Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/5/2019 στις 10:09 ΠΜ, panos4tw είπε

Η αληθεια ειναι οτι και μονο να βαλω το κουτι θα ειναι επιτευγμα για μενα και δε θα με χαλαγαν τα 60 ευρω. Βεβαια λεω να το παρω απο novoxyl.gr οπου η τιμη ειναι λιγο καλυτερη για λευκο:

image.png

Οσο για παγκο, ο σκοπος ειναι να τον αλλαξω κι αυτον...ισως προσωρινα βαλω κανα ακυρο κομματι παγκου απο οπου βρω~

Η αληθεια ειναι οτι το ξυλο δεξια εχει φουσκωσει λιγο απο τα νερα οποτε δε θα ηταν κακη ιδεα να το αλλαξω. Με προβληματιζει λιγο το αισθητικο κομματι αφου ισως φαινεται ασυμμετρο.

1)Ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να βρω αυτο το ξυλο που λες, δηλαδη ενα κομματι mdf 60 x 6cm x 2 cm παχος πχ;

2) Οταν θα κολησω το ξυλο πανω στο υπαρχον ντουλαπι, εκτος απο βιδωμα, θελει και καποια κολλα ξυλου ή;

Ετσι για την ιστορια, τελικα ακολουθησα τη συβουλη του divo και εφτιαξα μονος μου το κουτι με υλικα που πηρα κυριως απο το praktiker οπου και πουλαει κοντρα πλακε με το μετρο και πιο φθηνα απο Leroy ολως περιεργως:

 

60851619_1192482644270093_8812607347554779136_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=88b6d81d73b7265f205d7bdc7b38b67f&oe=5D5B3904

 

Βοήθησε πολύ ένα ελληνικο pdf guide που βρηκα και εχει ετοιμες τις διαστασεις γιατι ηταν ευκολο αλλιως να γινει λαθος. Γενικα βγηκε αρκετα καλα νομιζω, εκτος απο το συρταρι οπου το πρακτικερ δεν εκοβε κομματια με τοσο μικρο πλατος και το εκανα με σεγα με μετρια αποτελεσματα. Τωρα βεβαια μενει να μπει στη θεση του και να κουμπωθει φουρνος πανω επιτυχως~

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μια σωλήνα κουπαστής και η τάπα της σωλήνας. Θέλω να κοντύνω τη σωλήνα και ακολούθως να περάσω την τάπα. Έχω τροχό αλλά πρέπει να κόψω κάθετα το κομμάτι της σωλήνας (για να την κοντύνω) ώστε να μπορέσει να μπεί η τάπα και να μην αφήσει κενά.

Το ερώτημα είναι... πώς μπορεί να κοπεί κάθετα -με το τροχάκι χειρός- το κομμάτι της σωλήνας που δεν θέλω;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zoranb είπε

Υπάρχει μια σωλήνα κουπαστής και η τάπα της σωλήνας. Θέλω να κοντύνω τη σωλήνα και ακολούθως να περάσω την τάπα. Έχω τροχό αλλά πρέπει να κόψω κάθετα το κομμάτι της σωλήνας (για να την κοντύνω) ώστε να μπορέσει να μπεί η τάπα και να μην αφήσει κενά.

Το ερώτημα είναι... πώς μπορεί να κοπεί κάθετα -με το τροχάκι χειρός- το κομμάτι της σωλήνας που δεν θέλω;

Εάν το τροχάκι δεν φτάνει μέχρι τέρμα κάτω και δεν βολεύει να το βάλεις από την κάτω μεριά σιδεροπρίονο με λάμα

7 ώρες πριν, panos4tw είπε

Ετσι για την ιστορια, τελικα ακολουθησα τη συβουλη του divo και εφτιαξα μονος μου το κουτι με υλικα που πηρα κυριως απο το praktiker οπου και πουλαει κοντρα πλακε με το μετρο και πιο φθηνα απο Leroy ολως περιεργως:

60851619_1192482644270093_8812607347554779136_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=88b6d81d73b7265f205d7bdc7b38b67f&oe=5D5B3904

Βοήθησε πολύ ένα ελληνικο pdf guide που βρηκα και εχει ετοιμες τις διαστασεις γιατι ηταν ευκολο αλλιως να γινει λαθος. Γενικα βγηκε αρκετα καλα νομιζω, εκτος απο το συρταρι οπου το πρακτικερ δεν εκοβε κομματια με τοσο μικρο πλατος και το εκανα με σεγα με μετρια αποτελεσματα. Τωρα βεβαια μενει να μπει στη θεση του και να κουμπωθει φουρνος πανω επιτυχως~

Στην κάτω μεριά πάρε 4 ποδαράκια πλαστικά να του βάλεις γιατί βλέπω νοβοπάν για ποδαράκι και θα καταρεύσει με το πρώτο κούνημα.☺️

Πάντως το νοβοπάν που το έφτιαξες δεν είναι και το καλύτερο υλικό.Για αυτό το πλήρωσες φτηνό.Καλύτερα να το έφτιαχνες με MDF αλλά αν πατάει σε κάποιο διπλανό βάλτο 3-4 βίδες 3-4 πόντων να είναι σταθερό.

Από την άλλη κακώς στο praktiker που δεν κόβουν στενά κομμάτια.Λες και σκοτώνονται στη δουλειά.Στο leroy μου έχουν κόψει μέχρι 10 εκατοστά που ήθελα.

Για τις πλαινές στενές πλευρές μπορείς να πάρεις μελαμίνη σε ταινία 2-3 εκατοστών η οποία κοπλάει συνήθως με σίδερο για ρούχα.Μετά σπάς τις γωνίες αν προεξέχουν και γίνεται όμορφο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν το τροχάκι δεν φτάνει μέχρι τέρμα κάτω και δεν βολεύει να το βάλεις από την κάτω μεριά σιδεροπρίονο με λάμα

Στην κάτω μεριά πάρε 4 ποδαράκια πλαστικά να του βάλεις γιατί βλέπω νοβοπάν για ποδαράκι και θα καταρεύσει με το πρώτο κούνημα.☺️

Πάντως το νοβοπάν που το έφτιαξες δεν είναι και το καλύτερο υλικό.Για αυτό το πλήρωσες φτηνό.Καλύτερα να το έφτιαχνες με MDF αλλά αν πατάει σε κάποιο διπλανό βάλτο 3-4 βίδες 3-4 πόντων να είναι σταθερό.

Από την άλλη κακώς στο praktiker που δεν κόβουν στενά κομμάτια.Λες και σκοτώνονται στη δουλειά.Στο leroy μου έχουν κόψει μέχρι 10 εκατοστά που ήθελα.

Για τις πλαινές στενές πλευρές μπορείς να πάρεις μελαμίνη σε ταινία 2-3 εκατοστών η οποία κοπλάει συνήθως με σίδερο για ρούχα.Μετά σπάς τις γωνίες αν προεξέχουν και γίνεται όμορφο.

Μην ανησυχεις Παππου, εχει 4+1 στο κεντρο πλαστικα ποδαρακια για να αντεξει. Ολη η κουζινα με νοβοπαν ειναι φτιαγμενη στα κουτια, το mdf ειναι στις προσοψεις. Επισης, αμα δεις στο συρταρι εχω βαλει σοκορο...θα βαλω και μπροστινη μερια της θηκης του συρταριου...το υπολοιπο δε θα φαινεται γιατι θα το καλυψει ο φουρνος. Διαβασμενος αυτη τη φορα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Μην ανησυχεις Παππου, εχει 4+1 στο κεντρο πλαστικα ποδαρακια για να αντεξει. Ολη η κουζινα με νοβοπαν ειναι φτιαγμενη στα κουτια, το mdf ειναι στις προσοψεις. Επισης, αμα δεις στο συρταρι εχω βαλει σοκορο...θα βαλω και μπροστινη μερια της θηκης του συρταριου...το υπολοιπο δε θα φαινεται γιατι θα το καλυψει ο φουρνος. Διαβασμενος αυτη τη φορα:)

Τώρα με τελείωσες λέμε.Νόμιζα ότι εγώ ήξερα περισσότερα και έκανα και τον ξύπνιο.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, divo είπε

Dalain, stelios

Δεν ξερω τι λετε εσεις για καζανακια ....

