Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν θέλει την τρύπα θα έχει μερεμέτι ανάλογα με το πόσο μεγάλες πέτρες έχει χτιστεί ο τοίχος Την έχω κάνει τη δουλειά Ανοίγεις τρυπα σκάβοντας και αφαιρώντας πέτρες  Βάζεις μια ανοξείδωτη σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου από το μπουρί και ανάλογα αν  είναι σοβατισμένος η οχι ο τοίχος βάζεις τούβλα και σοβά η χτίζεις τα κενά με μικρότερα κομμάτια πέτρας

Εάν ο τοίχος είναι χτισμένος με λάσπη οκ. αλλά παλιά στα χωριά ήταν ξερολιθιά και εκεί θέλει πολύ μαστοριά να ανοίξειος τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εάν ο τοίχος είναι χτισμένος με λάσπη οκ. αλλά παλιά στα χωριά ήταν ξερολιθιά και εκεί θέλει πολύ μαστοριά να ανοίξειος τρύπα.

Σίγουρα Αλλά με προσοχή ολα γίνονται Εγώ λογο του οτι είχα σοβά στους τοίχους έκανα καλούπι με την τρύπα της σωλήνας και το  γέμισα γαρμπιλομπετο  Απλα στην έξω μεριά το καλούπι ητσν μικρότερο στην αρχή για να μπαίνει το μπετό  και στο τέλος προσθέσαμε ενα καλούπι ακόμα σαν χοανη και ολσ καλά

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εχω αυτη τον μικτη στην κουζινα, αλλα το ρουξουνι ειναι πολυ μακρυ με αποτέλεσμα να πιτσιλαει άσκοπα εξω απο την κουζινα; 

Αλλάζει μόνο το ρουξουνι; Αν ναι γνωριζει κανεις πως;

Βρηκα ενα της viospilar, πηρα τηλέφωνο και δεν είναι σίγουροι αν ταιριαζει. 

Αυτο εδω https://www.taergalia.gr/roexoeni-nipteros-anameiktikes-150-mm-viospiral-18-4535.html?skr_prm=WyI0MjNiMzJmOS1kOWI2LTQzMGYtOWYzNy01ODQ0YTkzZGZkMDciLDE2MzQxMzUyNjM0MzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Φωτό.

https://ibb.co/cCL9yqF

Η βρυση είναι της fiore. 

Υ.γ: εχω γραψει για πολλα θεματα αλλα θελω να τα υλοποιήσω μην έχω προβλήματα στο μέλλον. Μην φουσκώσει κανενας παγκος πχ. Αν το προσεξανοταν νοικιασα το σπιτι, δεν με πηγε καθολου το μυαλο αν το ρουξουνι ειναι πολυ μακρυ.

 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα. Εχω αυτη τον μικτη στην κουζινα, αλλα το ρουξουνι ειναι πολυ μακρυ με αποτέλεσμα να πιτσιλαει άσκοπα εξω απο την κουζινα; 

Αλλάζει μόνο το ρουξουνι; Αν ναι γνωριζει κανεις πως;

Βρηκα ενα της viospilar, πηρα τηλέφωνο και δεν είναι σίγουροι αν ταιριαζει. 

Αυτο εδω https://www.taergalia.gr/roexoeni-nipteros-anameiktikes-150-mm-viospiral-18-4535.html?skr_prm=WyI0MjNiMzJmOS1kOWI2LTQzMGYtOWYzNy01ODQ0YTkzZGZkMDciLDE2MzQxMzUyNjM0MzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Φωτό.

https://ibb.co/cCL9yqF

Η βρυση είναι της fiore. 

Υ.γ: εχω γραψει για πολλα θεματα αλλα θελω να τα υλοποιήσω μην έχω προβλήματα στο μέλλον. Μην φουσκώσει κανενας παγκος πχ. Αν το προσεξανοταν νοικιασα το σπιτι, δεν με πηγε καθολου το μυαλο αν το ρουξουνι ειναι πολυ μακρυ.

 

Χαμήλωσε ελαφρώς την πίεση του νερού από την βάνα κάτω από τον νεροχύτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Αλλάζει μόνο το ρουξουνι; Αν ναι γνωριζει κανεις πως;

βάλε ενα κλειδί εκεί που είναι τα βέλη και λύσε το ρουξουνι  Πάγαινε σ ενα κατάστημα με υδραυλικά και παρε 

Spoiler

rouxouni.png.644d309fed156792aacbe8ceddc54011.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 11:57 ΠΜ, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μόνωση στο σπίτι του χωριού το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 960μ. Έχει χιόνι πολύ και γενικά κακοκαιρία.

Μου πρότειναν να βάλω μόνωση με ασφαλτοπανο. 

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει τι υλικά θα χρειαστώ για 18m συνολικά;

14m Μήκος και 3-3.50m φάρδος. Στο Praktiker μου είπαν για το ασφαλτοπανο θέλω 120€ για 20m σύνολο. 

Ευχαριστώ πολύ. 

