Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Να ρωτήσω.
Εάν μου δώσει ο χρωματοπώλης κάποιο κωδικό που θα ζητήσω από μια εταιρεία (π.χ. από το χρωματολόγιο της Vivechrom) σε κουτί με υλικό άλλης εταιρείας (π.χ. Vechro),θα αλλοιωθεί η απόχρωση; Δηλαδή να μη βγει όπως θα έβγαινε με το υλικό της μαμάς εταιρείας;
 

γιατι δεν πας σε καποιο καταστημα που εχει προιοντα της εταιριας που θες ωστε να εισαι σιγουρος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏηÏιγμα ÏενÏÎ±Ï Î¼ÏαλκονιοÏ

Έχω τέντες οπως και στην εικονα. Και σκεφτομαι: θελω να τις κατεβαζω μεχρι τη μεση. Ομως, σ εκεινο το σημειο δεν εχουν το "πιασιμο" και με τον παραμικρο αερα (γενικα το παιρνει και το σηκωνει το μπαλκονι μου ο αερας) και ακουγονται μιας και αναπηδανε στο σιδερο αλλα και δεν ειναι σταθερες και φοβαμαι μη σκιστουν. Οποτε τι πατεντα εχετε να προτεινετε ωστε να τις σταθεροποιησω στη μεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες στα σιδηρικά λέγεται ωμέγα το βάζεις σε όποιο σημείο θέλεις να σταματήσεις την τέντα 

το ωμέγα ειναι ένας στρόγγυλος διαιρουμενος σφιγκτήρας όπου στην μια άκρη βγάζει μια βίδα για να το περασεις στο σωλήνα οδηγό της τέντας 

αφού γίνει η τοποθέτηση καργαρης προς τα πάνω για να φερμάρει και έτσι δεν θα έχεις προβλήματα με χτυπήματά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panostom είπε

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏηÏιγμα ÏενÏÎ±Ï Î¼ÏαλκονιοÏ

Έχω τέντες οπως και στην εικονα. Και σκεφτομαι: θελω να τις κατεβαζω μεχρι τη μεση. Ομως, σ εκεινο το σημειο δεν εχουν το "πιασιμο" και με τον παραμικρο αερα (γενικα το παιρνει και το σηκωνει το μπαλκονι μου ο αερας) και ακουγονται μιας και αναπηδανε στο σιδερο αλλα και δεν ειναι σταθερες και φοβαμαι μη σκιστουν. Οποτε τι πατεντα εχετε να προτεινετε ωστε να τις σταθεροποιησω στη μεση;

Εγώ το ίδιο το έχω κάνει με μερικα κομμάτια ναυτικό σχοινί το έφτιαξα στο μήκος που θέλω να μένουν έκανα τους Ανάλογους κόμπους και μετά Φερμαρω τη τέντα και δε κουνιέται φύλλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2019 στις 7:15 ΜΜ, stelios18120 είπε

Έχω βάλει μερικες,εντάξει δεν έχω παράπονα καλές είναι.

Δεν αλλάζουν και πολλά απλά καθαρίζεται πιο εύκολα,είναι λίγο πιο εμφανίσιμη και το νερό κυλάει πιο ωραία μέσα 

Τι πιστευεις για εντοιχισμενα καζανακια ; Ενας υδραυλικος ελεγε οτι δεν αξιζουν χαλανε σε 2 χρονια δε φτιαχνονται ειναι ακριβα ανταλλακτικα και αν τελικα παρω να βαλω μονο grohe οχι geberit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Τι πιστευεις για εντοιχισμενα καζανακια ; Ενας υδραυλικος ελεγε οτι δεν αξιζουν χαλανε σε 2 χρονια δε φτιαχνονται ειναι ακριβα ανταλλακτικα και αν τελικα παρω να βαλω μονο grohe οχι geberit.

Ακριβώς αυτό πιστεύω 100% που σου είπε. 

Είναι φιγούρα οκ, αλλά αν πάθει κάτι (που θα πάθει μέσα στα χρόνια) δεν επισκευαζεται (εύκολα τουλάχιστον) και κοστίζει ακριβά και η αγορά και τα ανταλλακτικά και ο μάστορας δεν θα σου πει τιμή επισκευής όπως το απλό καζανάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ακριβώς αυτό πιστεύω 100% που σου είπε. 

Είναι φιγούρα οκ, αλλά αν πάθει κάτι (που θα πάθει μέσα στα χρόνια) δεν επισκευαζεται (εύκολα τουλάχιστον) και κοστίζει ακριβά και η αγορά και τα ανταλλακτικά και ο μάστορας δεν θα σου πει τιμή επισκευής όπως το απλό καζανάκι 

Και στη περιπτωση που βαλω grohe ειναι πιο αξιοπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και στη περιπτωση που βαλω grohe ειναι πιο αξιοπιστο;

Ναι αλλά είναι ακριβό (όπως καθετί grohe και hansgrohe) 

Το ότι είναι ακριβό και καλό δεν σημαίνει ότι δεν χαλάει και πότε όμως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και στη περιπτωση που βαλω grohe ειναι πιο αξιοπιστο;

Τα τελευταία 5 χρόνια εχω τοποθετήσει (χωρις υπερβολή) γυρω στα 70 geberit και εχω κάνει σέρβις σε άλλα τόσα.Ναι εχει πιο ακριβά ανταλλακτικά απο τα απλα καζανάκια αλλα επισκευαζεται εξίσου ευκολα.Απο εμενα(υδραυλικός τα τελευταία 20 χρόνια) προχωρα αφοβα!

