Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τα πλακάκια του leroy Merlin γενικά είναι αποδεκτά ή κατώτερης ποιότητας;

Έχει και καλής ποιότητας και φθηνα,σε γενικές γραμμές είναι σχεδόν vfm γ τα €€€ που ζητάει 

Προσοχή μεγάλη στις διαθεσιμότητες γιατί σε κόλλες και ειδικά στα πλακάκια συνήθως καθυστερούν την παράδοση (2 πελάτες μου τους ψιλοβασανισαν με την παράδοση καθώς καθυστέρησαν 3 μερες περίπου)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλακάκι πιστεύω ότι γενικά είναι πόσα είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις.

Μπορεί να βρείς πλακάκι αποδεκτό με 10 ευρώ υπάρχει όμως και πλακάκι 30-40-50 και βάλε.Σίγουρα δεν είναι το ίδιο πλακάκι αλλά εκεί βαδίζεις μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σου γιατί δεν είναι μόνο το πλακάκι.όταν βάλεις στο μπάνιο πλακάκι των 50-60-70 ευρώ δεν μπορείς να βάλεις λεκάνη των 70 και των 80 ή μπανιέρα των 100;;;;;;

Εκεί θα ανέβει μετά όλο το πακέτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στο πλακάκι πιστεύω ότι γενικά είναι πόσα είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις.

Μπορεί να βρείς πλακάκι αποδεκτό με 10 ευρώ υπάρχει όμως και πλακάκι 30-40-50 και βάλε.Σίγουρα δεν είναι το ίδιο πλακάκι αλλά εκεί βαδίζεις μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη σου γιατί δεν είναι μόνο το πλακάκι.όταν βάλεις στο μπάνιο πλακάκι των 50-60-70 ευρώ δεν μπορείς να βάλεις λεκάνη των 70 και των 80 ή μπανιέρα των 100;;;;;;

Εκεί θα ανέβει μετά όλο το πακέτο.

Μου έχει τύχει αρκετές φορές να βάλει πελατης πλακάκι 30-40€ και μετά να πάει να μου πάρει μια λεκάνη κινεζική των 50€ 

 

Απλά τραγικό. Και για την ποιότητα της ( ο Θεός να την κάνει λεκανη) και για το ότι δεν τραβάει με τίποτα και πρεπει να πατάς 3-4 φορές το καζανάκι 

 

Απλά το θέμα είναι ότι πρέπει οποίος ξεκινάει ανακαίνιση η ξηλωμα του λουτρού,κουζίνας κτλπ να τα έχει βάλει κάτω τα οικονομικά του και να μην κάνει σπατάλες σε ένα είδος και μετά τα υπόλοιπα που αγοράζει να είναι κατώτερα.

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βρύσες σκεφτομαι απο hansgrohe αλλα θέλει ψάξιμο για σειρα. Σε κανένα κατάστημα δε βρηκα να εχει εκθεση παρα 1-2 μοντελα.

Στο amazon βρηκα καλυτερες τιμες παντως. 

Τωρα για επιπλα μπάνιου και σχεδιασμό ειναι δυσκολο λιγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για βρύσες σκεφτομαι απο hansgrohe αλλα θέλει ψάξιμο για σειρα. Σε κανένα κατάστημα δε βρηκα να εχει εκθεση παρα 1-2 μοντελα.

Στο amazon βρηκα καλυτερες τιμες παντως. 

Τωρα για επιπλα μπάνιου και σχεδιασμό ειναι δυσκολο λιγο. 

Έχεις υπόψιν ότι αν πάθουν κάτι στο μέλλον τα ανταλλακτικά τους είναι μόνο της μάνας τους και κοστίζουν όσο μια βρύση κανονική έτσι;

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έχεις υπόψιν ότι αν πάθουν κάτι στο μέλλον τα ανταλλακτικά τους είναι μόνο της μάνας τους και κοστίζουν όσο μια βρύση κανονική έτσι;

;)

Και σε grohe το ιδιο δεν ισχυει; Δηλαδη ειχα δει πιο εξωφρενικες τιμες. Δε σκοπευω να βάλω ακριβη σειρα έτσι και αλλιώς. Δηλαδη αν βρω με 100ευρω αν μου χαλάσει σε 10 χρονια κλαιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και σε grohe το ιδιο δεν ισχυει; Δηλαδη ειχα δει πιο εξωφρενικες τιμες. Δε σκοπευω να βάλω ακριβη σειρα έτσι και αλλιώς. Δηλαδη αν βρω με 100ευρω αν μου χαλάσει σε 10 χρονια κλαιν.

