Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, bobptz είπε

Στις δύο γωνίες μπαίνει προφιλ αλουμινίου, από πάνω ως κάτω.  Δύο βέργες.  Εδώ φαίνεται η μία:

IMG-20190618-063603.jpg

Εγώ περισσότερο φοβόμουνα μη σπάσει ο τοίχος στη μέση και όχι να ξεκολλήσει από τον σταθερό τοίχο (που έχει τούβλο).  Επίσης από τη μεριά που το βλέπουμε στηρίζεται από το πλακάκι του σταθερού τοίχου.

Μην τρελαινεσαι , δεν προκειται να πεσει , βεβαια σε αυτες τις περιπτωσεις προτιμαμε 7,5 ποντους , και στο τελειωμα στο ταβανι αφηνουμε 1-2 ποντους κενο , και βαζουμε αφρο πολυουρεθανης για το λεγομενο σφηνωμα. Τωρα το εφτιαξες , στο επομενο θα ξερεις . :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, divo είπε

Τωρα οτι αφορα χτίσιμο με ytong ιδίως με μικρα παχη μεχρι 10-12, θελει απαραίτητα σεναζι ενδιαμεσα οταν μιλανε για 2μ+ υψος. Πως θα το έχτιζα εγω; Σε σχημα Η τα σεναζια και καλυψη με ytong τα κενα.

Αυτό με τα σενάζια δεν το κατάλαβα. 

Το "πλεγμα" έχω δει να το βάζουν εξωτερικά (σε θερμομονώσεις) και από πάνω το σοβαντίζουν (φαντάζομαι με ειδικό σοβά).

Θα μπει πόρτα συρώμενη ντουζιέρας.  Αλλά δε νομίζω να έχει τη δύναμη να το δέσει.

 

1 ώρα πριν, troi.g είπε

στο τελειωμα στο ταβανι αφηνουμε 1-2 ποντους κενο , και βαζουμε αφρο πολυουρεθανης για το λεγομενο σφηνωμα

Ο μάστορας έβαλε και εκεί κόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2019 στις 12:39 ΜΜ, mordred είπε

Ερώτηση παίδες. Έκανα ελαφριές γρατζουνιές (επιφανιακές στο βερνικι,λόγω δυνατου τριψίματος με σφουγγάρι για καθάρισμα) στο παρκέ. Υπάρχει εύκολος τρόπος (με σπρέυ αλοιφη κλπ) να φύγουν;

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Δε ξερω αν με καποια αλοιφη κανεις δουλεια αφου το γυαλοχαρταρεις λιγο

Αν το γυαλοχαρτάρω θα γίνει χειρότερο. Θα πρέπει να περάσω βερνίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mordred είπε

Αν το γυαλοχαρτάρω θα γίνει χειρότερο. Θα πρέπει να περάσω βερνίκι

Και τα αυτοκινητα τα γυαλοχαρτάρουν για μεγάλες γρατζουνιες. Φυσικά θα θελει πολυ ψιλο και μετα αλοιφη. Αλλα δεε ξερω αν θα δουλευει σε ξυλινο. Αν ριξεις βερνικι μαλλον χειροτερα θα το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθω, μιας και ειχα ρωτησει για κολλα/πλεγμα/σοβα σε περιφραξη...

Εν τέλει, την εβαψα, γιατι ηθελε καμποση δουλεια για να "ερθει" με τη κολλα. Οπότε μικρονιζέ αστάρι και 2 χέρια ακρυλικό τσιμεντόχρωμα νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Να επανέλθω, μιας και ειχα ρωτησει για κολλα/πλεγμα/σοβα σε περιφραξη...

Εν τέλει, την εβαψα, γιατι ηθελε καμποση δουλεια για να "ερθει" με τη κολλα. Οπότε μικρονιζέ αστάρι και 2 χέρια ακρυλικό τσιμεντόχρωμα νερού.

Ηταν  λειο το τσιμέντο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ParhsG είπε

Ηταν  λειο το τσιμέντο; 

τα μισα ναι, εμφανή με πλακαζ θαλάσσης, τα υπόλοιπα καλουπωμενα με σανιδια.

