Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, scullyist είπε

Καλησπέρα. Για κόψιμο νοβοπάν, ποιο πριονάκι χειρός θα κάνει δουλειά -χωρίς να μου μείνει στο χέρι ή να μου βγει ο πάτος- από αυτά του leroy; (μια φορά θα χρησιμοποιηθεί, δεν κοιτάμε ακριβά). 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/prionia-kai-axesouar/?sort=PriceAsc&pz=15&PriceRange-from=0&PriceRange-to=49&eidos=%5B%CE%A0%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%5D&eidos=%5B%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%BD%CE%BF%5D&pg=1

Σκότωμα είναι. Δε παίζει να δανειστείς κανένα δισκοπρίονο; Επίσης στο μερλιν αν έχεις τις διαστάσεις στο κόβουν δωρεάν οσο θέλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανάλογα τι εννοείς όταν λες κόψιμο.

Θες να κόψεις ίσιες επιφάνειες επί μερικά μέτρα για να φτιάξεις κανα μεγάλο κουτί ή να κάνεις μικρά κοψίματα για να περάσεις κανα καλώδιο ή να εφαρμόσεις καμιά γωνία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Σκότωμα είναι. Δε παίζει να δανειστείς κανένα δισκοπρίονο; Επίσης στο μερλιν αν έχεις τις διαστάσεις στο κόβουν δωρεάν οσο θέλεις 

Ξέρω, αλλά δυστυχώς όχι, έψαξα. Την έχω ήδη την επιφάνεια, αν ήταν να πάρω τώρα εννοείται δεν θα έμπλεκα 😕

21 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ανάλογα τι εννοείς όταν λες κόψιμο.

Θες να κόψεις ίσιες επιφάνειες επί μερικά μέτρα για να φτιάξεις κανα μεγάλο κουτί ή να κάνεις μικρά κοψίματα για να περάσεις κανα καλώδιο ή να εφαρμόσεις καμιά γωνία ;

Το πρώτο, κομμάτι 3m x 1m - 1.5cm παχος, που θέλω να το σπάσω σε μικρότερα. 

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο σκότωμα άμα δεν μπορείς να βρεις ηλεκτρικό εργαλείο.

Πάρε το πριόνι που έβαλε ο DrLo. Θα κουραστείς αλλά τουλάχιστον θα κόβει ίσια. Σε αντίθεση με πχ ηλεκτρική σέγα που θα ήταν πιο ξεκούραστη αλλά δεν θα έκοβε τόσο ίσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scullyist είπε

Ξέρω, αλλά δυστυχώς όχι, έψαξα. Την έχω ήδη την επιφάνεια, αν ήταν να πάρω τώρα εννοείται δεν θα έμπλεκα 😕

Το πρώτο, κομμάτι 3m x 1m - 1.5cm παχος, που θέλω να το σπάσω σε μικρότερα. 

Η βέλτιστη λύση ένα δισκοπριονο δανεικό οκες οι άλλες δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει κανεις ιδεα ποσο παει περιπου η αδιαταρακτη κοπη μπετον για ενα νορμαλ παραθυρο; ξερω οτι δεν υπαρχει στανταρ τιμη απλα θελω να ξερω αν οι τιμες παιζουν πχ 100€ πανω κατω ή 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχει κανεις ιδεα ποσο παει περιπου η αδιαταρακτη κοπη μπετον για ενα νορμαλ παραθυρο; ξερω οτι δεν υπαρχει στανταρ τιμη απλα θελω να ξερω αν οι τιμες παιζουν πχ 100€ πανω κατω ή 500€

Πρέπει να παίζουν πολλά ρόλο αλλά ενδεικτικά σε γνωστό για καμινάδα πήραν 50€.

