Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, ναι.

Δεν είναι επίφοβο να υποχωρήσει, αλλά όπως και να χει, ειδικά στο ένα μπαλκόνι έχει μεγάλη ζημιά.

Ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφίες αν βοηθήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Έχεις κάποιο λινκ με τιμή/περιγραφή του επενδεδυμενου χαλκού για να καταλάβω ακριβώς τι εννοειςεννοείς; Τι Φ να προτιμήσω;; Δουλευεται εύκολα από ερασιτέχνη; Γιατί θεωρώ την απλή χαλκοσωλήνα δύσκολη στην χρήση λόγω κόλλησεων κλπ. Μετά είναι πολύ μεγάλο θέμα στο πόσιμο ο χαλκός - καλό θα είναι να αποφεύγεται. Μήπως το να αγόραζα ένα καρούλι πολυστρωματικη οπως αναφέρθηκε πιο πάνω θα ήταν το βέλτιστο;

Τώρα για αυτά που έχω το κακό είναι ότι δεν είναι Ρετάλια αλλά ολόκληρα καρούλια 50 και 100 μέτρα (σπατάλες μαστόρων με ξενες τσεπες στο παρελθόν) για αυτό αναρωτήθηκα εάν κάνει. 

Ότι σωλήνα θέλεις βάζεις εσύ.

 

Η χαλκοσωλήνα αν δεν εχεις γνώσεις,εργαλεία και εξαρτήματα δεν θα μπορείς να την δουλέψεις,εφόσον είσαι και ερασιτέχνης.

 

Άκου

Πάρε ένα καρούλι πολυστρωματικης και τα ανάλογα εξαρτήματα, Φ16 μέγεθος, και το μόνο που θέλεις είναι τσιμπίδες για σφίξιμο και ούτε γνώσεις ούτε κάτι άλλο 😁

 

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

Ακριβώς, ναι.

Δεν είναι επίφοβο να υποχωρήσει, αλλά όπως και να χει, ειδικά στο ένα μπαλκόνι έχει μεγάλη ζημιά.

Ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφίες αν βοηθήσει.

Ανέβασε φωτογραφίες να δούμε το μέγεθος της ζημιάς και να σου πούμε και τις καλύτερες και σωστότερες λύσεις 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μετά από σωσστή παρατήρηση του zio10 και του stelios18120 μεταφέρω με αντιγραφή επικόληση και εδώ κείμενο που έχω αναρτήσει σε θέμα με σόμπες υγραερίου γιατί εδώ δεν θα χαθεί όπως σε εκείνο το θέμα που σιγά σιγά θα πάει στα αζήτητα.Σόρυ αλλά δεν ήξερα άλλο τρόπο.☺️

Για τους λάτρεις όπως εγώ οικονομικής σόμπας υγραερίου που αρέσκονται και σε πατέντες.

Λόγω της φτηνής τιμής του (50-55 ευρώ) άρα και η κατασκευή τους δεν είναι και η πιο στιβαρή έχουν πρόβλημα κατά την μετακίνηση γιατί δεν είναι σταθερές και δεν υπακούουν τα ροδάκια. Μετά από αρκετή μελέτη και σκέψη :P πήρα από leroy ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης νομίζω πάχους 1,80 εκατοστών του βίδωσα 4 ροδάκια (1,30 νομίζω το ένα) αφαίρεσα τα δικά της ροδάκια , με 4 βίδες - παξιμάδια  το προσάρμοσα στη βάση και η μετακίνησή της από το ένα μέρος στο άλλο ή από το ένα δωμάτιο στο άλλο έγινε πολύ άνετη και μπορώ να πω ευχάριστη.

Πριν τις περισσότερες φορές έπρεπε να τη σηκώνω γιατί αλλού ήθελες να την πας και αλλού πήγαινε.Ήταν λίγο μπελάς η μετατροπή αλλά σε όσους αρέσκονται σε κάτι τέτοια όπως εγώ είναι και διασκέδαση.

