Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Οι υδρομετρητές, μπαίνουν μόνο μέσα στα φρεάτια αυτά ή μπορεί κανείς να τους τοποθετήσει σαν τα ρολόγια της ΔΕΗ, να είναι στερεωμένα στον τοίχο;

Σε κάποιες επαρχιακές πόλεις έχω δει τα ρολόγια στον τοίχο όπως ανεβαίνουν οι σωλήνες από το έδαφος. Στην Αθήνα είναι σε φρεάτια. Είναι μάλλον τι θέλει η κάθε εταιρία ύδρευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Σε κάποιες επαρχιακές πόλεις έχω δει τα ρολόγια στον τοίχο όπως ανεβαίνουν οι σωλήνες από το έδαφος. Στην Αθήνα είναι σε φρεάτια. Είναι μάλλον τι θέλει η κάθε εταιρία ύδρευσης.

Θα ήταν μία καλή λύση το ρολόι στο τοίχο ειδικά για πρόληψη ζημιάς ή διαρροής.

Στο εξοχικό μου είναι σε τέτοιο σημείο που τα αυτοκίνητα  κάνουν  ζημιά στο φρεάτιο και θέλω να το επισκευάζω συνεχώς. Αν ήταν στον τοίχο π.χ. σε ένα μέτρο από το έδαφος δεν θα είχα τέτοιο πρόβλημα. Μου δώσατε ιδέα και θα ρωτήσω το Δήμο αν μπορώ να το κάνω με δικά μου έξοδα ώστε να απαλλαγώ και από τις ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

Σε κάποιες επαρχιακές πόλεις έχω δει τα ρολόγια στον τοίχο όπως ανεβαίνουν οι σωλήνες από το έδαφος. Στην Αθήνα είναι σε φρεάτια. Είναι μάλλον τι θέλει η κάθε εταιρία ύδρευσης.

Ισχύει. Έτσι είναι πχ στο χωριό μου. Μοιάζουνε κολλεκτερ καλοριφερ. Όχι στο ένα μέτρο που λέει ο φίλος από κάτω , λίγο μετά αφού βγουν οι σωλήνες από το έδαφος. Φυσικά όχι σε πεζοδρόμιο, σε αυλή/πρασιά. Αλλά δεν είναι όλα τα σπίτια έτσι.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η γυναίκα μου είχε χρυσοπληρώσει μια τσάντα, αλλά η αλυσίδα της βγήκε μάπα, από χρυσή (στο χρώμα) είναι πλέον μαύρη. Υπάρχει περίπτωση με τα σπρέι χρώματων να την περάσω και να δείχνει ωραίο το αποτέλεσμα (και να μην πετάξουμε και την τσάντα); Και αν ναι τι πρέπει να διαλέξω άραγε, ματ, σατινέ κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

να δείχνει ωραίο το αποτέλεσμα (και να μην πετάξουμε και την τσάντα);

Βάψιμο δεν νομίζω Πάρε παραπάνω για  καβατζα  :)  αλυσίδα για τσάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Παιδιά η γυναίκα μου είχε χρυσοπληρώσει μια τσάντα, αλλά η αλυσίδα της βγήκε μάπα, από χρυσή (στο χρώμα) είναι πλέον μαύρη. Υπάρχει περίπτωση με τα σπρέι χρώματων να την περάσω και να δείχνει ωραίο το αποτέλεσμα (και να μην πετάξουμε και την τσάντα); Και αν ναι τι πρέπει να διαλέξω άραγε, ματ, σατινέ κάτι άλλο;

Άλλαξε αλυσίδα.

 

btw: ψυλοχάλια ακούγεται χρυσή βαμμένη αλυσίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα αλλα ξεκινησα προσφατα να φτιαχνω το κηπο του σπιτιου μου γιατι ηταν παρατημενος και σε πολυ ασχημο χαλι και εχω κανα  2 αποριες. Γυρω η περιφραξη ειναι με τσιμεντολιθο και φραχτη, σκεφτομαι για να ομορφυνει λιγο να βαλω καλαμωτη και να βαψω η ασβεστωσω τον τοιχο. 1 η καλαμωτη αντεχει εξω σε ασχημες συνθηκες με αερα,βροχη γατες και οτι αλλο και εχετε να προτεινετε καμια καλη ; 2 επειδη δεν θελω να βαλω πλαστικο σε τσιμεντολιθο και επειδη το ασπρο του ασβεστη θα λερωνει πολυ σε κηπο (επαρχια με αδεσποτες γατες)  μου ειπαν οτι μπορω να βαλω χρωματα μεσα στον ασβεστη ισχυει ; 3 υπαρχει αλλος τροπος να κρυψω τα ντουβαρια περιμετρικα η να τα φτιαξω καπως . 4 υπαρχει ενα υποστεγο με ξυλινα δοκαρια τα οποια τα εχει φαει τοσα χρονια καποια πως μπορω να τα φτιαξω και να γυαλισουν ; Αν εχετε καμια ιδεα για κηπους πχ φυτα διαμορφωση κλπ  πειτε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

