Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Kat2021 είπε

Και όμως νομίζω ότι είναι ποιο ευαίσθητα έχω εντοιχιζομενο και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικό και δύσκολα θα το πιάσει κάποιος.... 

Δεν είνια γνωστής εταιρίας; Τουλαχιστον σε geberit αν παρεις τηλεφωνο σου προτεινουν εξειδικευμενο υδραυλικο.. και ειναι πολυ απλο στη συντηρηση. Στη τοποθετηση παντως που το εβαλα μονος μου ηταν απλο και δεν έχει πάει πουθενα παρότι το χρησιμοποιεί και άτομο 160kg που και που. Χωρια που ο μηχανισμος βγαινει πανευκολα χωρις εργαλεία.. Ενω σε απλο καζανακι γεμιζεις μπιχλα και δεν ειναι ευκολο τοσο αν εχουν περασει χρονια.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 12/3/2021 στις 3:22 ΜΜ, mikes prime είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το πάνελ πολυουρεθάνης. Συνίσταται για κατασκευή σκεπής κατοικήσιμου χώρου αντί για εγκατάσταση κεραμοσκεπής;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε έχω βάλει πριν πολλά χρόνια σε βεράντα που είχα μεγάλο πρόβλημα με τη βροχή λόγω της μικρής κλίσης. Μάλιστα έβαλα χρησιμοποιημένο το οποίο βρήκα με 3 ευρώ το τ.μ. Επειδή ήταν σε μακριές πλάκες 10-11 μέτρων το κόβαμε και στο σημείο κοπής η πολυουρεθάνη ήταν άθικτη σαν καινούργια.Στις άκρες για 1-2 εκατοστά είχε μικρή φθορά.

Τέλεια θερμομόνωση ηχομόνωση ειδικά αν βάλεις το 5άρι.Στην άκρη να μην φθείρετε που είπε κάποιος φίλος υπάρχει ειδικό προστατευτικό. Εγώ δεν έβαλα τέτοιο αλλά το έβαψα με μονωτικό χρώμα σιλικόνης και δεν έχει πάθει τίποτε. Το έχω 7-8 χρόνια. 

Επίσης το έβαλα πρόσφατα και σε αντικατάσταση σκεπής σε παλιό σπίτι με πλάκα σε ορεινό χωριό στα Γιάννενα επειδή δεν είχα χρόνο ήθελα να τελειώνω και γρήγορα. Σε μια βδομάδα ήμουν έτοιμος ενώ για κανονική σκεπή μου είχαν πει μήνα και βάλε. Μην το φοβάσαι. Το μόνο αρνητικό για μένα πολύ ακριβό στην αγορά του αλλά αξίζει και με το παραπάνω.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 5:01 ΜΜ, Petros Electron είπε

Να πω και εγώ μια χαζομάρα. Δοκίμασε να βάλεις μερικές σε ζεστό βραστό νερό με λίγο λευκό ξίδι και μαγειρική σόδα. Τον νου σου μόνο γιατί η σόδα αφρίζει. Βάζε την λίγο λίγο.Γενικά αυτό το μείγμα ειναι πολυ καλο καθαριστικό και έχω καθαρίσει διάφορα αντικείμενα. Ισως να κανει και σε εσενα δουλεια.

Θα το δοκιμάσω και αυτός μόλις βρω χρόνο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάσαι καθόλου λεπτομέρειες όσον αφορά το πάχος του πάνελ που έβαλες σε ορεινό χωριό, όσο και τη τιμή ανά μέτρου; Επίσης το στήριξες σε ξύλινη η σε μεταλλική κατασκευή εσωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα panels πολυουρεθάνης, όντως έχουν καλές θερμομονωτικές ιδιότητες αλλά και μηχανικές, ενώ τοποθετούνται εύκολα γρήγορα και ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες κακοτεχνίας.

Θέλουν προσοχή να μπουν οι κατάλληλες τρυπανόβιδες στις κορυφές και όχι στις αυλακώσεις, με στεγανοποιητικές ροδέλες για να μην περάσει εσωτερικά η υγρασία.

Ακόμα καλύτερα από άποψη πυρασφάλειας και ηχομόνωσης, είναι τα πάνελ πετροβάμβακα. Λίγο πιο δυσεύρετα βέβαια μπορεί να χρειαστεί να γίνει παραγγελία ενώ τα πολυουρεθάνης υπάρχουν παντού ετοιμοπαράδοτα.

