Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ιδανικός για 4 άτομα 160lt αν θυμάμαι καλά. Έχεις κανέναν να προτείνεις;

Στις 27/11/2018 στις 12:53 ΜΜ, stelios18120 είπε

Αν είναι καλοί οι συλλέκτες μπορείς να τους σωσεις,αλλά και πάλι εφόσον είναι 15ετιας καλύτερα να το αλλάξεις ολόκληρο ώστε να βάλεις με επιλεκτικους συλλέκτες κτλπ κτλπ.

Πόσα λίτρα είναι αυτός που έχεις;

Αυτός που έχω είναι ιδανικός για 4 άτομα, 160λιτρα αν θυμάμαι καλά. Έχεις να προτείνεις κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, MarGeo86 είπε

Είναι ιδανικός για 4 άτομα 160lt αν θυμάμαι καλά. Έχεις κανέναν να προτείνεις;

Αυτός που έχω είναι ιδανικός για 4 άτομα, 160λιτρα αν θυμάμαι καλά. Έχεις να προτείνεις κανέναν;

Μέχρι πόσα € ;

 

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στέλιο ήθελα να ρωτήσω αυτή η καινούργια που βλέπω τελευταία να κυκλοφορεί ppr νομίζω λέγεται τι λέει.Καλή και ενισχυμένη φαίνεται.Από πλαστικό είναι,  οι ενώσεις της γίνονται βιδωτά, με το κλασικό χάλκινο, και κολητά;;;

Από ποιότητα και αντοχή είναι καλή;;

Edit.Και εγώ θεωρώ πως η πολυστρωματική είναι η πιο καλή και εύκολη για μας τους ερασιτέχνες γιατί είναι πολύ εύκολη στις συνδέσεις με δύο καβούρια ή δύο γερμανικά κλειδιά.Έβαλα πρόπερσι τον ηλιακό και δεν με δυσκόλεψαν καθόλου γιατί έχουν και την ιδιότητα να λυγίζουν πολύ εύκολα και να αποφεύγεις τα πολλά εξαρτήματα.☺️Και η μαύρη πλαστική η κουλούρα εύκολη είναι αλλά δεν λυγίζει όπως η πολυστρωματική.

Όντως κορυφαία η χάλκινη αλλά τώρα εμείς να την κολλήσουμε.:P

Φίλε παππου να σου πω την αλήθεια δεν την έχω δουλέψει πάνω από 2 φορές την συγκεκριμένη. Έχει μεγαλη αντοχή,αλλά ειναι δύσκαμπτη.

Την συγκεκριμένη την έβαλα σε περιοχές  με κρύο λόγω αντοχής κτλπ αλλά δεν την ζητάνε γενικά πελατες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μέχρι πόσα € ;

Φίλε παππου να σου πω την αλήθεια δεν την έχω δουλέψει πάνω από 2 φορές την συγκεκριμένη. Έχει μεγαλη αντοχή,αλλά ειναι δύσκαμπτη.

Την συγκεκριμένη την έβαλα σε περιοχές  με κρύο λόγω αντοχής κτλπ αλλά δεν την ζητάνε γενικά πελατες.

Ε ντάξει να αξίζει τα λεφτά του. Μέχρι 900,00-100,00; Βρήκα αυτούς https://www.amcorhellas.gr/iliakoi-thermosifones/iliakoi-thermosifones-amcor-160lt/ και ρώτησα γιατί έχω ακούσει καλά λόγια. Μετά κοιτάω Μαλτέζο , Calpak; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Από πλαστικό είναι,  οι ενώσεις της γίνονται βιδωτά, με το κλασικό χάλκινο, και κολητά;;;

Δεν έχω δει PPR "λιανικής" ή οικιακής χρήσης.

Τα αντίστοιχα βιομηχανικά κωλλούνται κυρίως με 2 τρόπους

- buttwelding

- Electro-fusion

Στο youtube βλέπω ότι στις μικρές διαμέτρους παίζουν κυριώς με παρόμοιες "socket" κολλήσεις (που μου φαίνεται πιο επιρρεπής σε λάθη)

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοψιμο γωνίας σε γυψινα/φενιζολ σε πηχακια/κορνιζες με πιο τρόπο μπορει να γίνει αν δεν εχουμε φαλτσοκουτι η πριονι που κοβει σε γωνία;

Με φαλτσοκουτι πως κοβουμε γωνια αλλη απο 45 μοιρες πχ 60 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στέλιο ήθελα να ρωτήσω αυτή η καινούργια που βλέπω τελευταία να κυκλοφορεί ppr νομίζω λέγεται τι λέει.Καλή και ενισχυμένη φαίνεται.Από πλαστικό είναι,  οι ενώσεις της γίνονται βιδωτά, με το κλασικό χάλκινο, και κολητά;;

Όντως η συγκεκριμένη είναι πολύ ανθεκτική και χρησιμοποιείται κυρίως σε εφαρμογές ύδρευσης. Επίσης οι διαδρομές που θα σχεδιάσεις σε ένα  δίκτυο ύδρευσης για παράδειγμα μοιάζουν πολύ με τις αντίστοιχες των χαλκοσωλήνων μιας κ οι συγκεκριμένες είναι δύσκαμπτες.

