Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Με τέτοια στοιχεία γραμμής, κάθε δυνατή βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη . Η Wind μετράει 8Mbps στον δρόμο (απέχω πάνω από 3χλμ από το καφάο) και στο σπίτι έρχονται 4.

Screenshot_2020-05-11-10-34-11-806_com.teamviewer.teamviewer.market.mobile.jpg.343e6242844a69cf13dd613754d44d00.jpg

Εάν εχεις την δυνατότητα σύνδεσε το router πριν τα τελευταία 100 μέτρα ( με μια μπαταρία από ups  μπορείς να δώσεις ρεύμα στο router ) και δες τι ταχύτητα έχεις στο router, αυτό μπορείς να το δεις με το κινητό σου , αν δεις μεγάλες διαφορές πχ 12-13 mbit τότε θα βάλεις pet utp για να φέρεις την γραμμή μέσα μιας και αυτό το καλώδιο είναι για εξωτερικούς χώρους ή μπορείς να το φέρεις ασύρματα θα δούμε τότε πως (πχ power line ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, george1551 είπε

Εάν εχεις την δυνατότητα σύνδεσε το router πριν τα τελευταία 100 μέτρα ( με μια μπαταρία από ups  μπορείς να δώσεις ρεύμα στο router ) και δες τι ταχύτητα έχεις στο router, αυτό μπορείς να το δεις με το κινητό σου , αν δεις μεγάλες διαφορές πχ 12-13 mbit τότε θα βάλεις pet utp για να φέρεις την γραμμή μέσα μιας και αυτό το καλώδιο είναι για εξωτερικούς χώρους ή μπορείς να το φέρεις ασύρματα θα δούμε τότε πως (πχ power line ).

Ήρθε ο τεχνικός της wind και το μέτρησε. Λίγο πάνω από 8mbit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Magnum είπε

Καλημέρα 

Επειδή είχα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα και επειδή στο εμφανίζει και στις 2 τηλεοράσεις ψάξε για φθαρμένο καλώδιο κεραίας. Εμένα έχει σκάσει και φύγει το εξωτερικό περίβλημα επάνω στην ταράτσα....

 

5 ώρες πριν, Krusty είπε

Μερικές μέρες με σύννεφα ή βροχερές παρουσιάζουν μεγαλύτερη αντίσταση στο σήμα της digea. Ίσως αν καθαρίσεις με αντισκωριακό λάδι τις επαφές στο T ή τα βύσματα μειωθεί η αντίσταση επαφής και να λυθεί το πρόβλημα. Ίσως να φθάρηκε κάποιο καλώδιο επάνω στην ταράτσα, όπως έγραψε άλλο μέλος εδώ. Ακόμα και η επαφή στην κεραία-καλωδίου μπορεί να σκουριάσει άσχημα (θέλει δουλειά ακόμα και με γυαλόχαρτο). Όταν μοιράζεται χωρίς ενισχυτή αλλά με Τ ένα σήμα κεραίας σε 2 τηλεοράσεις, τότε αυτό εξασθενεί. Ακόμα και αν είναι ένα από τα παραπάνω πολλά προβλήματα μπορεί να λυθεί με ενισχυτή σήματος. Η καλύτερη λύση για ενισχυτή (που θέλει και ρεύμα φυσικά) είναι ο ενισχυτής ιστού για να μην ενισχύει και τον θόρυβο που μαζεύει το καλώδιο. Επίσης καλό είναι να βγάζει δύο διαφορετικές εξόδους. Εγώ για ευκολία σε κεραία που δεν είχε ενισχυτή καθόλου, έβαλα ενισχυτή εσωτερικού χώρου λίγο πριν την κεραία και στα κανάλια που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα αλλά συνεχόμενο, είχα ισχύς σήματος μετά 100% από 35% περίπου. Δεν χρειάστηκε καν να βάλω τέρμα το ποτενσιόμετρο της ενίσχυσης για να μην κάνω και κορεσμό σήματος. Καλή μάρκα είναι αυτός και μπορεί να λύσει προβλήματα ακόμα και αν υπάρχει κεντρικός ενισχυτής, αλλά έχουμε χαμηλή ισχύ σήματος στην τηλεόραση:

https://www.e-shop.gr/meliconi-880101-indoor-digital-aerial-signal-amplifier-p-PER.506284

https://www.e-shop.gr/meliconi-amp20-indoor-digital-signal-amplifier-p-PER.705224

