Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το δισκοπριονο που θα βαλει το λιδλ https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-diskopriono-phks-1350-c2/p56743 το εχει δουλεψει κανενας; Εγω αυτο εδω γλυκοκοιταζω https://www.skroutz.gr/s/13773331/Total-TS1141856-1400W.html?from=account_favorites και αναρωτιεμαι αν αξιζει τη διαφορα χρηματων. Απο βιντεοπαρουσιασεις βλεπω πως του λιδλ εχει πλαστικους ρυθμιστες για το βαθος και τη γωνια κοπης ενω το total εχει μεταλλικους.

Αλλα δισκοπριονα σε λογικη τιμη προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Να συμπληρώσω μια ερώτηση σε σχέση με το παραπάνω.

Είχε φέρει το Lidl μαζί με το δισκοπρίονο και έναν αλουμινένιο οδηγό για να κρατάει την ευθεία στο ξύλο που κόβεις.

Αυτός ο οδηγός είχε πχ κάποια εγκοπή για να μπαίνει το δισκοπρίονο και να μην ξεφεύγει καθόλου ή απλά ακούμπαγες δίπλα το εργαλείο προσπαθώντας να το πηγαίνεις παράλληλα? Ήθελα να τα πάρω αλλά αν ισχύει το 2ο σενάριο, δεν θα με έψηνε, γιατί έχω κουραστεί με τις στραβές κοπές και θέλω να πάρω κάτι που να κόβει ολόισια να τελειώνω

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Θα είναι σταθερή σε τοίχο από τη μία πλευρά ή θα είναι στον αέρα;;;;;; Για ξύλο δεν το σκέφτεσαι;;;;

Εγώ κάτι παρόμοιο στο εξοχικό περίπου 5χ5  και ύψος μπροστά 2,20 πίσω κάπου στα 3,50 το έφτιαξα με ξύλα. Είχα ρωτήσει και για σίδερα (κοιλοδοκούς κ.λ.π.) αλλά σαν κόστος μου έβγαινε πολύ πιο ακριβό με το μάστορα και έτσι το έφτιαξα με ξύλα μόνος μου  με πολύ λιγότερα χρήματα.

Παραλειψη. Ναι η πισω πλευρα θα ειναι στηριγμενη σε τοιχο. Με ξυλεια η αλήθεια να ειναι οτι δεν επαιξε η σκεψη λογω οτι τουλάχιστον ο ενας απο τους 2 μας που θα το στησουμε ξερει να δουλευει σιδερα συν οτι οι κοιλοδοκοι χρειαζονται σχεδον καθόλου συντηρηση γιατι πρόκειται για αραχτηριο και οχι για αυλη σπιτιου για να γίνει πιο κυριλε. Κατι γερο θελουμε στην ουσια και σχετικα απλο στην υλοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Παραλειψη. Ναι η πισω πλευρα θα ειναι στηριγμενη σε τοιχο. Με ξυλεια η αλήθεια να ειναι οτι δεν επαιξε η σκεψη λογω οτι τουλάχιστον ο ενας απο τους 2 μας που θα το στησουμε ξερει να δουλευει σιδερα συν οτι οι κοιλοδοκοι χρειαζονται σχεδον καθόλου συντηρηση γιατι πρόκειται για αραχτηριο και οχι για αυλη σπιτιου για να γίνει πιο κυριλε. Κατι γερο θελουμε στην ουσια και σχετικα απλο στην υλοποιηση.

Αν το έχει κάποιος με σίδερα κολλήσεις κ.λ.π. ο.κ. Εγώ δεν είχα πολλές γνώσεις από σίδερα θεώρησα πιο εύκολη την κατασκευή με ξύλα και αφού τα αγόρασα με βοηθό τη σύζυγο το έστησα.

Είναι γεγονός ότι βγήκε πολύ πιο όμορφο από ότι το περίμενα.Το χρώμα φαίνεται σκούρο αλλά είναι ένα φανταστικό μελί.Ο καφές από κάτω με  θέα τη θάλασσα είναι απόλαυση.

 

IMG_1678.JPG

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Φιλοι καλημερα.

