Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, zio10 είπε

Θέλει σοβάτισμα το ταβάνι που υπάρχει ήδη. Αυτά είναι δουλειές που θα γίνουν από μας όμως, γενικά μπορούν να γίνουν οι περισσότερες δουλειές. Επίσης υπάρχουν και φίλοι και γνωστοί διαφόρων ειδικοτήτων που μπορούν να βοηθήσουν σε διάφορα με πιο φιλικές τιμές και ευκολίες.

Πάτωμα σκεφτόμαστε προς κάποιο οικονομικό πλακάκι αν και προσωπικά συμπαθώ και το laminate. Τσιμέντο είναι τώρα.

Τη γυψοσανίδα θα θέλαμε να την αποφύγουμε γιατί τη φοβάται πολύ η γυναίκα για υγρασία.

Πόρτες, παράθυρα, κουζίνες γενικά όλα θα είναι οικονομικά τύπου praktiker, leroy κτλ. 

Σχέδιο προς το παρόν δεν έχω αλλά μιλάμε για κάτι πολύ βασικό, αν χρησιμοποιηθούν τα δύο δωμάτια που υπάρχουν ήδη για υπνοδωμάτια πχ μιλάμε για ένα χώρο γύρω στα 40τμ για καθιστικό-κουζίνα και ίσως ένα μικρό μπάνιο. Το έξτρα κομμάτι θα χρειαστεί και μια βασική στέγη, αυτό που υπάρχει ήδη έχει πλάκα.

 Είναι μια σκέψη που μας ήρθε με όλη αυτή την κατάσταση και επειδή λογικά θα χρειαστούμε μια αποθήκη λέγαμε μήπως κάναμε μια μικρή υπέρβαση και φτιάχναμε κάτι παραπάνω για να ξεφύγουμε και από το ενοίκιο όσο διάστημα είμαστε εκεί.

Μέσα στο καλοκαίρι πιστεύω θα ξέρουμε τι γίνεται.

Μη τη φοβάσαι καθόλου τη γυψοσανιδα δεν έχει κανένα απολύτως θέμα και θα τη δουλέψεις πολύ εύκολα ως ερασιτέχνης αν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις ένα δεύτερο χέρι για βοήθεια. 
 

γυψοσανιδα μπορεί να γίνει και το ταβάνι αλλά είναι παιδεμα η ανύψωση της όποτε θα χρειαστείς αναβατόριο εάν δεν έχεις βοήθεια από κάνα 2 άτομα. 

το πάτωμα σου εάν δεν είναι γυαλί θα χρειαστεί τσιμεντοκονια κ έπειτα βάζεις είτε λαμινειτ είτε πλακάκι. Προσωπικα προτίμησα το λαμινειτ καθως μπορούσα να το βάλω μόνος μου εύκολα και το τελικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Προφανως βγήκε και λιγότερο από μιση τιμή σε σχέση με το πλακάκι και έβαλα μάλιστα καλή μάρκα/ποιοτητα. 

αυτο που είπες με τη στέγη με μπέρδεψε. Η επέκταση θα είναι εκτός των Ορίων της τρέχουσας οικοδομής; Εάν ναι θες άδεια. Εάν είναι Πυλωτη κ πας να την κλείσεις επίσης θέλεις άδεια (κ ίσως να μη μπορείς). Γενικά κάτι έχω χάσει από το όλο εγχείρημα 😐

12 λεπτά πριν, vins είπε

Μιας που μιλάμε για τοιχοποιία, σε κτήμα ένα μικρό δωματιάκι κάνα 10-15 τμ θα μπορούσε να γίνει με αλφαμπλοκ έξω και σοβατισμα, πετροβαμβακα και γυψοσανιδα μόνη μεσα; 

Και από πάνω κάνα κεραμίδι πολυουρεθανης;

Κοστος πάνω κατω;

Τη στέγη που θα τη στηρίξεις; Σα λογική υφίσταται αλλά θέλει και κάποια σίδηροκατασκευή πακτωμένη με τσιμέντο στη βαση για τη στέγη για να μη γίνει ότι έγινε στο παραμύθι τα 3 γουρουνάκια με τον πρώτο βορια 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μη τη φοβάσαι καθόλου τη γυψοσανιδα δεν έχει κανένα απολύτως θέμα και θα τη δουλέψεις πολύ εύκολα ως ερασιτέχνης αν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις ένα δεύτερο χέρι για βοήθεια. 
 

