Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην βαλεις ροδέλες, θα ανοίξει παλι στο κοντινό μελλον. 

Το προβλημα είναι οτι από το βάρος των συρταριων τα 2 πλαινα της συρταριερας εχουν "ανοίξει" (εχουν κάνει κοιλιά) με αποτέλεσμα να εχει μεγαλώσει το κενο στο κέντρο και ετσι τα κεντρικα συρτάρια φεύγουν απο τον οδηγο τους. 

Η μια λύση ειναι να βιδώσεις στο κεντρο με μεταλλικες γωνιες (αναμεσα στο 3ο και 4ο συρτάρι πχ) μια τραβερσα (πχ πηχακι μελαμινης) για να κρατήσεις το ιδιο κενό σε ολο το υψος της συρταριερας. 

Η άλλη λύση ειναι να αλλάξεις τους απλούς οδηγούς που έχεις απο τα 2 κεντρικα συρταρια με τηλεσκοπικους οδηγούς. Οι τηλεσκοπικοί οδηγοί είναι σχεδιασμενοι αλλιως, δενει το ενα μέρος με το αλλο οπότε κατ'επεκτασην θα δέσει και την κατασκευή (πλαινα) της συρταριερας σου.. 

Τωρα επειδή αναφερεις οτι δεν γνωριζεις από ξυλουργικες κατασκευες καλύτερα να απευθυνθείς σε καποιον γνώστη. 

Η πρώτη λύση ειναι ανεξοδη σχεδον και η 2η ειναι το κόστος των νεων οδηγών 5ε το ζευγάρι.. 

 

https://www.tomara.gr/index/products/kitchen_bathroom?row=1506

 

Η λύση 1 ειναι.

Μετρησε το εσωτερικό κενο της συρταριερας σου στο ανω και κατω μέρος και κοψε ενα πηχακι μελαμίνης 10ποντους στην μετρηση που εκανες (πχ 96,4Χ10εκατοστα). Παρε 2 μεταλλικες γωνιες 30x30mm βιδωσε τες στο πηχακο και στην συνέχεια βιδωσε το πηχακι στο κεντρο της συρταριερας αναμεσα σε 2 συρταρια (να μην ενοχλει). Θα "δεσει" την συρταριερα και τα συρταρια δεν θα πεφτουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, panos4tw είπε

Αν τιποτα απο αυτα δεν παιζει

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι εχει ξεχειλωσει το επιπλο στην μεση , γιαυτο και δεν πεφτει το πανω πανω συρταρι.
Ουσιαστικα εχει γινει πιο πλατυ στην μεση με αποτελεσμα να μην καθονται οι ραγες στους οδηγους και να πεφτει το συρταρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Αυτό ακριβώς.. 

Μολις τωρα αλλαξα σελιδα και διαβασα την λυση που δινεις .
Θα κοιταξω για μηχανισμους , ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που προσεχεις είναι το βαθος των μηχανησμων (αναλογα το βαθος των συρταριων σου). 

Οι τηλεσκοπικοί βγαινουν σε βαθος 30,35,40,45,50,55,60 κτλ εκατοστα

Πλεονεκτημα τους επίσης ειναι οτι ανοιγουν 100% σε αντίθεση με τους απλους τυπου ροδάκι (οπως στην περίπτωση σου) που το συρταρι ανοιγει 75% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουμε βιβλιοθήκες από το ΙΚΕΑ και βάλαμε 1-2 βιβλία πάνω ξέρουμε τι θα πει ξεχειλωμα. Και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panostom είπε

Όσοι έχουμε βιβλιοθήκες από το ΙΚΕΑ και βάλαμε 1-2 βιβλία πάνω ξέρουμε τι θα πει ξεχειλωμα. Και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα 

Από το ΙΚΕΑ έχω συρταριέρα με τέσσερα συρτάρια πολύ καλής ποιότητας και άψογης λειτουργίας χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ανάμεσα από το κάθε συρτάρι βάζουν στενό ξύλο  στο χρώμα του επίπλου το οποίο το κρατάει στη θέση του και βασικά δεν ανοίγει για να έχεις προβλήματα όπως ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Από το ΙΚΕΑ έχω συρταριέρα με τέσσερα συρτάρια πολύ καλής ποιότητας και άψογης λειτουργίας χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ανάμεσα από το κάθε συρτάρι βάζουν στενό ξύλο  στο χρώμα του επίπλου το οποίο το κρατάει στη θέση του και βασικά δεν ανοίγει για να έχεις προβλήματα όπως ο φίλος παραπάνω.