Εγω παντως ενα μεχρι στιγμης εχω δει πραγματικα...αθανατο. 

Niagara!!!   Θα μας θαψει και μετα θα χαλασει. Ειναι στη θεση μέχρι σημερα πανω απο 50 χρονια😂

και όχι απλά δουλευουν αλλά τιμουν και το όνομα τους με νερό καταρράκτη μέσα στην λεκανη,μια φορά τραβάς και παίρνει ότι υπάρχει και εσένα μαζί 😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν το τροχάκι δεν φτάνει μέχρι τέρμα κάτω και δεν βολεύει να το βάλεις από την κάτω μεριά σιδεροπρίονο με λάμα

Δεν το κατάλαβα αυτό 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό 😐

Απλό φίλε.Ένας μικρός τροχός κόβει σε βάθος 4-5 εκατοστά.Αν η σωλήνα είναι 8-9 δεν μπορεί να την κόψει ευθεία.Μπορείς να συνεχίσεις μέχρι τέρμα με ένα σιδεροπρίονο.☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες..

Ειμαι στη διαδικασια να βαψω τα καγκελα του μπαλκονιου. 

Ειναι τα κλασικα με αρκετα στριφογυριστα σχεδιακια που θα μου σπασουν τα νευρα στην προετοιμασια.

θα ηθελα καποιες συμβουλες για να βγει οσο το δυνατον πιο "ανωδυνα" η δουλεια ξυσιμο..

Θα βολευε τροχος πχ με βουρτσα; αν και παλι δεν νομιζω να φτανει "στα μεσα" οπως καμπυλωνει το σχεδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Papakitou είπε

Καλησπερες..

Ειμαι στη διαδικασια να βαψω τα καγκελα του μπαλκονιου. 

Ειναι τα κλασικα με αρκετα στριφογυριστα σχεδιακια που θα μου σπασουν τα νευρα στην προετοιμασια.

θα ηθελα καποιες συμβουλες για να βγει οσο το δυνατον πιο "ανωδυνα" η δουλεια ξυσιμο..

Θα βολευε τροχος πχ με βουρτσα; αν και παλι δεν νομιζω να φτανει "στα μεσα" οπως καμπυλωνει το σχεδιο

Υπάρχει και αυτο που αφαιρει το χρωμα, για ξυσιμο ομως λογικά για τη σκουριά ειναι κυριως και σαθρά αν δε κανω λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Υπάρχει και αυτο που αφαιρει το χρωμα, για ξυσιμο ομως λογικά για τη σκουριά ειναι κυριως και σαθρά αν δε κανω λαθος. 

remover εννοεις για την μπογια; Οχι δεν θελω τετοιο πραγμα, δεν συμφερει κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.Πάνω που ετοιμαζόμουν να ποστάρω ακριβώς τέτοιο θέμα για κάγκελα μπαλκονιού..χαχα!

λοιπόν επειδή είμαι ψηλοάσχετος με το θέμα και γενικά απο εργαλεία...δεν...τί μπορώ να κάνω για πιό ανώδυνα και οικονομικά? τα κάγκελά μου έχουν μήκος περιπου 4 μέτρα.