γυψοσανιδα μπορεί να γίνει και το ταβάνι αλλά είναι παιδεμα η ανύψωση της όποτε θα χρειαστείς αναβατόριο εάν δεν έχεις βοήθεια από κάνα 2 άτομα. 

το πάτωμα σου εάν δεν είναι γυαλί θα χρειαστεί τσιμεντοκονια κ έπειτα βάζεις είτε λαμινειτ είτε πλακάκι. Προσωπικα προτίμησα το λαμινειτ καθως μπορούσα να το βάλω μόνος μου εύκολα και το τελικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Προφανως βγήκε και λιγότερο από μιση τιμή σε σχέση με το πλακάκι και έβαλα μάλιστα καλή μάρκα/ποιοτητα. 

αυτο που είπες με τη στέγη με μπέρδεψε. Η επέκταση θα είναι εκτός των Ορίων της τρέχουσας οικοδομής; Εάν ναι θες άδεια. Εάν είναι Πυλωτη κ πας να την κλείσεις επίσης θέλεις άδεια (κ ίσως να μη μπορείς). Γενικά κάτι έχω χάσει από το όλο εγχείρημα 😐

Τη στέγη που θα τη στηρίξεις; Σα λογική υφίσταται αλλά θέλει και κάποια σίδηροκατασκευή πακτωμένη με τσιμέντο στη βαση για τη στέγη για να μη γίνει ότι έγινε στο παραμύθι τα 3 γουρουνάκια με τον πρώτο βορια 

Η επέκταση θα είναι από το μηδέν εντελώς, απλά θέλω να την κολλήσω στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή.

Άδεια κανονική για σπίτι δε με παίρνει με τίποτα να βγάλω. Κάποια άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας ή όπως λέγεται ή κάτι για βοηθητικό χώρο - αποθήκη αν υπάρχει ίσως. Αν και εκεί που είναι δεν το βλέπω και εντελώς απαραίτητο να πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Η επέκταση θα είναι από το μηδέν εντελώς, απλά θέλω να την κολλήσω στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή.

Άδεια κανονική για σπίτι δε με παίρνει με τίποτα να βγάλω. Κάποια άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας ή όπως λέγεται ή κάτι για βοηθητικό χώρο - αποθήκη αν υπάρχει ίσως. Αν και εκεί που είναι δεν το βλέπω και εντελώς απαραίτητο να πω την αλήθεια...

Τότε κανονικά θες άδεια... τώρα αν συντρέχουν ειδικές συνθήκες δε ξέρω... επίσης η Άδεια αποθήκης υφίσταται αλλά έχει προϋποθέσεις σε ανοίγματα (παράθυρο) κλπ. Θες μηχανικό αν θες να έχεις το κεφαλή σου ήσυχο. Η μικρής κλίμακας παντως είναι άλλο πράγμα, εσυ εδώ έχεις επέκταση οικοδομής 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paylidis είπε

Μη τη φοβάσαι καθόλου τη γυψοσανιδα δεν έχει κανένα απολύτως θέμα και θα τη δουλέψεις πολύ εύκολα ως ερασιτέχνης αν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις ένα δεύτερο χέρι για βοήθεια. 
 

γυψοσανιδα μπορεί να γίνει και το ταβάνι αλλά είναι παιδεμα η ανύψωση της όποτε θα χρειαστείς αναβατόριο εάν δεν έχεις βοήθεια από κάνα 2 άτομα. 

το πάτωμα σου εάν δεν είναι γυαλί θα χρειαστεί τσιμεντοκονια κ έπειτα βάζεις είτε λαμινειτ είτε πλακάκι. Προσωπικα προτίμησα το λαμινειτ καθως μπορούσα να το βάλω μόνος μου εύκολα και το τελικό αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Προφανως βγήκε και λιγότερο από μιση τιμή σε σχέση με το πλακάκι και έβαλα μάλιστα καλή μάρκα/ποιοτητα. 

