Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα ρώτησε έναν πατωματζη, πριν κάνεις οτιδήποτε. Το φυσικό ξύλο είναι ότι καλύτερο, εμένα στο laminate δε μ'αρεσει καθόλου η αίσθηση όταν το πατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Σκέφτομαι σε ένα δωμάτιο να στρώσω laminate (FLOATING FLOOR).  Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

Σκέφτομαι τα πιθανά προβλήματα:

1) Με το laminate το πάτωμα θα ανέβει περίπου 1 cm.  Η πόρτα δε θα κλείνει.  Θα πρέπει να την πριονίσω από κάτω?  Πως γίνεται αυτό?

2) Θα μπορώ να το σφουγκαρίζω?  Θα περνάει μέσα το νερό?  Ακόμα χειρότερα, μήπως το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το laminate?

3) Δεν έχω ιδέα από ποιότητες.  8-10 ευρώ /m2 δεν είναι πολλά.  Να τα εμπιστευτώ σε αυτήν τη τιμή? 

4) Είναι πρακτικό να τα κόψω με τροχό?  Έχω δίσκο κοπής ξύλου, κάτι σαν αυτό:  https://www.ntagiantas.com.gr/kipos/diamantodiskoi-leiansis-kopis/δίσκος-κοπής-ξύλου-200mm-60-δόντια-57h678-graphite.htm

Σε παρόμοια περίπτωση διαμέρισμα 40 ετών πρίν 20 χρόνια , είχα φωνάξει πατωματζή και το έτριψε και έφτιαξε.

Τώρα μετά απο 20 χρόνια στο 1 υπνοδωμάτιο , έχει αρχίσει να ξανά τρίζει σε μερικά μερή το ξυλινο δάπεδο.

Θα ψάξω να ρωτήσω για κοστολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bobptz είπε

Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

https://www.youtube.com/watch?v=OSlYgVIysmI

https://www.youtube.com/watch?v=d9Xs681jYz0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα DIY εργαλεια ειναι πλεον τοσο φθηνα που πλεον σε πολλες περιπτωσεις το "θα το κανα αν ειχα τα εργαλεια" δεν υφισταται. π.χ. μια σεγα Dexter απο Leroy Merlin με 10 λεπιδες για καθε υλικο ειναι στα 25 ευρω. Την παιρνεις, κανεις τη δουλεια σου και αν οντως δεν τη θες μετα, πουλα τη ενα 15αρικο~. Εαν η τυχον πορτα ασφαλειας που εχεις εχει αρκετα αποσταση σε ολη τη διαδρομη της για να περασει laminate, τοτε εισαι σε πολυ καλο σημειο για να προχωρησεις.

 

Υ.Γ. Και μενα μ'αρεσει το laminate σε σχεση με το ξυλο, ειναι πιο design-ατο και μοντέρνο~

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πάει μπανιέρα που ειναι για drop-in.

Οι οδηγίες λένε να τοποθετηθει οπως γράφει παρακάτω. Αυτο το πηχάκι δε ξέρω απο τι υλικο ειναι και αν χτιζεται.
Ο παραδοσιακός τροπος ειναι να τη βάλουν μέσα στο τοιχο δηλαδή να σκαφτεί ο σοβας και να πέσει τσιμέντο γιατι λενε οτι μονο έτσι θα μπαινουν νερά. Εμενα δε μου κάθεται καλά η ιδέα να το βαλουν μέσα στο τοιχο πριν τα πλακάκια γιατι χώρια του οτι θα πεφτουν μπαζα, εργαλεία μέσα στη μπανιέρα 100% θα μου τη γρατζουνίσουν. 

Πιστεύετε πως πρεπει να τη βάλω πριν η μετα τα πλακάκια;

Screenshot from 2019-06-21 18-41-03.png

Screenshot from 2019-06-21 18-41-17.png

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Τα DIY εργαλεια ειναι πλεον τοσο φθηνα που πλεον σε πολλες περιπτωσεις το "θα το κανα αν ειχα τα εργαλεια" δεν υφισταται. π.χ. μια σεγα Dexter απο Leroy Merlin με 10 λεπιδες για καθε υλικο ειναι στα 25 ευρω. Την παιρνεις, κανεις τη δουλεια σου και αν οντως δεν τη θες μετα, πουλα τη ενα 15αρικο~. Εαν η τυχον πορτα ασφαλειας που εχεις εχει αρκετα αποσταση σε ολη τη διαδρομη της για να περασει laminate, τοτε εισαι σε πολυ καλο σημειο για να προχωρησεις.

Υ.Γ. Και μενα μ'αρεσει το laminate σε σχεση με το ξυλο, ειναι πιο design-ατο και μοντέρνο~

Συμφωνώ απόλυτα.  Χρόνο να έχει κάποιος.

Να πάρω λες την Dexter τη σέγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ParhsG είπε

Πιστεύετε πως πρεπει να τη βάλω πριν η μετα τα πλακάκια

Πριν τα πλακάκια θα τη βάλεις για τους λόγους που λες κ παραπάνω ( να μην περνάνε νερά).