ΥΓ Όταν απογυμνώνουμε το ομοαξονικό να του βάλουμε βύσμα, στην άκρη το αλουμινόχαρτο το κόβουμε αυστηρά σύριζα γιατί είναι μονωτής αφού έχει αλειφθεί με πλαστικό επίχρισμα να μην σχίζεται εύκολα.

Όταν έχεις αυτά τα προβλήματα όταν φυσάει πολύ τότε μήπως κουνιέται καμία επαφή ή έχει ραγίσει εσωτερικά κανένα ομοαξονικό καλώδιο.

Μερικοί έχουν αναφέρει ότι έχουν Τ με ομοαξονικά βύσματα αλλά όταν έβαλαν Τ με βίδες στα καλώδια ή σκέτες κλέμες είδαν ενίσχυση. Επίσης πολλές σύγχρονες πρίζες ομοαξονικού έχουν εξασθενητή σήματος μέσα αλλά υπάρχουν και αυτές με 0% ή 1% ή τύπου κλέμας με βίδες...

 

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Το πρώτο ενισχυτάκι το είχα αγοράσει και το πήγα πίσω, δεν με ικανοποίησε.

Στα ίδια λεφτά μπορεί να αγοράσει κάποιος την Matel 5G κι αναλόγως την τοποθεσία και τον όροφο να έχει άριστη λήψη.

Την έχω κι εγώ αλλά σε σπίτι με εύκολη λήψη, οπότε θα περιμένω πότε θα πάω επαρχία να τη δοκιμάσω και στα πιο δύσκολα, για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και κάτι άλλο που πολλοί κάνουν λάθος.Πιάνουν με μονωτική ταινία το καλώδιο της κεραίας πάνω στη σιδερένια σωλήνα που είναι τοποθετημένη η κεραία στην ταράτσα με συνέπεια η επαφή αυτή να δημιουργεί πολλές φορές παρεμβολές ειδικά αν είναι και σκουριασμένη.

Εάν το έχεις με αυτό τον τρόπο να πάρεις φαρδιά ταινία και να πιάσεις το καλώδιο κεραίας με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι 3-4 εκατοστά μακριά από τη σωλήνα.Επίσης μη χρησιμοποιείς απλό πλαστικό κλασικό ταυ αλλά πάρε ένα διακλαδωτή νέου τύπου που βιδώνουν πάνω οι επαφές και είναι σταθερές.Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω μπορεί και φθορά του εξωτερικού καλωδίου να προκαλεί προβλήματα.Βεβαιώσου όμως ότι στο σημείο που είσαι το σήμα της digea είναι σταθερό συνεχώς ρωτώντας και κάποιο γείτονα.

 

1 ώρα πριν, Krusty είπε

Όντως αυτή η κεραία είναι καταπληκτική. Πήρα 2 να έχω. Στον πρώτο όροφο στο μπαλκόνι τα έπιασα όλα (αλλά με θέα προς τον πομπό). Με την λύση σου μπορεί κάποιος να πιάσει και κανάλια που δεν έπιανε αλλά με τον ενισχυτή μπορείς να λύσεις κυρίως το πρόβλημα του να πιάνεις ένα κανάλι αλλά με διακοπές και παραμορφώσεις λόγω χαμηλού σήματος λόγω κεραίας ή άλλου λόγου.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το κάνει σε τελείως τυχαίες μέρες/συνθήκες. Μπορεί να βρέχει έξω και να φυσάει και το σήμα να είναι μια χαρά. Από χθες πχ που είναι μια χαρά μέρα, έχει τρελαθεί τελείως. Αύριο μπορεί να σταματήσει και να δείχνει πάλι μια χαρά...

