Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σωστα. Γιατί να το σηκώσεις με τσιμεντόλιθους ωστόσο και να μη ρίξεις ένα τσιμέντακι κατω; Αν το σηκώσεις τι θα έχεις ως βάση;;

Εγώ καταλαβαίνω ότι θέλει να πατήσει τους τσιμεντόλιθους στο χώμα και πάνω σε αυτούς να στηρίξει ένα πλαίσιο που θα πατήσει το πάτωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι θέλει να πατήσει τους τσιμεντόλιθους στο χώμα και πάνω σε αυτούς να στηρίξει ένα πλαίσιο που θα πατήσει το πάτωμα.

Σωστά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, someone- είπε

το ξαναγράφω επειδή ψιλοθαφτηκε, σε προηγούμενες σελίδες είχα αναφέρει ότι σε ανακαίνιση που κάνω τώρα ο υδραυλικός μου πρότεινε να βάλουμε παντού σωλήνα τουμποραμα ενω γνωστός μου μηχανικός μου ειχε προτείνει μονωμένη πολυστρωματικη. αφού σταμάτησαν οι εργασίες λόγω ιου και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω αποφασισα να βάλω τουμποραμα μιας και το οτι σε περίπτωση βλαβης αλλάζει μεσα στο σπιραλ χωρις ξηλωμα πλακιδιων μου φανηκε πολυ θετικό.

αυτές τις μέρες μίλησα παλι με το μάστορα με ρώτησε τι αποφάσισα και πως αυτες τις μερες θα αγοράσει πρεσα, και οτι αν αποφασίσω να βάλουμε πολυστρωματικη σωλήνα θα μπουνε πρεσαριστα που είναι καλύτερα. οποτε με ξαναβαλε σε σκέψεις, επίσης το τοπικό μαγαζι που πουλαει σωλήνες κτλ έχει σωληνες της APE 

https://www.hydromarin.gr/cooperations/ape )

τις γνωρίζετε; να τους ζητήσω/ψαξω αλλη μάρκα;

Αν και θα σου πουν οι πιο ειδικοί, το να αλλάζει εύκολα σε περίπτωση ζημιάς μου φαίνεται πολύ σημαντικό. Αν γίνεται και με τους άλλους τύπους δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, someone- είπε

το ξαναγράφω επειδή ψιλοθαφτηκε, σε προηγούμενες σελίδες είχα αναφέρει ότι σε ανακαίνιση που κάνω τώρα ο υδραυλικός μου πρότεινε να βάλουμε παντού σωλήνα τουμποραμα ενω γνωστός μου μηχανικός μου ειχε προτείνει μονωμένη πολυστρωματικη. αφού σταμάτησαν οι εργασίες λόγω ιου και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω αποφασισα να βάλω τουμποραμα μιας και το οτι σε περίπτωση βλαβης αλλάζει μεσα στο σπιραλ χωρις ξηλωμα πλακιδιων μου φανηκε πολυ θετικό.

αυτές τις μέρες μίλησα παλι με το μάστορα με ρώτησε τι αποφάσισα και πως αυτες τις μερες θα αγοράσει πρεσα, και οτι αν αποφασίσω να βάλουμε πολυστρωματικη σωλήνα θα μπουνε πρεσαριστα που είναι καλύτερα. οποτε με ξαναβαλε σε σκέψεις, επίσης το τοπικό μαγαζι που πουλαει σωλήνες κτλ έχει σωληνες της APE 

https://www.hydromarin.gr/cooperations/ape )

τις γνωρίζετε; να τους ζητήσω/ψαξω αλλη μάρκα;

To tuborama μεσουρανουσε μεταξυ 1995-2005... Σχεδόν όλα τα σπιτια που εχουν φτιαστει εκεινη την περίοδο (ιδίως κοντα στο 2000) εχουν τουμποραμα... Υπηρχε σε ημιδιαφανο (ασπρο) και μαύρο. Δε ξερω αν υπαρχουν και τα δυο πλεον...