αυτο που είπες με τη στέγη με μπέρδεψε. Η επέκταση θα είναι εκτός των Ορίων της τρέχουσας οικοδομής; Εάν ναι θες άδεια. Εάν είναι Πυλωτη κ πας να την κλείσεις επίσης θέλεις άδεια (κ ίσως να μη μπορείς). Γενικά κάτι έχω χάσει από το όλο εγχείρημα 😐

Τη στέγη που θα τη στηρίξεις; Σα λογική υφίσταται αλλά θέλει και κάποια σίδηροκατασκευή πακτωμένη με τσιμέντο στη βαση για τη στέγη για να μη γίνει ότι έγινε στο παραμύθι τα 3 γουρουνάκια με τον πρώτο βορια 

Ευχαριστώ πολύ.

Με κάνα στραντζαριστο θα γινόταν δουλεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Με κάνα στραντζαριστο θα γινόταν δουλεια; 

Ναι μια χαρά είναι αρκει να είναι πχ 8αρι ή δεκάρι. Φτιάχνεις ουσιαστικά το μεταλλικό σκελετό σε να έφτιαχνες ένα κιόσκι ξέρω γώ και εκεί πάνω βιδώνεις τα πάνελ σου. 
pro tip πολλοί ρίχνουν 2-3 ποντους τσιμέντο πάνω από το πάνελ αφού τελειώσει και η τοιχοποιία γύρω γύρω και ένα Καλό χέρι μονωτικό και γίνεται μπομπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι μια χαρά είναι αρκει να είναι πχ 8αρι ή δεκάρι. Φτιάχνεις ουσιαστικά το μεταλλικό σκελετό σε να έφτιαχνες ένα κιόσκι ξέρω γώ και εκεί πάνω βιδώνεις τα πάνελ σου. 
pro tip πολλοί ρίχνουν 2-3 ποντους τσιμέντο πάνω από το πάνελ αφού τελειώσει και η τοιχοποιία γύρω γύρω και ένα Καλό χέρι μονωτικό και γίνεται μπομπα. 

Ευχαριστώ, κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Πανελ; για πορομπετον ελεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πάνελ για τη στέγη εννοεί.

Αυτο^

9 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ, κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Πανελ; για πορομπετον ελεγα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πάνελ για τη στέγη εννοεί.

Α οκ! Ερώτηση, είχα διαβάσει κάπου ότι για να θεωρηθεί κάτι αυθαίρετο πρέπει να πέσει πλάκα. Είχα δει κάτι κατασκευές Αμέρικα που σκάβουν και βάζουν τσιμεντένιες βάσεις μικρες έτοιμες που βγάζουν σε δοκαρια και στήνουν σκελετό στα υπερυψωμένα δοκαρια (κάπου στα 30 cm περίπου πάνω από τη γη).

Αυτό παίζει να ισχύει και εδώ;

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Α οκ! Ερώτηση, είχα διαβάσει κάπου ότι για να θεωρηθεί κάτι αυθαίρετο πρέπει να πέσει πλάκα. Είχα δει κάτι κατασκευές Αμέρικα που σκάβουν και βάζουν τσιμεντένιες βάσεις μικρες έτοιμες που βγάζουν σε δοκαρια και στήνουν σκελετό στα υπερυψωμένα δοκαρια (κάπου στο μισό μέτρο περίπου πάνω από τη γη).

Αυτό παίζει να ισχύει και εδώ;

Σε ένα βαθμό ισχύει και σε έναν άλλο όχι. Αν βάλεις τροχοβιλα δλδ και την πατήσεις σε υπερυψωμένα δοκάρια (ή με το ελληνικό σύστημα σε τσιμεντόλιθους) οκ δε θες οικοδομική άδεια ΑΛΛΑ από τη στιγμή που θα κανείς στην κατασκευή σου σύνδεση νερό αποχέτευση και ρεύμα θέλεις κανονικά άδεια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Σε ένα βαθμό ισχύει και σε έναν άλλο όχι. Αν βάλεις τροχοβιλα δλδ και την πατήσεις σε υπερυψωμένα δοκάρια (ή με το ελληνικό σύστημα σε τσιμεντόλιθους) οκ δε θες οικοδομική άδεια ΑΛΛΑ από τη στιγμή που θα κανείς στην κατασκευή σου σύνδεση νερό αποχέτευση και ρεύμα θέλεις κανονικά άδεια...