Το καλώδιο της κεραίας φαίνεται μια χαρά μέχρι τον διακλαδωτή που έχω βάλει. Από εκεί και μέχρι τις 2 τηλεοράσεις είναι καινούριο το καλώδιο (περίπου 5 μηνών). Δεν ακουμπάει σε κανένα σημείο, ούτε είναι δεμένο σε κάτι μεταλλικό. Τα Τ που αγόρασα είναι τα απλά, πλαστικούρες, όπως και τα φις. Δεν είχα ψάξει ποτέ κάτι άλλο γιατί στο προηγούμενο σπίτι δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Άρα, πάω για αγορά ποιοτικότερων διακλαδωτών για αρχή. Ανάμεσα στον ενισχυτή και της κεραίας τι θα προτιμούσατε? Γιατί να πάρω το ένα και όχι το άλλο?

Επίσης, στην περίπτωση της κεραίας, θα μπεί πριν τη διακλάδωση ακριβώς (είναι ψηλά το σπίτι χωρίς εμπόδια γύρω του), σωστά?

Ο ενισχυτής που θα πρέπει να μπεί? Στην διακλάδωσή? Πιο κοντά στην πιο μακρινή τηλεόραση (ίσως 2 ενισχυτές - 1 για κάθε τηλεόραση)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το κάνει σε τελείως τυχαίες μέρες/συνθήκες. Μπορεί να βρέχει έξω και να φυσάει και το σήμα να είναι μια χαρά. Από χθες πχ που είναι μια χαρά μέρα, έχει τρελαθεί τελείως. Αύριο μπορεί να σταματήσει και να δείχνει πάλι μια χαρά...

Το καλώδιο της κεραίας φαίνεται μια χαρά μέχρι τον διακλαδωτή που έχω βάλει. Από εκεί και μέχρι τις 2 τηλεοράσεις είναι καινούριο το καλώδιο (περίπου 5 μηνών). Δεν ακουμπάει σε κανένα σημείο, ούτε είναι δεμένο σε κάτι μεταλλικό. Τα Τ που αγόρασα είναι τα απλά, πλαστικούρες, όπως και τα φις. Δεν είχα ψάξει ποτέ κάτι άλλο γιατί στο προηγούμενο σπίτι δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Άρα, πάω για αγορά ποιοτικότερων διακλαδωτών για αρχή. Ανάμεσα στον ενισχυτή και της κεραίας τι θα προτιμούσατε? Γιατί να πάρω το ένα και όχι το άλλο?

Επίσης, στην περίπτωση της κεραίας, θα μπεί πριν τη διακλάδωση ακριβώς (είναι ψηλά το σπίτι χωρίς εμπόδια γύρω του), σωστά?

Ο ενισχυτής που θα πρέπει να μπεί? Στην διακλάδωσή? Πιο κοντά στην πιο μακρινή τηλεόραση (ίσως 2 ενισχυτές - 1 για κάθε τηλεόραση)?

Ψάχνοντας το τι φταίει θα μπορούσες να βάλεις μια TV για κάποιες μέρες να παίζει στο σημείο της διακλάδωσης αλλά χωρίς τη διακλάδωση. Απευθείας από την κεραία σου στη συσκευή.

Αν είναι όλα εντάξει αγοράζεις καλύτερο διακλαδωτή κι ελπίζεις να λυθεί το πρόβλημα.(όπως γράφτηκε το σήμα μοιράζεται στα 2 και συνεπώς εξασθενεί)

Η matel 5G τώρα είναι υποτίθεται εξωτερική, αλλά άνετα λειτουργεί ως εσωτερική και οι διαστάσεις της σε σχέση με μια 55αρα τηλεόραση είναι αστείες. Η απόλυτη λύση θα ήταν μια matel σε κάθε συσκευή ή αλλιώς, matel στην πιο μακρινή συσκευή και η υπάρχουσα κεραία σου στην άλλη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το κάνει σε τελείως τυχαίες μέρες/συνθήκες. Μπορεί να βρέχει έξω και να φυσάει και το σήμα να είναι μια χαρά. Από χθες πχ που είναι μια χαρά μέρα, έχει τρελαθεί τελείως. Αύριο μπορεί να σταματήσει και να δείχνει πάλι μια χαρά...

