Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τοίχο.

Μπες στο σιτε της εταιρείας χρωματων που θελεις και διάβασε τι καλυπτικότητα εχει το χρώμα που σε ενδιαφέρει

https://www.vivechrom.gr/el/προϊόντα/filters/p_Εσωτερικοί-Χώροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2022 στις 3:54 ΜΜ, Dimitris156 είπε

Στο βίντεο φαίνεται ότι κάτι έχει γίνει λάθος με την εγκατάσταση. Στο κατάστημα όταν πήρα μου είπαν να βγάλω τις 4 βίδες του κάδου στο πίσω μέρος. Έβγαλα τις βίδες που φαίνονται στη φωτογραφία, αλλά όπως βλέπετε έχω κάνει λάθος. Πρέπει να βγάλω κάτι άλλο? 

IMG_20220203_171016_LI.jpg

Βιβλιαράκι δεν είχε;Το γράφει μέσα τι πρέπει να βγάλεις,και συνήθως έχει και το εργαλείο που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γραφείο και είναι όλο άσπρο.

Σκεφτόμουν  να πάρω αυτοκόλλητο με σχέδιο ξύλου και να καλύψω το γραφείο. 

Θα γίνει ωραίο? Θα αντέξει ή τζάμπα θα το κάνω? 

https://www.google.com/search?q=αυτοκόλλητα+ξύλου&tbm=isch&ved=2ahUKEwiZ267Lsun1AhWS2uAKHW4PDlYQ2-cCegQIABAC&oq=αυτοκόλλητα+ξύλου&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIECAAQGDICCAAyAggAMgIIAFDvCVjvCWCyC2gAcAB4AIABjQGIAY0BkgEDMC4xmAEAoAEBwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=HN3-YZndPJK1gwfunriwBQ&bih=671&biw=393&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=invx&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pavloa είπε

Έχω ένα γραφείο και είναι όλο άσπρο.

Σκεφτόμουν  να πάρω αυτοκόλλητο με σχέδιο ξύλου και να καλύψω το γραφείο. 

Θα γίνει ωραίο? Θα αντέξει ή τζάμπα θα το κάνω? 

https://www.google.com/search?q=αυτοκόλλητα+ξύλου&tbm=isch&ved=2ahUKEwiZ267Lsun1AhWS2uAKHW4PDlYQ2-cCegQIABAC&oq=αυτοκόλλητα+ξύλου&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIECAAQGDICCAAyAggAMgIIAFDvCVjvCWCyC2gAcAB4AIABjQGIAY0BkgEDMC4xmAEAoAEBwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=HN3-YZndPJK1gwfunriwBQ&bih=671&biw=393&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=invx&hl=el

Για σκληρή χρήση οχι, αλλα αν κοψεις και βαλεις ενα τζάμι απο επανωθα ειναι μια χαρα πιστεύω. Επίσης καλο καθάρισμα πριν, και αν μπορείς να το τρίψεις λιγο να το αγριεψεις για κολλήσει καλα το αυτοκόλλητο και να εχεις και μια πλαστική σπάτουλα για να βγάλεις τον αέρα να μην εχει φυσαλίδες απο κατω.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Για σκληρή χρήση οχι, αλλα αν κοψεις και βαλεις ενα τζάμι απο επανωθα ειναι μια χαρα πιστεύω. Επίσης καλο καθάρισμα πριν, και αν μπορείς να το τρίψεις λιγο να το αγριεψεις για κολλήσει καλα το αυτοκόλλητο και να εχεις και μια πλαστική σπάτουλα για να βγάλεις τον αέρα να μην εχει φυσαλίδες απο κατω.

 

Στο γραφείο της δουλειάς θέλω να το βάλω ( συνεργείο) εντάξει δεν κάνουμε ακροβατικά πάνω στο γραφείο ούτε αιχμηρά αντικείμενα αφήνουμε πάνω. Και έχουμε τα βασικά πάνω (οθόνη, πληκτρολόγιο, στυλό κτλ.)

Τζαμί δεν θέλω να βάλω δεν θα με βολέψει. 

Οπότε λες αξίζει? 

Να πάρω ότι βρω ή έχει ποιότητες και διαφορές στο πάχος?

Επίσης αν κάποια στιγμή θέλω να το βγάλω πως μπορώ? Βγαίνει εύκολα?

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω αντί για αυτοκόλλητο?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pavloa είπε

Στο γραφείο της δουλειάς θέλω να το βάλω ( συνεργείο) εντάξει δεν κάνουμε ακροβατικά πάνω στο γραφείο ούτε αιχμηρά αντικείμενα αφήνουμε πάνω. Και έχουμε τα βασικά πάνω (οθόνη, πληκτρολόγιο, στυλό κτλ.)

Τζαμί δεν θέλω να βάλω δεν θα με βολέψει. 

Οπότε λες αξίζει? 

Να πάρω ότι βρω ή έχει ποιότητες και διαφορές στο πάχος?

