Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@zio10 τελείωνε με τις πρίζες γιατί αρχίζει και το UK Championship, καιρό έχεις να μας τιμήσεις στο άλλο thread..

Μήπως σε βοηθάει αυτό το βιντεάκι?
 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ζιο χωρις να μαι ειδικος. Το καλωδιο αυτο αν το συνδέσεις μονομιας λογικο να σου δειχνει ολα τα καναλια, εκει το γεφυρωνεις και δινει σε δυο παροχες.

Τις κλωστες κοψτες να μην ακουμοανε πουθενά, βαλε το καλωδιο στην βιδα και δοκιμασε, λογικα θα θες εναν ενισχυτη για να δειξουν ολα τα καναλια. Αλλιως θα πρεπει να χει ενισχυτη απο κει που ξεκιναει το καλωδιο.

Θα το δοκιμάσω κι έτσι! Ευχαριστώ!

4 ώρες πριν, yilarakos είπε

@zio10 τελείωνε με τις πρίζες γιατί αρχίζει και το UK Championship, καιρό έχεις να μας τιμήσεις στο άλλο thread..

Μήπως σε βοηθάει αυτό το βιντεάκι?
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σ'ευχαριστώ! Το έχω δει το βιντεάκι, έτσι το έχω κάνει αλλά έχω το αποτέλεσμα που γράφω. 

Άστα έχω πνίγει, έχω πολύ καιρό να δω! Η δουλειά, ο μικρός, πέρα δώθε...θα ξαναμπώ σε ρυθμό όμως! Go Selby! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω έναν ηλιακό 15 χρόνια ο τεχνικός με ενημέρωσε για βλάβη στο θερμοδοχείο που δεν μπορεί να επισκευαστεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάτι να το σώσω; 
Αν όχι έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MarGeo86 είπε

Καλημέρα, έχω έναν ηλιακό 15 χρόνια ο τεχνικός με ενημέρωσε για βλάβη στο θερμοδοχείο που δεν μπορεί να επισκευαστεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάτι να το σώσω; 
Αν όχι έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία ; 

Αν είναι καλοί οι συλλέκτες μπορείς να τους σωσεις,αλλά και πάλι εφόσον είναι 15ετιας καλύτερα να το αλλάξεις ολόκληρο ώστε να βάλεις με επιλεκτικους συλλέκτες κτλπ κτλπ.

 

Πόσα λίτρα είναι αυτός που έχεις;

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papoys1 είπε

Να πω και γω τον πόνο μου. :D Εμένα έρχονται στη μπρίζα δύο καλώδια.Ένα για επίγεια ένα για δορυφορική και τα έχω συνδέσει χύμα και κατευθείαν χωρίς μπρίζες.

Πήγα πήρα αυτή τη μπρίζα άσε που την πλήρωσα ένα 15άρι και το κλαίω.Μπροστά οκ έχει ενδείξεις.Πίσω πως και πού συνδέω τα δύο καλώδια γιατί στις δύο υποδοχές πίσω η μία έχει βελάκι εισόδου και η άλλη εξόδου;;;

IMG_1944-horz.jpg

 

Για να χρησιμοποιήσεις αυτήν την πρίζα θα πρέπει να βάλεις έναν μίκτη (https://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_926&products_id=41560 ) στην ταράτσα.

Βασικά είναι για να χρησιμοποιείς ένα καλώδιο μόνο για να μεταφέρεις όλα τα σήματα (SAT, TV, Radio).

H πρίζα που πήρες είναι διελεύσεως για αυτό και έχει και έξοδο για να συνεχίσει το καλώδιο στην επόμενη πρίζα....

Η τελευταία πρίζα θα πρέπει να είναι τερματική (χωρίς έξοδο).

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Magnum είπε

Για να χρησιμοποιήσεις αυτήν την πρίζα θα πρέπει να βάλεις έναν μίκτη (https://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=327_688_926&products_id=41560 ) στην ταράτσα.

Βασικά είναι για να χρησιμοποιείς ένα καλώδιο μόνο για να μεταφέρεις όλα τα σήματα (SAT, TV, Radio).

H πρίζα που πήρες είναι διελεύσεως για αυτό και έχει και έξοδο για να συνεχίσει το καλώδιο στην επόμενη πρίζα....

Η τελευταία πρίζα θα πρέπει να είναι τερματική (χωρίς έξοδο).

Εγώ δύο ξεχωριστά καλώδια ένα  από κάθε κεραία που έρχονται από την ταράτσα οπότε λογικά δεν μου κάνει και πρέπει να πάω σε άλλη με δύο υποδοχές.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2018 στις 9:37 ΜΜ, tornado είπε

eMike

Το τζαμι ισως αντεξει, τα στηριγματα πρεπει να σε προβληματισουν...

ειναι χωμενα απο οτι βλεπω σε μελαμινη το οποιο ειναι χαλια ξυλο.

Ακομα και αν αντεξουν οταν τα βαλεις, σε βαθος χρονου μπορει να αρχισουν να υποχωρουν.

Στη θεση σου θα εβαζα κατι κατω απο το γυαλινο ραφι το οποιο να μην φαινεται και ασχημα, δυο πλανισμενα ξυλα, δυο κασελακια μακροστενα η οτι αλλο.

Εχεις απολυτο δικιο και εμενα τα στηριγματα μου φαινονται αναξιοπιστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προσφατα πλυντηριο πιατων και θελω να συνδεσω την παροχη νερου στην ιδια βρυση που εχω το πλυντηριο ρουχων. Ψαχνω δηλαδη κατι σαν "διχαλα" για την βρυση για να μου δωσει διπλη παροχη! 