Προσωπικά είμαι αρνητικός. Εχει μικρότερη ζωή, ειναι με βιδωτά εξαρτήματα/ρακορ, το πλαστικο υλικο του με τα χρόνια πολυμερίζεται και σκληραίνει και θεωρώ ότι στην πράξη οταν χτυπα ξυλο θα γινει κατι και θα πας να το βγάλεις απο το σωλήνα θα θρυματιστεί και έτσι απλα θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερό καθως δύσκολα θα περάσει καινουργια σωλήνα (το τελευταιο δυστυχως μου έχει συμβεί). Προσωπικά θα πήγαινα α) χαλκό (ΠΟΛΥ ακριβότερη λυση) β) ppr θερμοκολλησης γ) πολυστρωματική αλουμινιου πρεσσαριστή. Το α και το β εχουν το αρνητικό σε συγκριση με το γ ότι δε παιρνουν κολλεκτερ...

Απο τα λεγόμενα σου θεωρω μάλλον τη πολυστρωματική πρεσσαριστη ως βέλτιστη λύση αν και θα φοβομουν αν δε την ειχε ξαναδουλεψει ο μαστορας...

Το ppr για την ιστορία ενω εχει γινει την τελευταία δεκαετία της μοδας, δουλευεται στην ελλαδα πανω απο 30 χρόνια χωρις να παρουσιάσει το παραμικρό προβλημα ακομα και σε παραθαλάσσιες ή πολυ ορεινες περιοχες...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

To tuborama μεσουρανουσε μεταξυ 1995-2005... Σχεδόν όλα τα σπιτια που εχουν φτιαστει εκεινη την περίοδο (ιδίως κοντα στο 2000) εχουν τουμποραμα... Υπηρχε σε ημιδιαφανο (ασπρο) και μαύρο. Δε ξερω αν υπαρχουν και τα δυο πλεον...

Προσωπικά είμαι αρνητικός. Εχει μικρότερη ζωή, ειναι με βιδωτά εξαρτήματα/ρακορ, το πλαστικο υλικο του με τα χρόνια πολυμερίζεται και σκληραίνει και θεωρώ ότι στην πράξη οταν χτυπα ξυλο θα γινει κατι και θα πας να το βγάλεις απο το σωλήνα θα θρυματιστεί και έτσι απλα θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερό καθως δύσκολα θα περάσει καινουργια σωλήνα (το τελευταιο δυστυχως μου έχει συμβεί). Προσωπικά θα πήγαινα α) χαλκό (ΠΟΛΥ ακριβότερη λυση) β) ppr θερμοκολλησης γ) πολυστρωματική αλουμινιου πρεσσαριστή. Το α και το β εχουν το αρνητικό σε συγκριση με το γ ότι δε παιρνουν κολλεκτερ...

Απο τα λεγόμενα σου θεωρω μάλλον τη πολυστρωματική πρεσσαριστη ως βέλτιστη λύση αν και θα φοβομουν αν δε την ειχε ξαναδουλεψει ο μαστορας...

Το ppr για την ιστορία ενω εχει γινει την τελευταία δεκαετία της μοδας, δουλευεται στην ελλαδα πανω απο 30 χρόνια χωρις να παρουσιάσει το παραμικρό προβλημα ακομα και σε παραθαλάσσιες ή πολυ ορεινες περιοχες...

Εγω πάντως χαλκό με κολλεκτερ έχω... Πότε προέκυψε ότι δε παίρνει συλλέκτη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Εγω πάντως χαλκό με κολλεκτερ έχω... Πότε προέκυψε ότι δε παίρνει συλλέκτη? 

Πολύ σπάνιο. Δε το έχω δει ποτέ πραγματικά. (Μόνο σε θέρμανση το έχω δει βασικά)

ισως η καλύτερη λύση αλλά και η πιο ακριβή με διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Πολύ σπάνιο. Δε το έχω δει ποτέ πραγματικά. (Μόνο σε θέρμανση το έχω δει βασικά)

ισως η καλύτερη λύση αλλά και η πιο ακριβή με διαφορά 

Ισχύει η πιο ακριβή (όπως η δικιά μου) αλλά επένδυση μιας ζωής πιστεύω. Απλά μου έκανε εντύπωση που είπες ότι δνε γίνεται γι αυτό το ανέφερα. Νταξει όχι τρελά βέβαια 300€ τότε μου ειχε δώσει διαφορά ο μάστορας με κολλεκτερ και πολυστρωματική σε σχέση με χαλκό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 9:34 ΠΜ, nullindex είπε

Ναι, στο μπαλκόνι. Είναι 4ος όροφος χωρίς εμπόδια γύρω. Και η απόσταση από την τηλεόραση αν μπει στο μπαλκόνι θα είναι περίπου 5 μέτρα.