Άρα για παράθυρο εγώ θα περίμενα 100-150€.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχει κανεις ιδεα ποσο παει περιπου η αδιαταρακτη κοπη μπετον για ενα νορμαλ παραθυρο; ξερω οτι δεν υπαρχει στανταρ τιμη απλα θελω να ξερω αν οι τιμες παιζουν πχ 100€ πανω κατω ή 500€

Κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει για ένα παράθυρο 1.2*1.2 μου είχαν πει 200-250€ αλλά επειδή ήταν επαρχία ερχόταν μόνο για δουλειές άνω των 500€ όποτε δεν προχώρησα καθως δεν είχα τίποτα άλλο να κόψω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει για ένα παράθυρο 1.2*1.2 μου είχαν πει 200-250€ αλλά επειδή ήταν επαρχία ερχόταν μόνο για δουλειές άνω των 500€ όποτε δεν προχώρησα καθως δεν είχα τίποτα άλλο να κόψω...

Απο οτι ΕΙδα εδω Κερκυρα εχουμε  οποτε ευτυχως θα καταφερω μαλλον να κανω αυτο που θελω :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2020 στις 12:43 ΜΜ, zio10 είπε

Αν και θα σου πουν οι πιο ειδικοί, το να αλλάζει εύκολα σε περίπτωση ζημιάς μου φαίνεται πολύ σημαντικό. Αν γίνεται και με τους άλλους τύπους δεν ξέρω.

διαβάζοντας εδω μεσα πολυ και γενικα στο ίντερνετ, οι περισσότεροι προτείνουν χαλκο ο οποίος ουτε αυτός αλλαζει. με τους αλλους τύπους οχι δε γίνεται δυστυχώς. βεβαια μη ξεχναμε 40-50 ετων σπιτια με χαλκοσωλήνα δεν εβγαλαν ποτε θεμα.

Στις 13/5/2020 στις 1:03 ΜΜ, paylidis είπε

To tuborama μεσουρανουσε μεταξυ 1995-2005... Σχεδόν όλα τα σπιτια που εχουν φτιαστει εκεινη την περίοδο (ιδίως κοντα στο 2000) εχουν τουμποραμα... Υπηρχε σε ημιδιαφανο (ασπρο) και μαύρο. Δε ξερω αν υπαρχουν και τα δυο πλεον...

Προσωπικά είμαι αρνητικός. Εχει μικρότερη ζωή, ειναι με βιδωτά εξαρτήματα/ρακορ, το πλαστικο υλικο του με τα χρόνια πολυμερίζεται και σκληραίνει και θεωρώ ότι στην πράξη οταν χτυπα ξυλο θα γινει κατι και θα πας να το βγάλεις απο το σωλήνα θα θρυματιστεί και έτσι απλα θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερό καθως δύσκολα θα περάσει καινουργια σωλήνα (το τελευταιο δυστυχως μου έχει συμβεί). Προσωπικά θα πήγαινα α) χαλκό (ΠΟΛΥ ακριβότερη λυση) β) ppr θερμοκολλησης γ) πολυστρωματική αλουμινιου πρεσσαριστή. Το α και το β εχουν το αρνητικό σε συγκριση με το γ ότι δε παιρνουν κολλεκτερ...

Απο τα λεγόμενα σου θεωρω μάλλον τη πολυστρωματική πρεσσαριστη ως βέλτιστη λύση αν και θα φοβομουν αν δε την ειχε ξαναδουλεψει ο μαστορας...

Το ppr για την ιστορία ενω εχει γινει την τελευταία δεκαετία της μοδας, δουλευεται στην ελλαδα πανω απο 30 χρόνια χωρις να παρουσιάσει το παραμικρό προβλημα ακομα και σε παραθαλάσσιες ή πολυ ορεινες περιοχες...

δε νομίζω να εχει καποιο θεμα με το πέρασμα, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο το πρεσαριστό απο τα λιγα που ξερω. δηλαδή αν δεν ηξερε να περναει χαλκοσωλήνες και του έλεγα να μου βαλει νόμιζω εκεί επρεπε να το ξανασκεφτώ

ppr μου ειπε εχει βαλει σε καταστήματα για μηχανές καφε , αφαλατωτες κτλ μου λεει ομως πως κατω απο τα πλακάκια αποφεύγει να κάνει ενώσεις το βάζει μονο σε εμφανή σημεία.

