Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, essopapas είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μια δουλίτσα στο μπαλκόνι, να κλείσω κάτι τρύπες με κόντρα-πλακέ,  στο "πρόσωπο" του προστατευτικου της βεράντας που είναι απο μπετόν. 

*Αποφάσισα να βγάλω φωτογραφία γιατί θα με πέρνατε στο ψιλό έτσι όπως προσπάθησα να το περιγράψω 😁

(αρχικά δούλευε η φωτο, μαλλον απο κάποια cache, την ξαναβαζω με άλλον τρόπο , ελπίζω να μη την κυνηγάω πάλι)
QFjYew96tWL282sFn6jg0RxnpFVLcifpRWhPR1mmrhD_ggBHEycsWJMWD8fmUaQIGQ7pQJJwZ7AwUSjLkP-KZd9wMgJMJSdetHC6Neagrfae6iZh8KjVWO6mfq3Vtn4XRQmuNvHAeXlKjdrdA7m_V2pK7w0tMi5BAP1E7SZFkUUyqJAYzdcUJ2-Rbw2khBRp7bFJs34S_yH-utQRM2Ab.jpg

Πήρα αυτό το κοντρα-πλακέ απο Praktiker, μου είπαν αντέχει στο νερό, αλλα καλύτερα να το βάψω με αστάρι/βερνίκι εμποτισμου και βερνίκι/λακα απο πάνω , εντάξει 12-13 ευρώ δεν ηταν κόστος να σκεφτώ να παρω τα βερνίκια, αλλα προσπαθώντας να βάψω το πρώτο ήδη κουράστηκα, δεν τα πάω καλα με τα μπογιατίσματα, χώρο δεν έχω, εφημερίδες να απλώσεις τη σήμερον ημέρα που να τρέχεις να βρεις κλπ κλπ.

Μου είπαν πως το κόντρα πλακέ αυτό ειναι εξωτερικής χρήσης. Λέω μήπως και σημαίνει αυτό οτι γυμνό θα είναι εντάξει και δε θα μου βγάλει προβλήματα; Ή τζάμπα ελπίζω ;

ότι και να σου πούμε δεν παίρνουμε την ευθύνη, οπότε λέμε την βλακεία μας άφοβα.
Αν το βαράει συνεχώς βροχή-υγρασία, σε λίγο καιρό θα σ'το χαλάσει. Το κόντρα πλακέ είναι ανθεκτικό στην υγρασία - πιτσιλιές, δεν είναι όμως απρόσβλητο στην έκθεση σε βροχή. Κάνε τον κόπο και πέρνα το με λίγο χρώμα, ειδικά τα κοψίματα, γιατί εκεί θα σου την κάνει, για να το κρατήσεις.
Πώς και δεν σκέφτηκες καμία τσιμεντοσανίδα...και ούτε βάψιμο ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.  Πρόκειται να κανω ανακαίνιση σε ένα wc και ο πλακας που ήρθε να δώσει τιμή ειπε ότι μετά την αποξήλωση στα παλιά πλακάκια θελει και σοβαντισμα πριν μπου τα νέα. Ισχύει αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα.  Πρόκειται να κανω ανακαίνιση σε ένα wc και ο πλακας που ήρθε να δώσει τιμή ειπε ότι μετά την αποξήλωση στα παλιά πλακάκια θελει και σοβαντισμα πριν μπου τα νέα. Ισχύει αυτό? 

Και εγώ, λίγα ξέρω αλλά αυτό είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μένω σε διαμέρισμα που έχει θερμοσίφωνα.

Όταν τον ανοίγω, δεν έχω ζεστό νερό στην ΚΟΥΖΙΝΑ.

Τι πρέπει να κάνω για αυτό ?

Να σου περάσει ο υδραυλικός παροχή από τον θερμοσίφωνα προς την κουζίνα. Τι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Καλησπέρα.  Πρόκειται να κανω ανακαίνιση σε ένα wc και ο πλακας που ήρθε να δώσει τιμή ειπε ότι μετά την αποξήλωση στα παλιά πλακάκια θελει και σοβαντισμα πριν μπου τα νέα. Ισχύει αυτό? 

Αν είναι πολύ παλιά θα είναι κολλημένα με άμμο θαλάσσης κι όταν τα βγάλει θα μείνουν κενά. Σε αυτή την περίπτωση θέλει σοβάτισμα.

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μένω σε διαμέρισμα που έχει θερμοσίφωνα.

Όταν τον ανοίγω, δεν έχω ζεστό νερό στην ΚΟΥΖΙΝΑ.

Τι πρέπει να κάνω για αυτό ?

Έχει παροχή κάτω από το νεροχύτη;

Είναι ανοιχτή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν είναι πολύ παλιά θα είναι κολλημένα με άμμο θαλάσσης κι όταν τα βγάλει θα μείνουν κενά. Σε αυτή την περίπτωση θέλει σοβάτισμα.

Έχει παροχή κάτω από το νεροχύτη;

Είναι ανοιχτή;

Βλέπω ότι λείπει η στρόφιγγα οπότε δεν ξέρω αν είναι ανοιχτη η κλειστή.

Αλλά, σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ θα είχα καθόλου νερό από την κόκκινη μεριά η όχι ?

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Να σου περάσει ο υδραυλικός παροχή από τον θερμοσίφωνα προς την κουζίνα. Τι άλλο...

