Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Είναι απλά ζεστά , δεν ζεματίσανε πχ στους 23 βαθμούς , που εμένα στα 23 ούτε σκέφτομαι να το βάλω , ούτε για δοκιμή 🤪

Λογικα οταν πεσει η θερμοκρασια εξω , τοτε κι αυτα θα ζεματανε . 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, θα το δω αν και μου είναι πιο εύκολο το ytong...

Μου κάνει εντύπωση όμως πως ο συνδυασμός ορυκτοβάμβακα-γυψοσανίδα είναι πιο αποτελεσματικός από το ορυκτοβάμβακα-ytong. Ίσως επειδή είναι πιο συμπαγής η γυψοσανίδα;

Σε σχέση με ytong+ορυκτοβάμβακα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματική, σε σχέση με ytong σκέτο ναι... Γιατί έχει μεγάλη επίπεδη επιφάνεια αναρτημένη, που στις χαμηλές συχνότητες θα συντονίζει, έτσι πιστεύω. Όμως κερδίζεις σε πάχος τοίχου και ποιότητα φινιρίσματος, δεν θες σοφατίσματα και τέτοια!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σε σχέση με ytong+ορυκτοβάμβακα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματική, σε σχέση με ytong σκέτο ναι... Γιατί έχει μεγάλη επίπεδη επιφάνεια αναρτημένη, που στις χαμηλές συχνότητες θα συντονίζει, έτσι πιστεύω. Όμως κερδίζεις σε πάχος τοίχου και ποιότητα φινιρίσματος, δεν θες σοφατίσματα και τέτοια!

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Δεν έχω θέμα αισθητικό, δεν θα φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε πέτρινα σκαλοπάτια έχουν σπάσει οι αρμοί και φυτρώνουν χόρτα απο μέσα.

IMG_1296.JPG.5278a18b0e32168ddd30085350c585eb.JPG

Θέλω να τους φτιάξω πάλι αλλά δέν έχω ιδέα ούτε τι υλικό να χρησιμοποιήσω ούτε πώς να τους γεμίσω (κάποιο πιστόλι ?)

Οι αρμοί δέν έχουν παντού το ίδιο πάχος, σε σημεία είναι πολύ λεπτοί και αλλού μπορεί να είναι 2 εκατοστά πλάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Καλημέρα, σε πέτρινα σκαλοπάτια έχουν σπάσει οι αρμοί και φυτρώνουν χόρτα απο μέσα.

IMG_1296.JPG.5278a18b0e32168ddd30085350c585eb.JPG

Θέλω να τους φτιάξω πάλι αλλά δέν έχω ιδέα ούτε τι υλικό να χρησιμοποιήσω ούτε πώς να τους γεμίσω (κάποιο πιστόλι ?)

Οι αρμοί δέν έχουν παντού το ίδιο πάχος, σε σημεία είναι πολύ λεπτοί και αλλού μπορεί να είναι 2 εκατοστά πλάτος.

Μου φαίνεται σα να εχει κατσει το εδαφος. Για επισκευή δε ξερω με σιγουριά να σου πω αλλα κοπανα της με κατι να δεις αν εχουν ξεκολησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Καλημέρα, σε πέτρινα σκαλοπάτια έχουν σπάσει οι αρμοί και φυτρώνουν χόρτα απο μέσα.

IMG_1296.JPG.5278a18b0e32168ddd30085350c585eb.JPG

Θέλω να τους φτιάξω πάλι αλλά δέν έχω ιδέα ούτε τι υλικό να χρησιμοποιήσω ούτε πώς να τους γεμίσω (κάποιο πιστόλι ?)

Οι αρμοί δέν έχουν παντού το ίδιο πάχος, σε σημεία είναι πολύ λεπτοί και αλλού μπορεί να είναι 2 εκατοστά πλάτος.

Ωραία σκαλοπάτια με επεξεργασμένη πλάκα Καρύστου μάλλον. Δυστυχώς πρέπει να καθαριστούν οι αρμοί από παλιά λάσπη με υπομονή καλό είναι να γίνει και μία αμμοβολή και να μετά να περάσεις τους αρμούς με νέα λάσπη. Δύσκολο και κοστοβόρο. Μικρά μπαλώματα με λάσπη θα δείχνουν άσχημα.

Για τα χόρτα μπορείς να ψεκάζεις τέτοια εποχή που τελειώνει ο χειμώνας με φάρμακο τα οποία τα ξεραίνει για το υπόλοιπο του καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Καλημέρα, σε πέτρινα σκαλοπάτια έχουν σπάσει οι αρμοί και φυτρώνουν χόρτα απο μέσα.