Όσο για τη σύνδεση απιαυειται ειδικό εργαλείο τύπου πρέσα που ουσιαστικά κάνει θερμοκολληση.

Παλαιότερα ψάχνοντας τι σωλήνα να χρησιμοποιήσω για μια υδραυλική εγκατάσταση στο χωριό,όπου την έκανα μόνος μου, είχα πέσει πάνω στις συγκεκριμένες σωλήνες. Κάποια μαγαζιά σου δάνειζαν κ το  ειδικό εργαλείο για να κάνεις τη δουλειά σου αλλά το κόστος των υλικών ξέφευγε.

Οπότε τουμποραμα, σπιράλ και ρακόρ σύσφιξης και είσαι έτοιμος...

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Για κοψιμο γωνίας σε γυψινα/φενιζολ σε πηχακια/κορνιζες με πιο τρόπο μπορει να γίνει αν δεν εχουμε φαλτσοκουτι η πριονι που κοβει σε γωνία;

Με φαλτσοκουτι πως κοβουμε γωνια αλλη απο 45 μοιρες πχ 60 κτλ

Με το φάλτσοκουτί είναι ο πιο εύκολος τρόπος θεωρώ. Κάθε θέση σου λέει τις μοίρες που αντιστοιχεί.

Ο πιο φτηνός τρόπος για μένα είναι γωνία μαραγκου κ σεγα.

 

Αν θες ακόμη πιο οικονομικα, μοιρογνωμονιο , χάρακας κ κλασσικό πριονακι.

Βέβαια δεν είναι όλα τα πριόνια για όλα τα υλικά, οπότε πρεπει κ η λάμα του πριονιου-σεγας να είναι η κατάλληλη για τη δουλειά που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ParhsG είπε

Για κοψιμο γωνίας σε γυψινα/φενιζολ σε πηχακια/κορνιζες με πιο τρόπο μπορει να γίνει αν δεν εχουμε φαλτσοκουτι η πριονι που κοβει σε γωνία;

Με φαλτσοκουτι πως κοβουμε γωνια αλλη απο 45 μοιρες πχ 60 κτλ

Έβαλα εγώ στο μπάνιο του εξοχικού το καλοκαίρι γιατί για πολλά χρόνια το είχα παρατήσει στα μαύρα του τα χάλια.

Πήρα φελιζόλ-γύψινα από λερου ένα φατσοκούτι πλαστικό  και τα έκοβα με ένα μακρύ ίσιο μαχαίρι και όχι με δόντια γιατί χαλάνε οι γωνίες.Μιλάμε το ταβάνι του μπάνιου έγινε κουκλί. Κόλλημα με την ειδική σιλικόνη και μετά στοκάρισμα τις ραφές πάνω κάτω με ακρυλικό στόκο.

Είναι λίγο μπελάς μέχρι να βρεις τη σωστή γωνία που πρέπει να κόψεις γιατί αν δεν έχεις εμπειρία δεν ξέρεις σε τι γωνία να κόψεις.Εγώ είχα κόψει 3-4 φελιζόλ καμιά 10αριά πόντους σε διάφορες γωνίες δοκίμαζα πρώτα με αυτά ποια ήταν η σωστή και μετά έκοβα το μεγάλο κομμάτι κολλούσα και συνέχιζα.

Edit.Μετά είδα ότι μιλάς για 60 μοίρες και αυτό δεν έχει οπότε όπως είπε ο bill999r μοιρογνωμόνια αλλά οι γωνίες σίγουρα μετά δεν θα εφαρμόζουν τέλεια εκτός και φτιάξεις μόνος ένα καλούπι ξύλινο.

Edit 2.Βλέπω εδώ ένα φαλτσοκούτι που λέει ότι έχει 60 μοίρες (στη φωτο δεν φαίνεται αλλά μπορεί να είναι άλλο) μαζί με πριονάκι στα 10 ευρώ μια χαρά είναι.Δεν του κάνω διαφήμιση αλλά από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω πάρει αρκετά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.Από εργαλεία και εξαρτήματα έχει πολλά πράγματα.Αν και μακριά μου έχω πάει από κει και δύο φορές.Είναι ένας πιτσιρικάς (ο πατέρας του μάλλον έχει το κατάστημα) που ασχολείται πολύ με τις ιντερνιτικές πωλήσεις.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Ωραίος @papoys1! Καλά πότε κοιμάσαι;; :lol:

Κλείνω τις κότες και μετά πέφτω και εγώ.Εμείς οι παππούδες πέφτουμε νωρίς και ξυπνάμε νωρίς.:lol:

Άσε ρε φίλε από άγχος δεν μπορούμε να κλείσουμε μάτι,όχι εγώ πολλοί όπως ακούω.Η κατάθλιψη (αίτιο αυπνίας) μαστίζει την εποχή μας.Πέφτω όμως νωρίς 9 , 10 πολλές φορές την έχω πέσει και 8,30 και έτσι αφού χορτάσω ύπνο ξυπνάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Είναι πανταχού παρών ο παππούς 😂

Πάντα άγρυπνος στις επάλξεις 😁😁

Ρε συ μου κάνει εντύπωση αλήθεια! Δεν είναι ότι ξυπνάει νωρίς, είναι ότι μοιάζει να μη κοιμάται καθόλου! Εκτός αν έχει φτιάξει κανένα bot και γράφει γι'αυτόν! :D

 

 

 

Υγεία μόνο Papoy! (Άντε και λίγα λεφτά! :) ).