Από οτι έμαθα σήμερα, άλλος ένας ένοικος στην πολυκατοικία έχει το ίδιο θέμα, οπότε το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι μια επίσκεψη στην εξωτική ταράτσα για κυνήγι καλωδίου και έλεγχο της εγκατάστασης γενικότερα.

Μετά από επίσκεψη στην ταράτσα, διαπίστωσα πως τα καλώδια 3 διαμερισμάτων μαζί με το δικό μου, ήταν σχεδόν λιωμένα. Τρίφτηκε στο χέρι μου με το που το έπιασα. 

Πέρασα νέα καλώδια και όλα δουλεύουν κανονικά μέχρι στιγμής και ελπίζω να παραμείνουν έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mιας και το πιασατε το θεμα και επιδη παντα ειχα την απορια.Οταν εκανα ανακαινηση πριν κανα 10 χρονια ο υδραυλικος εβαλε (υδρευση-θερμανση) κουσμαρτ δηλ χαλκο με πλαστικη επικάλυψη απο εξω.Σε συγκριση με απλη χαλκοσωληνα που βλεπω στον διπλανό ειναι ποιο ψιλός ο χαλκος και το ρακορ παει αναλογα με την εξωτερικη διαμετρο του πλαστικου.Σαν αντοχη λεει κατι η καλυτερα ηταν απλός χαλκος..................image.jpeg.2a2b6e3a553eea73f9cb26048e7c62f4.jpeg

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Mιας και το πιασατε το θεμα και επιδη παντα ειχα την απορια.Οταν εκανα ανακαινηση πριν κανα 10 χρονια ο υδραυλικος εβαλε (υδρευση-θερμανση) κουσμαρτ δηλ χαλκο με πλαστικη επικάλυψη απο εξω.Σε συγκριση με απλη χαλκοσωληνα που βλεπω στον διπλανό ειναι ποιο ψιλός ο χαλκος και το ρακορ παει αναλογα με την εξωτερικη διαμετρο του πλαστικου.Σαν αντοχη λεει κατι η καλυτερα ηταν απλός χαλκος..................image.jpeg.2a2b6e3a553eea73f9cb26048e7c62f4.jpeg

Μια χαρά είναι. 35-40 χρόνια αβίαστα αβαδιστα αβασάνιστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για κόψιμο νοβοπάν, ποιο πριονάκι χειρός θα κάνει δουλειά -χωρίς να μου μείνει στο χέρι ή να μου βγει ο πάτος- από αυτά του leroy; (μια φορά θα χρησιμοποιηθεί, δεν κοιτάμε ακριβά). 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/prionia-kai-axesouar/?sort=PriceAsc&pz=15&PriceRange-from=0&PriceRange-to=49&eidos=%5B%CE%A0%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%5D&eidos=%5B%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%BD%CE%BF%5D&pg=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, scullyist είπε

Καλησπέρα. Για κόψιμο νοβοπάν, ποιο πριονάκι χειρός θα κάνει δουλειά -χωρίς να μου μείνει στο χέρι ή να μου βγει ο πάτος- από αυτά του leroy; (μια φορά θα χρησιμοποιηθεί, δεν κοιτάμε ακριβά). 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/prionia-kai-axesouar/?sort=PriceAsc&pz=15&PriceRange-from=0&PriceRange-to=49&eidos=%5B%CE%A0%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%5D&eidos=%5B%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%BD%CE%BF%5D&pg=1

Δεν έχω δοκιμάσει να κόψω ποτέ με πριονι χειρός αλλά θα δοκίμαζα τετοιου στυλ

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/prionia-kai-axesouar/prioni-dexter-350mm-62051892/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...