Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, peragialos είπε

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτή η ουσία που έχει βγει γύρω από την βάνα; είναι ο σωλήνας ύδρευσης και αυτή είναι η κεντρική βάνα. Βρίσκεται μέσα στον τοίχο. Δεν υπάρχει κάποια διαρροή υγρού.

Σαν να εχει "ψωριασει" το αλουμινένιο ρουμπινετο φαίνεται και να εχει βγαλει κομματάκια. Ισως ειναι απο την πισω μερια απο καμια μικρη υγρασία που βγαινει απο τον άξονα, και δεν ειναι αρκετη ωστε να δεις διαρροη. Οπως σου ειπαν ποιο πανω λυσε το για να δεις τι συμβαινει.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θέλω να επισκευάσω το συγκεκριμένο πρόβλημα στη βεράντα. Σκέφτομαι καταρχήν με ένα σφυρί, καλέμι, να απομακρύνω όλα τα σαθρά και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές να να το γεμίσω. Το θέμα είναι, τι υλικά και τι "συνταγή/αναλογίες" να χρησιμοποιήσω για το υλικό που θα το γεμίσω και πως θα το "δέσω με το παλιό ώστε μην φύγει μονοκόμματο το παλιό από το καινούργιο?  Επίσης ιδέες για το πως να το καλουπώσω?

image.png.319a0505bb69bff410f282ee2947f901.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Καλησπέρα, θέλω να επισκευάσω το συγκεκριμένο πρόβλημα στη βεράντα. Σκέφτομαι καταρχήν με ένα σφυρί, καλέμι, να απομακρύνω όλα τα σαθρά και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές να να το γεμίσω. Το θέμα είναι, τι υλικά και τι "συνταγή/αναλογίες" να χρησιμοποιήσω για το υλικό που θα το γεμίσω και πως θα το "δέσω με το παλιό ώστε μην φύγει μονοκόμματο το παλιό από το καινούργιο?  Επίσης ιδέες για το πως να το καλουπώσω?

Σοβάτισμα με λάσπη όπου θα έχει ασβέστη για καλύτερη πρόσφυση. Βάζεις και λίγο περισσότερο τσιμέντο για να είσαι σίγουρος οτι θα είναι γερό.  Νομίζω δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Καλούπωμα θα έλεγα δε χρειάζεσαι, αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις για οδηγό τον σοβά που δεν είναι σαθρός στα χαμηλότερα σημεία

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σοβάτισμα με λάσπη όπου θα έχει ασβέστη για καλύτερη πρόσφυση. Βάζεις και λίγο περισσότερο τσιμέντο για να είσαι σίγουρος οτι θα είναι γερό.  Νομίζω δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Καλούπωμα θα έλεγα δε χρειάζεσαι, αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις για οδηγό τον σοβά που δεν είναι σαθρός στα χαμηλότερα σημεία

Καλύτερα όχι ασβέστη όπου υπάρχουν σίδερα, τα διαβρώνει. Εκεί που δείχνει ο φίλος εγώ θα εφάρμοζα και κάποιο αντιδιαβρωτικό οπλισμού στα κάγκελα (μετά από τρίψιμο) και όσο είναι νωπό κάλυψή του με επισκευαστικό τσιμέντο για να καλυφθεί το σίδερο και να δημιουργηθεί ο "πυρήνας" της κατασκευής. Την εξωτερική επιφάνεια μπορεί να την τελειώσει με σοβά ή και με 2η στρώση επισκευαστικό. Για καλύτερη πρόσφυση μεταξύ παλιού/καινούργιου υπάρχουν και οι οικοδομικές ρητίνες όπως το revinex και το adiplex πχ. Αραιωμένες 1:1 με νερό εμποτίζουμε τις παλιές επιφάνειες για να δέσουν καλά με τις καινούργιες αλλά και τις προσθέτουμε στο νερό των κονιαμάτων.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, peragialos είπε

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτή η ουσία που έχει βγει γύρω από την βάνα; είναι ο σωλήνας ύδρευσης και αυτή είναι η κεντρική βάνα. Βρίσκεται μέσα στον τοίχο. Δεν υπάρχει κάποια διαρροή υγρού.