Το μόνο μείον είναι φυσικά το θέμα αισθητικής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Φίλε έχω βάλει πριν πολλά χρόνια σε βεράντα που είχα μεγάλο πρόβλημα με τη βροχή λόγω της μικρής κλίσης. Μάλιστα έβαλα χρησιμοποιημένο το οποίο βρήκα με 3 ευρώ το τ.μ. Επειδή ήταν σε μακριές πλάκες 10-11 μέτρων το κόβαμε και στο σημείο κοπής η πολυουρεθάνη ήταν άθικτη σαν καινούργια.Στις άκρες για 1-2 εκατοστά είχε μικρή φθορά.

Τέλεια θερμομόνωση ηχομόνωση ειδικά αν βάλεις το 5άρι.Στην άκρη να μην φθείρετε που είπε κάποιος φίλος υπάρχει ειδικό προστατευτικό. Εγώ δεν έβαλα τέτοιο αλλά το έβαψα με μονωτικό χρώμα σιλικόνης και δεν έχει πάθει τίποτε. Το έχω 7-8 χρόνια. 

Επίσης το έβαλα πρόσφατα και σε αντικατάσταση σκεπής σε παλιό σπίτι με πλάκα σε ορεινό χωριό στα Γιάννενα επειδή δεν είχα χρόνο ήθελα να τελειώνω και γρήγορα. Σε μια βδομάδα ήμουν έτοιμος ενώ για κανονική σκεπή μου είχαν πει μήνα και βάλε. Μην το φοβάσαι. Το μόνο αρνητικό για μένα πολύ ακριβό στην αγορά του αλλά αξίζει και με το παραπάνω.

 

Θυμάσαι καθόλου λεπτομέρειες όσον αφορά το πάχος του πάνελ που έβαλες σε ορεινό χωριό, όσο και τη τιμή ανά μέτρου; Επίσης το στήριξες σε ξύλινη η σε μεταλλική κατασκευή εσωτερικά;

53 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όσον αφορά τα panels πολυουρεθάνης, όντως έχουν καλές θερμομονωτικές ιδιότητες αλλά και μηχανικές, ενώ τοποθετούνται εύκολα γρήγορα και ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες κακοτεχνίας.

Θέλουν προσοχή να μπουν οι κατάλληλες τρυπανόβιδες στις κορυφές και όχι στις αυλακώσεις, με στεγανοποιητικές ροδέλες για να μην περάσει εσωτερικά η υγρασία.

Ακόμα καλύτερα από άποψη πυρασφάλειας και ηχομόνωσης, είναι τα πάνελ πετροβάμβακα. Λίγο πιο δυσεύρετα βέβαια μπορεί να χρειαστεί να γίνει παραγγελία ενώ τα πολυουρεθάνης υπάρχουν παντού ετοιμοπαράδοτα.

Το μόνο μείον είναι φυσικά το θέμα αισθητικής.

το θέμα αισθητικής εξωτερικά εννοείς; δεν με πειράζει ιδιαίτερα αν και υπάρχουν κεραμίδια ρωμαΐκού τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mikes prime είπε

Θυμάσαι καθόλου λεπτομέρειες όσον αφορά το πάχος του πάνελ που έβαλες σε ορεινό χωριό, όσο και τη τιμή ανά μέτρου; Επίσης το στήριξες σε ξύλινη η σε μεταλλική κατασκευή εσωτερικά;

το θέμα αισθητικής εξωτερικά εννοείς; δεν με πειράζει ιδιαίτερα αν και υπάρχουν κεραμίδια ρωμαΐκού τύπου.

Στα Γιάννενα το χοντρό έβαλα 4 ή 5 εκατοστά  το απλό με ίσια αυλάκια  γκρι χρώμα με 18 ευρώ το τετραγωνικό το άλλο σε στυλ κεραμίδι φτάνει τα 25 ευρώ.

Το σπίτι ήταν παλιό πέτρινο έφυγαν όλα και τα ξύλα έπεσε περιμετρικά σενάζι  ύψους 30 εκατοστών περίπου με οπλισμό και το πάνελ μπήκε πάνω σε μεταλλικά πλαίσια από κοιλοδοκούς. Τέλεια δουλειά ήταν το πατρικό και δεν ήθελα να το αφήσω να πέσει γιατί η σκεπή είχε κάνει κοιλιά και θα έπεφτε σε λίγα χρόνια. Τώρα πιστεύω θα στέκει εκεί αιώνια. Έχω και φωτογραφίες αλλά αυτή τη στιγμή βαριέμαι να τις ψάξω. Απογευματάκι μπορεί να ανεβάσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις τη στήλη του μπάνιου στην μεγάλη πλευρά του μπάνιου; πιστεύω θα εξοικονομήσεις και χώρο για το νιπτήρα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mikes prime είπε

γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις τη στήλη του μπάνιου στην μεγάλη πλευρά του μπάνιου; πιστεύω θα εξοικονομήσεις και χώρο για το νιπτήρα σου.