μαύρο χρώμα και υποθέτω χρειάζεται ξύσιμο πρώτα? ήδη έχουν ξεφλουδιστεί σε αρκετά σημεία και απο κάτω ξεπροβάλει πορτοκαλί χρώμα σαν σκουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, divo είπε

Για να μη σου σπασουν τα νευρα και σου φυγουν και τα χερια με συρματοβουρτσες χειρος αρχιζεις με κατι τετοιο. Ητε για δραπανο ηλεκτρικο ή επαναφορτιζομενο. Προσωπικα χρησιμοποιω το επαναφορτιζομενο σαν πιο ελαφρη. μετα καθαρισμα με ενα πανακι να φυγουν οτι εχει αφήσει απο σκονες. Πινελακι αναγκαστικα για τα κοψιματα στην αρχη και μετα ρολακια

Για να μη μου κανουν τρεξιματα χρησιμοποιω αυτα. Κοντη τριχα, παιρνει λιγοτερη μπογια αλλα δεν τρεχει. Ξεκινας με τα εξω απο το μπαλκονι βαψιματα για να μη γινεις χαλια και συνεχιζεις μετα τα απο μεσα. 

Οσο για χρωμα χρωτεχ και mobilac . Κορυφαιο στο ειδος του παναρχαιο και δοκιμασμενο και γενικα δε με εχει προδώσει ποτε. Μπορουν να σου φτιαξουν οτι χρωμα θες σε σιδερου (λαδομπογιες) Αποψη μου απόφυγε τες ξεθωριάζουν γρηγορα. Προτίμησε τα κλασικα ετοιμα χρωματα που υπαρχουν, με συγκεκριμενα νουμερα (RAL). Δεν ξερω τι θα βαλεις παντως αν χρησιμοποιησει το mertele θελει ειδικο περασμα για να κανει το 'σφυριλατο' αλλα αξίζει σαν αποτελεσμα.

χμμ, ναι τετοιο βουρτσακι σκεφτομουν κι εγω.. εχω καναδυο, θα δοκιμασω σε μερικα σημεια με το επαναφορτιζομενο να δω τι ψαρια πιανουν και ποσο καθαριζουν..

Σε ευχαριστω για την προταση για το χρωμα

6 λεπτά πριν, spiritclay είπε

καλησπέρα.Πάνω που ετοιμαζόμουν να ποστάρω ακριβώς τέτοιο θέμα για κάγκελα μπαλκονιού..χαχα!

λοιπόν επειδή είμαι ψηλοάσχετος με το θέμα και γενικά απο εργαλεία...δεν...τί μπορώ να κάνω για πιό ανώδυνα και οικονομικά? τα κάγκελά μου έχουν μήκος περιπου 4 μέτρα.

μαύρο χρώμα και υποθέτω χρειάζεται ξύσιμο πρώτα? ήδη έχουν ξεφλουδιστεί σε αρκετά σημεία και απο κάτω ξεπροβάλει πορτοκαλί χρώμα σαν σκουρια.

Σπάτουλα πρωτα να φυγουν τα πολλα, επειτα βουρτσα, γυαλοχαρτο ειδικο για τετοιες δουλειες και επειτα ενα καθαρισμα ..

Μινιο, αποψη μου τουλαχιστον 2 χερια, και μετα βαφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το μινιο είναι για αβαφα κάγκελα σαν ασταρωμα.

Αν τα κάγκελα είναι σε καλή κατάσταση θέλουν απλό τριψιματακι με γυαλοχαρτο κ έπειτα κατευθείαν βάψιμο με 2 χέρια χρώμα.

Αν έχουν αρχίσει να ξεφλουδίζουν τότε καλό τρίψιμο στα προβληματικά σημεία, ασταρωμα των προβληματικών σημειών και στη συνέχεια βάψιμο.

Οι συρμάτινες κεφαλές για δράπανο βγάζουν τελείως το  χρώμα κ τα κάγκελα θα χρειαστούν σίγουρα ασταρωμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κολλήσω κάμποσα κάγκελα υπο ίδια γωνία όπως φαίνεται στη φώτο. Πως θα τα καταφέρω?

Αν τα κρατάω με το χέρι προσπαθώντας να πετύχω τη γωνία την ώρα που τα κολλάω, σίγουρα το καθένα θα έχει διαφορετική γωνία

20190524_135311.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...