Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 45' έως κανένα 2ωρο το πολύ 

 

Αναλόγως την δυσκολία που θα συναντήσεις πάει, συνήθως καμιά ώρα πανω κάτω.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Από 45' έως κανένα 2ωρο το πολύ 

Αναλόγως την δυσκολία που θα συναντήσεις πάει, συνήθως καμιά ώρα πανω κάτω.

Ωραίος ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 4:32 ΜΜ, haris_216 είπε

Η διπλή βάνα στην παροχή του κρύου τι εξυπηρετεί;

Γνώμη μου είναι να μην ζορίζεις τόσο τους σωλήνες (κρύο, ζεστό) "τραβώντας" τους τόσο πολύ πλάγια με το που "φεύγουν" από τα εξαρτήματα σύνδεσης. Δεν σημαίνει ότι θα πάθουν κάτι αλλά είναι ένα στρεσάρισμα που δεν χρειάζεται.

Διευκρινίστηκε πως τελικά ήταν βρύσης και όχι βάνα.

Ανίδεος γαρ έκανα ένα λάθος κατά τη σύνδεση και προχτές που έβγαλε 1-2 ωρίτσες ήλιο ενώ ο άλλος ζέστανε ο καινούργιος τίποτε.Έβαζα το χέρι στο ταυ που φεύγει από τους συλέκτες ήταν καυτό η μούφα που μπαίνει στο μποϊλερ παγωμένη.Πήρα το φίλο που τον αγόρασα του είπα το πρόβλημα και μου είπε κάπου κάνει σιφόνι.Δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αυτό αλλά βλέποντας τη σωλήνα από τους ηλιακούς προς το μπόιλερ διαπίστωσα ότι έκανε κοιλιά προς τα κάτω και κατάλαβα ότι αυτό είναι το σιφώνι.:P

Αγόρασα μία γωνιακή μούφα να με βολεύει άλλαξα τη σωλήνα βάζοντάς την από την πάνω μεριά προχτές, χτες είχε συνεφιά και σήμερα που έχει ήλιο περιμένω τα αποτελέσματα.

Edit.Δεν τους ζόρισα και πολύ αλλά μάλλον επειδή πίεσα το αρμαφλέξ να μην είναι μετά χαλαρό και μείνει ακάλυπτη πλαστική σωλήνα δείχνουν ότι έχουν ζοριστεί.:)

 

 

IMG_1895-horz.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 11:46 ΠΜ, tornado είπε

εχω δυο ερωτησεις,

η πρωτη - αλλαξαμε μπαταρια νιπτηρα και η καινουρια στο ζεστο της ειναι σαν να κατουρας...!

Πηγα να ξυριστω και εφαγα ηττα... λεω στον υδραυλικο, τι φταιει εδω? και μου λεει πηρες μπαταρια μειωμενης ροης! Επειδη δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο

τι ιστορια ειναι αυτη? και αν θελω να γινει κανονικη η ροη πρεπει να αλλαξω μπαταρια?

Η δευτερη, αλλαξαμε ρολλα και το παλιο ηταν σχετικα πλατυ και μου αφησε ενα τεραστιο κενο.

Εχω θεμα καταρχην στο πως θα το καλυψω, σκεφτομαι φυλο μελαμινης (που ειναι και φτηνο) η εναλλακτικα ξυλο ραμποτε.

Τελος επομενο θεμα ειναι τι θα κανω με τις κουρτινες?

rolla.jpg

μπορείς με την βοήθεια ενός ξυλουργού να φτιάξεις από μελαμίνη που είναι φτηνή  ένα "Π" ξύλινο  και να βάλεις την κουρτίνα μέσα. κάτι σαν και αυτό εδώ.     

kourtinoxila-1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tornado είπε

οταν λες φτηνη? τι σημανει αυτο?

σαν τι να σημαίνει δηλαδή όταν λέω ότι η μελαμίνη είναι φτηνή? συγκριτικά με αλλά με αλλα ξύλα πχ οξια δρυς κτλπ  η μελαμίνη είναι αρκετά πιο οικονομική γιατί είναι από  πεπιεσμένα πριονίδια κόλλες.  

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ποσο κανει η μελαμινη το γνωριζω,

εγω μιλαω ποσο θα με χρεωσει  καποιος για μια τετοια ιστορια 220 Χ 50.

Αναφερομαι σ ολα μαζι.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορω να ξερω ποσο θα σε χρεωσει ο καθε ξυλουργος.. μπορεις να ρωτησεις και να σου πουν . εγω δεν θα εδινα πανω απο 80-120 ευρω (για ολα μαζι υλικα - εργασια)   θα εβρισκα ξυλουργο με αποθεμα μελαμινης  (ηδη κομμενες απο αλλες δουλειες) για να μην μου χρεωσει ολοκληρο φυλλο 

γλυτωνεις απο σοβατισματα , και πιθανον  ασχημιες του σοβατισματος.  καλυπτεις την τρυπα  βαζεις και την κουρτινα 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, tornado είπε

το ποσο κανει η μελαμινη το γνωριζω,

εγω μιλαω ποσο θα με χρεωσει  καποιος για μια τετοια ιστορια 220 Χ 50.