IMG_1932.JPG

γεια σου ρε πάππου  σε όλα έχεις μια λύση ωραίος ! με το ξύλο δείχνει σταθερή . το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την δικιά μου σόμπα  έφυγαν 2 ποδαράκια , βρήκα σε χρωματοπωλείο 2 σχεδόν ίδια ποδαράκια και τα βίδωσα με λίγο πατέντα . αμα ξαναχαλασουν θα κάνω αυτό που έκανες εσύ είτε με ξύλο είτε με ένα  σιδερένιο κομμάτι.  εαν και το ξύλο δείχνει ιδανικό σε αυτή την περίπτωση!  να φανταστώ το βίδωσες με το κάτω μέρος  της σόμπας? 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλα τα κάγκελα

 

Αλλάζεις κουπαστή,και τα υπόλοιπα τα βάφεις και είσαι οκ 

Αν έχουν θέμα η είναι σάπια τα κάθετα,τότε τα αλλάζεις όλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυστρωματικη σωλήνα ξεχωρίζει κάπως; Εχει τίποτα διαφορετικό χρώμα το μέσα με το έξω; Συνδέεται με τα ορειχάλκινα εξαρτήματα που βάζεις πρώτα το δαχτυλίδι και μετά σφίγγεις με δύο γαλλικά κλειδια;

Είναι αντίστοιχες των χάλκινων; Απλά πιο φτηνές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

γεια σου ρε πάππου  σε όλα έχεις μια λύση ωραίος ! με το ξύλο δείχνει σταθερή . το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την δικιά μου σόμπα  έφυγαν 2 ποδαράκια , βρήκα σε χρωματοπωλείο 2 σχεδόν ίδια ποδαράκια και τα βίδωσα με λίγο πατέντα . αμα ξαναχαλασουν θα κάνω αυτό που έκανες εσύ είτε με ξύλο είτε με ένα  σιδερένιο κομμάτι.  εαν και το ξύλο δείχνει ιδανικό σε αυτή την περίπτωση!  να φανταστώ το βίδωσες με το κάτω μέρος  της σόμπας? 

Ακριβώς με 4 βίδες ροδέλλες και παξιμάδι.Δεν φαίνονται γιατί είναι λίγο πιο μέσα από τα ροδάκια.

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Δυστυχώς το 90% αυτών των μαγαζιών πιάνουν πωπους...(been there). Όποτε για ασφάλεια πας λερου κλπ, δυστυχώς και εγώ το ίδιο κάνω μέχρι τα μαγαζιά της γειτονιάς βαλουν νερό στο κρασί τους...

Και εγώ αγοράζω αρκετά πράγματα από leroy όχι για ποιότητα αλλά επειδή βρίσκεις τα πάντα πολλές φορές φτηνότερα αλλά κάποιες άλλες, όχι πιο  φτηνά από τα έξω καταστήματα.

Το γράφω γιατί πριν δύο χρόνια περίπου είχα πάρεις δύο κουλούρες 25 μέτρων πολυστρωματικής σωλήνας που συζητάμε με μόνωση για τοποθέτηση ηλιακού.Η μόνωση δυστυχώς έχει φύγει όλη λες και ήταν από φτηνιάρικο φελιζόλ. Ευτυχώς η σωλήνα δεν έχει πρόβλημα αλλά με κανένα πάγο ,σπάνιο αλλά όχι αδύνατο για Αθήνα,μπορεί να έχω πρόβλημα.Τώρα πρέπει να την ξηλώσω κάποια στιγμή να της περάσω καλό αρμαφλέξ και να την ξανατοποθετήσω. Είναι και τρεις όροφοι.

Για αυτό καμιά φορά το leroy μας βγαίνει πιο ακριβό.Σίγουρα συνεχίζω να αγοράζω πράγματα από leroy  αλλά  για είδη υδραυλικού σε ένα κατάστημα της περιοχής που βρήκα και τιμές μπορώ να πω καλύτερες και από leroy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, orck είπε

 

Είναι αντίστοιχες των χάλκινων; Απλά πιο φτηνές;

Η μία κάνει 4€ το μέτρο και η άλλη 0.80€

Επισεις η μία να την βγάλεις μετά από 50 χρόνια αξίζει ακόμα σαν μέταλλο,η άλλη να την αφήσεις έξω πεταμένη δεν θα την πάρει κανείς.

 

Ποια λες να αξίζει ποιοτικός ποιο πολύ; 😉

Απλα η πολυστρωματικό βγήκε για ευκολία,φθηνή,και δεν θέλει ιδιαίτερη γνώση ώστε να κάνεις μερικές ενώσεις κτλπ κτλπ  και γενικά τα εργαλεία-γνωση που χρειάζεται ένας υδραυλικός ώστε να κάνει κολλήσεις για την χάλκινη.