Έχω καλέσει υδραυλικο.

Αλλά, αναρωτιεμαι σπίτι 25 εστίας και να ΜΗΝ έχει ζεστό στην κουζίνα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 αναρωτιεμαι σπίτι 25 εστίας και να ΜΗΝ έχει ζεστό στην κουζίνα !!!

Ποτέ δεν ξέρεις... Από την άλλη, γιατί να έχει παροχή ζεστού από κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποτέ δεν ξέρεις... Από την άλλη, γιατί να έχει παροχή ζεστού από κάτω...

Αν ήταν ΚΛΕΙΣΤΗ, δεν θα έτρεχε καθόλου νερό, ετσί δεν πάει ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, essopapas είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μια δουλίτσα στο μπαλκόνι, να κλείσω κάτι τρύπες με κόντρα-πλακέ,  στο "πρόσωπο" του προστατευτικου της βεράντας που είναι απο μπετόν. 

*Αποφάσισα να βγάλω φωτογραφία γιατί θα με πέρνατε στο ψιλό έτσι όπως προσπάθησα να το περιγράψω 😁

(αρχικά δούλευε η φωτο, μαλλον απο κάποια cache, την ξαναβαζω με άλλον τρόπο , ελπίζω να μη την κυνηγάω πάλι)
QFjYew96tWL282sFn6jg0RxnpFVLcifpRWhPR1mmrhD_ggBHEycsWJMWD8fmUaQIGQ7pQJJwZ7AwUSjLkP-KZd9wMgJMJSdetHC6Neagrfae6iZh8KjVWO6mfq3Vtn4XRQmuNvHAeXlKjdrdA7m_V2pK7w0tMi5BAP1E7SZFkUUyqJAYzdcUJ2-Rbw2khBRp7bFJs34S_yH-utQRM2Ab.jpg

Πήρα αυτό το κοντρα-πλακέ απο Praktiker, μου είπαν αντέχει στο νερό, αλλα καλύτερα να το βάψω με αστάρι/βερνίκι εμποτισμου και βερνίκι/λακα απο πάνω , εντάξει 12-13 ευρώ δεν ηταν κόστος να σκεφτώ να παρω τα βερνίκια, αλλα προσπαθώντας να βάψω το πρώτο ήδη κουράστηκα, δεν τα πάω καλα με τα μπογιατίσματα, χώρο δεν έχω, εφημερίδες να απλώσεις τη σήμερον ημέρα που να τρέχεις να βρεις κλπ κλπ.

Μου είπαν πως το κόντρα πλακέ αυτό ειναι εξωτερικής χρήσης. Λέω μήπως και σημαίνει αυτό οτι γυμνό θα είναι εντάξει και δε θα μου βγάλει προβλήματα; Ή τζάμπα ελπίζω ;

Υπάρχουν  πολλές ποιότητες με το καλύτερο το κόντρα πλακέ θαλάσσης. Αυτό που πήρες πρέπει να είναι από σημύδα και το 2ο 3ο χρόνο αν βρέχεται θα πετάει φλούδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, greekboy είπε

Καλημερα σε ολους. Θελω να αγορασω θερμοστατη για καλοριφερ, μπορει να με βοηθησει καποιος ποιο μοντελο διαλεγω απο το παρακατω λινκ? νομιζω το 002-GCLW αλλα αν μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει ?

https://www.aliexpress.com/item/4000141140571.html

edit: εδω υπαρχουν οι διαφορες των μοντελων https://www.aliexpress.com/item/4000544189283.html

Το επαναφέρω μήπως κάποιος που ξέρει δεν το είδε. 

 

Τα κλασσικά καλοριφέρ είναι στην κατηγορία water/gas boiler? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αν ήταν ΚΛΕΙΣΤΗ, δεν θα έτρεχε καθόλου νερό, ετσί δεν πάει ?

Εξαρτάται την μπαταρία (μίκτη)...Θεωρητικά στο φουλ ζεστό, θα έπρεπε να μην φέρνει καθόλου (αν ήταν ΚΛΕΙΣΤΗ)...
Μπορεί όμως να είναι ανοικτή, και να είναι συνδεδεμένη κάπου που να φέρνει κρύο, ή από κάπου να κάνει bypass και να φέρνει πίσω, κρύο...Θες έλεγχο της εγκατάστασης από κάποιον έμπειρο σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εξαρτάται την μπαταρία (μίκτη)...Θεωρητικά στο φουλ ζεστό, θα έπρεπε να μην φέρνει καθόλου (αν ήταν ΚΛΕΙΣΤΗ)...
Μπορεί όμως να είναι ανοικτή, και να είναι συνδεδεμένη κάπου που να φέρνει κρύο, ή από κάπου να κάνει bypass και να φέρνει πίσω, κρύο...Θες έλεγχο της εγκατάστασης από κάποιον έμπειρο σχετικά.

Έχω καλέσει υδραυλικο.

Αλλά, μου κάνει εντύπωση.

Πριν έμενε ένας φοιτητής.

Έπλενε τα οποία πιάτα με κρύο νερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχω καλέσει υδραυλικο.

Αλλά, μου κάνει εντύπωση.

Πριν έμενε ένας φοιτητής.

Έπλενε τα οποία πιάτα με κρύο νερό ?

Έπλενε πιάτα ο φοιτητής...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...