Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, divo είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ρε παλικαρια αντεχει η κραμαστη λεκανη το χοντρο ή φευγει μαζι με τον τοιχο?

Αντέχει 

(εντάξει έχει όριο βάρους αλλά όλοι που έχω πάει είναι μέσα στα πλαίσια αντοχής) 

😋😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ένα μπάνιο από αυτά που έχω φτιάξει έχω κρεμαστή λεκάνη και εντοιχισμένο καζανάκι

Για να στερεώσω τη λεκάνη έβαλα δικές μου περαστες βίδες μέχρι την άλλη μεριά του τοίχου, την πίσω μεριά στο άλλο δωμάτιο, και δύο παξιμάδια και είναι έτοιμη, Άν πέσει ο τοίχος θα πέσει και η λεκάνη χαχααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Περισσότερο θα με ενδιέφερε αν θα χαλάσει το καζανάκι τι θα κάνω και όχι άμα θα με αντέξει η λεκάνη 😃

Τα καζανάκια Αυτά είναι υψηλής ποιότητας καζανάκια και να χαλάσει ο τρόπος είναι πολύ απλός για να αλλάξεις κάποιο εξάρτημα μέσα από αυτά.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, divo είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ρε παλικαρια αντεχει η κραμαστη λεκανη το χοντρο ή φευγει μαζι με τον τοιχο?

Είμαι περίπου 120 κιλά και μόλις τιςβαζω καθομαι πρώτος....ολα καλά...ακομα είμαι όρθιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κρεμάστες λεκάνες πιάνουν πανω στο εντοιχιζομενο καζανάκι το οποίο με τη σειρά του πιάνει πάνω στον τοίχο κ παράλληλα βιδωνει κ στο δάπεδο.

Ένα επώνυμο ποιοτικό καζανάκι δεν κουνιέται και ουσιαστικά το όριο βάρους καθορίζεται από το καζανάκι.

Στα μπάνια μου επέλεξα εντοιχιζόμενο καζανάκια της Siamp τα οποία έχουν δέκα χρόνια εγγύηση.

Επίσης η επισκευή τούς είναι πανευκολη.

Είχα δει μια ψιλοδιαρροη νερού στη λεκάνη, αφαίρεσα την διακοσμητική πλάκα και μέσα σε πέντε λεπτά είχα βγάλει όλο τον μηχανισμό. Έπειτα έβγαλα το λάστιχο το όποιο είχε πιάσει άλατα, το έπλυνα με καθαρό νεράκι,το επανατοποθετησα και δεν ξαναεμφανισε διαρροή.

Και η τιμή τους στο 1/3 των geberit τα οποία ωστόσο είναι εκ των κορυφαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Τι πιστευεις για εντοιχισμενα καζανακια ; Ενας υδραυλικος ελεγε οτι δεν αξιζουν χαλανε σε 2 χρονια δε φτιαχνονται ειναι ακριβα ανταλλακτικα και αν τελικα παρω να βαλω μονο grohe οχι geberit.

Εγώ προτιμώ τα grohe , πιο απλός μηχανισμός, λιγότερα προβλήματα και αθόρυβο γέμισμα. Τα εντιχοισμενα είναι καλύτερα ως προς την εμφάνιση, το θόρυβο, και κυρίως για μένα στην καθαριότητα, μιας και αφού η λεκάνη είναι κρεμαστή μπορείς και καθαρίζεις από κάτω , επίσης εάν υπάρξει βουλωμα , βγάζεις τη λεκάνη , ξεβουλωνεις και την ξαναβαζεις. Είναι χειρότερα ως προς την επισκευή τους (λόγο κοστολογιου) .Αλλά για μένα οποίος φτιάχνει τώρα μπάνιο αξίζει να βάλει εντοιχισμένο. Τι πρέπει να προσέξεις, βάζεις grohe ή geberit , τίποτα άλλο, προτίμησε να βάλεις το μοντέλο της γυψοσανίδας, ώστε όλο το  βάρος να πατάει στο έδαφος , (αντέχουν μέχρι 400 κιλά) επίσης καλό είναι να βάλεις ένα φίλτρο στην παροχή , ώστε να γλυτώσεις αρκετές επισκευές στο μέλλον . Και κάτι τελευταίο, όταν διαλέξεις λεκάνη, προτίμησε να πάρεις μια , η οποία να είναι με μπουλόνια στο πλάι , και όχι με Άλλεν από κάτω. Βιδωνουν πιο σταθερά αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Εγώ προτιμώ τα grohe , πιο απλός μηχανισμός, λιγότερα προβλήματα και αθόρυβο γέμισμα. Τα εντιχοισμενα είναι καλύτερα ως προς την εμφάνιση, το θόρυβο, και κυρίως για μένα στην καθαριότητα, μιας και αφού η λεκάνη είναι κρεμαστή μπορείς και καθαρίζεις από κάτω , επίσης εάν υπάρξει βουλωμα , βγάζεις τη λεκάνη , ξεβουλωνεις και την ξαναβαζεις. Είναι χειρότερα ως προς την επισκευή τους (λόγο κοστολογιου) .Αλλά για μένα οποίος φτιάχνει τώρα μπάνιο αξίζει να βάλει εντοιχισμένο. Τι πρέπει να προσέξεις, βάζεις grohe ή geberit , τίποτα άλλο, προτίμησε να βάλεις το μοντέλο της γυψοσανίδας, ώστε όλο το  βάρος να πατάει στο έδαφος , (αντέχουν μέχρι 400 κιλά) επίσης καλό είναι να βάλεις ένα φίλτρο στην παροχή , ώστε να γλυτώσεις αρκετές επισκευές στο μέλλον . Και κάτι τελευταίο, όταν διαλέξεις λεκάνη, προτίμησε να πάρεις μια , η οποία να είναι με μπουλόνια στο πλάι , και όχι με Άλλεν από κάτω. Βιδωνουν πιο σταθερά αυτές.