καλησπερα δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα αλλα ξεκινησα προσφατα να φτιαχνω το κηπο του σπιτιου μου γιατι ηταν παρατημενος και σε πολυ ασχημο χαλι και εχω κανα  2 αποριες. Γυρω η περιφραξη ειναι με τσιμεντολιθο και φραχτη, σκεφτομαι για να ομορφυνει λιγο να βαλω καλαμωτη και να βαψω η ασβεστωσω τον τοιχο. 1 η καλαμωτη αντεχει εξω σε ασχημες συνθηκες με αερα,βροχη γατες και οτι αλλο και εχετε να προτεινετε καμια καλη ; 2 επειδη δεν θελω να βαλω πλαστικο σε τσιμεντολιθο και επειδη το ασπρο του ασβεστη θα λερωνει πολυ σε κηπο (επαρχια με αδεσποτες γατες)  μου ειπαν οτι μπορω να βαλω χρωματα μεσα στον ασβεστη ισχυει ; 3 υπαρχει αλλος τροπος να κρυψω τα ντουβαρια περιμετρικα η να τα φτιαξω καπως . 4 υπαρχει ενα υποστεγο με ξυλινα δοκαρια τα οποια τα εχει φαει τοσα χρονια καποια πως μπορω να τα φτιαξω και να γυαλισουν ; Αν εχετε καμια ιδεα για κηπους πχ φυτα διαμορφωση κλπ  πειτε μου 

Ξεκινάς ένα ένα.Σοβάτισε τον τοίχο πρώτα να δείξει όμορφος . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ξεκινάς ένα ένα.Σοβάτισε τον τοίχο πρώτα να δείξει όμορφος . 

Ένα ένα θα γίνουν προφανώς απλά έβαλα όλες τις απορίες μου για να ξέρω όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο. Σκεφτόμουν και εγώ για σοβαρισμα αλλά εκτός το ότι είμαι άσχετος είναι και σχετικά μεγάλη η περιοχή γύρω γύρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια μασκα ηλεκτροκολλησης οχι απο τις πολυ φτηνες αλλα οταν τη βαζω στον ηλιο δε σκουραινει. Ειναι φυσιολογικο; Αν κουνησω το χερι σκουραινει για λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πηρα μια μασκα ηλεκτροκολλησης οχι απο τις πολυ φτηνες αλλα οταν τη βαζω στον ηλιο δε σκουραινει. Ειναι φυσιολογικο; Αν κουνησω το χερι σκουραινει για λιγο.

Ναι και μένα έτσι κάνει αλλά στην κόλληση δουλεύει σωστά, δεν είμαι σίγουρος γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ναι και μένα έτσι κάνει αλλά στην κόλληση δουλεύει σωστά, δεν είμαι σίγουρος γιατί

Με λιγο ψάξιμο ειδα πως συμβαινει σε μερικές. Ισως πιάνει το arc μονο, να τρεμοσβηνει ποιος ξέρει..

17 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ναι και μένα έτσι κάνει αλλά στην κόλληση δουλεύει σωστά, δεν είμαι σίγουρος γιατί

Παντως οι εππαγγελματίες δε χρειάζονται μάσκα λόγω εμπειρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,
ειναι μια μεταλλικη πορτα που στα πλαινα μερη διπλα απ τα πλαινα της κασας εχει παραγεμιστει με ξυλο και αφρο πολυουρεθανης.
Ειδα οτι εχουν αρχισει να σπανε μερικα κομματια, και καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ανθυγιεινο να κοβεται η πολυουρεθανη, λογω σωματιδιων στον αερα ή κατι τετοιο.
 

Spoiler

spacer.png



Θελω να το καλυψω με καποιον τροπο.

1) Για να κοψω τον αφρο και να βαλω απο πανω ξυλοστοκο, πρεπει να βαλω μασκα και γαντια?
2) Εναλλακτικα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τον καλυψω χωρις να τον κοψω? Σκεφτομουν να βαλω κανα ξυλο καπως και μετα να μπει ξυλοστοκος, το θεμα ειναι οτι προεξεχει σε μερικα σημεια και δε θα παταει καλα το ξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, parmenidis είπε

1) Για να κοψω τον αφρο και να βαλω απο πανω ξυλοστοκο, πρεπει να βαλω μασκα και γαντια?
2) Εναλλακτικα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τον καλυψω χωρις να τον κοψω? Σκεφτομουν να βαλω κανα ξυλο καπως και μετα να μπει ξυλοστοκος, το θεμα ειναι οτι προεξεχει σε μερικα σημεια και δε θα παταει καλα το ξυλο.

https://youtu.be/906shbDH61A?t=123

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, parmenidis είπε

Καλησπερα,
ειναι μια μεταλλικη πορτα που στα πλαινα μερη διπλα απ τα πλαινα της κασας εχει παραγεμιστει με ξυλο και αφρο πολυουρεθανης.
Ειδα οτι εχουν αρχισει να σπανε μερικα κομματια, και καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ανθυγιεινο να κοβεται η πολυουρεθανη, λογω σωματιδιων στον αερα ή κατι τετοιο.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png



Θελω να το καλυψω με καποιον τροπο.

1) Για να κοψω τον αφρο και να βαλω απο πανω ξυλοστοκο, πρεπει να βαλω μασκα και γαντια?
2) Εναλλακτικα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τον καλυψω χωρις να τον κοψω? Σκεφτομουν να βαλω κανα ξυλο καπως και μετα να μπει ξυλοστοκος, το θεμα ειναι οτι προεξεχει σε μερικα σημεια και δε θα παταει καλα το ξυλο.

Θα ειχαν πεθάνει τοτε πολλοι. Οταν σταθεροποιηθει ο αφρος ειναι ακινδυνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...