Σωστός, ούτως ή άλλως ρεύμα και νερό δεν παίζει είναι στη μέση του πουθενά. 

Τώρα μου μπαίνουν και άλλες ιδέες. Στα ίδια βιντεάκια βλέπω ότι εκεί παίζουν με ξύλο πολύ. Κάνουν δλδ σκελετό και βάζουν osb έξω, στο σκελετό μόνωση και μέσα πάλι osb ή MDF. Και μετά καρφωνουν στο έξω osb μονωτικο λεπτό φιλμ. Θα έπαιζε κι αυτό σαν ιδεα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Σωστός, ούτως ή άλλως ρεύμα και νερό δεν παίζει είναι στη μέση του πουθενά. 

Τώρα μου μπαίνουν και άλλες ιδέες. Στα ίδια βιντεάκια βλέπω ότι εκεί παίζουν με ξύλο πολύ. Κάνουν δλδ σκελετό και βάζουν osb έξω, στο σκελετό μόνωση και μέσα πάλι osb ή MDF. Και μετά καρφωνουν στο έξω osb μονωτικο λεπτό φιλμ. Θα έπαιζε κι αυτό σαν ιδεα; 

Άλλες οι συνθήκες εκεί. Για Ελλάδα μια λύση αν θες να κανείς κάτι τέτοιο θα ήταν από την έξω μερια τσιμεντοσανιδα ενδιάμεσα μόνωση και από μέσα εγώ θα έβαζα γυψοσανιδα ανθυγρη (γιατί το osb δε μου αρέσει εμφανισιακά ωστόσο κανείς δε θα αμφισβητήσει την ανθεκτικότητα του στα χρόνια-σίγουρα για φάση αποθήκη είναι καλή λύση)... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Άλλες οι συνθήκες εκεί. Για Ελλάδα μια λύση αν θες να κανείς κάτι τέτοιο θα ήταν από την έξω μερια τσιμεντοσανιδα ενδιάμεσα μόνωση και από μέσα εγώ θα έβαζα γυψοσανιδα ανθυγρη (γιατί το osb δε μου αρέσει εμφανισιακά ωστόσο κανείς δε θα αμφισβητήσει την ανθεκτικότητα του στα χρόνια-σίγουρα για φάση αποθήκη είναι καλή λύση)... 

Άρα για ανακεφαλαίωση, μπορώ ας πούμε να βάλω τσιμεντολιθους ως βάσεις, να σηκώσω σκελετό με δοκαρια, να βάλω τσιμεντοσανιδα έξω, πετροβαμβακα και osb μέσα. Πανελ πολυουρεθανης σκεπή και είναι κομπλέ, σωστα;

Μιλάω τώρα για 12 τμ που θα είναι σε φάση να έχω έναν καναπέ κρεβάτι μέσα άμα πηγαίνω μια στο τόσο για ξεκούραση και σκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά βλέπω υπάρχουν πολλές επιλογές σε υλικά και κόστος, το πρόβλημα είναι να διαλέξεις!

@vins για τέτοιο μέγεθος μήπως σου βγαίνει μία η άλλη με κάποιο έτοιμο από το να το φτιάξεις;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vins είπε

Άρα για ανακεφαλαίωση, μπορώ ας πούμε να βάλω τσιμεντολιθους ως βάσεις, να σηκώσω σκελετό με δοκαρια, να βάλω τσιμεντοσανιδα έξω, πετροβαμβακα και osb μέσα. Πανελ πολυουρεθανης σκεπή και είναι κομπλέ, σωστα;

Μιλάω τώρα για 12 τμ που θα είναι σε φάση να έχω έναν καναπέ κρεβάτι μέσα άμα πηγαίνω μια στο τόσο για ξεκούραση και σκια

Σωστα. Γιατί να το σηκώσεις με τσιμεντόλιθους ωστόσο και να μη ρίξεις ένα τσιμέντακι κατω; Αν το σηκώσεις τι θα έχεις ως βάση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...