Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Κοίτα άμα μιλάμε για 10 δευτερόλεπτα τότε και τίποτα να μην βάλεις, καλά θα είσαι εκτός αν ο κλέφτης ξέρεις ακριβώς που θα έχεις το μόντεμ και πάει τρέχοντας

Ε αμα δεν κανουμε και καμια κατασκευη ή δε σκεφτομαστε την επομενη, πώς θα απασχολουμε και το μυαλο μεσα στη μερα με ολα αυτα που μας συμβαινουν;

Τα βλεπω και σαν ευκαιρια να κανω κατι πιο δυσκολο καθε φορα σαν υλοποιηση και σα σκεψη, και να μαθαινω.

Επεξ/σία από panostom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Με 10 ευρω βρε παιδιά, τη συντήρηση να κάνει? Αυτός που θα έρθει δεν έχει έξοδα μετακίνησης? Δεν έχει υλικά? ( Το υγρό που θα καθαρίσει) Πόσο να χρεώσει την εργατοωρα? 6-7 ευρώ την ώρα παίρνουν οι καθαρίστριες, και θα έρθει μάστορας που θα σου κάνει δουλειά με 10 ευρω?? Και μετά λέμε πήρα έναν μάστορα , τον πλήρωσα και μου έκανε μια δουλειά μπαχαλο. Εγώ πάντως το θεωρώ έως και προσβλητικό το ποσό.

2 ώρες πριν, panostom είπε

Αυτή τη λύση έκανα μετά από ωρα δουλειάς και πατσαρισματος καλωδίων. Για να φτάσεις στο ραζιμ πρέπει να το ξηλωσεις.

1561392902992946812857.jpg

Τα καλώδια που εξέχουν από κάτω, τι είναι? Δεν πιστεύω να είναι η τροφοδοσία ή η σύνδεση του ρούτερ? 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, divo είπε

Μπορει να ειναι σαν την εταιρεια που εχει ο Κοτσοβολος για τις δωρεαν εγκαταστασεις. μετα απο αγορα κληματιστικου ηρθε να μου το βαλει κι επειδη μεσα στην εγκατασταση ηταν 3 μετρα σωλήνες και οχι 4 που ηθελα, πηρε 40€. και αν ηθελα αποδειξη +24% και να παω στο καταστημα να την παρω.....😉😁

Έτσι εξηγείται , μάλλον 10 θα κοστίσει το τηλεφώνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Με 10 ευρω βρε παιδιά, τη συντήρηση να κάνει? Αυτός που θα έρθει δεν έχει έξοδα μετακίνησης? Δεν έχει υλικά? ( Το υγρό που θα καθαρίσει) Πόσο να χρεώσει την εργατοωρα? 6-7 ευρώ την ώρα παίρνουν οι καθαρίστριες, και θα έρθει μάστορας που θα σου κάνει δουλειά με 10 ευρω?? Και μετά λέμε πήρα έναν μάστορα , τον πλήρωσα και μου έκανε μια δουλειά μπαχαλο. Εγώ πάντως το θεωρώ έως και προσβλητικό το ποσό.

Επειδή έχω πληρώσει και 40 συντήρηση 2 φορές και άλλες 2 φορές από 10 σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία απολύτως διαφορά και για 15 λεπτά δουλειά μαξ μια χαρά είναι το δεκάρικο. Την ίδια ακριβώς δουλειά έκαναν και οι δυο. Πρακτικά καθαρισμό και εγώ μπορώ να κάνω αλλά δεν αξίζει τον χρόνο μου....

Εγώ σπούδαζα δέκα χρόνια και οι σπουδες μου κόστισαν 100000€ για να βγάζω μετά βίας 5€ την ώρα, με ποια λογική είναι λίγα τα 10€ Για 1/4 της ώρας και ούτε 100ml φάρμακο (μια κ το έχουν ήδη έτοιμο αραιωμένο στον ψεκαστηρα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πρακτικά καθαρισμό και εγώ μπορώ να κάνω αλλά δεν αξίζει τον χρόνο μου....

Αν δεν αξίζει το χρόνο σου, τότε θα πληρώσεις κάποιον που αξίζει το χρόνο του. Και τα σκουπίδια σου μπορείς να τα πετάξεις δωρεάν αλλά αν πάρεις κάποιον τηλέφωνο ώστε να έρθει εκείνος και να τα πετάξει, θα τον πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αν δεν αξίζει το χρόνο σου, τότε θα πληρώσεις κάποιον που αξίζει το χρόνο του. Και τα σκουπίδια σου μπορείς να τα πετάξεις δωρεάν αλλά αν πάρεις κάποιον τηλέφωνο ώστε να έρθει εκείνος και να τα πετάξει, θα τον πληρώσεις.

To ίδιο λέμε. Για 10€ που δίνω χαλάλι. Τα 40 ισως τα λυπομουν και το έκανα μόνος μου αλλά για τα 10 πραγματικά δεν αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

To ίδιο λέμε. Για 10€ που δίνω χαλάλι. Τα 40 ισως τα λυπομουν και το έκανα μόνος μου αλλά για τα 10 πραγματικά δεν αξίζει 

Αφού έρχεται για τόσα, είσαι τυχερός και εκείνος εκτός από τσαμπατζής, σίγουρα υποτιμά τη δουλειά του. Υποθέτω ότι δεν έχει μαγαζί και δουλεύει μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Αφού έρχεται για τόσα, είσαι τυχερός και εκείνος εκτός από τσαμπατζής, σίγουρα υποτιμά τη δουλειά του. Υποθέτω ότι δεν έχει μαγαζί και δουλεύει μαύρα.

