Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Καλά, δεν έγινε και καμιά ζημιά για τη δουλειά που έγινε, όταν είναι μονός ο τοίχος, αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Λάθος του ήταν αν δε σε είχε ενημερώσει, και μεγαλύτερο λάθος του εάν μπηκε στη διαδικασία να σου πει ότι θα στο φτιάξει ο μπογιατζής, ενώ είναι γελοίο το μερεμετι αυτό.

Του ειπα οτι θελω να μου λεει αλλη φορα και λεει οτι το ειχε μετρησει και πηγε να φαει λιγο παραπανω για τη σωληνα που πρεπει να περασει και ξαφνικα του επεσε - οτι δεν ηταν ο σοβας οσος περιμενε. Μου ειπε πως θα το μπαλωσει και μετα θα θελει απλα στοκαρισμα. Απλα δε ξερω ποσο ευκολο ειναι επειδη εχει ρωγμες απο τη φωτο. Ελπιζω η στηριξη να ειναι οκ , λεει θα μπει και λασπη κτλ μετα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Του ειπα οτι θελω να μου λεει αλλη φορα και λεει οτι το ειχε μετρησει και πηγε να φαει λιγο παραπανω για τη σωληνα που πρεπει να περασει και ξαφνικα του επεσε - οτι δεν ηταν ο σοβας οσος περιμενε. Μου ειπε πως θα το μπαλωσει και μετα θα θελει απλα στοκαρισμα. Απλα δε ξερω ποσο ευκολο ειναι επειδη εχει ρωγμες απο τη φωτο. Ελπιζω η στηριξη να ειναι οκ , λεει θα μπει και λασπη κτλ μετα.

Απ'οτι βλεπω δεν εχει συνδεσει ακομα το καζανακι με την παροχη του νερου και ισως χρειαστει λιγο σκαψιμο ακομα.Η στηριξη φαινεται σωστη με τον αφρο αλλα θελει οπωσδηποτε καλο χτισιμο απο μπροστα.Δεν νομιζω να συντρεχει λογος ανησυχιας παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, bobptz είπε

Στο μπάνιο θέλουμε να κάνουμε ένα λεπτό διαχωριστικό τοιχάκι, από τη μια μεριά θα γίνει ντουζιέρα, από την άλλη θα έχω πλυντήριο / στεγνωτήριο.  Το τοιχάκι αυτό θα πιάνει από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι (ύψος 1.95 m), Θα είναι κάθετο στον κυρίως τοίχο (τούβλο). 

Χρησιμοποιήσαμε YTONG μήκους 60 cm και πλάτους 5 cm.  Άρα μαζί με το πλακάκι το τοιχάκι θα έχει πάχος κάπου 8 cm.  

IMG-20190617-073120.jpg

ΕΡΩΤΗΣΗ:    Αυτό το τοιχάκι, πλάτους μόλις 8 cm θα είναι αρκετά γερό?  Αν κάποιος πέσει με δύναμη πάνω του, θα γκρεμίσει?   

Μήπως να το ενισχύσουμε, να κολλήσουμε από δίπλα και 2ο στρώμα YTONG, ώστε να γίνει το πλάτος του τοίχου 12-13 cm ?  Και μάλιστα να προσέξουμε οι αρμοί του δεύτερου στρώματος YTONG να μπούνε στη μέση του πρώτου στρώματος YTONG?

Είμαι υπερβολικός?


 

Αυτον τον τοίχο τον έχεις κάνει εσύ;

Κάπου είχα δει ένα βίντεο που για την ένωση του τοίχου από ytong με τον άλλο τοίχο στη γωνία χρησιμοποιούνταν κάποια ειδικά τεμάχια που "καρφωνναν" το μπλοκ την άκρη του στον άλλο τοίχο .