Ξερει κανεις που τα βρισκω η πως ονομαζονται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ταφ θέλεις, από μαγαζί με υδραυλικά.

Πήγαινε και πες τους τι θέλεις και θα στο δώσουν. Καλό θα ήταν να έχεις μαζί και το δείγμα αν γίνεται για να σου δώσουν σωστό μέγεθος ή/και φωτογραφίες των άκρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εύκολα τα κάνετε δύσκολα, πας σε ενα μαγαζι με υδραυλικά του λες τι θέλεις να κάνεις στο δίνει και αυτό ειναι ολο

1 ώρα πριν, Professor Xavier είπε

Αγορασα προσφατα πλυντηριο πιατων και θελω να συνδεσω την παροχη νερου στην ιδια βρυση που εχω το πλυντηριο ρουχων. Ψαχνω δηλαδη κατι σαν "διχαλα" για την βρυση για να μου δωσει διπλη παροχη! 

Ξερει κανεις που τα βρισκω η πως ονομαζονται;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα εύκολα τα κάνετε δύσκολα, πας σε ενα μαγαζι με υδραυλικά του λες τι θέλεις να κάνεις στο δίνει και αυτό ειναι ολο

Πηγα στα Leroy και δεν ειχαν κατι σε αυτο που ηθελα. Και εψαχνα στο site του πρακτικερ και δεν βρηκα τιποτα. 

Πηγα σε ενα συνοικιακο και μου προτεινε μια λυση που πρεπει να συνδεσω τρια κομματια(ασε που οι τιμες ειναι διπλασιες) , και ελεγα να ρωτησω εδω μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει μια προεκταση σε σχημα ταφ και να ξεμπερδευω. 

Ευχαριστω για το χρονο σου και Σορρυ αν σε ταλαιπωρησα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Professor Xavier είπε

Πηγα στα Leroy και δεν ειχαν κατι σε αυτο που ηθελα. Και εψαχνα στο site του πρακτικερ και δεν βρηκα τιποτα. 

Πηγα σε ενα συνοικιακο και μου προτεινε μια λυση που πρεπει να συνδεσω τρια κομματια(ασε που οι τιμες ειναι διπλασιες) , και ελεγα να ρωτησω εδω μηπως ξερει καποιος αν υπαρχει μια προεκταση σε σχημα ταφ και να ξεμπερδευω. 

Ευχαριστω για το χρονο σου και Σορρυ αν σε ταλαιπωρησα! 

https://www.skroutz.gr/c/1889/ydraylika.html?from=catspan&keyphrase=τάφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπα, δεν κανει.

Μετα απο πολυ σκρολαρισμα εικονων στο γουγλου κατέληξα πιστευω στη σωστη λυση

https://sajjs.com/el/connectors/913--3-4-connectors-1460921167784.html

Ευχαριστω για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα εύκολα τα κάνετε δύσκολα, πας σε ενα μαγαζι με υδραυλικά του λες τι θέλεις να κάνεις στο δίνει και αυτό ειναι ολο

Ρε συ Νίκο μην αρπαζεστε τόσο εύκολα.

 

Μπορεί καποιος να μην ξέρει κάτι που εμείς θεωρούμε δεδομένο 😁

 

Χαλαρά,εδώ είμαστε για να λύνουμε απορίες,όπως και εμάς κάποια μέρα θα λύσουν δικές μας από κάτι που δεν θα ξέρουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μαστροχαλαστες μου!

 

Όπως εχω πει και με τον αγαπητο @stelios18120 πριν καιρό πριβε εχω ξεκινησει ενα ωραιο προτζεκτακι ανακαινισης all alone (μονο υδραυλικό για συνδεσεις κλπ θα φερω γιατι ειμαι αμπαλος και ηλεκτρολόγο για τον πίνακα για λόγους ασφάλειας, γραμμες νερο ρευμα αποχετευση θα περασω εγω). Ο σκοπός που δε παιρνώ τεχνικούς δεν ειναι τόσο οικονομικός (που εν μέρει ειναι με τις τιμές που ζητάνε για καποια απλα για εμένα πραγματα) όσο το ότι θέλω να δουλευω στον ελευθερο χρόνο μου κάτι δημιουργικό με τα χέρια μου + ότι δεν υπάρχουν δεδομένοι πόροι αλλα περισσεύουν π.χ. αυτό το μήνα 300€ κανω το ταδε, τον άλλο 100 παιρνω το δείνα...

Εχοντας προχωρήσει αρκετά λοιπόν με την ξηρά δόμηση είμαι στο στάδιο που πρεπει να περάσω γραμμές υδρευσης-θερμανσης. Εχω σωλήνες πλαστικές οι οποίες ειναι κάποιας ηλικίας (αχρησιμοποίητες, αποθηκευμένες σε καταλληλο περιβαλλον καμια τετραετία). Ο χαλκος θα ήταν η βέλτιστη λύση αλλα δε την αντέχω οικονομικά. Η αληθεια ειναι οτι αυτές που έχω τις ψιλοφοβάμαι οποτε είπα να παρω μια all around διάσταση για ύδρευση - θέρμανση και θέλω κατι ευκολοδούλευτο σχετικά. Τι διασταση/τυπο κλπ θα προτείνατε;;; Θα είχε νόημα να χρησιμοποιήσω αυτές που ήδη εχω εφόσον δε δειχνουν να έχουν φθορά και ειναι σωστά αποθηκευμένες και τις εχω ήδη (αρα μηδενικό κόστος);

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...