Θελουμε να φτιαξουμε μια σιδηροκατασκευη για σκεπαστρο σε μια αυλη το οποιο θα καλυφθει με μουσαμα για σκια και για να μην γινεσαι λουτσα το χειμωνα. Η κατασκευη θα ειναι 4,85μ μηκος 2,5μ υψος και αλλα 2.5μ πλατος. Σκεφτομασταν να μην το φτιαξουμε με κολλησεις αλλα με συνδεσμους και με χρηση ορθογωνιων κοιλοδοκων. Τι πρεπει να προσεξουμε? Αν υπάρχει και καμια αλλη προταση δεκτη.

Αν εννοείς αρθρωτό ή κάτι σαν χωροδικτύωμα δε θα στο συμβούλευα

επειδή

- το να φτιάξεις τις διατάξεις στα σημεία τις κολλήσεις διάφορων στοιχείων, κολλήσεις κάποοιων στοιχείων πιαθνότατα δε θα τις γλιτώσεις  

- θέλει αρκετή εμεπιρία/λεμποτμέρεια/ακρίβεια ώστε να μη βγει κάτι που να λειτουργει που δυσκολα θα το κάνει κάποιος 1η φορά

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συρόμενα αλουμίνια επειδή είναι πολλά χρόνια και σέρνουν κάτω αποφάσισα να αλλάξω ροδάκια. Στα δύο οκ τα κατάφερα έγιναν τέλεια στο επόμενο τα φύλα τα οποία σημειωτέον είναι δύο δεν βγαίνουν με τίποτε.

Προσπάθησα αλλά όπως βλέπω το κενό είναι πολύ λίγο οπότε σηκώνοντάς τα βρίσκουν στο πάνω μέρος του κασώματος χωρίς να απελευθερώνονται  από την κάτω μεριά να τα βγάλω. Το κοίταξα από όλα τα σημεία και δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερε και τα τοποθέτησα ο αλουμινάς διότι ενδεχομένως τα έφτιαξε 1-2 εκατοστά πιο ψηλά από όσο έπρεπε.Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δεν γνωρίζω και έτσι δεν μπορώ να τα βγάλω;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν το έχει κάποιος με σίδερα κολλήσεις κ.λ.π. ο.κ. Εγώ δεν είχα πολλές γνώσεις από σίδερα θεώρησα πιο εύκολη την κατασκευή με ξύλα και αφού τα αγόρασα με βοηθό τη σύζυγο το έστησα.

Είναι γεγονός ότι βγήκε πολύ πιο όμορφο από ότι το περίμενα.Το χρώμα φαίνεται σκούρο αλλά είναι ένα φανταστικό μελί.Ο καφές από κάτω με  θέα τη θάλασσα είναι απόλαυση.

IMG_1678.JPG

Λογικά ήδη θα έχει περαστεί με μπογιά για προστασία του ξύλου.

Άποψη μου θα ήταν ωραία να υπήρχαν και 2 κληματαριές και να ήταν διαμορφωμένες για ίσιο . Να ήταν ηδη όμως 2-3 χρόνια ήδη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Λογικά ήδη θα έχει περαστεί με μπογιά για προστασία του ξύλου.

Άποψη μου θα ήταν ωραία να υπήρχαν και 2 κληματαριές και να ήταν διαμορφωμένες για ίσιο . Να ήταν ηδη όμως 2-3 χρόνια ήδη 

Φυσικά βαμμένο Μελέτη με βερνίκι νερού από lidl αυτό το τζελ ξύλου.Κάθε δεύτερο χρόνο κάνω ένα φρεσκάρισμα στα ξύλα που είναι εκτεθειμένα και διατηρείται άψογο μετά από 7-8 χρόνια. Η φωτογραφία είναι πρόσφατη.

Κρεβατίνα με κληματαριά ναι ωραία είναι αλλά αν ξέρεις από Αιγαίο θα καταλάβεις.Μόλις πιάσουν τα μελτέμια δεν μένει φύλλο στην κληματαριά.Και η μουριά που βλέπει στη θάλασσα η μισή από τον Ιούλιο είναι καμένη από τον αέρα και τη μπουφαρίδα της θάλασσας.Έχω μία κρεβατίνα από την πίσω μεριά που είναι πιο προστατευμένη αλλά και πάλι ελάχιστα φύλλα μένουν.