20240409_193153.jpg

Εγω θα καθάριζα το σοβά από την κάτω πλευρά.Αν είναι σωλήνα νερού από τις παλιές γαλβανιζέ ενδεχομένως έχει διαβρωθεί.Πρέπει να την καθαρίσεις καλά να δεις μήπως υπάρχει κάποια διαρροή σε σύνδεση με τη βάνα να την βάψεις καλά με αντισκωριακό χρώμα και μετά να σοβατίσεις με κονίαμα χωρίς ασβέστη το οποίο μετά θα στοκάρεις να κλείσουν οι ρωγμές και θα βάψεις με πλαστικό. Είχα παρόμοιο στη βεράντα κατω από βρύση , σε σωλήνα παλιά γαλβανιζέ ακολούθησα τη διαδικασία μετά από 2-3 χρόνια είναι εντάξει.

7 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Καλησπέρα, θέλω να επισκευάσω το συγκεκριμένο πρόβλημα στη βεράντα. Σκέφτομαι καταρχήν με ένα σφυρί, καλέμι, να απομακρύνω όλα τα σαθρά και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές να να το γεμίσω. Το θέμα είναι, τι υλικά και τι "συνταγή/αναλογίες" να χρησιμοποιήσω για το υλικό που θα το γεμίσω και πως θα το "δέσω με το παλιό ώστε μην φύγει μονοκόμματο το παλιό από το καινούργιο?  Επίσης ιδέες για το πως να το καλουπώσω?

image.png.319a0505bb69bff410f282ee2947f901.png

Σκούριασαν μέσα τα σίδερα φούσκωσαν και πέταξαν το σοβά. Αρχικά θα ρίξεις όλο τον φουσκωμένο σοβά θα καθαρίσεις πολύ καλά όλες τις σκουριές με γυαλόχαρτα και κυρίως συρματόβουρτσες , θα βάψεις με ειδικό χρώμα και όχι αντισκωριακό 2-3 χέρια τα σίδερα κει μετά σοβάτισμα σιγά-σιγά με έτοιμο σοβά. Εχω κάνει την ίδια διαδικασία σε κολώνα. Μπελαλίδικη αλλά η καλύτερη λύση.

Αυτός το παράκανε λίγο στο βάψιμο έβαψε και όλο το μπετό άλλα τέλος πάντψν στα υπόλοιπα έκανε τέλεια δουλειά.🤙

https://www.youtube.com/watch?v=q12iIMiaHVA

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Καλησπέρα, θέλω να επισκευάσω το συγκεκριμένο πρόβλημα στη βεράντα. Σκέφτομαι καταρχήν με ένα σφυρί, καλέμι, να απομακρύνω όλα τα σαθρά και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές να να το γεμίσω. Το θέμα είναι, τι υλικά και τι "συνταγή/αναλογίες" να χρησιμοποιήσω για το υλικό που θα το γεμίσω και πως θα το "δέσω με το παλιό ώστε μην φύγει μονοκόμματο το παλιό από το καινούργιο?  Επίσης ιδέες για το πως να το καλουπώσω?

image.png.319a0505bb69bff410f282ee2947f901.png

Έχει πετάξει το σοβά κι από τις 2 πλευρές, υποθέτω βλέπουμε από κάτω προς τα πάνω.

Αφού βγουν όλα τα σαθρά, πρέπει να δείτε γιατί έγινε αυτό. Σεισμός; Σκουριά; Και αναλόγως να επισκευαστεί.

Προσοχή στο έξω κομμάτι μην ξεκολλήσει ξαφνικά και πέσει κάπου που δεν πρέπει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά τα σχόλια. Εγώ θα έλεγα επίσης ότι όλα θα γίνουν ποιό εύκολα για την επισκευή εαν σηκωθεί η μαρμαροποδιά (εαν είναι μικρό κομμάτι). Εξαρτάται και από το τι θα αποκαλυφθεί από τον καθαρισμό των σαθρών. 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και σας ευχαριστώ.

Και μέσα και έξω είναι, βλέπουμε από κάτω και είναι μάλλον από σκουριά, τα καλά της θάλασσας (απόσταση 50m). Μου το κάνει και σε άλλα μπαλκόνια. Υποθέτω σκουριά από το κάγκελο (ή έχει οπλισμό εκεί μέσα?).

1) Οπότε καθαρίζω όλα τα σαθρά

2) Τρίβω σίδερα (κάγκελο) και τα βάφω με rust free powder που πρότεινε ο φίλος

3) Διαβρέχω την επιφάνεια με Duromax (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ)

4) Ετοιμάζω σοβά durostick D-32 (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ) το οποίο με νερό και Duromax θα το ετοιμάσω σύμφωνα με τις οδηγίες και θα το περάσω με το μυστρί χωρίς καλούπωμα. Θα είναι αρκετά πηχτό σύμφωνα με τις προτεινόμενες αναλογίες ώστε να μην αρχίσει να τρέχει?