Όλοι αγχωμένοι είμαστε, απλά να βλέπουμε και δίπλα μας και να εκτιμάμε αυτά που έχουμε, γενικά το λέω γιατί συνήθως υπάρχουν και καλύτερα αλλά και πολύ χειρότερα!

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μετά είδα ότι μιλάς για 60 μοίρες και αυτό δεν έχει οπότε όπως είπε ο bill999r μοιρογνωμόνια αλλά οι γωνίε

@papoys1 μιλάω για τέτοιο εργαλείο για τις μοίρες που αναφέρει.

 

https://www.vardakas-tools.gr/gonies-zygia/gonia-maragkou-rythmizomenh-pollaplh-me-alfadi-kai-moirognomonio-Vtools-VT7010

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταφορά οποιασδήποτε γωνίας το εργαλείο που κάνει θαύματα λέγεται στελα μαραγκού (όχι η άλλη με το μαχαίρι και τα χόρτα :)).

Ακουμπάς στον τοίχο την στελα περνει την γωνία, η οποία δεν σε ενδιαφέρει καν πόσες μοίρες είναι, και την μεταφέρεις αυτούσια στο φαλτσοπριονο σου με κατεβασμένο τον δίσκο, δηλαδή την γωνία φαλτσοπριονο/πίσω οδηγού.

Οι πιο σωστές δουλειές γίνονται πάντα όταν δεν μετράς.

Εάν κατάλαβα κάτι λάθος να με συμπαθατε.

ΥΓ όνειρο χωρίς Lidl δεν είναι όνειρο, είναι εφιαλτης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2018 στις 5:19 ΠΜ, papoys1 είπε

Έβαλα εγώ στο μπάνιο του εξοχικού το καλοκαίρι γιατί για πολλά χρόνια το είχα παρατήσει στα μαύρα του τα χάλια.

Πήρα φελιζόλ-γύψινα από λερου ένα φατσοκούτι πλαστικό  και τα έκοβα με ένα μακρύ ίσιο μαχαίρι και όχι με δόντια γιατί χαλάνε οι γωνίες.Μιλάμε το ταβάνι του μπάνιου έγινε κουκλί. Κόλλημα με την ειδική σιλικόνη και μετά στοκάρισμα τις ραφές πάνω κάτω με ακρυλικό στόκο.

Είναι λίγο μπελάς μέχρι να βρεις τη σωστή γωνία που πρέπει να κόψεις γιατί αν δεν έχεις εμπειρία δεν ξέρεις σε τι γωνία να κόψεις.Εγώ είχα κόψει 3-4 φελιζόλ καμιά 10αριά πόντους σε διάφορες γωνίες δοκίμαζα πρώτα με αυτά ποια ήταν η σωστή και μετά έκοβα το μεγάλο κομμάτι κολλούσα και συνέχιζα.

Edit.Μετά είδα ότι μιλάς για 60 μοίρες και αυτό δεν έχει οπότε όπως είπε ο bill999r μοιρογνωμόνια αλλά οι γωνίες σίγουρα μετά δεν θα εφαρμόζουν τέλεια εκτός και φτιάξεις μόνος ένα καλούπι ξύλινο.

Edit 2.Βλέπω BestPrice iconεδώ ένα φαλτσοκούτι που λέει ότι έχει 60 μοίρες (στη φωτο δεν φαίνεται αλλά μπορεί να είναι άλλο) μαζί με πριονάκι στα 10 ευρώ μια χαρά είναι.Δεν του κάνω διαφήμιση αλλά από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω πάρει αρκετά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.Από εργαλεία και εξαρτήματα έχει πολλά πράγματα.Αν και μακριά μου έχω πάει από κει και δύο φορές.Είναι ένας πιτσιρικάς (ο πατέρας του μάλλον έχει το κατάστημα) που ασχολείται πολύ με τις ιντερνιτικές πωλήσεις.

Με το ματι εκανα δοκιμες σε φτηνο φενιζολ ,99 λεπτα που βρηκα στο praktiker και το leroy και μετα απο 3-4 αποτυχιες το πετυχα. Απλα ειναι σπαζοκεφαλια αν κολησεις. Αν βρω φτηνο φαλτσοκουτι ισως παρω αλλα πιστευω και με το ματι + καλο μαρκαρισμα ισως ειναι οκ για αυτο που θελω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...