Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Σοβατισαμε τους τοιχους της αυλης επεσαν σοβαδες στα πλακακια της αυλης και εχουν ξεραθει. Ξερετε πως καθαριζουν? με συρμα θα τα κανω ζημια η σπατουλα. 

Μπορεί να κάνει δουλειά και μια σπάτουλα που είναι για κεραμικές εστίες, 1€ έχει στα jumbo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μπορεί να κάνει δουλειά και μια σπάτουλα που είναι για κεραμικές εστίες, 1€ έχει στα jumbo.

Καλό θα είναι να μην το κάνει με σπάτουλα τέτοια.

 

Μια πλαστική είναι ότι πρέπει

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Τα πλακακια δυσκολο πολυ να χαρακτουν, ειναι πολυ σκληρο υλικο. Εχω τριψει τα δικα μου με συρμα και δεν εχουν παθει τιποτα.

Ανάλογα τι ποιότητα πλακάκια έχεις 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν ταιριάζει ακριβώς εδώ το ερώτημα μου αλλά όλο και κάποια άποψη θα έχετε. Πήρε η κοπέλα μου που θα μείνουμε μαζί ένα σύνθετο σαλονιού εγώ έλειπα για εργασία όταν το παρήγγειλε και σήμερα που ηρθαν και το τοποθέτησαν είδα για τηλεόραση υπάρχει μια υποτιθέμενη βάση η οποία όμως είναι τζαμι που στηρίζεται σε δυο στηρίγματα δεξιά αριστερά και δεν πατάει πουθενά άλλου. Εμένα μου φανηκε παράξενο και στη φωτο και της είπα να ρωτήσει αν εκεί όντως μπαίνει τηλεόραση και μάλιστα μεγάλη και ο πωλητής είπε πως άνετα μπαίνει και 55ρα τηλεόραση ποσο μάλλον η 40 που έχουμε τώρα. Εγώ πάλι αμφιβάλω κατά ποσο κρατάει αυτό και είναι ασφαλές για την τηλεόραση. Και σήμερα που το είδα και την ξαναρώτησα και εγώ λέει αντέχει είναι 10mm ψημένο ιταλικό(Νταξει εκεί γέλασα) και δεν έχει θέμα. Αλλά πριν τοποθετήσω την τηλεόραση(μπροστά του) την Δευτέρα που θα φέρει κάτι αλλά ήθελα να ακούσω και την άποψη σας. Παραθέτω φωτο του σύνθετου και του στυλ του στηρίγματος που «κρατάει» το τζαμι. Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

FDF923A3-8F67-46AF-A871-EB47A69F34F4.jpeg

99E761E7-C344-4039-8308-182F05ABE6FC.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζαμι κραταει το βαρος της τηλεορασης, οι βασεις ομως ειναι το θεμα, ποτε θα υποχωρησουν και θα μαζευεις την σπασμενη τηλεοραση απο το πατωμα.
Παρε μια φτηνη βαση τοιχου και βιδωσε την στο ξυλο με αρκετες βιδες, εκει κρεμασε την τηλεοραση σου, να μην εχεις και τα ποδαρακια της βασης.
Το ξυλο τι το κραταει ετσι οπως ειναι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω λέει βλακείες ο πωλητής.Άκου σε ένα τζάμι που πιάνει σε δύο βίδες πιθανώς σε μοριοσανίδα να βάλεις τηλεόραση.'Οπως είπε και ο orck και να κρατήσει το τζάμι θα φύγουν κάποια στιγμή οι βίδες και θα ψάχνεις τηλεόραση.Εκτός και αυτές οι βίδες πιάνουν σε κάποια ειδική για αυτό το σκοπό μεγάλη σιδερένια βάση η οποία είναι πίσω και εμείς δε βλέπουμε,αλλά πάλι αυτές οι βίδες δεν θα έπρεπε να εκτείνονταν μέχρι μπροστά και πάνω σε αυτές να ακουμπούσε το τζάμι;;;;;.Παράξενη βάση για τηλεόραση.Εδώ στον τοίχο την κρεμάμε και βάζουμε τέσσερα ούπα με βίδες να είμαστε σίγουροι ότι θα κρατήσουν τη βάση.

Γνώμη μου βγάλε το τζάμι και βάλε την τηλεόραση κάτω πάνω στο ξύλο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.☺️

12 ώρες πριν, speedman_26 είπε

εβαλα ναι ισως τα αφησω ωρα φουσκοσουν 

Βάλε κάτι γύρω - γύρω ρίξε καυτό νερό άστο λιγάκι ξανακάντο και μετά δοκίμασε σιγά σιγά. Επίσης όταν είναι τελείως στεγνά πάρε από s/m ένα μπουκαλάκι υδροχλωρικό οξύ ρίξε λίγο και άστο να δράσει.Τα άλατα τα διώχνει με αυτό δεν ξέρω τι θα συμβεί.Προσοχή όμως σε παιδιά γιατί είναι επικίνδυνο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις 2 εναλλακτικές σκεφτόμουν και εγώ. Η κατευθείαν στο ξύλο πάνω χωρίς τζαμι η με βάση με τη διαφορά ότι σκέφτηκα να είναι με βραχίονα για να την βάλω πάνω στον τοίχο μην τρυπησω και χαλάσω τον τοίχο. 

Μια άλλη λύση που σκέφτηκα είναι 2 ποδαράκια ινοξ που θα στηρίζουν το τζαμι από κάτω οποτε δεν θα έχουν μεγάλο φόρτο οι βίδες 

Το ξύλο είναι μόνο του δεν ακουμπάει κάπου είναι ολόκληρο κομμάτι που πατάει κάτω δεν έχει θέμα απλά οι «βάσεις» αυτές του τζαμιού δεν μου γεμίζουν και εμένα το ματι ούτε βλέπω να είναι πουθενά οι βίδες κερα βαλμενες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έχουν φτιαχτεί με σκοπό να αντέχουν ένα όριο βάρους (λένε και πόσες ιντσες τηλεόραση αντέχουν κτλπ)

Εγώ ποτέ δεν τα εμπιστεύομαι παντως,γιατί αν γίνει κάτι,πάει η τηλεόραση.

 

Πλέον μόνο σε βάσεις στον τοίχο με βίδες και ουπα και έχω ήσυχο το κεφάλι μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αυτά έχουν φτιαχτεί με σκοπό να αντέχουν ένα όριο βάρους (λένε και πόσες ιντσες τηλεόραση αντέχουν κτλπ)

Εγώ ποτέ δεν τα εμπιστεύομαι παντως,γιατί αν γίνει κάτι,πάει η τηλεόραση.

Πλέον μόνο σε βάσεις στον τοίχο με βίδες και ουπα και έχω ήσυχο το κεφάλι μου 

Εγώ έχω crt, δεν μπαίνει στον τοίχο! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Εγώ έχω crt, δεν μπαίνει στον τοίχο! :lol:

Μπες στην νέα εποχή ρε zio

Τσιμπα μια 55 oled να είσαι μέσα στο κλίμα της εποχής 😂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...