Προσωπικά στην ελεύθερη άκρη των blocks θα έβαζα κάτι για να ενώσει όλα τα κομμάτια μεταξύ τους. Δε ξέρω αν αυτό όντως γίνεται αλλά το φαντάζομαι κάτι σαν ένα ορθοσταση γυψοσανίδας που θα "θυληκωνε" όλα τα μπλοκς από πάνω μέχρι κάτω. Αν ο τοίχος έπιανε και στα δύο άκρα του θα του είχα περισσότερη εμπιστοσύνη. Με το ένα ελευθερο, χωρίς να έχω κάτι παραπάνω να στηρίξω την εντύπωση μου, θάνατο φοβομουν

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, divo είπε

Γι αυτο λεω οτι δεν ειναι απο το ντουβαρι. Πιστευω οτι ειπες τη λεξη κλειδι 'απο πανω ταρατσα'

Εχεις κοιταξει καθολου την ταρατσα μηπως εχει καποια σπασιματακια ιδίως στα στηθαια; Απο εκει μπορει να μπει νερο και να καταληξει στη μεση του τοιχου. η ταρατσα εχει καποια στεγανοποιηση ή ειναι οι παλιες που κανανε με το κολυμπητο τσιμεντο και εχει φυγει;

Αυτο που λες με την υγροποίηση ισχυει. Σε σπιτια που κατοικούνται, εχει ταρατσα ή βορινο τοιχο σαν το δικο σου χωρις μόνωση και δουλευουν φουλ τα καλοριφερ. Εκει εχεις διαφορα θερμοκρασιας μεγαλη 

παντως μου φαινεται πολυ παραξενο ολο αυτο το σκηνικό χωρις να μπαινει νερο απο καπου. Αν μπορουσες να τσεκαρεις για κιτρινιλες ή μαυριλες στον τοιχο θα μας λυνόταν η απορεια. θεωρο οτι θα βρεις κιτρινιλες και οχι μαυριλες.

Στην ταράτσα υπάρχει στεγανοποιήση ναι.
Το σκηνικό αυτό με την υγρασία κ το φούσκωμα του πάγκου, έγινε το χειμώνα που το σπίτι ήτανε ακατοίκητο και ερμητικά κλειστό.
Σχετικά με τη διαφορά θερμοκρασίας που είπα, εννούσα τη διαφορά ανάμεσα στο έξω σε σχέση με το μέσα (υπολόγιζε κ χωρίς καλοριφέρ). Mήπως σε μια τέτοια περίπτωση δεν αναπτύσσεται τελικά τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας συνεπώς να μην ισχύει αυτό που είπα; 😳

 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, DrLo είπε

Αυτον τον τοίχο τον έχεις κάνει εσύ;

Όχι, ο πλακάς τον έχτισε. 

Με έβαλε και τον χτύπησα δυνατά με την παλάμη μου.  Ο τοίχος δεν έπεσε, οπότε τον άφησα να συνεχίσει ώς έχει.  Τώρα άρχισε να τον ντύνει  και με πλακάκι.

IMG-20190618-063603.jpg

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bobptz είπε

Όχι, ο πλακάς τον έχτισε.  Με έβαλε και τον χτύπησα δυνατά με την παλάμη μου.  Ο τοίχος δεν έπεσε, οπότε τον άφησα να συνεχίσει ώς έχει.  Τώρα άρχισε να τον ντύνει  και με πλακάκι.

IMG-20190618-063603.jpg

Ε, αυτό θα έλειπε να έπεφτε με μια σφαλιάρα.

Btw, καθαρά εγκυκλοπαιδικά:

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bobptz είπε

Όχι, ο πλακάς τον έχτισε. 

Με έβαλε και τον χτύπησα δυνατά με την παλάμη μου.  Ο τοίχος δεν έπεσε, οπότε τον άφησα να συνεχίσει ώς έχει.  Τώρα άρχισε να τον ντύνει  και με πλακάκι.

IMG-20190618-063603.jpg

Δεν έχει χτιστεί σωστά ο τοίχος τεχνικά αλλά για να πέσει δε νομίζω. Σίγουρα παντωσ Αυτός που τον έχτισε δεν είναι επαγγελματιας-μάλλον Αλμπάνη θα τον έλεγα... Μη κανείς πάντως τρελες στο ντουζ άκουμπωντας σε αυτό το τοίχο 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δεν έχει χτιστεί σωστά ο τοίχος τεχνικά αλλά για να πέσει δε νομίζω.

Μπορείς να μου πεις τι έπρεπε να γίνει?   Μεταλλικές γωνίες στον τοίχο, πάτωμα και ταβάνι?

Ο τοίχος έχει YTONG πάχους 5 cm και είναι ντυμένος γύρω γύρω με πλακάκι πάχους περίπου 0.5 cm.