Για το μάρμαρο συμφωνώ ότι θα ήταν ευκολότερο αν έφευγε αλλά επειδή δεν έχει ξεκολλήσει (το συγκρατεί η υπόλοιπη επιφάνεια) φοβάμαι μην το σπάσω προσπαθώντας να το βγάλω οπότε θα προσπαθήσω ως έχει μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

καλημέρα και σας ευχαριστώ.

Και μέσα και έξω είναι, βλέπουμε από κάτω και είναι μάλλον από σκουριά, τα καλά της θάλασσας (απόσταση 50m). Μου το κάνει και σε άλλα μπαλκόνια. Υποθέτω σκουριά από το κάγκελο (ή έχει οπλισμό εκεί μέσα?).

1) Οπότε καθαρίζω όλα τα σαθρά

2) Τρίβω σίδερα (κάγκελο) και τα βάφω με rust free powder που πρότεινε ο φίλος

3) Διαβρέχω την επιφάνεια με Duromax (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ)

4) Ετοιμάζω σοβά durostick D-32 (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ) το οποίο με νερό και Duromax θα το ετοιμάσω σύμφωνα με τις οδηγίες και θα το περάσω με το μυστρί χωρίς καλούπωμα. Θα είναι αρκετά πηχτό σύμφωνα με τις προτεινόμενες αναλογίες ώστε να μην αρχίσει να τρέχει?

Για το μάρμαρο συμφωνώ ότι θα ήταν ευκολότερο αν έφευγε αλλά επειδή δεν έχει ξεκολλήσει (το συγκρατεί η υπόλοιπη επιφάνεια) φοβάμαι μην το σπάσω προσπαθώντας να το βγάλω οπότε θα προσπαθήσω ως έχει μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά

Οπωσδήποτε επισκευαστικό τσιμέντο και όχι απλό σοβά για πρώτη στρώση πάνω στο σίδερο και γενικά για τον πυρήνα της κατασκευής. Ο σοβάς είναι για τους τελευταίους 2-3 πόντους εξωτερικά. Στο βιντεάκι που βάζει ο πάντα σοφός papoys1 το παλληκάρι χρησιμοποιεί megacret της isomat.

Επειδή διαβάζω για θάλασσα, σου συνιστώ για το επισκευαστικό τσιμέντο αυτό:

https://products.kerakoll.com/el-GR/p/geolite-40

Τη μαρμαροποδια μπορείς να τη βγάλεις χτυπώντας σιγά σιγά με λαστιχένια ματσόλα από κάτω εκεί που εξέχει από την κατασκευή (όχι εκεί που είναι πάνω από τη ζημιά, εκεί που στηρίζεται ακόμα στο στηθαίο). Αν δεν την βγάλεις δεν θα γεμίσει από κάτω η επισκευή σωστά.

Καλή επιτυχία!

 

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christos_uoa είπε

καλημέρα και σας ευχαριστώ.

Και μέσα και έξω είναι, βλέπουμε από κάτω και είναι μάλλον από σκουριά, τα καλά της θάλασσας (απόσταση 50m). Μου το κάνει και σε άλλα μπαλκόνια. Υποθέτω σκουριά από το κάγκελο (ή έχει οπλισμό εκεί μέσα?).

1) Οπότε καθαρίζω όλα τα σαθρά

2) Τρίβω σίδερα (κάγκελο) και τα βάφω με rust free powder που πρότεινε ο φίλος

3) Διαβρέχω την επιφάνεια με Duromax (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ)

4) Ετοιμάζω σοβά durostick D-32 (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ) το οποίο με νερό και Duromax θα το ετοιμάσω σύμφωνα με τις οδηγίες και θα το περάσω με το μυστρί χωρίς καλούπωμα. Θα είναι αρκετά πηχτό σύμφωνα με τις προτεινόμενες αναλογίες ώστε να μην αρχίσει να τρέχει?