Το ίδιο ισχύει.

 

Κοίτα με τα λεφτά σου ότι θέλεις βάζεις.

 

Απλά μπορείς και αντί για grohe κτλπ να βάλεις μια πχ fiore που είναι αξιόπιστες με φθηνά ανταλλακτικά αν πάθει κάτι και θα την πάρεις και μισή τιμή από grohe.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, divo είπε

Εδω με συγχωρεις αλλά θα διαφωνήσω!!

Ειναι ανάλογα τον κ#$@ο που τη χρησιμοποιει. Για σκεψου ο αλλος να εχει φαει ενα βοδι, τι θα βγαλει αυτος ο ... οπίσθιος (τι ευγενικός που είμαι ...φτου μου). Εκει δε θελει λεκανη, θελει κατευθειαν να ανοίξει το καπάκι της αποχέτευσης και να τα κάνει επιτόπου.........🤣

 

οι λεκάνες έχουν κάποιες ιδιομορφίες που οι φθηνές κάνουν τα εύκολα δύσκολα και πρέπει να πατήσεις 2-3 φορες το καζανάκι (οπότε μεγαλύτερη κατανάλωση νερού) ενώ οι νορμάλ λεκάνες σε τιμή (80€ και άνω μεσο όρο που έχω συναντήσει) έχουν άλλο σύστημα διάχυσης του νερού όταν πατάς καζανάκι οπότε με 1 καζανάκι όλα πάνε κάτω :) :)

 

 

μυστικα είναι αυτά 👍👍✌️✌️

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

οι λεκάνες έχουν κάποιες ιδιομορφίες που οι φθηνές κάνουν τα εύκολα δύσκολα και πρέπει να πατήσεις 2-3 φορες το καζανάκι (οπότε μεγαλύτερη κατανάλωση νερού) ενώ οι νορμάλ λεκάνες σε τιμή (80€ και άνω μεσο όρο που έχω συναντήσει) έχουν άλλο σύστημα διάχυσης του νερού όταν πατάς καζανάκι οπότε με 1 καζανάκι όλα πάνε κάτω :) :)

μυστικα είναι αυτά 👍👍✌️✌️

Ειδα και κατι rimless που ειναι της μοδας , σαν ιδεα καλη φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ειδα και κατι rimless που ειναι της μοδας , σαν ιδεα καλη φαινεται

Έχω βάλει μερικες,εντάξει δεν έχω παράπονα καλές είναι.

 

Δεν αλλάζουν και πολλά απλά καθαρίζεται πιο εύκολα,είναι λίγο πιο εμφανίσιμη και το νερό κυλάει πιο ωραία μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 11:04 ΜΜ, divo είπε

οποιος ετοιμάζεται για πλακάκια ας εχει υποψην του και το γαλακτωμα ισως οχι τοσο στις κολλες, μια και πλεον αυτες εχουν γαλακτωματα, αλλα στους αρμοστοκους. τους κανει πιο ελαστικους και λιγοτερο διαπερατους στους ρύπους και τις σκονες. Ετσι μαυριζουν πολυ πιο αργα. Ιδιως στο πάτωμα.

Οι εποξειδικοί στόκοι μαυρίζουν πιο δύσκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panos4tw είπε

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=27313

vs

image.png.e26089e226dc903c7303cb8f652801f3.png

Δινει οντως 10 λαμες δωρο και ερχεται σε κασετινα

Εγώ έχω από πέρυσι αυτή του λιδλ. Δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος στις κοπές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω.
Εάν μου δώσει ο χρωματοπώλης κάποιο κωδικό που θα ζητήσω από μια εταιρεία (π.χ. από το χρωματολόγιο της Vivechrom) σε κουτί με υλικό άλλης εταιρείας (π.χ. Vechro),θα αλλοιωθεί η απόχρωση; Δηλαδή να μη βγει όπως θα έβγαινε με το υλικό της μαμάς εταιρείας;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...