Geberit και Grohe ειναι κορυφαία.Μην πας σε οτιδήποτε άλλο...

Επεξ/σία από dalain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dalain είπε

Τα τελευταία 5 χρόνια εχω τοποθετήσει (χωρις υπερβολή) γυρω στα 70 geberit και εχω κάνει σέρβις σε άλλα τόσα.Ναι εχει πιο ακριβά ανταλλακτικά απο τα απλα καζανάκια αλλα επισκευαζεται εξίσου ευκολα.Απο εμενα(υδραυλικός τα τελευταία 20 χρόνια) προχωρα αφοβα!

Geberit και Grohe ειναι κορυφαία.Μην πας σε οτιδήποτε άλλο...

Μπαίνει το χέρι σου μέσα για να επισκευάσεις μηχανισμό η ότι άλλο χρειαστεί; η απλά λες για επισκευές επιφανειακες οταν βγάζουμε το καπάκι για κανένα σπιράλ να σφίξεις κτλπ; 

Επειδή έχω βάλει και εγώ πάρα πολλά επειδή θέλουν οι πελάτες αλλά το θέμα είναι με τις επισκευές όχι η τοποθέτηση τους εξαρχής. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μπαίνει το χέρι σου μέσα για να επισκευάσεις μηχανισμό η ότι άλλο χρειαστεί; η απλά λες για επισκευές επιφανειακες οταν βγάζουμε το καπάκι για κανένα σπιράλ να σφίξεις κτλπ; 

Επειδή έχω βάλει και εγώ πάρα πολλά επειδή θέλουν οι πελάτες αλλά το θέμα είναι με τις επισκευές όχι η τοποθέτηση τους εξαρχής. 

Να μπει το χερι μεσα γιατι;Ολα βγαίνουν εξω και τα επισκευαζεις ή τα αλλάζεις.Και ο μηχανισμός και το φλοτερ.Ακομα και το κατω λαστιχο της βάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, divo είπε

Πάντως εγώ μια ideal που έχω μαζί με καζανάκι αυτό που της έχω αλλαξει σε 30 χρόνια ειναι 2 ή 3 φορές το λάστιχο του μηχανισμού. Κόστος κάνα 5€ αν θυμαμαι καλά. 

***Τελικα ρε παιδια οταν χαλαει ενα καζανακι ολοι βαζουμε το χερι μας καπου...... οι υδραυλικοι στο καζανακι και οι πελατες στη τσεπη...😋😜*****

Χαχαχα ωραίος 😁😁😋

8 λεπτά πριν, dalain είπε

Να μπει το χερι μεσα γιατι;Ολα βγαίνουν εξω και τα επισκευαζεις ή τα αλλάζεις.Και ο μηχανισμός και το φλοτερ.Ακομα και το κατω λαστιχο της βάσης.

Θεωρείς ότι σε συμφέρει η επισκευή του σε σχέση με το απλό συμβατικό καζανάκι σε θέμα κοπου και χρόνου; (αν δεν το έχεις βάλει εσύ βέβαια και απλά πας για επισκευή σε πελάτη που έχει εντοιχισμενο) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Χαχαχα ωραίος 😁😁😋

Θεωρείς ότι σε συμφέρει η επισκευή του σε σχέση με το απλό συμβατικό καζανάκι σε θέμα κοπου και χρόνου;

Δεν ειναι θεμα τι συμφέρει εμενα.Ειδικα ομως τα geberit που τα εχω δουλέψει πολυ ειναι ευκολο να αλλάξεις μηχανισμο,ισως και ευκολοτερο απο το να λύσεις και να δεσεις ενα συμβατικο.Ειναι μεν πιο ακριβά τα ανταλλακτικά αλλα οχι τόσο ωστε να αποτρέψουν καποιον στο να τα βάλει.

Σε ενα σύγχρονο μπάνιο θεωρώ οτι ειναι πολυ πιο όμορφο και πρακτικό να μπει εντοιχισμενο καζανακι με κρεμαστη λεκανη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dalain είπε

 

Σε ενα σύγχρονο μπάνιο θεωρώ οτι ειναι πολυ πιο όμορφο και πρακτικό να μπει εντοιχισμενο καζανακι με κρεμαστη λεκανη.

Καλά σε αυτό δεν διαφωνώ. 

Είναι πολύ πιο όμορφα τα εντοιχισμενα και η κρεμαστη λεκανη (και ας μας βγαίνει η πίστη να την βάλουμε λόγω βάρους) 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...