Για το μάρμαρο συμφωνώ ότι θα ήταν ευκολότερο αν έφευγε αλλά επειδή δεν έχει ξεκολλήσει (το συγκρατεί η υπόλοιπη επιφάνεια) φοβάμαι μην το σπάσω προσπαθώντας να το βγάλω οπότε θα προσπαθήσω ως έχει μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά

Επίσης μπορείς με ένα τρυπάνι να κάνεις μερικές τρύπες και να σφηνώσεις χτυπητά μέσα βίδες ή σίδερο έτσι ώστε να κρατήσει καλύτερα το τσιμέντο που θα βάλεις...το έχω δει σε βίντεο και είναι πολύ καλή ιδέα για καλύτερη στερέωση ......ψάξε αν θες στο γιουτιουμπ επισκευές μπαλκονιού...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό σχόλιο είναι του @BigBlack.
Όχι custom σοβάδες, έτοιμο επισκευαστικό κονίαμα. Αφού απομακρυνθούν καλά τα σαθρά και καθαριστούν οι σκόνες, αντιδιαβρωτικό σιδήρου - γέφυρα πρόσφυσης.
Μετά τοποθετείται το επισκευαστικό κονίαμα, νωπό σε νωπό και γεμίζεις. Μπορείς να το γεμίζεις όλο με επισκευαστικό, ή να αφήσεις 1-2 πόντους για τον τελικό σοβά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ξεχάστηκε πλαστικό ταψί στον πάτο του φούρνου ενώ δούλευε και έλιωσε ολοκληρωτικά. Προσπάθησα να το ξύσω αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά υπολείμματα. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να βγει?

Αλλιώς υποθέτω ότι ο φούρνος πρέπει να πεταχτεί μιας και το πλαστικό υποθέτω θα λιώνει κάθε φορά που ζεσταίνεται και θα βγάζει μυρωδιά/χημικά?

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkpan είπε

Καλημέρα,

Ξεχάστηκε πλαστικό ταψί στον πάτο του φούρνου ενώ δούλευε και έλιωσε ολοκληρωτικά. Προσπάθησα να το ξύσω αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά υπολείμματα. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να βγει?

Αλλιώς υποθέτω ότι ο φούρνος πρέπει να πεταχτεί μιας και το πλαστικό υποθέτω θα λιώνει κάθε φορά που ζεσταίνεται και θα βγάζει μυρωδιά/χημικά?

ζέστανε τον φούρνο και προσπάθησε να τον τρίψεις ζεστό ώστε να βγαίνουν τα υπολυμματα πλαστικου

αφου το καθαρίσεις πολλές φορές με υπομονή και επιμονή πιθανότατα ο φούρνος να ξαναχρησιμοποιηθεί με ασφάλεια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christos_uoa είπε

καλημέρα και σας ευχαριστώ.

Και μέσα και έξω είναι, βλέπουμε από κάτω και είναι μάλλον από σκουριά, τα καλά της θάλασσας (απόσταση 50m). Μου το κάνει και σε άλλα μπαλκόνια. Υποθέτω σκουριά από το κάγκελο (ή έχει οπλισμό εκεί μέσα?).

1) Οπότε καθαρίζω όλα τα σαθρά

2) Τρίβω σίδερα (κάγκελο) και τα βάφω με rust free powder που πρότεινε ο φίλος

3) Διαβρέχω την επιφάνεια με Duromax (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ)

4) Ετοιμάζω σοβά durostick D-32 (το έχω και δεν χρειάζεται να το προμηθευτώ) το οποίο με νερό και Duromax θα το ετοιμάσω σύμφωνα με τις οδηγίες και θα το περάσω με το μυστρί χωρίς καλούπωμα. Θα είναι αρκετά πηχτό σύμφωνα με τις προτεινόμενες αναλογίες ώστε να μην αρχίσει να τρέχει?

Για το μάρμαρο συμφωνώ ότι θα ήταν ευκολότερο αν έφευγε αλλά επειδή δεν έχει ξεκολλήσει (το συγκρατεί η υπόλοιπη επιφάνεια) φοβάμαι μην το σπάσω προσπαθώντας να το βγάλω οπότε θα προσπαθήσω ως έχει μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά

Κανονικά πρέπει πρώτα να βγει το μάρμαρο και μετά να γίνουν τα βήματα που παραθέτεις με εξαίρεση το 4 που χρειάζεσαι άλλο υλικό (επισκευαστικό τσιμέντο). Και ως βήμα 5 ξαναβάζεις το μάρμαρο με κόλλα πλακιδίων.

Αν δεν βγάλεις το μάρμαρο φρόντισε εκεί που θα ακουμπάει το μάρμαρο με το επισκευαστικό να μην σου μείνει κενό γιατί θα περνάει υγρασία με αποτέλεσμα να έχεις πολύ σύντομα την ίδια κατάσταση. Μία καλή λύση είναι να αντικαταστήσεις την τελική στρώση σοβά που θα έβαζες (προαιρετικά) πάνω απο το τσιμεντοειδες με κόλλα πλακιδίων.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...