Το καλώδιο της κεραίας φαίνεται μια χαρά μέχρι τον διακλαδωτή που έχω βάλει. Από εκεί και μέχρι τις 2 τηλεοράσεις είναι καινούριο το καλώδιο (περίπου 5 μηνών). Δεν ακουμπάει σε κανένα σημείο, ούτε είναι δεμένο σε κάτι μεταλλικό. Τα Τ που αγόρασα είναι τα απλά, πλαστικούρες, όπως και τα φις. Δεν είχα ψάξει ποτέ κάτι άλλο γιατί στο προηγούμενο σπίτι δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Άρα, πάω για αγορά ποιοτικότερων διακλαδωτών για αρχή. Ανάμεσα στον ενισχυτή και της κεραίας τι θα προτιμούσατε? Γιατί να πάρω το ένα και όχι το άλλο?

Επίσης, στην περίπτωση της κεραίας, θα μπεί πριν τη διακλάδωση ακριβώς (είναι ψηλά το σπίτι χωρίς εμπόδια γύρω του), σωστά?

Ο ενισχυτής που θα πρέπει να μπεί? Στην διακλάδωσή? Πιο κοντά στην πιο μακρινή τηλεόραση (ίσως 2 ενισχυτές - 1 για κάθε τηλεόραση)?

Εγώ θα έκανα και το άλλο απλό προτού αρχίσω να ξοδεύομαι.

Θα καταργούσα τελείως το διακλαδωτή και θα έκανα σύνδεση με το καλώδιο απευθείας στη μία τηλεόραση την πιο βασική.Θα δούλευα μόνο αυτή για 10 , 20 μέρες να δω αν υπήρχε πρόβλημα οπότε έστι θα είχα πιο λίγα προβλήματα να ψάξω.

Και κάτι άλλο στο σημείο που είσαι υπάρχουν προβλήματα με το σήμα;;;;;; Και εμένα στο εξοχικό υπάρχουν προβλήματα και οφείλονται ότι η κεραία της digea είναι μακριά και εκεί που δείχνει μια χαρά ξαφνικά το χάνω μερικές φορές.Προσπαθώ και εγώ εκεί με κεραίες ενισχυτές να κάνω ότι μπορώ καλύτερο αλλά το γνωρίζω ότι οφείλεται αλλού και όχι σε μένα.

EDIT.........Με πρόλαβε ο Doubt . Δεν παίζω είναι πιο γρήγορος.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nullindex

Το πρόβλημα πότε ακριβώς σου εμφανίστηκε; Μετά από συγκεκριμένη εργασία ή μετατροπή; 'Ολες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν μετρητή ισχύος ή/και ποιότητας σήματος. Δες τις ημέρες που παίζει καλά μήπως είσαι οριακά καλά στην ισχύ του σήματος και πόσο πέφτει κάπως τις κακές ημέρες. Αν φταίει η ισχύς και δεν υπάρχει ενισχυτής, βάλε 2 της meliconi με usb τροφοδοσία και κατά 99% θα το λύσεις αν δεν δημιουργήθηκε το πρόβλημα μετά από κάποια παρέμβαση. Αν δεν έχει ενισχυτή η κεραία, κατά 90% φταίει αυτό και μπορείς πάλι με ενισχυτή να το λύσεις.

Ο καθαρισμός των ηλεκτρικών επαφών είναι τζάμπα και δεν χάνεις να δοκιμάσεις πριν.

