Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Με το ματι εκανα δοκιμες σε φτηνο φενιζολ ,99 λεπτα που βρηκα στο praktiker και το leroy και μετα απο 3-4 αποτυχιες το πετυχα. Απλα ειναι σπαζοκεφαλια αν κολησεις. Αν βρω φτηνο φαλτσοκουτι ισως παρω αλλα πιστευω και με το ματι + καλο μαρκαρισμα ισως ειναι οκ για αυτο που θελω

Μία απλή τετράγωνη κατασκευή μπορεί με υπομονή να την πετύχεις και έτσι.Αν όμως έχει στροφές και ανάποδα κοψίματα μάλλον χωρίς φαλτσοκούτι δεν θα κάνεις τίποτε.

Ταβάνι με διαφορετικές και συνεχόμενες γωνίες παράθυρο πόρτα με παίδεψε πολύ μέχρι που εφάρμοσε την τεχνική με τα μικρά κομμάτια.Έκοψε 3-4 σε διαφορετικές γωνίες έβρισκα με αυτά τη σωστή και μετά έκοβα το κανονικό.Με ίσιο μαχαίρι κόβονται τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ταβάνι μπάνιου.Κλασική κόλλα που έβαφαν κάποιοι μπογιατζήδες.

Ξεκολλάει σιγά-σιγά βάφω με το ειδικό πλαστικό πλέον για κουζίνες μπάνια και μετά από κάποιο διάστημα πάλι τα ίδια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταφέρω να τη βγάλω γιατί με σπάτουλα φεύγουν τα πιο σαθρά αλλά τα άλλα είναι κολλημένα και πρέπει να βγάλεις και το σοβά να βγούνε.

Δε θέλω να το στοκάρω γιατί είναι χαμηλό το ταβάνι (πατάρι από πάνω) και φοβάμαι με τους ατμούς μήπως αρχίσει να ξεκολλάει και αυτό.

 

IMG_1941.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papoys1 φαντάζομαι ασταρωνεις πριν το βάψιμο;

Τώρα για αυτό που λες νομίζω πως ένα χαλαζίακο ασταρι προ της βαφής θα έλυνε το πρόβλημα. Βέβαια καλύτερα πήγαινε σε ένα χρώματοπωλειο και ρωτά ή μπες στο σάιτ της durostick ( όπου ειδικοί σου απαντούν υπεύθυνα ) μήπως υπάρχει κ κάποιο άλλο καλύτερο προϊόν το οποίο αγνοω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ταβάνι μπάνιου.Κλασική κόλλα που έβαφαν κάποιοι μπογιατζήδες.

Ξεκολλάει σιγά-σιγά βάφω με το ειδικό πλαστικό πλέον για κουζίνες μπάνια και μετά από κάποιο διάστημα πάλι τα ίδια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταφέρω να τη βγάλω γιατί με σπάτουλα φεύγουν τα πιο σαθρά αλλά τα άλλα είναι κολλημένα και πρέπει να βγάλεις και το σοβά να βγούνε.

Δε θέλω να το στοκάρω γιατί είναι χαμηλό το ταβάνι (πατάρι από πάνω) και φοβάμαι με τους ατμούς μήπως αρχίσει να ξεκολλάει και αυτό.

IMG_1941.JPG

Έχω το ίδιο πρόβλημα, δες μερικές σελίδες πριν. Δεν έχω βρει λύση ούτε με ασταρωμα. Σκέφτομαι αδιαβροχοποίηση με κάποιο τζελ ή κάτι τέτοιο πάνω από το χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναφέρεσαι σε αυτόν ναι είναι αδιάβροχος .Χρησιμοποιείται κυρίως για σφραγιστικό σε πόρτες παράθυρα π.χ. και καλό είναι μετά να τον βάφουμε για να αντέξει περισσσότερο.

Σε επιφάνειες που έρχονται συνέχεια σε επαφή με νερό νεροχύτες μπάνια καλό είναι να χρησιμοποιούμε σιλικόνη η οποία έχει μεγάλη αντοχή στο νερό.

Επίσης υπάρχουν και σιλικόνες για ειδικές κατασκευές π.χ. ενυδρείο ψαριών κ.λ.π.

Edit. Σήμερα άργησα να ξυπνήσω.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν αναφέρεσαι σε αυτόν ναι είναι αδιάβροχος .Χρησιμοποιείται κυρίως για σφραγιστικό σε πόρτες παράθυρα π.χ. και καλό είναι μετά να τον βάφουμε για να αντέξει περισσσότερο.