Εδώ διαβάζω ότι το ελέχιστο πάχος YTONG είναι 7.5 cm για "Τοίχοι για συρόμενα κουφώματα":

https://www.ytong.gr/files/downloads/manuals/Texnikos Odigos YTONG«.pdf

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση παίδες. Έκανα ελαφριές γρατζουνιές (επιφανιακές στο βερνικι,λόγω δυνατου τριψίματος με σφουγγάρι για καθάρισμα) στο παρκέ. Υπάρχει εύκολος τρόπος (με σπρέυ αλοιφη κλπ) να φύγουν;

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bobptz είπε

Μπορείς να μου πεις τι έπρεπε να γίνει?   Μεταλλικές γωνίες στον τοίχο, πάτωμα και ταβάνι?

Ο τοίχος έχει YTONG πάχους 5 cm και είναι ντυμένος γύρω γύρω με πλακάκι πάχους περίπου 0.5 cm.

Εδώ διαβάζω ότι το ελέχιστο πάχος YTONG είναι 7.5 cm για "Τοίχοι για συρόμενα κουφώματα":

https://www.ytong.gr/files/downloads/manuals/Texnikos Odigos YTONG«.pdf

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε ξέρω ακριβώς τι θα μπορούσε να γίνει εγώ πάντως ένα λιγο μεγαλύτερο τοίχο που έχτισα με ytong τα έκανα σταυρωτά και νομίζω ότι έτσι πρέπει να πάει. Επίσης θα έπρεπε να έχει στερεωθεί κάπως στην υπάρχουσα τοίχοποια και το ταβάνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

τα έκανα σταυρωτά

"Σταυρωτά" τι εννοείς?  Ο τοίχος έχει μήκος όσο και το YTONG ( 60 cm ).  Και μπήκε το ένα block πάνω από το άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε ξέρω ακριβώς τι θα μπορούσε να γίνει εγώ πάντως ένα λιγο μεγαλύτερο τοίχο που έχτισα με ytong τα έκανα σταυρωτά και νομίζω ότι έτσι πρέπει να πάει. Επίσης θα έπρεπε να έχει στερεωθεί κάπως στην υπάρχουσα τοίχοποια και το ταβάνι 

 

13 λεπτά πριν, bobptz είπε

"Σταυρωτά" τι εννοείς?  Ο τοίχος έχει μήκος όσο και το YTONG ( 60 cm ).  Και μπήκε το ένα block πάνω από το άλλο. 

 

"Σταυρωτά" δεν έχει νόημα αν το μήκος του τοίχου δεν απαιτεί περισσότερα από 1 blocks ανα σειρά. Δηλαδή γίνεται για να μην υπάρχει μια μονοκόμματη "ασυνέχεια" από ταβάνι ως πάτωμα.

Για μένα (ξαναλέω χωρίς να έχω κάποια ειδικόητα πάνω στο θέμα) το πιθανό σημείο ανυσηχίας (πέρα από το πάχος αυτό καθεαυτό) είναι κατά πόσο ο τοίχος "πιάνει" καλά στην άκρη του στο άλλο τοιχο.

Στο φυλλάδιο που ανέβασες πχ θα δεις στη σελίδα 37 ότι οι κάθετοι τοίχοι "δένουν" στον μεγαλύτερο όταν "πλέκονται".

Αν ο άλλος τοίχος είναι προυπάρχον θεωρώ ότι θα πρέπει να στερεόνεται με κάποιο άλλο τρόπο (πχ δες το 2:30 στο βίντεο που σου έβαλα παραπάνω)

Επίσης θα ένιωθα καλύτερα αν στην άλλη άκρη του τοίχου, την ελέυθερη, υπήρχε ένα δέσιμο των blocks κατά ύψος, φαντάσου δηλαδή μια κατακόρυφη, μονοκόμματη κάσα που θα έπιανε σε ταβάνι, πάτωμα αι σε καθε μπλοκ (η κόκκινη γραμμή στο παρακάτω)

image.png.f6ca0603c2a42e47efdda4f58a192b40.png

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

"Σταυρωτά" δεν έχει νόημα αν το μήκος του τοίχου δεν απαιτεί περισσότερα από 1 blocks ανα σειρά. Δηλαδή γίνεται για να μην υπάρχει μια μονοκόμματη "ασυνέχεια" από ταβάνι ως πάτωμα.