Αν χάνεις και κανάλια ενώ οι γείτονες σου τα πιάνουν, τότε σχεδόν σίγουρα πας για κεραία και μετά βλέπεις αν θες και ενισχυτή. Εκτός αν φέρεις τεχνίτη που πρέπει να το δει αυτός.

Για το που θα μπει ο ενισχυτής έχω απαντήσει, αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά σε σχέση με την απλή λύση να μπει κοντά στην τηλεόραση σε σχέση με πάνω στον ιστό.

Ένας ενισχυτής φτάνει, αλλά με δύο μπορείς και ρυθμίζεις ακριβώς το κέρδος ισχύος σε κάθε τηλεόραση. Υπάρχουν βέβαια και ενισχυτές με δύο εξόδους που ρυθμίζονται.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ψάχνοντας το τι φταίει θα μπορούσες να βάλεις μια TV για κάποιες μέρες να παίζει στο σημείο της διακλάδωσης αλλά χωρίς τη διακλάδωση. Απευθείας από την κεραία σου στη συσκευή.

Αν είναι όλα εντάξει αγοράζεις καλύτερο διακλαδωτή κι ελπίζεις να λυθεί το πρόβλημα.(όπως γράφτηκε το σήμα μοιράζεται στα 2 και συνεπώς εξασθενεί)

Η matel 5G τώρα είναι υποτίθεται εξωτερική, αλλά άνετα λειτουργεί ως εσωτερική και οι διαστάσεις της σε σχέση με μια 55αρα τηλεόραση είναι αστείες. Η απόλυτη λύση θα ήταν μια matel σε κάθε συσκευή ή αλλιώς, matel στην πιο μακρινή συσκευή και η υπάρχουσα κεραία σου στην άλλη.

Η λύση της matel εξωτερικά στην πιο μακρινή τηλεόραση είναι πολύ εύκολη. Θα είναι και δίπλα στην τηλεόραση με αυτόν τον τρόπο. Και η άλλη θα μείνει με την υπάρχουσα κεραία. Καταργείται ο διακλαδωτής, λιγότερα σημεία αποτυχίας.

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ θα έκανα και το άλλο απλό προτού αρχίσω να ξοδεύομαι.

Θα καταργούσα τελείως το διακλαδωτή και θα έκανα σύνδεση με το καλώδιο απευθείας στη μία τηλεόραση την πιο βασική.Θα δούλευα μόνο αυτή για 10 , 20 μέρες να δω αν υπήρχε πρόβλημα οπότε έστι θα είχα πιο λίγα προβλήματα να ψάξω.

Και κάτι άλλο στο σημείο που είσαι υπάρχουν προβλήματα με το σήμα;;;;;; Και εμένα στο εξοχικό υπάρχουν προβλήματα και οφείλονται ότι η κεραία της digea είναι μακριά και εκεί που δείχνει μια χαρά ξαφνικά το χάνω μερικές φορές.Προσπαθώ και εγώ εκεί με κεραίες ενισχυτές να κάνω ότι μπορώ καλύτερο αλλά το γνωρίζω ότι οφείλεται αλλού και όχι σε μένα.

EDIT.........Με πρόλαβε ο Doubt . Δεν παίζω είναι πιο γρήγορος.:D

Δεν είμαι σίγουρος οτι έχουν άλλοι στην πολυκατοικία παρόμοιο θέμα. Το σπίτι είναι σε σχετικά κεντρικό σημείο της πόλης και ψηλά, χωρίς φυσικά εμπόδια γύρω γύρω. 