Την κλασσική βιβλιοθήκη billy έχω και μόλις έβαλα παραπάνω βάρος αμέσως άνοιξε. Έβαλα γωνίες από την κάτω μεριά των ραφιών για να μη φαίνονται και τη σταθεροποίησα πλέον μην ανοίξει και στα 2 καμιά μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

image.png.85108ad93eaf4eac6ba323ff1f4645a6.png

 

Το σπιτι δεν εχει θερμοσιφωνα αλλα κεντρικο boiler, οποτε θα περιμενε κανεις το (1) που ειναι 16A να ειναι ο φουρνος, αλλα οταν μετραω με το πολυμετρο στην παροχη του φουρνου (δεν ειναι συνδεδεμενος), δεν βγαζει τιποτα.

 

Αντιθετα, το (2) που ειναι 40Α φαινεται να ελεγχει το φουρνο και δινει ταση ακομα και οταν το 1 ειναι κατεβασμενο. Ειναι δυνατον η ασφαλεια του φουρνου να ειναι 40A και τοτε ποια ειναι η χρηση του (1) 16Α γιατι δεν βλεπω να ελεγχει κατι στο σπιτι~~

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, panos4tw είπε

image.png.85108ad93eaf4eac6ba323ff1f4645a6.png

Το σπιτι δεν εχει θερμοσιφωνα αλλα κεντρικο boiler, οποτε θα περιμενε κανεις το (1) που ειναι 16A να ειναι ο φουρνος, αλλα οταν μετραω με το πολυμετρο στην παροχη του φουρνου (δεν ειναι συνδεδεμενος), δεν βγαζει τιποτα.

Αντιθετα, το (2) που ειναι 40Α φαινεται να ελεγχει το φουρνο και δινει ταση ακομα και οταν το 1 ειναι κατεβασμενο. Ειναι δυνατον η ασφαλεια του φουρνου να ειναι 40A και τοτε ποια ειναι η χρηση του (1) 16Α γιατι δεν βλεπω να ελεγχει κατι στο σπιτι~~

Κάποια ενισχυμένη πρίζα ίσως ...

Ίσως αυτή στο πλυντήριο.

Το σπίτι είναι δικό σου?

Μπορεί να είχε παλιά θερμοσίφωνα και να είχε παροχή και όταν τον βγάλανε τα έμεινε η παροχη που λόγικα τωρα περιμένει σε κάποια κρέμα σε κάποιο ηλεκτρολογικό κουτί στο παταρι

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, DrLo είπε

Κάποια ενισχυμένη πρίζα ίσως ...

Ίσως αυτή στο πλυντήριο.

Το σπίτι είναι δικό σου?

Μπορεί να είχε παλιά θερμοσίφωνα και να είχε παροχή και όταν τον βγάλανε τα έμεινε η παροχη που λόγικα τωρα περιμένει σε κάποια κρέμα σε κάποιο ηλεκτρολογικό κουτί στο παταρι

Σιγουρα δεν ειναι το πλυντηριο, που εχει την ασφαλεια στα δεξια απο την 1. Το σπιτι ειναι του 2002 και απ'οσο γνωριζω δεν ειχε ποτε θερμοσιφωνα~

 

Αρα να υποθεσω οτι τα 40Α ειναι οντως του φορνου? Σαν πολλα δεν ειναι 40*220 = 9000watt σχεδον?:O

 

 

ΑΚΥΡΟ, το 1 τελικα ειναι για πλυντηριο πιατων που εχει την πριζα μεσα στο ντουλαπι το νεροχυτη και δεν χρησιμοποιω~~

 

Ληξαν το θεμα λοιπον!