Επισεις γ αυτό βλέπεις πλέον όλους τους νέους υδραυλικούς (ως επί το πλείστον) να βάζουν μόνο αυτην + ότι μερικοί πελάτες θέλουν φθηνοδουλεια ώστε να μην ανέβει το κόστος ...😉

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Φωτογραφίες:

(Ίσως καλύτερα ν ανεβάσω και πρωινές αύριο).

Screenshot_2018-11-28-20-34-28-747_com.miui.gallery.png

Screenshot_2018-11-28-20-34-25-376_com.miui.gallery.png

Screenshot_2018-11-28-20-34-16-805_com.miui.gallery.png

Screenshot_2018-11-28-20-34-38-988_com.miui.gallery.png

Tα ειχες παρατήσει στην τυχη τους ε, ελα ομολόγησε το χαχαααα

Θέλεις σιδερα, το κόστος του στραντζαριστου είναι μικρο, ολα θα πάνε στην εργασία, αφαίρεση του παλιού τρίψιμο με τροχό κα νεο στραντζαριστο, μονο να του πεις να σου βαλει το ενισχυμένο

καθε 3-4 χρονια θελουν βαψιμο

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Έχεις κάποιο λινκ με τιμή/περιγραφή του επενδεδυμενου χαλκού για να καταλάβω ακριβώς τι εννοειςεννοείς; Τι Φ να προτιμήσω;; Δουλευεται εύκολα από ερασιτέχνη; Γιατί θεωρώ την απλή χαλκοσωλήνα δύσκολη στην χρήση λόγω κόλλησεων κλπ. Μετά είναι πολύ μεγάλο θέμα στο πόσιμο ο χαλκός - καλό θα είναι να αποφεύγεται. Μήπως το να αγόραζα ένα καρούλι πολυστρωματικη οπως αναφέρθηκε πιο πάνω θα ήταν το βέλτιστο;

Τώρα για αυτά που έχω το κακό είναι ότι δεν είναι Ρετάλια αλλά ολόκληρα καρούλια 50 και 100 μέτρα (σπατάλες μαστόρων με ξενες τσεπες στο παρελθόν) για αυτό αναρωτήθηκα εάν κάνει. 

https://www.technocosmos.gr/product_info.php?products_id=243

Να ξερεις οτι οι χαλκοσωλήνες δεν εχουν τιμες στο περισσότερα σιτε γιατι ο χαλκος ειναι χρηματιστήριο μπορει να αλλαξει τιμη και την επόμενη μερα, 16αρα θα πάρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Tα ειχες παρατήσει στην τυχη τους ε, ελα ομολόγησε το χαχαααα

Θέλεις σιδερα, το κόστος του στραντζαριστου είναι μικρο, ολα θα πάνε στην εργασία, αφαίρεση του παλιού τρίψιμο με τροχό κα νεο στραντζαριστο, μονο να του πεις να σου βαλει το ενισχυμένο

καθε 3-4 χρονια θελουν βαψιμο

https://www.technocosmos.gr/product_info.php?products_id=243

Να ξερεις οτι οι χαλκοσωλήνες δεν εχουν τιμες στο περισσότερα σιτε γιατι ο χαλκος ειναι χρηματιστήριο μπορει να αλλαξει τιμη και την επόμενη μερα, 16αρα θα πάρεις

Νοικιαζαν οι γονείς μου για χρόνια το διαμέρισμα και μένοντας επαρχία, δεν είχαν ελέγξει την κατάσταση για χρόνια...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου, μπόλικη δουλειά μου ακούγεται..

Θα ρωτήσω την διαχειριστρια κ αν έχει υπόψιν την κάποιον σιδερά θα το δω, γιατί είναι κρίμα να διαλυθούν εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Η πολυστρωματικη σωλήνα ξεχωρίζει κάπως; Εχει τίποτα διαφορετικό χρώμα το μέσα με το έξω; Συνδέεται με τα ορειχάλκινα εξαρτήματα που βάζεις πρώτα το δαχτυλίδι και μετά σφίγγεις με δύο γαλλικά κλειδια;

Είναι αντίστοιχες των χάλκινων; Απλά πιο φτηνές;

Πάντως εγώ τις πολυστρωματικες τις θεωρώ ανώτερες από τίς αντίστοιχες χάλκινες.

Υπάρχουν πρώτα από όλα πολλές ποιότητες, με μόνωση ή χωρίς, με ή χωρίς φραγμό οξυγόνου και από πιστοποιημένα υλικά για κάθε χρήση.