7 λεπτά πριν, Krusty είπε

@nullindex

Το πρόβλημα πότε ακριβώς σου εμφανίστηκε; Μετά από συγκεκριμένη εργασία ή μετατροπή; 'Ολες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν μετρητή ισχύος ή/και ποιότητας σήματος. Δες τις ημέρες που παίζει καλά μήπως είσαι οριακά καλά στην ισχύ του σήματος και πόσο πέφτει κάπως τις κακές ημέρες. Αν φταίει η ισχύς και δεν υπάρχει ενισχυτής, βάλε 2 της meliconi με usb τροφοδοσία και κατά 99% θα το λύσεις αν δεν δημιουργήθηκε το πρόβλημα μετά από κάποια παρέμβαση. Αν δεν έχει ενισχυτή η κεραία, κατά 90% φταίει αυτό και μπορείς πάλι με ενισχυτή να το λύσεις.

Ο καθαρισμός των ηλεκτρικών επαφών είναι τζάμπα και δεν χάνεις να δοκιμάσεις πριν.

Αν χάνεις και κανάλια ενώ οι γείτονες σου τα πιάνουν, τότε σχεδόν σίγουρα πας για κεραία και μετά βλέπεις αν θες και ενισχυτή. Εκτός αν φέρεις τεχνίτη που πρέπει να το δει αυτός.

Για το που θα μπει ο ενισχυτής έχω απαντήσει, αλλά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά σε σχέση με την απλή λύση να μπει κοντά στην τηλεόραση σε σχέση με πάνω στον ιστό.

Ένας ενισχυτής φτάνει, αλλά με δύο μπορείς και ρυθμίζεις ακριβώς το κέρδος ισχύος σε κάθε τηλεόραση. Υπάρχουν βέβαια και ενισχυτές με δύο εξόδους που ρυθμίζονται.

Το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή, με μόνο 1 τηλεόραση (την πιο μακρινή) και συνέχισε να υπάρχει και μετά την προσθήκη της δεύτερης τηλεόρασης και άρα της διακλάδωσης. Δεν έγινε εντονότερο, δεν εξαλείφθηκε, απλά υπάρχει. Απλά πλέον βαρέθηκα κάθε τόσο να έχω τέτοια σπασίματα και θέλω να το διορθώσω. Δεν γνωρίζω αν έχει ενισχυτή η κεραία, θα πάω να δω. 

Θα ψάξω για την μέτρηση ισχύος/ποιότητος σήματος στις τηλεοράσεις όπως λες και αναλόγως θα αποφασίσω.

Μου άρεσε η ιδέα της ξεχωριστής κεραίας που προτάθηκε πιο πάνω. Θα έρθει πιο φθηνά σε σχέση με 2 ενισχυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nullindex

Όταν λες εξωτερικά εννοείς στο μπαλκόνι; Πάντως να ξες ότι γενικά η χειρότερη εξωτερική κεραία είναι καλύτερη από οποιαδήποτε εσωτερική. Ακόμα και η Matel σε εμένα εσωτερικά δεν έπιασε όλα τα κανάλια. Η Matel εξωτερικά στο μπαλκόνι δεν ήθελε ενισχυτή σε εμένα αλλά και σε πολλούς.

Αφού το πρόβλημα προϋπήρχε όλα τα άλλα πιθανά προβλήματα δεν πρέπει να ισχύουν (εκτός αν η επαφή στην κεραία έχει σκουριάσει ή προϋπήρχε βλάβη στο παλιό καλώδιο επάνω στην κεραία, πράγμα σπάνιο). Άρα πιστεύω με έναν ενισχυτή θα λύσεις το πρόβλημα και αν δεν θες να μπλέκεις με τροφοδοσία 220V του ενισχυτή πάνω στον ιστό, βάλε έναν εσωτερικό και δεν θα χάσεις πολλά.

Στο eshop μπορείς να πάρεις έναν από τους ενισχυτές που σου ανέφερα, να τον δοκιμάσεις και μετά να τον επιστρέψεις αν δεις ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα σου. Εγώ πρόσεξα την συσκευασία και οι άνθρωποι στο eshop ήταν εξυπηρετικοί και τον δέχτηκαν πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό. Μετά από έναν μήνα τον ξαναχρειάστηκα όπου έλυσα το πρόβλημα της ξαδέλφης μου που ήταν σχεδόν ίδιο με το δικό σου αλλά συνέβαινε σχεδόν συνέχεια και ήταν σίγουρο ότι δεν είχε ενισχυτή. Έμεινα 100% ευχαριστιμένος και σχεδόν σε κάθε περίπτωση το κέρδος του είναι τόσο μεγάλο που μπορεί να εξυπηρετήσεις και δύο τηλεοράσεις.