Εννοείς τη ντουζιέρα ε; 
Ευλογο ερώτημα, και θα ήταν ιδανικό αλλα φαντάσου ότι στο αριστερό μέρος της ντουζιέρας (πάνω απο τη βρύση), υπάρχει ένα παράθυρο, διάστασης περίπου 1μ, όποτε αν μπει η ντουζιέρα σε οποιονδήποτε απο τους δυο μεγάλους τοίχους, θα το «κόψει» στη μέση...

Σε ευχαριστώ για την πρόταση πάντως, θα ήταν πράγματι ιδανικό. 
 

Αν θες, μπορείς να μου πεις απο τις 3 παραπάνω, ποια θα διάλεγες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

 

Καλημέρα.
Η περίπτωση (1) φαίνεται πως όντως είναι η καλύτερη πρόταση για την είσοδο-έξοδο στην ντουζιέρα. Πρόσεξε όμως το σημείο επαφής της ντουζιέρας με το ντουλάπι του νιπτήρα. Αν δεν κλείσει καλά (αν γίνεται αυτό) δεν καθαρίζει με τίποτα και μαζεύει και νερά/υγρασία (δες την φωτό σ' εμένα). Επίσης μου φαίνονται λίγο στριμωχτά τα πράγματα ανάμεσα σε νιπτήρα-λεκάνη και ίσως και να υπάρχει μια δυσχέρεια στο άνοιγμα της πόρτας.
Στην περίπτωση (2) φαίνεται πως κάποιος που στέκεται μπροστά στον νιπτήρα θα πρέπει είτε να στριμωχτεί ανάμεσα σ' αυτόν και τη λεκάνη για να ανοίξει την πόρτα, είτε να μετακινηθεί μπροστά στη λεκάνη για να ανοίξει την πόρτα.
Η περίπτωση (3) ναι μεν κόβει απ' την πόρτα της ντουζιέρας, αλλά για μένα δείχνει ως η πιο "εργονομική" λύση απ' τις τρεις.

Μιας και λες ότι πρόκειται για ανακαίνιση και λογικά πόρτα υπάρχει, μήπως 2 χαρτόνια στο σχήμα της λεκάνης και του νιπτήρα τοποθετημένα στις προτεινόμενες θέσεις θα σε βοηθούσαν να επιλέξεις πιο σωστά; 

IMG_20210315_121329.jpg

Επεξ/σία από Georgie2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν είνια γνωστής εταιρίας; Τουλαχιστον σε geberit αν παρεις τηλεφωνο σου προτεινουν εξειδικευμενο υδραυλικο.. και ειναι πολυ απλο στη συντηρηση. Στη τοποθετηση παντως που το εβαλα μονος μου ηταν απλο και δεν έχει πάει πουθενα παρότι το χρησιμοποιεί και άτομο 160kg που και που. Χωρια που ο μηχανισμος βγαινει πανευκολα χωρις εργαλεία.. Ενω σε απλο καζανακι γεμιζεις μπιχλα και δεν ειναι ευκολο τοσο αν εχουν περασει χρονια.

Είναι περασμένο γύρω στα 13 χρόνια πριν και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν από μια εταιρεία από το leroy το μόνο που έχω είναι το βιβλιαράκι του αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Με την επιφύλαξη της θέσης του καλοριφέρ θα πρότεινα την τρίτη διάταξη, γιατί έτσι θα υπάρχει χώρος πάνω και κυρίως δίπλα από τον νιπτήρα για καθρέφτη, ραφιέρα ή κάποιο μικρό έπιπλο μπάνιου, όπως και για κρίκο ή/και κρεμάστρα για τις πετσέτες. Δεν ξέρω βέβαια τι χώρο θα καταλαμβάνει το καζανάκι, πάντως ο τοίχος πάνω από τη λεκάνη δεν προσφέρεται για χρηστικές λύσεις. Θεωρώ επίσης δεδομένο ότι δεν υπάρχει θερμοσίφωνας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Η καλύτερη διάταξη είναι η 2η . Σε μακρόστενα μπάνια , προτιμάμε τα σκεύη να μπαίνουν σε μια μεριά , και όχι να κάνουμε σλάλομ. Αν μπορείς να αφήσεις λίγο χώρο πίσω από την πόρτα για να μπει το σώμα , και την πόρτα της ντουζιέρας θα την ανοίξεις προς τη μεριά του τοίχου , και όχι στη μέση. Επίσης τη μπαταρία της ντουζιέρας θα τη βάλεις από τη μεριά της λεκάνης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...