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2019 στις 8:59 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα .
Θα ηθελα και εγω μια βοηθεια πριν πεταξω την συρταριερα μου.
Βασικα ειμαι εντελως σκραπας στα ξυλουργικα , ολα τα αλλα τα κατεχω !!!
Εχω μια συρταριερα που τα συρταρια "πεφτουν" και δεν καθονται στις ραγες σαν να εχει ξεχειλωσει ενα πραγμα το επιπλο .....
Οποια βοηθεια για να την επισκευασω ή εαν αξιζει να το παωε σε καποιον για επισκευη ? ? ?
Παραθετω φωτογραφιες

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


IMG-20190525-204811.jpg

IMG-20190525-204834.jpg

IMG-20190525-204852.jpg

IMG-20190525-204922.jpg

IMG-20190525-204937.jpg

Όπως παρατήρησα στη δική μου από ΙΚΕΑ ανάμεσα από το κάθε συρτάρι έχει μία λεπτή φέτα 3-4 εκατοστών βιδωμένη στις πλευρές η οποία την κρατάει σταθερή και δεν ανοίγει να πέσουν τα συρτάρια.

Μπορείς να κάνεις το ίδιο και να βάλεις στη μέσα πλευρά των συρταριών σε σημείο που δεν εμποδίζει κάτι παρόμοιο.Και επειδή που να βρεις κάτι ίδιο μπορείς να πάρεις ένα ξύλινο πηχάκι από leroy ή praktiker να το κόψεις στο μήκος που θέλεις και να το βιδώσεις με δύο βίδες από την εξωτερική μεριά ή με δύο μικρές γωνίες από μέσα για να μην φαίνονται οι βίδες.

Δες εικονα από δική μου  του ΙΚΕΑ.

 

IMG_0694.JPG

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα καζανάκι ίδιο με της παρακάτω φωτογραφίας (πολύ χαμηλή ποιότητα κατασκευής μου βγάζει) το οποίο τελευταία αρχίζει και τρέχει. Δεν το κάνει όταν το πατήσεις και κλείσει αλλά μπορεί μετά από 1-2 ώρες να αρχίσει σιγά σιγά να τρέχει.

https://www.ravenna.gr/product/1497/mpanio-eidi-ygieinis-eksartimata-mixanismoi-lekanis-mixanismos-benito-diplis-rois

Επάνω έχει κάποιες ενδείξεις για να το ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω καθόλου πως γίνεται. Υπάρχουν κάπου οδηγίες εγκατάστασης ή αν δεν αξίζει, κάποιο μοντέλο να το αντικαταστήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Έχω ένα καζανάκι ίδιο με της παρακάτω φωτογραφίας (πολύ χαμηλή ποιότητα κατασκευής μου βγάζει) το οποίο τελευταία αρχίζει και τρέχει. Δεν το κάνει όταν το πατήσεις και κλείσει αλλά μπορεί μετά από 1-2 ώρες να αρχίσει σιγά σιγά να τρέχει.

https://www.ravenna.gr/product/1497/mpanio-eidi-ygieinis-eksartimata-mixanismoi-lekanis-mixanismos-benito-diplis-rois

Επάνω έχει κάποιες ενδείξεις για να το ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω καθόλου πως γίνεται. Υπάρχουν κάπου οδηγίες εγκατάστασης ή αν δεν αξίζει, κάποιο μοντέλο να το αντικαταστήσω?

Το πιο πιθανό υπερχειλίζει το νερό και φεύγει από την πάνω μεριά.

Στο παλιό σύστημα κατεβάζουμε μία - δύο σκάλες τη φούσκα ώστε να κλείνει το νερό πιο νωρίς.Εδώ μάλλον περιστρέφεις την πλαστική βίδα αριστερά ώστε το πλαστικό μέσα στο οποίο βρίσκεται και πιθανόν λειτουργεί σαν τη φούσκα να κατέβει 1-2-3 εκαταοστά πιο χαμηλά ώστε να κλείνει νωρίτερα το νερό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...