Θα σου πω ότι και στριφόνια - βίδες έχω πάρει ανοξείδωτα και την έφτιαξα γιατί μόλις πιάσει χειμώνας αν είναι κοινά ξερνάνε σκουριά και γίνονται χάλια.Άσε ωραία η θέα για καφέ αλλά το μελτέμι είναι άτιμο πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Συρόμενα αλουμίνια επειδή είναι πολλά χρόνια και σέρνουν κάτω αποφάσισα να αλλάξω ροδάκια. Στα δύο οκ τα κατάφερα έγιναν τέλεια στο επόμενο τα φύλα τα οποία σημειωτέον είναι δύο δεν βγαίνουν με τίποτε.

Προσπάθησα αλλά όπως βλέπω το κενό είναι πολύ λίγο οπότε σηκώνοντάς τα βρίσκουν στο πάνω μέρος του κασώματος χωρίς να απελευθερώνονται  από την κάτω μεριά να τα βγάλω. Το κοίταξα από όλα τα σημεία και δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερε και τα τοποθέτησα ο αλουμινάς διότι ενδεχομένως τα έφτιαξε 1-2 εκατοστά πιο ψηλά από όσο έπρεπε.Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δεν γνωρίζω και έτσι δεν μπορώ να τα βγάλω;;;;;;

Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις πάλι το χειμώνα, με αρκετό κρύο ώστε να εκμεταλλευτείς τις συστολές των υλικών, αν και μικρές, πολύ πιθανό να σε βοηθήσουν να τα αφαιρέσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.


Έχω μια ερώτηση σχετικά με εργαλεία χειρός bosch με μπαταρία.
Χρησιμοποιώ αυτό το κατσαβίδι

https://www.skroutz.gr/s/296398/Bosch-PSR-10-8-Li-2-10-8V-1x.html το οποίο παίρνει μπαταρία 10,8V - 1,3Ah.

Επειδή μου κάηκε ο φορτιστής  της μπαταρίας και επειδή χρειάζομαι και μια σέγα σκέφτηκα να πάρω μια που παίρνει ίδιο τύπο μπαταρίας π.χ αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/12548675/Bosch-GST-12V-70-12V-2x3Ah.html ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τον φορτιστή της και για την μπαταρία του κατσαβιδιού.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι συμβατά τα ρεύματα καθώς η σέγα έχει μπαταρίες 12V - 3Ah

Θα μπορώ να χρησιμοποιώ τον φορτιστή της και για την μπαταρία του κατσαβιδιού; Θα μπορώ να χρησιμοποιώ τις μπαταρίες της σέγας και στο κατσαβίδι ή πρέπει να πάω σε εργαλείο που δουλέυει με 10,8V, π.χ αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/4542478/Bosch-GST-10-8-V-LI-10-8V-2x2Ah-L-Boxx.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο είναι ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βάλεις 12 βολτ σε εργαλείο που δουλεύει με 10,8 τότε αυτό θα υπερλειτουργεί με κίνδυνο να καεί. Άμα ήταν απλά ένα μοτέρ το να δουλεύει λίγο πιο γρήγορα δεν θα πείραζε τόσο, αλλά όλα τα εργαλεία έχουν πλακέτες και ηλεκτρονικά οπότε δεν είναι να το ρισκάρεις γιατί αυτά δεν αντέχουν τόσο.

Επίσης απότι βλέπω σε φωτογραφίες οι μπαταρίες έχουν διαφορετικό κούμπωμα οπότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο εργαλείο, ούτε να κουμπώσουν στον ίδιο φορτιστή.

Εργαλεία που να παίρνουν ίδιες μπαταρίες έχουν αρκετές μάρκες πλέον, αλλά πρέπει να το προσέξεις να ανήκουν στην ίδια σειρά. Επίσης τέτοια έχει πλέον και το lidl με τις 20βολτες που είναι καλό vfm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DrLo είπε

Αν εννοείς αρθρωτό ή κάτι σαν χωροδικτύωμα δε θα στο συμβούλευα

επειδή

- το να φτιάξεις τις διατάξεις στα σημεία τις κολλήσεις διάφορων στοιχείων, κολλήσεις κάποοιων στοιχείων πιαθνότατα δε θα τις γλιτώσεις  