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο; απλα δεν με πειράζει να είναι το ίδιο. Από ότι κατάλαβα λέγεται γωνιακός διακόπτης δύο εξοδων αλλά βρίσκω μόνο αυτά. Θέλω να πάρω κάτι καλύτερο από αυτό. Ευχαριστώ 

διακόπτης-γωνιακός-δύο-εξόδων-12-arco.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα σε όλους. Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο; απλα δεν με πειράζει να είναι το ίδιο. Από ότι κατάλαβα λέγεται γωνιακός διακόπτης δύο εξοδων αλλά βρίσκω μόνο αυτά. Θέλω να πάρω κάτι καλύτερο από αυτό. Ευχαριστώ 

διακόπτης-γωνιακός-δύο-εξόδων-12-arco.jpg

Σε μεγάλο κατάστημα με υδραυλικα είδη, θα βρεις εύκολα. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Σε μεγάλο κατάστημα με υδραυλικα είδη, θα βρεις εύκολα. 

Αθήνα ξέρεις κανένα? Sorry που ρωτάω απλά έχω πάει σε δυο τρια και μου έχουν πει ότι δεν έχουν 

Επεξ/σία από Bakxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, σε προηγούμενες σελίδες είχα αναφέρει ότι σε ανακαίνιση που κάνω τώρα ο υδραυλικός μου πρότεινε να βάλουμε παντού σωλήνα τουμποραμα ενω γνωστός μου μηχανικός μου ειχε προτείνει μονωμένη πολυστρωματικη. αφού σταμάτησαν οι εργασίες λόγω ιου και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω αποφασισα να βάλω τουμποραμα μιας και το οτι σε περίπτωση βλαβης αλλάζει μεσα στο σπιραλ χωρις ξηλωμα πλακιδιων μου φανηκε πολυ θετικό.

αυτές τις μέρες μίλησα παλι με το μάστορα με ρώτησε τι αποφάσισα και πως αυτες τις μερες θα αγοράσει πρεσα, και οτι αν αποφασίσω να βάλουμε πολυστρωματικη σωλήνα θα μπουνε πρεσαριστα που είναι καλύτερα. οποτε με ξαναβαλε σε σκέψεις, επίσης το τοπικό μαγαζι που πουλαει σωλήνες κτλ έχει σωληνες της APE 

https://www.hydromarin.gr/cooperations/ape )

τις γνωρίζετε; να τους ζητήσω/ψαξω αλλη μάρκα;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Krusty είπε

@nullindex

Όταν λες εξωτερικά εννοείς στο μπαλκόνι; Πάντως να ξες ότι γενικά η χειρότερη εξωτερική κεραία είναι καλύτερη από οποιαδήποτε εσωτερική. Ακόμα και η Matel σε εμένα εσωτερικά δεν έπιασε όλα τα κανάλια. Η Matel εξωτερικά στο μπαλκόνι δεν ήθελε ενισχυτή σε εμένα αλλά και σε πολλούς.

Αφού το πρόβλημα προϋπήρχε όλα τα άλλα πιθανά προβλήματα δεν πρέπει να ισχύουν (εκτός αν η επαφή στην κεραία έχει σκουριάσει ή προϋπήρχε βλάβη στο παλιό καλώδιο επάνω στην κεραία, πράγμα σπάνιο). Άρα πιστεύω με έναν ενισχυτή θα λύσεις το πρόβλημα και αν δεν θες να μπλέκεις με τροφοδοσία 220V του ενισχυτή πάνω στον ιστό, βάλε έναν εσωτερικό και δεν θα χάσεις πολλά.

