επισης για σπατουλαρισμα των τοιχων της κουζινας που ειναι περιπου 7 τετραγωνικα και βαψιμο τι να περιμενω?Το παλιο χρωμα εχει σκασει σε αρκετα σημεια λογο οτι απορροφητηρας ηταν τραγικος και ολη η υγρασια παγιδευοταν μεσα.

Το κόστος για τα υδραυλικά εξαρτάται από το εύρος των εργασιών, αν δεν χρειαστεί ξήλωμα όλη η εγκατάσταση και οι παροχές είναι μικρής απόστασης γύρω στα 150-200 ευρώ εργασία. Θα σου συνιστούσα θερμά για την κουζίνα που έχεις πόσιμο νερό να βάλεις χαλκοσωλήνα και όχι πλαστική.

Για το ξύσιμο-σπατουλάρισμα- βάψιμο, πάνω από 300 ευρώ + υλικά, εξαρτάται σε ποιόν μάστορα θα πέσεις και πόσο λεπτομερή δουλειά θα κάνει. Υπόψην πως δε γίνεται σε μία δύο ημέρες, τα υλικά έχουν χρόνους ωρίμανσης και αν τους βιάσεις θα έχεις πετάξει τα χρήματά σου.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, thodoris1985 said:

Ναι.εγω που το είχα χωρίς το μετάνιωσα γιατί όλο και θα σου φύγει και θα κοπανήσει κάποια φορα.

Τελικά αντί να αλλάξω μεντεσέ έβαλα άλλο σύστημα χωρίς αναρτηση. Αν δεν το έχεις ακόμα το έπιπλο και το φτιάχνεις τώρα, θα στο πρότεινα πάντως. Όταν το είχα πάρει δεν ήταν απαγορευτική η τιμη

Η φωτογραφία είναι ανάποδα ε;

Όχι, δεν είναι ανάποδα, ανοίγει κάτω το ντουλάπι.
Στείλε καμιά φωτό του μηχανισμού που λες εσύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zoranb said:

Όχι, δεν είναι ανάποδα, ανοίγει κάτω το ντουλάπι.
Στείλε καμιά φωτό του μηχανισμού που λες εσύ!

Οκ.εμενα ανοίγει προς τα πάνω οπότε δε ξέρω αν ισχύουν αυτά που σου λέω.

Ενημερωτικά πάντως, έχω βάλει αυτόν:

Blum Aventos HK-S

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...