IMG_1296.JPG.5278a18b0e32168ddd30085350c585eb.JPG

Θέλω να τους φτιάξω πάλι αλλά δέν έχω ιδέα ούτε τι υλικό να χρησιμοποιήσω ούτε πώς να τους γεμίσω (κάποιο πιστόλι ?)

Οι αρμοί δέν έχουν παντού το ίδιο πάχος, σε σημεία είναι πολύ λεπτοί και αλλού μπορεί να είναι 2 εκατοστά πλάτος.

Καθάρισε τα σαθρά και στεγάνωσε προσεκτικά με MS Seal. Συμβατό με πετρώματα, διατηρεί ελαστικότητα, δεν πολυμερίζεται εύκολα από την ακτινοβολία. Δεν θα ξαναφυτρώσει τίποτα, ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 4:12 ΠΜ, Kda είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

Αν γράφω σε λάθος τοπικ ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων,

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα υγρασίας στους τοίχους της γκαρσονιέρας που νοικιάζω τα τελευταία 2 χρόνια σε σημείο που έχω αγανακτήσει. Το σπίτι βρίσκεται στον 1ο όροφο και είναι εκτεθειμένο και από 3 πλευρές. Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν το ευνοεί ιδιαίτερα, ωστόσο το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο που δεν δικαιολογείται πιστεύω. Οι περισσότεροι τοίχοι του σπιτιού, ξεκινώντας από το πάτωμα και μέχρι 10-20 πόντους προς τα πάνω είναι μονίμως βρεγμένοι τους ψυχρούς μήνες (Οκτώβριο με Μάρτιο - Απρίλιο). Ακόμα και ο τοίχος που βρίσκεται εσωτερικά του σπιτιού και χωρίζει σαλόνι από υπνοδωμάτιο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αναπτύσσεται συνεχώς μούχλα και να πρέπει να τρίβω με χλωρίνες και αντιμουχλικά όλη την ώρα. Για θέρμανση χρησιμοποιώ κλιματιστικό και θερμοπομπούς. Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, είναι ότι το κλιματιστικό το έχω σε λειτουργία πολλές ώρες καθημερινά, ακόμα και 16-18 ώρες την ημέρα. Τις περισσότερες από αυτές δουλεύει στην "συντήρηση", που σημαίνει ότι ουσιαστικά βγάζει χλιαρό αέρα, και άρα ξηραίνει (αρκετά μπορώ να πω) και την ατμόσφαιρα του χώρου. Συνεπώς, θα περίμενε κανείς ότι και οι τοίχοι θα στέγνωναν με σχετική ευκολία, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Μόλις η εποχή γίνεται θερμότερη (Μάιο με Σεπτέμβριο χοντρικά), η υγρασία φεύγει και οι τοίχοι στεγνώνουν. Έχω απευθυνθεί και σε υδραυλικό ο οποίος μου απέκλεισε το ενδεχόμενο διαρροής, και μου είπε ότι είναι λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην πυλωτή. Έχω απευθυνθεί και σε 2 χημικούς, οι οποίοι πάνω-κάτω μου επιβεβαίωσαν ότι φταίει το κρύο και η πυλωτή, και μου σύστησαν να ψεκάζω τους τοίχους με Muffycid, ένα αντιμουχλικό το οποίο όμως δεν είχε κανένα αποτέλεσμα με το πρόβλημα της υγρασίας. Έχω ψάξει και παντού στο ίντερνετ να βρω κάποιο ανάλογο περιστατικό και δεν βρίσκω τίποτα - ίσως η μόνη φορά στη ζωή μου που δεν βρίσκω αυτό που ψάχνω στο διαδίκτυο.

Να σημειώσω επίσης, ότι τα σημεία των τοίχων που είναι βρεγμένα, έχουν παραδόξως μονίμως το ίδιο "σχήμα" και έκταση, δηλαδή δεν αυξομειώνεται η υγρασία τους με την πάροδο του χρόνου.

Έχω σκεφτεί την αγορά αφυγραντήρα, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αποτελεσματικός σε τέτοια περίπτωση, δεδομένου και ότι η ξηρή ατμόσφαιρα που δημιουργεί το κλιματιστικό δεν βοήθησε την κατάσταση.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία να με διαφωτίσει; Υπάρχει λύση ή πρέπει να σκεφτώ τη μετακόμιση;

 

Edit: Επισυνάπτω και μία φωτογραφία από ένα σημείο.