Στο eshop μπορείς να πάρεις έναν από τους ενισχυτές που σου ανέφερα, να τον δοκιμάσεις και μετά να τον επιστρέψεις αν δεις ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα σου. Εγώ πρόσεξα την συσκευασία και οι άνθρωποι στο eshop ήταν εξυπηρετικοί και τον δέχτηκαν πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό. Μετά από έναν μήνα τον ξαναχρειάστηκα όπου έλυσα το πρόβλημα της ξαδέλφης μου που ήταν σχεδόν ίδιο με το δικό σου αλλά συνέβαινε σχεδόν συνέχεια και ήταν σίγουρο ότι δεν είχε ενισχυτή. Έμεινα 100% ευχαριστιμένος και σχεδόν σε κάθε περίπτωση το κέρδος του είναι τόσο μεγάλο που μπορεί να εξυπηρετήσεις και δύο τηλεοράσεις.

Ναι, στο μπαλκόνι. Είναι 4ος όροφος χωρίς εμπόδια γύρω. Και η απόσταση από την τηλεόραση αν μπει στο μπαλκόνι θα είναι περίπου 5 μέτρα.

Από οτι έμαθα σήμερα, άλλος ένας ένοικος στην πολυκατοικία έχει το ίδιο θέμα, οπότε το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι μια επίσκεψη στην εξωτική ταράτσα για κυνήγι καλωδίου και έλεγχο της εγκατάστασης γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μαστόρια!

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο υλικό για να χτιστεί ένας ισόγειος βοηθητικός χώρος ώστε να αποθηκευτουν μέσα έπιπλα, ηλεκτρικά κτλ αλλά να μπορείς να μείνεις και λίγες μέρες αν χρειαστεί;

Τούβλα, τσιμεντόλιθοι, τσιμεντοσανίδες, ytong, ορθομπλόκ, κάτι άλλο; Θα γίνουν και μονώσεις κτλ. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά ώστε να είναι και κατοικίσιμο αν χρειαστεί. Όχι μια απλή αποθήκη. Απλά μια γνώμη προς τα που να κοιτάξω.

Ή πχ κάτι προκάτ, τροχοβίλα κτλ.

Νούμερο ένα ζητούμενο είναι η αποφυγή υγρασίας.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλημέρα μαστόρια!

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο υλικό για να χτιστεί ένας ισόγειος βοηθητικός χώρος ώστε να αποθηκευτουν μέσα έπιπλα, ηλεκτρικά κτλ αλλά να μπορείς να μείνεις και λίγες μέρες αν χρειαστεί;

Τούβλα, τσιμεντόλιθοι, τσιμεντοσανίδες, ytong, ορθομπλόκ, κάτι άλλο; Θα γίνουν και μονώσεις κτλ. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά ώστε να είναι και κατοικίσιμο αν χρειαστεί. Όχι μια απλή αποθήκη. Απλά μια γνώμη προς τα που να κοιτάξω.

Ή πχ κάτι προκάτ, τροχοβίλα κτλ.

Νούμερο ένα ζητούμενο είναι η αποφυγή υγρασίας.

Καλημέρα zio 

Το θέμα είναι και πόσα διαθέτεις για τον χώρο αυτό, δεν είπες budget 😁😉

Άλλο κόστος έχει με άλφα μπλοκ, άλλο με τούβλα κανονικά, άλλο με Γυψοσανιδες με μόνωση κτλπ κτλπ 

Επίσης ανέφερε περίπου πόσα τμ θέλεις να γίνει ο χωρος αυτός. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. 

3 ώρες πριν, Bakxos είπε

Αθήνα ξέρεις κανένα? Sorry που ρωτάω απλά έχω πάει σε δυο τρια και μου έχουν πει ότι δεν έχουν 

Τσέκαρε στον κανελλακη Α.Ε  έχει πολλά μαγαζιά σε όποιο είναι κοντά σου και σε βολεύει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...