- θέλει αρκετή εμεπιρία/λεμποτμέρεια/ακρίβεια ώστε να μη βγει κάτι που να λειτουργει που δυσκολα θα το κάνει κάποιος 1η φορά

Αρα μαλλον να το σκεφτουμε για ξυλοκατασκευη τελικα. Αρα τι προσεχουμε στα ξυλα,2ο σαν εργαλεια ξυλου διαθετουμε πριονι,σεγα (οχι σπαθοσεγα),επαναφορτιζομενο δραπανο και καλη διαθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gatilaras είπε

Αρα μαλλον να το σκεφτουμε για ξυλοκατασκευη τελικα. Αρα τι προσεχουμε στα ξυλα,2ο σαν εργαλεια ξυλου διαθετουμε πριονι,σεγα (οχι σπαθοσεγα),επαναφορτιζομενο δραπανο και καλη διαθεση. 

Το σημαντικότερο είναι να έχετε δίπλα σας κάποιον που έχει φτιάξει κάτι παρόμοιο έστω και μικρότερης κλίμακας.

Αυτό που έχω μάθει από μαστορέματα γενικά είναι ότι μαθαίνεις από το λάθος, το καλυτερο εφόδιο είναι κάποιος που έχει φάει το λάθος πρώτος και θα το έχει υπόψη του. Στα χαρτιά και σαν ιδέα όλα ευκολα φαίνονται. Σε 2-3 λεπτομέρειες μπορεί να είναι η διαφορά στη ποιότητα του αποτελέσματος.

Βάλε και μια φώτο όταν το φτιάξετε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Αρα μαλλον να το σκεφτουμε για ξυλοκατασκευη τελικα. Αρα τι προσεχουμε στα ξυλα,2ο σαν εργαλεια ξυλου διαθετουμε πριονι,σεγα (οχι σπαθοσεγα),επαναφορτιζομενο δραπανο και καλη διαθεση. 

Εγώ πήγα το σχέδιο που ήθελα στον έμπορο ξυλείας ο οποίος ήταν και γνωστός καθίσαμε κάτω βγάλαμε ακριβώς ξύλα και διαστάσεις που θέλαμε , μου έκοψε με ακρίβεια όλα τα κομμάτια και εγώ έκανα την τοποθέτηση σαν παζλ,ξέροντας εκ των προτέρων  από που ξεκινάω και που τελειώνω..

Εργαλεία και εγώ χρησιμοποίησα απλή σέγα , τρυπάνι ,τροχό, στριφόνια , βίδες , πρόκες , με λίγα λόγια απλά πράγματα που όλοι διαθέτουμε. Μάστορας δεν είμαι αλλά έχω κάνει γενικά διάφορες κατασκευές πιάνουν τα χέρια μου και έτσι με καλούς υπολογισμούς δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα βάλεις 12 βολτ σε εργαλείο που δουλεύει με 10,8 τότε αυτό θα υπερλειτουργεί με κίνδυνο να καεί. Άμα ήταν απλά ένα μοτέρ το να δουλεύει λίγο πιο γρήγορα δεν θα πείραζε τόσο, αλλά όλα τα εργαλεία έχουν πλακέτες και ηλεκτρονικά οπότε δεν είναι να το ρισκάρεις γιατί αυτά δεν αντέχουν τόσο.

Επίσης απότι βλέπω σε φωτογραφίες οι μπαταρίες έχουν διαφορετικό κούμπωμα οπότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο εργαλείο, ούτε να κουμπώσουν στον ίδιο φορτιστή.

Εργαλεία που να παίρνουν ίδιες μπαταρίες έχουν αρκετές μάρκες πλέον, αλλά πρέπει να το προσέξεις να ανήκουν στην ίδια σειρά. Επίσης τέτοια έχει πλέον και το lidl με τις 20βολτες που είναι καλό vfm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, οπότε τα Volt είναι το θέμα εδω όπως υποψιαζόμουν. Το σκέφτηκα και εγω για του lidl αλλά δεν θέλω να μου μείνει το κατσαβίδι άχρηστο, είναι και καλό για τις δουλειές που το χρειάζομαι και καινούργιος φορτιστής έχει 30 ευρώ ενω το σέτ είχε 70. Τέσπα, θα δώ τι θα κάνω.
Και πάλι σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...