Σε επιφάνειες που έρχονται συνέχεια σε επαφή με νερό νεροχύτες μπάνια καλό είναι να χρησιμοποιούμε σιλικόνη η οποία έχει μεγάλη αντοχή στο νερό.

Επίσης υπάρχουν και σιλικόνες για ειδικές κατασκευές π.χ. ενυδρείο ψαριών κ.λ.π.

Edit. Σήμερα άργησα να ξυπνήσω.:P

Σε πήρε ο ύπνος σήμερα, χαχα!

Είναι για το πλακάκι του μπάνιου που είχα γράψει παλιότερα. Σήμερα αύριο θέλω να το φτιάξω και δεν είμαι σίγουρος τελικά τι να βάλω στο κομμάτι που λείπει. Σιλικόνη ή στόκο. Ο στόκος που έχω δεν είναι σε σωληνάριο όπως αυτός, είναι σε ένα κουτάκι από τα praktiker και γράφει ακρυλικός στόκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σε πήρε ο ύπνος σήμερα, χαχα!

Είναι για το πλακάκι του μπάνιου που είχα γράψει παλιότερα. Σήμερα αύριο θέλω να το φτιάξω και δεν είμαι σίγουρος τελικά τι να βάλω στο κομμάτι που λείπει. Σιλικόνη ή στόκο. Ο στόκος που έχω δεν είναι σε σωληνάριο όπως αυτός, είναι σε ένα κουτάκι από τα praktiker και γράφει ακρυλικός στόκος.

Κανένα από τα δύο.

Θά πάρεις στόκο πλακιδίων στο ίδιο χρώμα με τον παλαιό (θα βρεις σε κατάστημα εργαλείων και υπάρχει σε πολλά χρώματα) θα τον φτιάξεις με νερό θα τον περάσεις με σπάτουλα , ας λερωθεί και το πλακάκι όταν τον περνάς δεν πειράζει, θα τον αφήσεις 5 λεπτά να σφίξει και μετά με βρεγμένο σφουγγάρι καθαρίζεις τα πλακάκια και λειαίνεις τον αρμό.☺️

Αν είσαι κοντά σε RAVENNA έχει και φτηνούς .:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Δεν έχουμε ravena εδώ, θα πάω κανένα praktiker να χαζέψω κιόλας :)

Απλά έλεγα μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά που έχω, όχι για τα λεφτά αλλά επειδή θέλω ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε σημείο που δεν φαίνεται και πολύ μικρή η επιφάνεια βάλε λίγο από αυτό το κουτάκι (αδιάβροχο είναι) να μην πετάς τα 5 ευρώ και αν κάπου δεν είναι ίσιο τρίψτο ελαφρά με ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο.

Έτσι κι αλλιώς για να μην φαίνεται πρέπει να βάλεις  ακριβώς ίδιο πλακάκι  και ακριβώς ίδιο χρώμα στόκου πλακιδίων.Αν έχεις όμως έχεις βάλει ίδιο πλακάκι καλό είναι να βάλεις και ίδιο χρώμα στόκου.☺️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αισθητικό κομμάτι. Είναι ένα μικρό κομμάτι πίσω από τη λεκάνη, δε φαίνεται καν. Απλά θέλω να το στεγανοποιήσω για να μη πάει νερό και μαζεύει υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, έχω στην κεντρική είσοδο, πόρτα ασφαλεία. Το τελευταίο 6μηνο όταν τραβάω την πορτα να κλείσει φεύγοντας μάλλον δεν μαζεύεται η γλώσσα με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζω το κλειδι. μάλλον μένει πολύ έξω η γλώσσα με αποτέλεσμα να μην βρισκει στο επικλινές κομμάτι της. γνωρίζετε πως μπορώ να την μαζέψω λίγο ή πως να το λύσω το θέμα;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giwfys είπε

Ξερει κανεις πως μπορω να βγαλω τις ραγες απο συρταρι κουζινας απο leroy? Απ οτι ξερω πρεπει να ξεβιθωθει το πλαινο του συρταριου πρωτα

IMG-f3ae180308d03087622c7827517d5e0f-V.jpg

Νομιζω οτι ειναι βιδωτο, το γυρνας σαν να θες να βιδωσεις μια βιδα η να ξεβιδωσεις (δεν θυμαμαι ακριβως) και αυτο αυξανει η μειωνει το μηκος του. Μολις το μικρυνεις λιγο βγαινει.
Δεν θυμαμαι οτι πρεπει να λυσεις κατι αλλο.
Με επιφυλαξη αυτο που σου λεω, δεν το εχω πολυ σιγουρο και δεν εχω προσβαση στα συρταρια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...