Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Θέλω να κολλήσω κάμποσα κάγκελα υπο ίδια γωνία όπως φαίνεται στη φώτο. Πως θα τα καταφέρω?

Αν τα κρατάω με το χέρι προσπαθώντας να πετύχω τη γωνία την ώρα που τα κολλάω, σίγουρα το καθένα θα έχει διαφορετική γωνία

20190524_135311.jpg

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι,  αλλά νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις ένα κόντρα πλακέ ως «πατρόν» και μετά με σφιγκτήρες  να συγκρατήσεις τα σίδερα το κάγκελο μέχρι να τα ποντάρεις.

θα χρησιμοποιήσεις εννοείται το πατρόν για όλα τεμάχια που θέλεις να κολλήσεις. 

Για να μεταφέρεις επακριβώς την γωνία μεταξύ των δύο επιφανειών του μπετόν, και να κόψεις το πατρόν, μπορείς  να χρησιμοποιήσεις μια γωνία μαραγκού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερα ανοιξα τον θερμοσιφωνα και αρχισε να σταζει απο το σημειο που κοιταει προς τα πανω, καμια ιδεα για το τι φταιει και πως επισκευαζεται?

 

 

 

20190524_180449_resized.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, divo είπε

φτιαχνεις μια ξυλινη γωνια με κομμενη τη κατω γωνια της για να τη χρησιμοποιησεις για καλουπι. Ακουμπας τη μια πλευρα στη κοιλοδοκο και  την αλλη στη στρατζα που θες να κολλησεις. πονταρισμα στις δυο ακρες και μια στη μεση. Μη το κανεις γαζι θα σου μαζεψει.

Θα το αφήσω με τις ποντες όμως? Δεν θα πρέπει να το κολλήσω καλύτερα μετά? 

Υποθέτω με 2,5 ηλεκτρόδιο και λίγα Α? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Σημερα ανοιξα τον θερμοσιφωνα και αρχισε να σταζει απο το σημειο που κοιταει προς τα πανω, καμια ιδεα για το τι φταιει και πως επισκευαζεται?

20190524_180449_resized.jpg

Μάλλον πας για καινούργιο δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες μπαινω κατευθειαν στο θεμα:

Δεδομενα

  • Μενω στο νοικι ενος δυαριου στον τελευταιο οροφο διωροφης πολυκατοικιας, απο πανω μου ταρατσα, εχει 2 μπαλκονοπορτες μεγαλες σε τοσο ακυρα μερη που παιζει να ειναι στρατηγικα σχεδιασμενο ετσι απο τον αρχιτεκτονα, ωστε και στους πιο ισχυρους βοριαδες να μην κουνιεται φυλλο, ποσο μαλλον οταν ψαχνεις ενα μικρο καλοκαιρινο αερακι ξαπλωμενος στο πλακακι. Επισης εχει μια παλια τζαμενια πορτα και ενα παραθυρο στο χωρο της κουζινας, που τα τζαμια τους απλα λειτουργουν σαν θερμοκηπιο οταν αρχισει να γερνει ο ηλιος το απογευμα και πεφτει πανω τους γιατι "αντε και γαμησου που θες να δροσισει καθως νυχτωνει"

  • το σπιτι που μενω εχει ενεργειακη κατηγορια Η (αν ειχε πιο κατω ειμαι βεβαιος οτι το'πιανε)

  • το χειμωνα που μας περασε χαλασα πολλα φραγκα για να ζεσταθω ομως το δαγκωσα γιατι δεν εχει καθολου μονωση, περισυ το καλοκαιρι που μπηκα δεν χρειαστηκα κουζινα γιατι εψηνα αυγα στα πλακακια απο τη ζεστη (μιλαμε 3-4 βαθμους πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασια...στα Χανια ανετα πιανει 32-33 τον Ιουλιο εξω ε)

  • στη πολη που μενω σπιτια δεν υπαρχουν (σε φαση κυριολεκτικα, τρωγλες νοικιαζονται 9-12ευρω/τ.μ. οτι ειναι λιγο καλυτερο παει κατευθειαν στο γαμημενο airbnb χωρις δευτερη σκεψη),

  • εδω και ενα χρονο δεν βγαζω ακρη με τη σπιτονοικοκυρα για να κανει κατι

  • ετσι πηρα αποφαση να κανω καμια μονωση αλλα δεν παιζει να κανω κατι και να μου φυγουν απειρα λεφτα για το κωλοσπιτο της αλληνης.