το θεμα μου τωρα ειναι η επιλογή μαρκας πολυστρωματικων σωληνώσεων μιας και το τοπικό κατάστημα εχει τις APE με ολα τα εξαρτήματα τους. 

Γενικά κάποιος γνωστης ρε παιδιά να μου πει αν γνωρίζει την συγκεκριμένη μαρκα (APE) η να ρωτήσω αν μπορεί να μου φέρει καποια αλλη μάρκα.

Επεξ/σία από someone-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2020 στις 7:04 ΜΜ, papoys1 είπε

Η συγκεκριμένη φούσκα που λέει ο troi.g είναι από πολύ λεπτό λάστιχο σαν χαρτί για να μπορεί να εκτονώνει ευκολότερα και έτσι είναι πολύ ευαίσθητη. Συνήθως κάνει πολύ μικρό σκίσιμο το οποίο αν δεν προσέξεις καλά δεν το βλέπεις.

Είναι η βασική αιτία που όταν πατάμε το μπουτόν δεν σηκώνεται ο μηχανισμός να φύγει το νερό.Στην αρχή πρέπει να πατάμε το μπουτόν 3-4-5  φορές στο τέλος μόλις γίνει μεγαλύτερο το σκίσιμο δεν δουλεύει καθόλου.

Τελικά άλλαξα την συγκεκριμένη μικρή φούσκα, χωρίς να βάλω ταινία teflon γύρω-γύρω στο σπείρωμα και το καζανάκι δουλεύει τώρα τέλεια. Έτσι από περιέργεια ξανακοίταξα την παλιά φούσκα και δεν είχε σημάδια τρύπας ή σκισίματος. Την έβαλα στα χείλια μου και την φούσκωσα και δεν είχε διαρροή αέρα. Την φούσκωσα και μέσα σε νερό και δεν έβλεπα μπουρμπουλήθρες. Μερικά πλαστικά πολυμερίζονται με τον χρόνο. Μου φάνηκε και πιο σκληρή σε σχέση με την καινούργια.

Πολύ ύπουλη βλάβη για όποιον δεν έχει την σχετική πείρα.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι καλημερα.

Θελουμε να φτιαξουμε μια σιδηροκατασκευη για σκεπαστρο σε μια αυλη το οποιο θα καλυφθει με μουσαμα για σκια και για να μην γινεσαι λουτσα το χειμωνα. Η κατασκευη θα ειναι 4,85μ μηκος 2,5μ υψος και αλλα 2.5μ πλατος. Σκεφτομασταν να μην το φτιαξουμε με κολλησεις αλλα με συνδεσμους και με χρηση ορθογωνιων κοιλοδοκων. Τι πρεπει να προσεξουμε? Αν υπάρχει και καμια αλλη προταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Φιλοι καλημερα.

Θελουμε να φτιαξουμε μια σιδηροκατασκευη για σκεπαστρο σε μια αυλη το οποιο θα καλυφθει με μουσαμα για σκια και για να μην γινεσαι λουτσα το χειμωνα. Η κατασκευη θα ειναι 4,85μ μηκος 2,5μ υψος και αλλα 2.5μ πλατος. Σκεφτομασταν να μην το φτιαξουμε με κολλησεις αλλα με συνδεσμους και με χρηση ορθογωνιων κοιλοδοκων. Τι πρεπει να προσεξουμε? Αν υπάρχει και καμια αλλη προταση δεκτη.

Θα είναι σταθερή σε τοίχο από τη μία πλευρά ή θα είναι στον αέρα;;;;;; Για ξύλο δεν το σκέφτεσαι;;;;

Εγώ κάτι παρόμοιο στο εξοχικό περίπου 5χ5  και ύψος μπροστά 2,20 πίσω κάπου στα 3,50 το έφτιαξα με ξύλα. Είχα ρωτήσει και για σίδερα (κοιλοδοκούς κ.λ.π.) αλλά σαν κόστος μου έβγαινε πολύ πιο ακριβό με το μάστορα και έτσι το έφτιαξα με ξύλα μόνος μου  με πολύ λιγότερα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...