Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/03/2024 at 20:13, Doubt said:

Εξηλασμένη. Αν δεις fibran etics από κοντά δεν θα πιστεύεις πόσο σκληρό κι ανθεκτικό είναι. Πατάς πάνω του κανονικά και δεν καταλαβαίνει τίποτα, καμία σχέση με το φελιζόλ που ξέρουμε.

Για μόνωση ταράτσας περίπου 100 τμ με θερμο-υδρο στεγάνωση και εξηλασμένη πολυστερίνη μου ζητά 7.500€ ο μάστορας, 50% πάνω σε σχέση με την περσινή του τιμή. Εχουν ανέβει πολύ τα υλικά σε σχέση με πέρσι ισχυρίζεται. Μόνο εμένα μου φαίνονται πανάκριβα;

Επεξ/σία από taskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

Έχω ταράτσα 45 τ.μ. και είναι μονωμένη με ασφαλτόπανο. Όμως υπάρχει πρόβλημα με λιμνάζοντα νερά. Επίσης, η αποθήκη που έχω πάνω θέλει αλλαγή καθώς είναι 40 χρόνων και μπάζει από παντού. Σκέφτομαι να ξηλώσω το ασφαλτόπανο και να φτιάξω τις ρήσεις με ελαφρομπετόν και από πάνω να μπει πλακάκι με χοντρό αρμό για να μην έχω πρόβλημα συστολών/διαστολών. Όσον αφορά στην αποθήκη κλείνω στο να την χτίσω είτε με λαμαρίνες ή με ελαφρότουβλο. Έχει κάποιος γνώμη πάνω στα θέματα αυτά ή οποιαδήποτε άλλη πρόταση να κάνει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, taskon said:

Για μόνωση ταράτσας περίπου 100 τμ με θερμο-υδρο στεγάνωση και εξηλασμένη πολυστερίνη μου ζητά 7.500€ ο μάστορας, 50% πάνω σε σχέση με την περσινή του τιμή. Εχουν ανέβει πολύ τα υλικά σε σχέση με πέρσι ισχυρίζεται. Μόνο εμένα μου φαίνονται πανάκριβα;

Ναι γιατί πάει καλύτερα η οικονομία. Απλα οχι για όλους.  Υπάρχουν πελάτες που διαθέτουν το ποσο οπότε είναι απόλυτα λογικές τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, taskon είπε

Εχουν ανέβει πολύ τα υλικά σε σχέση με πέρσι ισχυρίζεται. Μόνο εμένα μου φαίνονται πανάκριβα;

Σε σχέση με πέρσι δεν έχουν ανέβει. Σε σχέση με το 2020, ναι, έχουν ανέβει και τόσο που λες, ειδικά τα μονωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mechpanos said:

Σε σχέση με πέρσι δεν έχουν ανέβει. Σε σχέση με το 2020, ναι, έχουν ανέβει και τόσο που λες, ειδικά τα μονωτικά.

Συγκεκριμένα είναι οι παρακάτω εργασίες: 

 ΑΠΟΞΗΛΩΣΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΥΛΙΚΩΝ.
 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΕΟΥ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.
 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΥΔΡΟΒΟΛΗ HP.
 ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΟ ΑΣΤΑΡΙ ΩΣ ΦΡΑΓΜΑ ΥΔΡΑΤΜΩΝ.
 ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ ΑΠΟ ΕΞΗΛΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ ΠΑΧΟΥΣ 5ΕΚ. ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΤΕΡΕΩΣΗ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΒΥΣΜΑΤΑ.
 ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ ΔΑΠΕΔΩΝ ΜΕ ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΣΕΩΝ.
 ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΗ ΚΟΛΛΑ.
 ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΣΦΑΛΤΟΠΑΝΟΥ ΜΕ ΨΙΦΙΔΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΘΕΡΜΩ.
 ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΡΑΦΩΝ ΜΕ ΕΛΑΣΤΟΜΕΡΕΣ ΜΟΝΩΤΙΚΟ.
 ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 4 ΕΞΑΕΡΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΠΝΟΗΣ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 3 πρώτα στάδια ΟΚ συμφωνώ. Από εκεί και κάτω εγώ προσωπικά, έχω σοβαρές αμφιβολίες.

• ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΟ ΑΣΤΑΡΙ ΩΣ ΦΡΑΓΜΑ ΥΔΡΑΤΜΩΝ.
Έγινε κάποια μελέτη, και προέκυψε ότι απαιτείται φράγμα υδρατμών, ή εμπειρικά, λέει ο μάστορας, ας το βάλουμε;
 
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ ΑΠΟ ΕΞΗΛΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ ΠΑΧΟΥΣ 5ΕΚ. ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΤΕΡΕΩΣΗ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΒΥΣΜΑΤΑ.
5 εκ. είναι ελαχιστότατο. Αν την έκανες την μόνωση το 2000 θα σου έλεγα εντάξει, τώρα πια που ζούμε στην εποχή της ενεργειακής φτώχειας θα κάνεις τέτοια επένδυση θα ρίξεις τόσα λεφτά, και θα βάλεις μόνο 5 εκ. μόνωση;;; 

• ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ ΔΑΠΕΔΩΝ ΜΕ ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΣΕΩΝ.
Το οποίο μεταφράζεται, σε επίστρωση με ένα υλικό που ρουφάει την υγρασία σαν σφουγγάρι, ρηγματώνει, δεν θα σε αφήσει να τοποθετήσεις μόνωση και αυτό να είναι στεγνό, και θα έχεις μόνιμα υγρασίες να "κολυμπάνε" κάτω από την υγρομόνωσή σου. Και αν πετύχουν οι κλίσεις, πέτυχαν.
 
• ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΗ ΚΟΛΛΑ.
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΣΦΑΛΤΟΠΑΝΟΥ ΜΕ ΨΙΦΙΔΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΘΕΡΜΩ.
• ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΡΑΦΩΝ ΜΕ ΕΛΑΣΤΟΜΕΡΕΣ ΜΟΝΩΤΙΚΟ.
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 4 ΕΞΑΕΡΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΠΝΟΗΣ.
Τα εξαεριστικά δηλαδή τι ρόλο θα επιτελέσουν...από 100τμ μη διαπνεόμενου υλικού, θα ψάξει ο υδρατμός να βρει πού είναι αυτά τα 4 εξαεριστικά, για να εκτονωθεί και να διαπνεύσει η διαστρωμάτωση;
 
 
Τέλος πάντων εγώ προσωπικά προτιμώ και στο σπίτι μου θα κάνω αυτό:
 
 
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Για τα 3 πρώτα στάδια ΟΚ συμφωνώ. Από εκεί και κάτω εγώ προσωπικά, έχω σοβαρές αμφιβολίες.

• ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΟ ΑΣΤΑΡΙ ΩΣ ΦΡΑΓΜΑ ΥΔΡΑΤΜΩΝ.
Έγινε κάποια μελέτη, και προέκυψε ότι απαιτείται φράγμα υδρατμών, ή εμπειρικά, λέει ο μάστορας, ας το βάλουμε;
 
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ ΑΠΟ ΕΞΗΛΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ ΠΑΧΟΥΣ 5ΕΚ. ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΤΕΡΕΩΣΗ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΒΥΣΜΑΤΑ.
5 εκ. είναι ελαχιστότατο. Αν την έκανες την μόνωση το 2000 θα σου έλεγα εντάξει, τώρα πια που ζούμε στην εποχή της ενεργειακής φτώχειας θα κάνεις τέτοια επένδυση θα ρίξεις τόσα λεφτά, και θα βάλεις μόνο 5 εκ. μόνωση;;; 

• ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ ΔΑΠΕΔΩΝ ΜΕ ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΣΕΩΝ.
Το οποίο μεταφράζεται, σε επίστρωση με ένα υλικό που ρουφάει την υγρασία σαν σφουγγάρι, ρηγματώνει, δεν θα σε αφήσει να τοποθετήσεις μόνωση και αυτό να είναι στεγνό, και θα έχεις μόνιμα υγρασίες να "κολυμπάνε" κάτω από την υγρομόνωσή σου. Και αν πετύχουν οι κλίσεις, πέτυχαν.
 
• ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΙΚΗ ΚΟΛΛΑ.
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΣΦΑΛΤΟΠΑΝΟΥ ΜΕ ΨΙΦΙΔΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΘΕΡΜΩ.
• ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΡΑΦΩΝ ΜΕ ΕΛΑΣΤΟΜΕΡΕΣ ΜΟΝΩΤΙΚΟ.
• ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 4 ΕΞΑΕΡΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΠΝΟΗΣ.
Τα εξαεριστικά δηλαδή τι ρόλο θα επιτελέσουν...από 100τμ μη διαπνεόμενου υλικού, θα ψάξει ο υδρατμός να βρει πού είναι αυτά τα 4 εξαεριστικά, για να εκτονωθεί και να διαπνεύσει η διαστρωμάτωση;
 
 
Τέλος πάντων εγώ προσωπικά προτιμώ και στο σπίτι μου θα κάνω αυτό:
 
 
 
 

Συμφωνώ απόλυτα με την κριτική που κάνεις στην μεθοδολογία μόνωσης. Αγνοεί βασικές αρχές, είναι ελλειπής στο κομμάτι της θερμομόνωσης, θα οδηγήσει σε αστοχίες (δεν θα στραγγίζει καλά, θα ρηγματώνεται κλπ) και μέσα στο σπίτι θα υπάρχει μόνιμα υγρασία και μούχλα. Τέλος είναι πανάκριβη η τιμή χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχει κανει καποιος ανακαινιση με συνεργειο απο εξωτερικο;

Θελω μα κανω μια ανακαινιση και σκεφτομουν μηπως χρησιμοποιησω συνεργειο και υλικα απο χωρα ευρωπαϊκης ενωσης.

Μπορω να το κανω; Επιτρεπεται ή θα μπλεξω;

Προφανως ειναι γνωστος μου ο ιδιοκτητης της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Καποια καγκελα στην κατω πλευρα της βεραντας μου εχουν σαπισει-τρυπησει.Ρωτησα εναν σιδηρουργο μηπως μπορει να τα επισκευασει,δλδ να κολλησει ενα κομματι καινουρια καγκελα και μου ειπε οτι επειδη ειναι κουφια δεν κολλανε και πρεπει να τα αλλαξω ολα.Ισχυει η απλα θελει μεγαλυτερη δουλεια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vadada είπε

Καλησπερα σε ολους!Καποια καγκελα στην κατω πλευρα της βεραντας μου εχουν σαπισει-τρυπησει.Ρωτησα εναν σιδηρουργο μηπως μπορει να τα επισκευασει,δλδ να κολλησει ενα κομματι καινουρια καγκελα και μου ειπε οτι επειδη ειναι κουφια δεν κολλανε και πρεπει να τα αλλαξω ολα.Ισχυει η απλα θελει μεγαλυτερη δουλεια ? 

Μια χαρά γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, vadada είπε

Καλησπερα σε ολους!Καποια καγκελα στην κατω πλευρα της βεραντας μου εχουν σαπισει-τρυπησει.Ρωτησα εναν σιδηρουργο μηπως μπορει να τα επισκευασει,δλδ να κολλησει ενα κομματι καινουρια καγκελα και μου ειπε οτι επειδη ειναι κουφια δεν κολλανε και πρεπει να τα αλλαξω ολα.Ισχυει η απλα θελει μεγαλυτερη δουλεια ? 

Αν είναι στραντζαριστά κούφια δηλαδή όχι δεν επισκευάζονται. Ξηλωμα και πέταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μια χαρά γίνεται.

 

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν είναι στραντζαριστά κούφια δηλαδή όχι δεν επισκευάζονται. Ξηλωμα και πέταμα

 

Είναι από τις κλασσικές φορές που πετάγομαι και λέω οτι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Κατά περίπτωση ισχύουν και τα δύο...

1 ώρα πριν, vadada είπε

Καλησπερα σε ολους!Καποια καγκελα στην κατω πλευρα της βεραντας μου εχουν σαπισει-τρυπησει.Ρωτησα εναν σιδηρουργο μηπως μπορει να τα επισκευασει,δλδ να κολλησει ενα κομματι καινουρια καγκελα και μου ειπε οτι επειδη ειναι κουφια δεν κολλανε και πρεπει να τα αλλαξω ολα.Ισχυει η απλα θελει μεγαλυτερη δουλεια ? 

Κάποια φωτό ενδεικτική θα βοηθούσε αρκετά για καλύτερες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...