Για μένα (ξαναλέω χωρίς να έχω κάποια ειδικόητα πάνω στο θέμα) το πιθανό σημείο ανυσηχίας (πέρα από το πάχος αυτό καθεαυτό) είναι κατά πόσο ο τοίχος "πιάνει" καλά στην άκρη του στο άλλο τοιχο.

Στο φυλλάδιο που ανέβασες πχ θα δεις στη σελίδα 37 ότι οι κάθετοι τοίχοι "δένουν" στον μεγαλύτερο όταν "πλέκονται".

Αν ο άλλος τοίχος είναι προυπάρχον θεωρώ ότι θα πρέπει να στερεόνεται με κάποιο άλλο τρόπο (πχ δες το 2:30 στο βίντεο που σου έβαλα παραπάνω)

Επίσης θα ένιωθα καλύτερα αν στην άλλη άκρη του τοίχου, την ελέυθερη, υπήρχε ένα δέσιμο των blocks κατά ύψος, φαντάσου δηλαδή μια κατακόρυφη, μονοκόμματη κάσα που θα έπιανε σε ταβάνι, πάτωμα αι σε καθε μπλοκ (η κόκκινη γραμμή στο παρακάτω)

image.png.f6ca0603c2a42e47efdda4f58a192b40.png

Όντως για αυτό είπα ότι δε ξέρω εάν γίνεται τεχνικά στην προκειμένη περίπτωση. Σίγουρα πάντως έπρεπε να έχει δεθεί κάπως όπως λες και εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Επίσης θα ένιωθα καλύτερα αν στην άλλη άκρη του τοίχου, την ελέυθερη, υπήρχε ένα δέσιμο των blocks κατά ύψος,

Στις δύο γωνίες μπαίνει προφιλ αλουμινίου, από πάνω ως κάτω.  Δύο βέργες.  Εδώ φαίνεται η μία:

IMG-20190618-063603.jpg

Εγώ περισσότερο φοβόμουνα μη σπάσει ο τοίχος στη μέση και όχι να ξεκολλήσει από τον σταθερό τοίχο (που έχει τούβλο).  Επίσης από τη μεριά που το βλέπουμε στηρίζεται από το πλακάκι του σταθερού τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bobptz είπε

Στις δύο γωνίες μπαίνει προφιλ αλουμινίου, από πάνω ως κάτω.  Δύο βέργες.  Εδώ φαίνεται η μία:

IMG-20190618-063603.jpg

Εγώ περισσότερο φοβόμουνα μη σπάσει ο τοίχος στη μέση και όχι να ξεκολλήσει από τον σταθερό τοίχο (που έχει τούβλο).  Επίσης από τη μεριά που το βλέπουμε στηρίζεται από το πλακάκι του σταθερού τοίχου.

Δε νομίζω να στερεώνεται στο πλακάκι.

Θα πρεπει τουλάχιστον (αυτό είχα καταλάβει αρχικά) η δεξιά του πλευρά να πατάει στον άλλο τοίχο. δηλαδή η διατομή στην άρκη του "επίφοβου" τοίχου να είναι κολλημένη πάνω στον άλλο τοίχο (στη προηγούμενη φώτο χωρίς πλακάκια φαίνεται και μια σφηνα.) και όχι το ανάποδο.

Σε ποιο μεγάλα ytong έγχο δει να έουν "υποδοχή" για να τρέχει μπετόβεργα στο μέσο τους από πάνω μέχρι κάτω

Ένα "καλό" που έχει κάνει υποθέτω όχι τυχαία - νοιώθω παρά ξέρω 100% - είναι ότι η ένωση των ytong γίνεται στο μέσον του κάθε πλακακιού που ουσιαστικά έτσι "δένει" τα ytongs μεταξύ τους. αν οι ενώσεις πλακακιων και ytongs ταυτιζόταν θα ήταν επίφοβο σημείο να "ανοίξει" αν πέσεις πχ πάνω του. Δηλαδή αν και ο τοίχος από μόνος του δε μου "γεμίζει το μάτι" πιθανόν με τα πλακάκια να δουλεύει πολύ καλύτερα ως "ένα πράγμα" (κάτι θα ξέρει και ο μάστορας για να στο λέει). Ουσιαστικά κάνει αυτό που λέει "σταυρωτά" ο paylidis αλλά όχι στο κατακόρυφο αλλά στο οριζόντιο επίπεδο.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...