Οκ οποτε μαλλον προς grohe. Να παρω καλυτερα γυψοσανιδας απο μονου τουβου; 

Απο ειδη υγιεινής ποιες ειναι καλες μάρκες; Duravit , vilroy κτλ ειναι καλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Οκ οποτε μαλλον προς grohe. Να παρω καλυτερα γυψοσανιδας απο μονου τουβου; 

Απο ειδη υγιεινής ποιες ειναι καλες μάρκες; Duravit , vilroy κτλ ειναι καλες;

Γυψοσανίδα στο μπάνιο μη βάλεις με τίποτα.

Βάλε Alpha block αν δεν θέλεις να βάλεις τούβλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Γυψοσανίδα στο μπάνιο μη βάλεις με τίποτα.

Βάλε Alpha block αν δεν θέλεις να βάλεις τούβλα

ουτε σε ταβανι; ανθυγρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ParhsG είπε

ουτε σε ταβανι; ανθυγρη;

Στο ταβανι ναι, με την προϋπόθεση ότι το μπάνιο έχει καλό εξαερισμό ή παράθυρο

.

Για την ιστορία, με αλφα μπλοκ καζανάκι και  τελικό καζανάκι

Οροφή με ανθυγρη, φωτο.

.

ΟΛΑ ΜΕ RGB LED

.

Οταν ο μάστορας(εγω) εχει κέφια  και ειναι δικά του χαχαααα

 

 

Screenshot_2019-05-19-18-28-52-149_com.alensw.PicFolder.png

Screenshot_2019-05-19-18-35-40-784_com.alensw.PicFolder.png

Screenshot_2019-05-19-18-33-45-241_com.alensw.PicFolder.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1: Πώς καθαρίζουμε εύκολα τη μπογιά που ξέφυγε στο βάψιμο από τα γύρω γύρω στα παράθυρα και τις πόρτες; Προσπάθησα με οινόπνευμα αλλά θέλει πολύ επιμονή.

Ερώτηση 2: Πώς αφαιρούμε τη μαυρίλα που μαζεύει γύρω από τη σωλήνα πίσω από τη λεκάνη του μπάνιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Ερώτηση 1: Πώς καθαρίζουμε εύκολα τη μπογιά που ξέφυγε στο βάψιμο από τα γύρω γύρω στα παράθυρα και τις πόρτες; Προσπάθησα με οινόπνευμα αλλά θέλει πολύ επιμονή.

Ερώτηση 2: Πώς αφαιρούμε τη μαυρίλα που μαζεύει γύρω από τη σωλήνα πίσω από τη λεκάνη του μπάνιου;

1.Βάζουμε χαρτοταινία πριν βάψουμε

2. Χλωρίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Οκ οποτε μαλλον προς grohe. Να παρω καλυτερα γυψοσανιδας απο μονου τουβου; 

Απο ειδη υγιεινής ποιες ειναι καλες μάρκες; Duravit , vilroy κτλ ειναι καλες;

Ναι , καλύτερα είναι να πάρεις γυψοσανίδας αντί μονού τούβλου. Βέβαια αυτό θα στο επιβεβαιωσει ο υδραυλικός σου , μήν τυχόν και έχει θέμα με τα ποδαρικα του. Κοίταξε και για ideal, και αυτές που λες , πολύ καλές είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...