1518228364__000(2).jpg.4f2616ac1d9a849c8b4bdaa753a2a0e2.jpg

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν λίγους μήνες έγραψα το παραπάνω ποστ για ένα θέμα υγρασίας που αντιμετωπίζω στο σπίτι μου. Κάποιοι ίσως να το θυμάστε από τότε. Δυστυχώς η μοίρα με ξαναέβγαλε εδώ, καθώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί έως σήμερα. Ακολούθησα τις συμβουλές που μου δώσατε, αερίζω καθημερινά και για αρκετή ώρα το σπίτι, όπως επίσης αγόρασα και αφυγραντήρα (έναν morris 12λιτρο), ο οποίος λειτουργεί για αρκετές ώρες κάθε μέρα, οι τοίχοι όμως δεν λένε να στεγνώσουν... Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το σπίτι τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν φαίνεται να έχει υγρασία στην ατμόσφαιρά του, ο αφυγραντήρας διαβάζει σχεδόν πάντα κάτω από 55-60%, παρόλα αυτά οι τοίχοι είναι μονίμως υγροί και αναπτύσσουν μούχλα. Μάλιστα προχθές μετακίνησα μία συρταριέρα από το γραφείο, και από πίσω εμφανίστηκε αυτό το όχι-και-τόσο-συμπαθητικό θέαμα:

496006729__08.jpg.067891c6729da0c160f3e7cc59f9d410.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει πια; Έχω μπει σε παραμελημένα σπίτια του 60' και τέτοια θέματα δεν έχουν. Υπάρχει λύση ή να σηκωθώ να φύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kda είπε

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν λίγους μήνες έγραψα το παραπάνω ποστ για ένα θέμα υγρασίας που αντιμετωπίζω στο σπίτι μου. Κάποιοι ίσως να το θυμάστε από τότε. Δυστυχώς η μοίρα με ξαναέβγαλε εδώ, καθώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί έως σήμερα. Ακολούθησα τις συμβουλές που μου δώσατε, αερίζω καθημερινά και για αρκετή ώρα το σπίτι, όπως επίσης αγόρασα και αφυγραντήρα (έναν morris 12λιτρο), ο οποίος λειτουργεί για αρκετές ώρες κάθε μέρα, οι τοίχοι όμως δεν λένε να στεγνώσουν... Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το σπίτι τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν φαίνεται να έχει υγρασία στην ατμόσφαιρά του, ο αφυγραντήρας διαβάζει σχεδόν πάντα κάτω από 55-60%, παρόλα αυτά οι τοίχοι είναι μονίμως υγροί και αναπτύσσουν μούχλα. Μάλιστα προχθές μετακίνησα μία συρταριέρα από το γραφείο, και από πίσω εμφανίστηκε αυτό το όχι-και-τόσο-συμπαθητικό θέαμα:

496006729__08.jpg.067891c6729da0c160f3e7cc59f9d410.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει πια; Έχω μπει σε παραμελημένα σπίτια του 60' και τέτοια θέματα δεν έχουν. Υπάρχει λύση ή να σηκωθώ να φύγω;

Το θυμάμαι το παλιό ποστ και λυπάμαι που δεν βρέθηκε λύση (όπως φαίνεται).

Λες πως το διαμέρισμα είναι εκτεθειμένο από 3 πλευρές, εννοείς 2 πλαϊνά και από κάτω (πυλωτή);;

Είναι δηλαδή γωνιακό στον 1ο όροφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το θυμάμαι το παλιό ποστ και λυπάμαι που δεν βρέθηκε λύση (όπως φαίνεται).

Λες πως το διαμέρισμα είναι εκτεθειμένο από 3 πλευρές, εννοείς 2 πλαϊνά και από κάτω (πυλωτή);;

Είναι δηλαδή γωνιακό στον 1ο όροφο;

Ακόμα χειρότερα, είναι εκτεθειμένο από αριστερά, δεξιά και μπροστά + την πυλωτή από κάτω (δηλαδή από 4 πλευρές αν μετρήσουμε και την πυλωτή). Προεξέχει ουσιαστικά από το υπόλοιπο κτίριο σχηματίζοντας ένα Π.

 

Edit: Να αναφέρω επίσης ότι το πρόβλημα προκύπτει κυρίως σε σημεία των τοίχων που υπάρχουν κολλητά ή αρκετά κοντά έπιπλα ή άλλα αντικείμενα (όπως το γραφείο στην φωτογραφία), κάτι που προφανώς επιβεβαιώνει αυτό που είχε πει ένας φίλος στο πρώτο μου ποστ τον Δεκέμβριο, δηλαδή ότι πρόκειται για θερμογέφυρες όπου συσσωρεύονται υδρατμοί.

Επεξ/σία από Kda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kda είπε

Ακόμα χειρότερα, είναι εκτεθειμένο από αριστερά, δεξιά και μπροστά + την πυλωτή από κάτω (δηλαδή από 4 πλευρές αν μετρήσουμε και την πυλωτή). Προεξέχει ουσιαστικά από το υπόλοιπο κτίριο σχηματίζοντας ένα Π.

Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει... το πρόβλημα είναι πιο έντονο στην εκτεθειμένη πλευρά και ηπιότερο στην πλευρά που εφάπτεται με το υπόλοιπο κτίριο;;

Αν είναι έτσι κι εφόσον δεν είναι δικό σου για να κάνεις ουσιαστικές παρεμβάσεις (μόνωση) τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορείς να κάνεις. Γύρω η΄περιοχή έχει υγρασία;; κήπος, πάρκο, παραλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Kda said:

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν λίγους μήνες έγραψα το παραπάνω ποστ για ένα θέμα υγρασίας που αντιμετωπίζω στο σπίτι μου. Κάποιοι ίσως να το θυμάστε από τότε. Δυστυχώς η μοίρα με ξαναέβγαλε εδώ, καθώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί έως σήμερα. Ακολούθησα τις συμβουλές που μου δώσατε, αερίζω καθημερινά και για αρκετή ώρα το σπίτι, όπως επίσης αγόρασα και αφυγραντήρα (έναν morris 12λιτρο), ο οποίος λειτουργεί για αρκετές ώρες κάθε μέρα, οι τοίχοι όμως δεν λένε να στεγνώσουν... Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το σπίτι τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν φαίνεται να έχει υγρασία στην ατμόσφαιρά του, ο αφυγραντήρας διαβάζει σχεδόν πάντα κάτω από 55-60%, παρόλα αυτά οι τοίχοι είναι μονίμως υγροί και αναπτύσσουν μούχλα. Μάλιστα προχθές μετακίνησα μία συρταριέρα από το γραφείο, και από πίσω εμφανίστηκε αυτό το όχι-και-τόσο-συμπαθητικό θέαμα:

496006729__08.jpg.067891c6729da0c160f3e7cc59f9d410.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει πια; Έχω μπει σε παραμελημένα σπίτια του 60' και τέτοια θέματα δεν έχουν. Υπάρχει λύση ή να σηκωθώ να φύγω;

ισόγειο? ανιούσα υγρασία, ψάξε το με αυτό το όνομα,  από το χώμα  

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει... το πρόβλημα είναι πιο έντονο στην εκτεθειμένη πλευρά και ηπιότερο στην πλευρά που εφάπτεται με το υπόλοιπο κτίριο;;

Αν είναι έτσι κι εφόσον δεν είναι δικό σου για να κάνεις ουσιαστικές παρεμβάσεις (μόνωση) τότε δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορείς να κάνεις. Γύρω η΄περιοχή έχει υγρασία;; κήπος, πάρκο, παραλία;

Ναι η αλήθεια είναι οτι οι τοίχοι που είναι πιο κοντά στην πλευρά του κτιρίου είναι οκ, το πρόβλημα υπάρχει κυρίως στους εξωτερικούς τοίχους και στον λεπτό εσωτερικό που χωρίζει σαλόνι με υπνοδωμάτιο, ο οποίος εφάπτεται με τους εξωτερικούς.

Και ναι η περιοχή έχει όντως πολλή υγρασία, και υπάρχουν διπλανά άδεια οικόπεδα με αρκετή βλάστηση που προφανώς επηρεάζουν.

 

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει ίσως το βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα; Προφανώς η υγρασία δεν θα πάψει να υφίσταται αλλά τουλάχιστον να μην καταστρέφονται οι τοίχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kda είπε

Ναι η αλήθεια είναι οτι οι τοίχοι που είναι πιο κοντά στην πλευρά του κτιρίου είναι οκ, το πρόβλημα υπάρχει κυρίως στους εξωτερικούς τοίχους και στον λεπτό εσωτερικό που χωρίζει σαλόνι με υπνοδωμάτιο, ο οποίος εφάπτεται με τους εξωτερικούς.

Και ναι η περιοχή έχει όντως πολλή υγρασία, και υπάρχουν διπλανά άδεια οικόπεδα με αρκετή βλάστηση που προφανώς επηρεάζουν.

 

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει ίσως το βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα; Προφανώς η υγρασία δεν θα πάψει να υφίσταται αλλά τουλάχιστον να μην καταστρέφονται οι τοίχοι.

Απο την στιγμή που μιλάμε για όροφο, με πυλωτή από κάτω και τόσο νερό να έχει ανέβει κοντά σου 20 πόντους, αν διακρίνω σωστά, το πιθανότερο είναι να μιλάμε για νερά και οχι υγρασία. Η γλείφει κάπου από την βροχή ή κάποιος γείτονας έχει θέμα με τα υδραυλικά. Χωρίς να είναι απόλυτο αυτό που λέω και χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μιλάω καθαρά βάση λογικής

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...