Αναφερομαι σ ολα μαζι.

Δημήτρη μπορείς να πας στο leroy merlin στη Βασιλίσσης Σοφίας δίπλα από το Ιποκράτειο.Τα leroy έχουν ξυλουργικό τμήμα με διάφορα είδη και πάχη από απλό κόντρα πλακέ μέχρι θαλάσσης χοντρό.Κάνεις μία ερώτηση για κομμάτι που θέλεις καθώς και ποιότητα και σου λέει πόσο περίπου κοστίζει από το κάθε υλικό.Πάρε φτηνό κόντρα πλακέ και βάφτο στο χρώμα του τοίχου.Εγώ είχα φτιάξει μία κατασκευή το έβαψα με πλαστικό τοίχοι και έγινε άψογο.

Του λες κόβει ακριβώς στη διάσταση που θέλεις και το τοποθετείς.Εγώ εκεί πάω όταν θέλω κομμάτια για κάποια κατασκευή.Έχουν και φύλλα πετροβάμβακα ή υαλοβάμβακα.Πάρε ένα να κάνεις και μόνωση και είσαι οκ.

Στο κλιμακοστάσιο είχα κάτι σωλήνες από το καλοριφέρ που φαινόταν και ήταν άσχημες.Πήρα ακριβή μέτρα πήγα leroy έκοψα κόντρα πλακέ θαλάσσης λίγο πιο χοντρό τα βίδωσα τα έβαψα με άσπρο πλαστικό που είχα βαμένο τον τοίχο και έγιναν τέλεια.

Όρεξη και απόφαση θέλει.

 

IMG_1921.JPG

Πάρε ένα κομμάτι κόντρα πλακέ λίγο πιο χοντρό στις διαστάσεις που έχω σημαδέψει κάνε λίγο πατούρα στο σοβά με ένα κατσαβίδι να το χωνέψεις μέσα 3-4 βίδες με ούπα λίγο στόκο στις βίδες και στις ραφές του κόντρα πλακέ με το σοβά βάψιμο με πλαστικό στο χρώμα του τοίχου και είσαι έτοιμος.

Κουρτίνα μία τέτοια ξύλινη έχει φτηνές σε praktiker  leroy και είσαι έτοιμος. Με κανένα 40άρι 50άρι καθάρισες για τα δύο.:)

 

imageproxy.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ ενας μάστορας θα δυσκολευτεί να κάνει όμορφο αυτό το γέμισμα.. θα τα καταφέρει ο φίλος  που ήθελε να βάλει μια μελαμίνη λευκή? 

κάλο  είναι να δίνουμε κάνα φράγκο εάν δεν το έχουμε πραγματικά   και κινδυνεύουμε να γίνει ζημιά η πιο καραγκιόζης από πριν. εάν δεν έχουμε λεφτά κάνουμε υπομονή για όταν θα έχουμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παππου ευχαριστω για τις συμβουλες,

σε πρωτη φαση σκεφτομαι να γεμισω με σοβα το Π που βλεπεις ετσι ωστε να ερθει στα ισα του.

Μετα θα δω τι  λυση θα βρω, οτι λυση παντως και να κατσει, αυτο το πραγμα που θα μπει, πρεπει και να λυνει καπως ευκολα,

αν καποτε χρειαστει να επεμβουν στα καινουρια ρολα να μην παρουν αξινες....

 

Βεργες οντως πηρα απο τα ικεα κατι λευκες για να ταιριαζουν.

Εχει πολυ δουλεια το θεμα, αλλα ειμαι με ιωση και προς το παρον ειμαι οφφ και εχω καμποσες τετοιες μικροεκκρεμοτητες.

Πχ αλλαξα καλοριφερ στο μπανιο και εβαλα πετσετοκρεμαστρα. Πολυ ωραια και πανεμορφη αλλα δεν δουλευει B) ολα τα καλοριφερ παιζουν αυτη οχι. Ο υδραυλικος κατι μου ειπε για εξαερωση αλλα δεν εχω πολλες ελπιδες.

Αλλο θεμα, αλλαχτηκε το παραθυρο μπανιου, αλλα δεν εχει ανακλιση!!! κατασκευαστικο λαθος λεει ο παραθυρας και συμβαινει λεει πολυ σπανια... ειναι γιατι ειμαι και εγω σπανιος.

Και 3-4 τετοια θεματακια που θα εγραφα αλλα τοσα απο κειμενο.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς κάποιον σιδερά στο κέντρο της Αθήνας ή κατα προτίμηση παγκρατι-μετς-καισαριανη-βυρωνα-ζωγραφου για να μου φτιάξει ενα σκελετό γραφείου ;

 

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβατισαμε τους τοιχους της αυλης επεσαν σοβαδες στα πλακακια της αυλης και εχουν ξεραθει. Ξερετε πως καθαριζουν? με συρμα θα τα κανω ζημια η σπατουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...