Έχει πολύ μικρό κόστος σε σχέση με αυτά που προσφέρει, αντοχή στον παγετό αλλά ακόμα και στην ηλιακη ακτινοβολία (ορισμένες περιπτώσεις) , κ επίσης δεν διαβρώνεται.

Αντίθετα ο χαλκός,ενώ είναι κ αυτός υγιεινός κ κατάλληλος για πόσιμο νερό, είναι ακριβός, ευαίσθητος στον παγετό κ σε δίκτυα όπου συνυπάρχουν κ αλλά μέταλλα παρουσιάζεται το φαινόμενο της ηλεκτρολυσης- διάβρωσης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ενώσεις μονο χαλκό με σίδεροσωλήνα γίνεται ηλεκτρόλυση. Κατά τα άλλα δεν τον προτιμούν οι περισσότεροι γιατι είναι ακριβότερος και δουλεύετε δυσκολότερα.

Επειδή δουλεύω καθημερινά με τα συγκεκριμένα υλικά (και πολλά ακόμα) επιτρέψτε μου να έχω μια σφαιρική άποψη και να λέω ότι ο χαλκός είναι ανωτερος και αξίζει τα χρήματα του 100%

Δεν διαφωνώ βέβαια με ότι ειπες φίλε μου,αλλά σαν ποιότητα βάζεις απλό η επενδυμένο χαλκό (που αντέχει σε κρύο) και τον έχεις μια ζωη! Είναι ένα έργο πχ όταν κάνουμε μπάνια η οτιδήποτε άλλο με χαλκοσωλήνες που σου μένει μια ζωή! Πληρώνεις μια φορά και τέλος.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυστρωματικη έχει διαφορά χρώματος η είναι όλη μαύρη; Μπορεί να είναι ηλίθια ερώτηση αλλά δεν ξέρω.

Η κόλληση μολύβδου στις χαλκοσωληνες γίνεται να είναι κατάλληλη για πόσιμη χρήση; Υποτίθεται ότι ο μόλυβδος είναι τοξικος.

Η μήπως είναι κασσίτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, orck είπε

Η πολυστρωματικη έχει διαφορά χρώματος η είναι όλη μαύρη; Μπορεί να είναι ηλίθια ερώτηση αλλά δεν ξέρω.

Η κόλληση μολύβδου στις χαλκοσωληνες γίνεται να είναι κατάλληλη για πόσιμη χρήση; Υποτίθεται ότι ο μόλυβδος είναι τοξικος.

Η μήπως είναι κασσίτερος;

Δεν είναι μαύρη

Τις έχεις μπερδέψει.

 

Η πολυστρωματικη είναι λευκή

Μαύρη είναι η τουμποραμα 😉(πολυαιθυλένιο)

Η κόλληση δεν περνάει μέσα στην σωλήνα αλλά γύρω γύρω κολλάει την ένωση.

 

(Ναι αυτά μας μαραναν στην τελική,όχι τα ρολόγια της ΕΥΔΑΠ που στέλνουν το νερό σπίτι μας,που είναι ακόμα με μαντεμια και λοιπές καρκινογόνες σωλήνες) 🤨🤔

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στέλιο ήθελα να ρωτήσω αυτή η καινούργια που βλέπω τελευταία να κυκλοφορεί ppr νομίζω λέγεται τι λέει.Καλή και ενισχυμένη φαίνεται.Από πλαστικό είναι,  οι ενώσεις της γίνονται βιδωτά, με το κλασικό χάλκινο, και κολητά;;;

Από ποιότητα και αντοχή είναι καλή;;

Edit.Και εγώ θεωρώ πως η πολυστρωματική είναι η πιο καλή και εύκολη για μας τους ερασιτέχνες γιατί είναι πολύ εύκολη στις συνδέσεις με δύο καβούρια ή δύο γερμανικά κλειδιά.Έβαλα πρόπερσι τον ηλιακό και δεν με δυσκόλεψαν καθόλου γιατί έχουν και την ιδιότητα να λυγίζουν πολύ εύκολα και να αποφεύγεις τα πολλά εξαρτήματα.☺️Και η μαύρη πλαστική η κουλούρα εύκολη είναι αλλά δεν λυγίζει όπως η πολυστρωματική.

Όντως κορυφαία η χάλκινη αλλά τώρα εμείς να την κολλήσουμε.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...