Κακώς κανείς υποθέσεις έχει κανονικά μαγαζί και το ποσό είναι με απόδειξη. Και σε πληροφορώ δεν είναι 1-2 είναι δεκάδες που πλέον κάνουν συντήρηση με 10-15€ όποτε μάλλον δεν είναι «τσαμπατζήδες» αλλά επειδή θέλουν αν έχουν δουλειά και όχι να κάνουν αρπαχτές και να δαγκώνουν κόσμο (40€ για 15’) μάλλον το αντίθετο ειναι. 

Και επαναλαμβάνω, ένα ντουβάρι πτυχία 5€/ώρα παίρνω.......ποσά να πάρει ο ψυκτικός του επαλ;;;

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε
 

Με 10 ευρω βρε παιδιά, τη συντήρηση να κάνει? Αυτός που θα έρθει δεν έχει έξοδα μετακίνησης? Δεν έχει υλικά? ( Το υγρό που θα καθαρίσει) Πόσο να χρεώσει την εργατοωρα? 6-7 ευρώ την ώρα παίρνουν οι καθαρίστριες, και θα έρθει μάστορας που θα σου κάνει δουλειά με 10 ευρω?? Και μετά λέμε πήρα έναν μάστορα , τον πλήρωσα και μου έκανε μια δουλειά μπαχαλο. Εγώ πάντως το θεωρώ έως και προσβλητικό το ποσό.

Τα καλώδια που εξέχουν από κάτω, τι είναι? Δεν πιστεύω να είναι η τροφοδοσία ή η σύνδεση του ρούτερ? 😋

Η τροφοδοσία της μπαταρίας και ethernet που καταλήγει σε switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ νορμάλ πόσο για συντήρηση θεωρώ 15-20 ευρώ.

Για 15 λεπτά κ πολλά είναι.

Εγώ πάντως 20 ευρώ δίνω με απόδειξη μάλιστα στον τεχνικό της Morris για ετήσια συντήρηση κλιματιστικού ώστε να ισχύει κ η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για €15/μηχάνημα μου τηλεφώνησαν τον τελευταίο μήνα από 3 διαφορετικές εταιρίες.

Συγγνώμη αν στεναχωρώ τους επαγγελματίες, αλλά μια χαρά τιμή είναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ ψυκτικος δεν είμαι, αλλά 10€ τα θεωρώ τραγικά λίγα 

Η πρέπει να υπάρχει φουλ ανεργία στον κλάδο τους, η μπορεί να κάνουν 15-20 συντηρήσεις αυθημερόν και να τους μένει κάτι στην τελική 

Πάντως με 10€ με τα μεταφορικά σου μαζί και απόδειξη, απορώ πραγματικά τι τους μένει στην τσέπη. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eγώ, πάντως, να διευκρινίσω πως έχω υπόψη μου προσφορές για 15 ανά μηχάνημα.

Όχι 15 σύνολο και ας είναι 15 τα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και για να το κλείσουμε μην ανοίγει παιζει και deal τύπου Groupon με 8.30 το κλιματιστικό για 3 κλιματιστικά στην ίδια διεύθυνση. Πέρσι είχε παιξει και 35€ για 5 κλιματιστικά. 

 

Οποτε μια χαρά λογικό νούμερο μου φαίνονται τα 10-15. 

Οσον αφορά την εγγύηση δε χρειάζεται να είναι ο «τεχνικός της εταιρείας» αλλά απαιτειται οποσδηποτε να δώσει πιστοποιητικό καλης εγκατάστασης/καλης λειτουργίας/συντήρησης με σφραγίδα κι υπογραφή και η εγγύηση ισχύει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, paylidis είπε

Κακώς κανείς υποθέσεις έχει κανονικά μαγαζί και το ποσό είναι με απόδειξη. Και σε πληροφορώ δεν είναι 1-2 είναι δεκάδες που πλέον κάνουν συντήρηση με 10-15€ όποτε μάλλον δεν είναι «τσαμπατζήδες» αλλά επειδή θέλουν αν έχουν δουλειά και όχι να κάνουν αρπαχτές και να δαγκώνουν κόσμο (40€ για 15’) μάλλον το αντίθετο ειναι. 

Και επαναλαμβάνω, ένα ντουβάρι πτυχία 5€/ώρα παίρνω.......ποσά να πάρει ο ψυκτικός του επαλ;;;

Αφού είναι με απόδειξη σημαίνει ότι στην τσέπη του μένουν περίπου 5€. Χωρίς να υπολογίζω αλλά έξοδα, μόνο ΦΠΑ και φορολογία. Το ότι σας αρέσει σαν τιμή δεν σημαίνει ότι είναι και καλή. Αν όλοι οι πελάτες σου θεωρούν πολλά τα 5€ που παίρνεις εσύ και αποφασίσουν να σου δίνουν 2€/ώρα, μια χαρά τιμή θα τους φαίνεται. Εσύ θα πηγαίνεις για 2€;

Επίσης το "ντουβάρι πτυχία", που φροντίζεις να αναφέρεις συνέχεια, δε σημαίνει ότι εσύ πρέπει να χέζεσαι στο τάληρο και ο  ψυκτικός του ΕΠΑΛ να τρέχει για τα κέρματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...