Προσπαθω να βρω κατι φτηνο ωστε να μπορω να ζησω σαν ανθρωπος και οχι σαν πειραματοζωο

ακραιων συνθηκων του simulation

Σκεφτηκα να μονωσω την ταρατσα και να βαλω καμια αντηλιακη μεμβρανη αλλα πριν μπω σε ολον αυτο το κοπο θελω τη γνωμη σας...

Ταρατσα (στο δικο μου μερος καπου 45-60τ.μ.)

Διαβασα αυτο το αρθρο, καλο φαινεται αλλα το βλεπω σαν τον ακυρο μπαρμπα σε καφενειο που λεει "ακου εμενα, εγω θα σου πω τι θα κανεις"...δεν εχει πηγες δεν αναφερει κατι αξιοπιστο. Καποιοι οντως μπαρμπαδες φιλων irl, μου ειχαν προτεινει για καλοκαιρι που δε βρεχει να ριξω γυψο πανω (σιγουρα με τις πρωτες βροχες θα φυγει αλλα ειναι φτηνο και γρηγορο)

Τζαμια

Καποιοι μου ειπαν οτι υπαρχουν Θερμομονωτικές αντηλιακες Μεμβράνες που πωλουνται και ανα μετρο και τις βαζεις εσυ ξερω γω για πιο φθηνα. Ομως γουγλαρα και βρηκα μονο οδηγιες εγκαταστασης μεμβρανων ακτινοβολιας και μεγαλες εταιρειες που αποτι καταλαβα πουλανε εγκατασταση για μεγαλα project...βρηκα και αυτο αλλα δεν δινει γκαραντι οτι ειναι αυτο που ψαχνω και οχι κατι generic

Εχετε καμια συμβουλη/εμπειρια ρε, ειδικοι και μη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την τύπου μόνωση ναι αυτό που λέει στοά άρθρο είναι η πιο οικονομική λύση.

Κ όντως τους καλοκαιρινούς μήνες μόνο κ μόνο λόγω λευκού χρώματος θα δείς κάποια διαφορά.

Για τα παράθυρα σωστά σκέφτηκες τις αντηλιακές μεμβράνες.

Αν γκουγκλαρεις θα βρεις πολλές για οικιακή χρήση.

Απλά κοίτα να είναι πιστοποιημένες κ όχι μάρκα με έκαψες.

Με τις παραπάνω λύσεις θα δεις μια μικρή διαφορά αλλά κυρίως το καλοκαίρι.

Το χειμώνα τα πράγματα θα είναι εξίσου δύσκολα.

Δεν ξέρω αν έχεις σκοπό να μείνεις αρκετό καιρό στο συγκεκριμένο σπίτι αλλά αν μείνεις μπορείς να τις προτείνεις με τα λεφτά του ενοικίου αντι να τις τα δίνεις να κάνεις μια ανακαίνιση που θα μείνει κ στο σπίτι.

Αλλά θερμονωση- υγρομονωση κανονική και κουφώματα της προκοπής μαζί με ενεργειακά τζάμια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Σημερα ανοιξα τον θερμοσιφωνα και αρχισε να σταζει απο το σημειο που κοιταει προς τα πανω, καμια ιδεα για το τι φταιει και πως επισκευαζεται?

20190524_180449_resized.jpg

Τρέχει από την τρυπουλα της βαλβίδας? ή τρέχει μέσα από το μπλέ πλαστικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Τρέχει από την τρυπουλα της βαλβίδας? ή τρέχει μέσα από το μπλέ πλαστικό? 

Απο την μικρη τρυπα που κοιταει προς τα πανω, οχι συνεχομενα, σταγονα σταγονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Σημερα ανοιξα τον θερμοσιφωνα και αρχισε να σταζει απο το σημειο που κοιταει προς τα πανω, καμια ιδεα για το τι φταιει και πως επισκευαζεται?

20190524_180449_resized.jpg

 

Λυση 1 Βγαζεις την μπλε ταπα και σφίγγεις την βιδα που θα βρεις μεσα

Λυση 2 Αλλάζεις το ασφαλιστικό

Λυση 3 Αν συνεχίζει να σταζει μετα το 1-2 θες δοχείο διαστολής

Λυση 4 και σιγουρη Φωνάζεις υδραυλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, starmanwarz είπε

Απο την μικρη τρυπα που κοιταει προς τα πανω, οχι συνεχομενα, σταγονα σταγονα.

