Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με ψυγειοκαταψύκτη PITSOS είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αν σταματάει μόλις ανοίγεις την πόρτα είναι το ανεμιστηράκι του nofrost που βρίσκεται εσωτερικά στο πίσω μέρος της κατάψυξης. Είναι καλυμένο με ένα πλαστικό με τρύπες αν πιάνουν τα χέρια σου εμένα το πλαστικό το κρατούσαν 4 βίδες και έφτασα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Με ψυγειοκαταψύκτη PITSOS είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αν σταματάει μόλις ανοίγεις την πόρτα είναι το ανεμιστηράκι του nofrost που βρίσκεται εσωτερικά στο πίσω μέρος της κατάψυξης. Είναι καλυμένο με ένα πλαστικό με τρύπες αν πιάνουν τα χέρια σου εμένα το πλαστικό το κρατούσαν 4 βίδες και έφτασα σε αυτό.

Δεν σταματάει, με την πόρτα ανοιχτή το ηχογράφησα. Επίσης δε νομίζω ότι είναι nofrost το ψυγείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Δεν σταματάει, με την πόρτα ανοιχτή το ηχογράφησα. Επίσης δε νομίζω ότι είναι nofrost το ψυγείο

Κάποιο ανεμιστηράκι έχει πάντως, εκεί παραπέμπει ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι που νοικιάζω στις πόρτες έχει σήτες ρολά, αυτά που τραβάς προς τα κάτω, είναι προφανώς αρκετά παλιές γιατί κυριολεκτικά το πανί διαλύεται. Το άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι στις 2 άκρες που μπαίνει μέσα στα χωρίσματα το πανί από την μια μεριά είναι κοντό, από την άλλη μακρύ και διπλωμένο ενώ το κόψιμο μόνο ίσιο που δεν είναι. Πολύ προχειροδουλειά, πήρα 2 ταινίες επιδιόρθωσης σήτας αλλά το έχω γεμίσει μπαλώματα και από την κάτω άκρη κυριολεκτικά κόβεται. Η απορία μου είναι, αν παραγγείλω το πανί που θέλω στα μέτρα που το θέλω θα μπορέσω να κάνω την αλλαγή στο κούφωμα πάνω; Φαίνεται απλή διαδικασία, αλλά στην πράξη πως είναι; Επίσης το κάτω μέρος του πανιού εκεί που υπάρχει το ύφασμα που διπλώνει και μπαίνει το λάστιχο είναι ένα ξεχωριστό μέρος του πανιού ή μέρος του; Και αν ναι το κολλάμε; Πως δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Δεν σταματάει, με την πόρτα ανοιχτή το ηχογράφησα. Επίσης δε νομίζω ότι είναι nofrost το ψυγείο

Δοκίμασες να το σβήσεις (βγάλεις από την πρίζα) και να το ανάψεις ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Κάποιο ανεμιστηράκι έχει πάντως, εκεί παραπέμπει ο ήχος.

Ναι μάλλον κάτι τέτοιο είναι. Ξέρεις αν αυτά τα κουτιά ανοίγουν κάπως να δω τι γίνεται μέσα;

45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δοκίμασες να το σβήσεις (βγάλεις από την πρίζα) και να το ανάψεις ξανά;

Ναι, περίμενα μέχρι να σταματήσουν όλοι οι ήχοι για να το ξαναβάλω αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SOADNICK είπε

Ναι μάλλον κάτι τέτοιο είναι. Ξέρεις αν αυτά τα κουτιά ανοίγουν κάπως να δω τι γίνεται μέσα;

Ναι, περίμενα μέχρι να σταματήσουν όλοι οι ήχοι για να το ξαναβάλω αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Δεν το γνωρίζω. Ίσως αν έψαχνες να βρεις κάπου το service manual να στο έδειχνε. Αλλιώς ή το αγνοείς (αν δεν επηρεάζεται η καλή λειτουργία) ή φωνάζεις το service AEG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτή τη βρωμο-γεροβρύση. Πήρα μικρό πλυντήριο πιάτων, άνω πάγκου.