Τα εμφανή βάφτηκαν πανεύκολα, τα αλλα με ταλαιπώρησαν λιγο. Μπόλικο αστάρι για να μαστε σιγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Σκέφτομαι σε ένα δωμάτιο να στρώσω laminate (FLOATING FLOOR).  Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

Σκέφτομαι τα πιθανά προβλήματα:

1) Με το laminate το πάτωμα θα ανέβει περίπου 1 cm.  Η πόρτα δε θα κλείνει.  Θα πρέπει να την πριονίσω από κάτω?  Πως γίνεται αυτό?

2) Θα μπορώ να το σφουγκαρίζω?  Θα περνάει μέσα το νερό?  Ακόμα χειρότερα, μήπως το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το laminate?

3) Δεν έχω ιδέα από ποιότητες.  8-10 ευρώ /m2 δεν είναι πολλά.  Να τα εμπιστευτώ σε αυτήν τη τιμή? 

4) Είναι πρακτικό να τα κόψω με τροχό?  Έχω δίσκο κοπής ξύλου, κάτι σαν αυτό:  https://www.ntagiantas.com.gr/kipos/diamantodiskoi-leiansis-kopis/δίσκος-κοπής-ξύλου-200mm-60-δόντια-57h678-graphite.htm

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Σκέφτομαι σε ένα δωμάτιο να στρώσω laminate (FLOATING FLOOR).  Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

Σκέφτομαι τα πιθανά προβλήματα:

1) Με το laminate το πάτωμα θα ανέβει περίπου 1 cm.  Η πόρτα δε θα κλείνει.  Θα πρέπει να την πριονίσω από κάτω?  Πως γίνεται αυτό?

2) Θα μπορώ να το σφουγκαρίζω?  Θα περνάει μέσα το νερό?  Ακόμα χειρότερα, μήπως το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το laminate?

3) Δεν έχω ιδέα από ποιότητες.  8-10 ευρώ /m2 δεν είναι πολλά.  Να τα εμπιστευτώ σε αυτήν τη τιμή? 

Δεν φωνάζεις έναν πατωματζη να σου πει τη γνώμη του, μήπως και σου έρθει το ίδιο? Γιατί όπως και να το κάνουμε, το πάτωμα δε συγκρίνεται με το laminate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για να γίνει το ξύλινο πάτωμα σου σαν καινούριο το πολύ να σου κοστίσει 150-180 ευρώ.

Και θα γίνει πραγματικά καινούριο χωρίς τριξιματα και χωρίς τα υπόλοιπα προβλήματα του laminate (υψομετρική διαφορά κτλ)

Αν αποφασίσεις να πας σε laminate πέρα από το δάπεδo, πρέπει να υπολογίσεις κ υπόστρωμα και σοβατεπί κ κάποια εργαλεία τοποθέτησής. Στα έξοδα υπολόγισε κ το κόψιμο της πόρτας που λέει να γίνει από μαραγκο κ θα ξεφύγεις κατά πολύ στην τιμή.

Για μένα μην επενδύσεις στο laminate όταν έχεις αυθεντικό ξύλο το οποίο μπορείς να αναδείξεις εύκολα κ οικονομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_2004.JPG.c0af42350917f880caf179208fa35152.JPG

7 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Σκέφτομαι σε ένα δωμάτιο να στρώσω laminate (FLOATING FLOOR).  Το πάτωμα είναι πολύ παλιό (40 χρονό) ξύλινο και τα ξύλα είναι φθαρμένα και τρίζουν.

Σκέφτομαι τα πιθανά προβλήματα:

1) Με το laminate το πάτωμα θα ανέβει περίπου 1 cm.  Η πόρτα δε θα κλείνει.  Θα πρέπει να την πριονίσω από κάτω?  Πως γίνεται αυτό?

2) Θα μπορώ να το σφουγκαρίζω?  Θα περνάει μέσα το νερό?  Ακόμα χειρότερα, μήπως το νερό εγκλωβίζεται κάτω από το laminate?

3) Δεν έχω ιδέα από ποιότητες.  8-10 ευρώ /m2 δεν είναι πολλά.  Να τα εμπιστευτώ σε αυτήν τη τιμή? 