τι σκεπη ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλιστερό πλακάκι στην ντουζιέρα γίνεται αρκετά επικύνδυνο κατά το μπάνιο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να αντιμετωπίσω το γλίστρημα; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα αισχρά  πλαστικά πατάκια, που υπάρχουν γιαυτές τις περιπτώσεις. Ίσως εάν άλλαζα την υφή των πλακιδίων με κάποιο υλικό, π.χ. κάποια ειδική σιλικόνη ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, hp8 είπε

βάλε ενα κλειδί εκεί που είναι τα βέλη και λύσε το ρουξουνι  Πάγαινε σ ενα κατάστημα με υδραυλικά και παρε 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

rouxouni.png.644d309fed156792aacbe8ceddc54011.png

 

Θα το δοκιμασω. Ας πλυνω πρώτα τα απλυτα όμως γιατί βλεπω να τα πηγαίνω στον νιπτήρα του μπάνιου μετα. Βρηκα αυτο της ιδιας εταιρίας, αυριο θα πάρω τηλεφωνο να δω αν κανει.

https://www.idorthermiki.gr/ell/mobile/product/Fiore-35BLI050-Ρουξούνι-τύπου-J-13-cm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γλιστερό πλακάκι στην ντουζιέρα γίνεται αρκετά επικύνδυνο κατά το μπάνιο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να αντιμετωπίσω το γλίστρημα; Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα αισχρά  πλαστικά πατάκια, που υπάρχουν γιαυτές τις περιπτώσεις. Ίσως εάν άλλαζα την υφή των πλακιδίων με κάποιο υλικό, π.χ. κάποια ειδική σιλικόνη ή κάτι άλλο;

Κάποια αντιολισθητική ταινία;

https://www.skroutz.gr/c/653/autokollites-tainies/f/959308/antiolisthitiki-tainia.html

Μην κάνεις κάποια παρέμβαση που δεν αναστρέφεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Θα το δοκιμασω. Ας πλυνω πρώτα τα απλυτα όμως γιατί βλεπω να τα πηγαίνω στον νιπτήρα του μπάνιου μετα. Βρηκα αυτο της ιδιας εταιρίας, αυριο θα πάρω τηλεφωνο να δω αν κανει.

https://www.idorthermiki.gr/ell/mobile/product/Fiore-35BLI050-Ρουξούνι-τύπου-J-13-cm

Το έβγαλα τελικά, βγαινει αν το ξεβιδωσεις και μετα το τραβηξεις. Μετρησα το αρσενικο απο το ρουξουνι ειναι 18 χιλιοστα και το άνοιγμα 27 περιπου. Αρα με τα χαρακτηριστικά απο το παρακάτω, πρέπει να ταιριαζει.

https://www.allwater.gr/product/mpataries/antallaktika-mpatariwn/rouxouni-niptiros-ano-rois-tupou-j-13cm-fiore-35bli050

Το ξαναεβαλα ομως γιατι χρειαζομαι την βρυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβγαλα σημερα το ρουξουνι και πήγα σε τοπικό καταστημα που ειχε και βρυσες απο την μαρκα που εχω και γω.

Πιο μικρο ρουξουνι δεν ειχε, απλαε προτεινε αυριο που θα του ερθει εμπόρευμα να πάω να μου δωσει ενα universal ρουξουνι που ειναι ευκαπτο λυγιζει οπως θες. 

Αυριο λογικα θα το φτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπάρμπεκιου στην ταράτσα ( το κλασσικό με τα τουβλα) το οποίο σε κάθε βροχή γεμίζει νερό.  Σκέφτομαι να ανοίξω μια τρύπα σε κατάλληλο σημείο περίπου στη μέση.  Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί  να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μελλοντικα.   Στο συγκεκριμένο πολύ σπάνια ψήνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπάρμπεκιου στην ταράτσα ( το κλασσικό με τα τουβλα) το οποίο σε κάθε βροχή γεμίζει νερό.  Σκέφτομαι να ανοίξω μια τρύπα σε κατάλληλο σημείο περίπου στη μέση.  Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί  να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μελλοντικα.   Στο συγκεκριμένο πολύ σπάνια ψήνουμε. 

Πάρε ένα νάυλον χοντρό και σκέπασε το αφού δεν ψήνεται συχνά η ένα μουσαμα. Γιατί να το τρυπήσεις κρίμα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Καλησπέρα σας. Έχω ένα μπάρμπεκιου στην ταράτσα ( το κλασσικό με τα τουβλα) το οποίο σε κάθε βροχή γεμίζει νερό.  Σκέφτομαι να ανοίξω μια τρύπα σε κατάλληλο σημείο περίπου στη μέση.  Θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι μπορεί  να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μελλοντικα.   Στο συγκεκριμένο πολύ σπάνια ψήνουμε. 

Ε κάντο ενυδρείο τότε 😁 

Αν έχει σαν λεκάνη στη μέση και κρατάει νερά  άνοιξε μία τρύπα να φεύγουν  αρκεί να είναι καθαρό και να μην γεμίζει στάχτες και μουντζούρες η ταράτσα. Τι θα πάθει από μία τρύπα 2-3 εκατοστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Amaretos said:

Πάρε ένα νάυλον χοντρό και σκέπασε το αφού δεν ψήνεται συχνά η ένα μουσαμα. Γιατί να το τρυπήσεις κρίμα ειναι

Έχω μέσα ένα μικρό bbq υγραερίου το οποίο χρησιμοποιώ συχνά. 

1 hour ago, papoys1 said:

Ε κάντο ενυδρείο τότε 😁 

Αν έχει σαν λεκάνη στη μέση και κρατάει νερά  άνοιξε μία τρύπα να φεύγουν  αρκεί να είναι καθαρό και να μην γεμίζει στάχτες και μουντζούρες η ταράτσα. Τι θα πάθει από μία τρύπα 2-3 εκατοστών.

Βασικά με τις τελευταίες βροχές έκανα το bbq  αερίου ατμομαγειρα...😅

Κάπου τόσο το σκέφτομαι...και μηπως βάλω μέσα και κανα πλαστικό σωληνάκι....

Επεξ/σία από g_f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...