Το ερώτημα είναι: Πώς μπορώ να το συνδέσω, με το λιγότερο κόπο; Ξέρω, το προβλεπέ είναι να βάλω 1 προέκταση και 1 βρυσάκι, να αλλάξω και την παλιο-βρύση επί τη ευκαιρία. Αλλά, θα ήταν πολύ βολικό αν ΔΕΝ έμπλεκα με τα υδραυλικά, οπότε χρήσιμο θα ήταν να βρω κάποιο σπλίττερ νερού γι' αυτό το σπείρωμα, κι ας είναι ψιλο-αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

 

435412875_771708705059919_2477069449983661968_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

κι ας είναι ψιλο-αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

πετάμενα λεφτά   γιατί θα χρειαστείς κι άλλα εξαρτήματα Βάλε ένα σετακι 12,5 € να κάνεις τη δουλειά σου  image.jpeg.1c4f02a9d410ae76f1996112f4e8f581.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Έχω αυτή τη βρωμο-γεροβρύση. Πήρα μικρό πλυντήριο πιάτων, άνω πάγκου.

Το ερώτημα είναι: Πώς μπορώ να το συνδέσω, με το λιγότερο κόπο; Ξέρω, το προβλεπέ είναι να βάλω 1 προέκταση και 1 βρυσάκι, να αλλάξω και την παλιο-βρύση επί τη ευκαιρία. Αλλά, θα ήταν πολύ βολικό αν ΔΕΝ έμπλεκα με τα υδραυλικά, οπότε χρήσιμο θα ήταν να βρω κάποιο σπλίττερ νερού γι' αυτό το σπείρωμα, κι ας είναι ψιλο-αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

Δεν είναι τυχαία προβλεπέ το προβλεπέ....

Πιθανότατα να είναι η μόνη λύση.

Αν έπρερνες με σπλιτερ από μπροστά, θα έπρεπε να έχεις την βρύση ανοιχτή για να δουλέψει το πλυντήριο, ή διπλό διακόπτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, hp8 said:

πετάμενα λεφτά   γιατί θα χρειαστείς κι άλλα εξαρτήματα Βάλε ένα σετακι 12,5 € να κάνεις τη δουλειά σου  image.jpeg.1c4f02a9d410ae76f1996112f4e8f581.jpeg

Ωραίος, οκ, κατάλαβα. Θα το πιω (με προσοχή) το πικρό ποτήρι της αλλαγής σε υδραυλικά 40 ετών...

Βρύση πες, βρίσκω.

Σετ διακόπτη δεν έχω ξαναγοράσει. Είναι καλό αυτό , να μην ξανασχοληθώ με το αν χαλάει ή όχι η φλάτζα του για 4-5 χρόνια (νερό Αθήνας), ή υπάρχει κάτι αξιοπιστότερο;

Όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται για την κατάσταση του σπιτιού, το οικονομικό δεν είναι θέμα, σε αυτά τα ποσά. Τι 8, τι 10, τι 20. Με ενδιαφέρει να είναι do & forget (όσο γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Βρύση πες, βρίσκω.

τι να την κανεις την βρύση Αυτη που έχεις τι πρόβλημα έχει Άλλαξε της μηχανισμό η το λαστιχάκι αν χάνει Αυτές οι  βρύσες είναι   Αθάνατες !!!!!! Εκτός και αν θέλεις να βάλεις αναμεικτικη τοίχου 

29 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Είναι καλό αυτό

μια χαρά 

ΥΓ να μετρήσεις μήπως του ρουξουνι βγει πολύ έξω και έχεις θέμα 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, soundou είπε

καλησπερα στα 10κιλα λευκο πλαστικο χρωμα ποσα ml μαυρη μπογια να βαλω για να βγαλω γκρι μεσαιο?

Τα έχεις ήδη τα χρώματα;Γιατί αν ειναι να τα αγοράσεις τώρα ζήτα τους να στο φτιάξουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...