4) Είναι πρακτικό να τα κόψω με τροχό?  Έχω δίσκο κοπής ξύλου, κάτι σαν αυτό:  https://www.ntagiantas.com.gr/kipos/diamantodiskoi-leiansis-kopis/δίσκος-κοπής-ξύλου-200mm-60-δόντια-57h678-graphite.htm

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Κακής ποιότητας πάτωμα είχε ανοίξει έτριζε όπως το δικό σου.

Πήρα laminate και το τοποθέτησα μόνος.Με τροχό δε θα κόψεις σωστά με αυτό το δίσκο εκτός και έχεις δισκοπρίονο. Καλύτερα με μία σέγα.Εγώ έτσι το έκοβα.

Κόστος γύρω στα 10 τετραγωνικά επί 8 ευρώ το τετραγωνικό γύρω στα 15 ευρώ το υπόστρωμα.Σοβατεπί άφησα το παλιό. Αποτέλεσμα;;;;;;;;;;;;;;;

Πήγε πάνω η φωτο.:DΔεν παθαίνει τίποτε με σφουγγαρίστρα καλά στραγγισμέννη.Το έχω κοντά 15 χρόνια.

Edit.Την πόρτα την έκοψα μόνος με ένα πριόνι χεριού γιατί με τη σέγα θα την έκανα χάλια.

Και κάτι άλλο ρε παιδιά.Δεν είναι άσχημο να επιχειρούμε και να κάνουμε απλά πράγματα μόνοι μας.Πέραν του ότι γλυτώνουμε χρήματα προσωπικά νοιώθω πολύ όμορφα βλέποντας το αποτέλεσμα και ξέροντας ότι το έκανα μόνος.Όποιος και αν δει αυτό το πάτωμα του αρέσει και με ρωτάει πόσο κόστισε και ποιος το έφτιαξε.Νοιώθω ωραία όταν του απαντώ.Το έφτιαξα μόνος.

Υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο youtube.Από τα καλύτερα και πληρέστερα θεωρώ αυτό.

https://www.youtube.com/watch?v=wVudMK2znBY

Και αν το κάνεις μην ξεχάσεις κενό ένα πόντο τουλάχιστον από τους τοίχους για διαστολές συστολές.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάτωμα μου είναι αυτό.  Βέβαια είναι κατασκονισμένο, έχω μπογιατζή μέσα.

IMG-20190621-075509.jpg

Τσάμπα να μου το διόρθωναν, πάλι Laminate θα προτιμούσα. 

Όταν πάω σε μαγαζιά και βλέπω τα laminate, τα χαζεύω.  Βέβαια εκεί είναι κανονικά πατώματα περασμένα, δεν είναι floating floor.

Μέχρι στιγμής τα μεγαλύτερα προβλήματα που βλέπω είναι το κόψιμο της πόρτας και η σέγα.  Έχω μικρό σπίτι και δε θέλω να αγοράζω εργαλεία που δε θα χρησιμοποιώ συχνά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bobptz είπε

Το πάτωμα μου είναι αυτό.  Βέβαια είναι κατασκονισμένο, έχω μπογιατζή μέσα.

IMG-20190621-075509.jpg

Τσάμπα να μου το διόρθωναν, πάλι Laminate θα προτιμούσα. 

Όταν πάω σε μαγαζιά και βλέπω τα laminate, τα χαζεύω.  Βέβαια εκεί είναι κανονικά πατώματα περασμένα, δεν είναι floating floor.

Μέχρι στιγμής τα μεγαλύτερα προβλήματα που βλέπω είναι το κόψιμο της πόρτας και η σέγα.  Έχω μικρό σπίτι και δε θέλω να αγοράζω εργαλεία που δε θα χρησιμοποιώ συχνά.

Σαν να βλέπω το δικό μου πριν το βάλω.Και εμένα το μεγάλο πρόβλημα το είχε κοντά στη μπαλκονόπορτα.

Βρες σέγα από κάποιο γνωστό.Με πριόνι χεριού θα παιδευτείς πολύ.Έτσι άρχισα και εγώ αλλά πιάστηκε το χέρι μου.Είναι πολύ σκληρό για το πριόνι χεριού.Φοβόμουν με τη σέγα  μήπως πετάει αλλά κόβεται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...