Εάν πιάνουν τα χέρια σου , άλλαξε την βαλβίδα με μια των 10-12 bar , γιατί μάλλον έχεις elco , και η βαλβίδα που δίνουν ανοίγει εύκολα. Εάν συνεχίσει να τρέχει, τότε θες αυτό πού είπαν και παραπάνω, δοχείο, μειωτη κτλ. Εν τω μεταξύ στο πόσο έχεις βάλει τον θερμοστάτη? Επίσης τσεκαρισε τον ότι σβήνει κανονικά, μην τυχόν και έχει χάλασει και δίνει συνέχεια ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εάν πιάνουν τα χέρια σου , άλλαξε την βαλβίδα με μια των 10-12 bar , γιατί μάλλον έχεις elco , και η βαλβίδα που δίνουν ανοίγει εύκολα. Εάν συνεχίσει να τρέχει, τότε θες αυτό πού είπαν και παραπάνω, δοχείο, μειωτη κτλ. Εν τω μεταξύ στο πόσο έχεις βάλει τον θερμοστάτη? Επίσης τσεκαρισε τον ότι σβήνει κανονικά, μην τυχόν και έχει χάλασει και δίνει συνέχεια ρεύμα.

Ναι, Elco ειναι, εναν μηνα τον εχω μονο... Δευτερα θα ερθει ο υδραυλικος που τον περασε, για να δουμε...

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Ναι, Elco ειναι, εναν μηνα τον εχω μονο... Δευτερα θα ερθει ο υδραυλικος που τον περασε, για να δουμε...

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εάν σου αλλάξει την βαλβίδα , μην την πετάξεις, σε περίπτωση βλάβης να την ξαναβάλεις, γιατί η elco δε θα σε καλύψει με την εγγύηση εάν έχεις αλλάξει βαλβίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .
Θα ηθελα και εγω μια βοηθεια πριν πεταξω την συρταριερα μου.
Βασικα ειμαι εντελως σκραπας στα ξυλουργικα , ολα τα αλλα τα κατεχω !!!
Εχω μια συρταριερα που τα συρταρια "πεφτουν" και δεν καθονται στις ραγες σαν να εχει ξεχειλωσει ενα πραγμα το επιπλο .....
Οποια βοηθεια για να την επισκευασω ή εαν αξιζει να το παωε σε καποιον για επισκευη ? ? ?
Παραθετω φωτογραφιες

Spoiler


IMG-20190525-204811.jpg

 

IMG-20190525-204834.jpg

IMG-20190525-204852.jpg

IMG-20190525-204922.jpg

IMG-20190525-204937.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Θα ηθελα και εγω μια βοηθεια πριν πεταξω την συρταριερα μου.
Βασικα ειμαι εντελως σκραπας στα ξυλουργικα , ολα τα αλλα τα κατεχω !!!
Εχω μια συρταριερα που τα συρταρια "πεφτουν" και δεν καθονται στις ραγες σαν να εχει ξεχειλωσει ενα πραγμα το επιπλο .....
Οποια βοηθεια για να την επισκευασω ή εαν αξιζει να το παωε σε καποιον για επισκευη ? ? ?
Παραθετω φωτογραφιες

  Απόκρυψη περιεχομένων


IMG-20190525-204811.jpg

IMG-20190525-204834.jpg

IMG-20190525-204852.jpg

IMG-20190525-204922.jpg

IMG-20190525-204937.jpg

Εφοσον η συρταριερα δεν εχει καποια κλιση πτος τα μπροστα/κατω, θα δοκιμαζα να ξεβιδωσω την εξω (πιο κοντα σε σενα) βιδα του οδηγου του συρταριου και να τη βιδωσω λιγο παραπανω ωστε να μην μπορει να πεφτει πλεον...

Αν το προβλημα εμφανιζεται σε ολα τα συρταρια, μηπως να εδινες στη συρταριερα μια κλιση προς τα πισω;

Αν τιποτα απο αυτα δεν παιζει, ας  μιλησει κανας γνωστης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Θα ηθελα και εγω μια βοηθεια πριν πεταξω την συρταριερα μου.
Βασικα ειμαι εντελως σκραπας στα ξυλουργικα , ολα τα αλλα τα κατεχω !!!
Εχω μια συρταριερα που τα συρταρια "πεφτουν" και δεν καθονται στις ραγες σαν να εχει ξεχειλωσει ενα πραγμα το επιπλο .....
Οποια βοηθεια για να την επισκευασω ή εαν αξιζει να το παωε σε καποιον για επισκευη ? ? ?
Παραθετω φωτογραφιες

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


IMG-20190525-204811.jpg

IMG-20190525-204834.jpg

IMG-20190525-204852.jpg

IMG-20190525-204922.jpg

IMG-20190525-204937.jpg

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις θέσεις στα συρτάρια? Σε αρκετές περιπτώσεις οι οδηγοί διαφέρουν από συρτάρι σε συρτάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...