Αφού την μονταρουν, την ντύνεις με ένα χοντρό νάυλον ή χαρτόνι γκοφρε ή ακόμα κ φυσαλίδα κ δεν πρόκειται να πάθει τίποτα έως το τέλος των εργασιών.

Εγω τη δική μου ( ακρυλική ) την είχα ντύσει με ενα νάυλον της πλάκας, απο αυτά που βάζουμε όταν βάφουμε, και δεν έπαυε το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bobptz είπε

Συμφωνώ απόλυτα.  Χρόνο να έχει κάποιος.

Να πάρω λες την Dexter τη σέγα?

Χωρίς να έχω εμπειρία με άλλες, με τη Dexter  έκοψα μελαμίνη για να φτιάξω ένα ντουλάπι όπως και ένα πάγκο κουζίνας με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Θα την ξαναεπαιρνα σίγουρα, απλά επειδή οι 10 λεπίδες δώρο δεν είναι τοσο μεγάλο bonus τελικά, ίσως να προτιμούσα την parkside αν ήταν ταυτόχρονα διαθέσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2019 στις 6:45 ΜΜ, ParhsG είπε

Εχω πάει μπανιέρα που ειναι για drop-in.

Οι οδηγίες λένε να τοποθετηθει οπως γράφει παρακάτω. Αυτο το πηχάκι δε ξέρω απο τι υλικο ειναι και αν χτιζεται.
Ο παραδοσιακός τροπος ειναι να τη βάλουν μέσα στο τοιχο δηλαδή να σκαφτεί ο σοβας και να πέσει τσιμέντο γιατι λενε οτι μονο έτσι θα μπαινουν νερά. Εμενα δε μου κάθεται καλά η ιδέα να το βαλουν μέσα στο τοιχο πριν τα πλακάκια γιατι χώρια του οτι θα πεφτουν μπαζα, εργαλεία μέσα στη μπανιέρα 100% θα μου τη γρατζουνίσουν. 

Πιστεύετε πως πρεπει να τη βάλω πριν η μετα τα πλακάκια;

Screenshot from 2019-06-21 18-41-03.png

Screenshot from 2019-06-21 18-41-17.png

Από την στιγμή που είναι ακρυλική θα την βάλεις μετά τα πλακάκια. Αυτό που θα προσέξεις, είναι να πεις στον πλακα, να σου γωνιασει σωστά τη γωνία που θα πατήσει. Πριν τα πλακάκια βάζουμε τις μαντεμενιες μπανιέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! εχω ενα κλιματιστικο πενταετίας και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις περσίδες. η μια δεν κλεινει καθολου και ειναι σχεδον νεκρη οταν προσπαθω να ρυθμισω τη θεση τους. η δευτερη (η πανω) ανταποκρινεται αλλα οχι σε ολες τις θεσεις. γνωριζει κανεις αν επισκευάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, troi.g είπε

Από την στιγμή που είναι ακρυλική θα την βάλεις μετά τα πλακάκια. Αυτό που θα προσέξεις, είναι να πεις στον πλακα, να σου γωνιασει σωστά τη γωνία που θα πατήσει. Πριν τα πλακάκια βάζουμε τις μαντεμενιες μπανιέρες.

Ο πλακας συμφωνησε να τη βαλουμε μετα απλα οι υδραυλικοι λεγαν για παραδοσιακο τροπο. Οταν λες γωνια που θα πατησει τι ενοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ο πλακας συμφωνησε να τη βαλουμε μετα απλα οι υδραυλικοι λεγαν για παραδοσιακο τροπο. Οταν λες γωνια που θα πατησει τι ενοεις;

Εννοώ ότι η γωνία του τοίχου που θα μπει η μπανιέρα , θα πρέπει να είναι 90 μοιρες γωνία, εάν δεν είναι θα σου αφήσει κενό και θα χρειαστεί να βάλεις πολύ σιλικόνη για να στεγανοποιηθει. Πες στον πλακα να το προσέξει. Ο υδραυλικός σου τι σου λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εννοώ ότι η γωνία του τοίχου που θα μπει η μπανιέρα , θα πρέπει να είναι 90 μοιρες γωνία, εάν δεν είναι θα σου αφήσει κενό και θα χρειαστεί να βάλεις πολύ σιλικόνη για να στεγανοποιηθει. Πες στον πλακα να το προσέξει. Ο υδραυλικός σου τι σου λέει?

Ο πλακας ειπε πως θα τη φερει ορθη. Ο υδραυλικος λεει να μπει μεσα στο τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ο πλακας ειπε πως θα τη φερει ορθη. Ο υδραυλικος λεει να μπει μεσα στο τοιχο.

Αν ήταν μαντεμενια , ναι , την βάζεις στον τοίχο, την ακρυλική την βάζεις μετά τα  πλακάκια με  σιλικόνη, και με ένα πλαστικό φιλέτο από πάνω για να μην φαίνεται η σιλικόνη, διότι θα πιάσει μαυρίλα. Αν θέλεις μπανιέρα  πως και δε σκέφτεσαι για μαντεμενια? Σου έχει πει ο υδραυλικός σου τα συν και τα πλην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...