Επίσης αν κάποια στιγμή θέλω να το βγάλω πως μπορώ? Βγαίνει εύκολα?

 

Αν αφήνεις πχ καφέδες ζεστούς επάνω κτλπ και με την ζεστή το καλοκαίρι μπορεί αν σου φουσκώσει το αυτοκόλλητο η να σου ξεκολλήσει. Σίγουρα εχει ποιότητες πχ μην παρεις απο τα jumbo αλλα βρες ενα καλης ποιότητας και δοκιμάζεις και βλέπεις. Εύκολα οχι δεν θα βγαίνει μετα ειδικά η κολλά που θα αφήσει απο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αν αφήνεις πχ καφέδες ζεστούς επάνω κτλπ και με την ζεστή το καλοκαίρι μπορεί αν σου φουσκώσει το αυτοκόλλητο η να σου ξεκολλήσει. Σίγουρα εχει ποιότητες πχ μην παρεις απο τα jumbo αλλα βρες ενα καλης ποιότητας και δοκιμάζεις και βλέπεις. Εύκολα οχι δεν θα βγαίνει μετα ειδικά η κολλά που θα αφήσει απο κάτω.

Κατάλαβα. Θα πάρω ένα κομμάτι ν βάλω σε ένα σημείο να το δοκιμάσω και αν δω ότι αντέχει τότε θα το καλύψω όλο. 

Ναι για την κόλλα σκέφτομαι και εγώ πως θα βγει αν χρειαστεί. 

Καλά εννοείται ότι δεν θα πάρω από Jumbo. Θα πάω να ρωτήσω σε καταστήματα τις περιοχής.

 

Εκτός από αυτοκόλλητο υπάρχει κάτι άλλο?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Σκεφτόμουν  να πάρω αυτοκόλλητο με σχέδιο ξύλου και να καλύψω το γραφείο. 

36 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εκτός από αυτοκόλλητο υπάρχει κάτι άλλο?

σύστημα  απομίμησης  ξύλου 

Τεχνοτροπία ξύλου για εφέ σε απομίμηση ξύλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Σε παλιά μπαλκονόπορτα σπιτιού μου, μετά από άσκηση πίεσης, έσπασε το τζάμι της μιας πλευράς, το μεγάλο τμήμα από τα 2 (είναι από τις παλιές ξύλινες, που έχουν ένα μικρό κάτω μέρος και ένα μεγαλύτερο επάνω). Το επάνω έσπασε. Στο 1/3 του ύψους του στο κάτω μέρος, δεν υποχώρησε εντελώς όλο το τζάμι, οπότε προς το παρόν το έχω κολλήσει σαν παζλ,με πλατιά διάφανη ταινία,  για να μην μπάζει αέρα.

Τι κάνω τώρα;

-εχει κάποιος να προτείνει τζαμά στο κέντρο Αθήνας ; Περιοχή Γκύζη.

-την βγάζω και του την πάω εγώ, ή έρχεται ο μάστορας και αναλαμβάνει; 

Περίπου τι κόστος να υπολογίζω;

Επειδή αν πάει σχετικά ψηλά, ίσως σκεφτώ αλλαγή με αλουμινίου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Σε παλιά μπαλκονόπορτα σπιτιού μου, μετά από άσκηση πίεσης, έσπασε το τζάμι της μιας πλευράς, το μεγάλο τμήμα από τα 2 (είναι από τις παλιές ξύλινες, που έχουν ένα μικρό κάτω μέρος και ένα μεγαλύτερο επάνω). Το επάνω έσπασε. Στο 1/3 του ύψους του στο κάτω μέρος, δεν υποχώρησε εντελώς όλο το τζάμι, οπότε προς το παρόν το έχω κολλήσει σαν παζλ,με πλατιά διάφανη ταινία,  για να μην μπάζει αέρα.

Τι κάνω τώρα;

-εχει κάποιος να προτείνει τζαμά στο κέντρο Αθήνας ; Περιοχή Γκύζη.

-την βγάζω και του την πάω εγώ, ή έρχεται ο μάστορας και αναλαμβάνει; 

Περίπου τι κόστος να υπολογίζω;

Επειδή αν πάει σχετικά ψηλά, ίσως σκεφτώ αλλαγή με αλουμινίου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

 

Φωτογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Σε παλιά μπαλκονόπορτα σπιτιού μου, μετά από άσκηση πίεσης, έσπασε το τζάμι της μιας πλευράς, το μεγάλο τμήμα από τα 2 (είναι από τις παλιές ξύλινες, που έχουν ένα μικρό κάτω μέρος και ένα μεγαλύτερο επάνω). Το επάνω έσπασε. Στο 1/3 του ύψους του στο κάτω μέρος, δεν υποχώρησε εντελώς όλο το τζάμι, οπότε προς το παρόν το έχω κολλήσει σαν παζλ,με πλατιά διάφανη ταινία,  για να μην μπάζει αέρα.

Τι κάνω τώρα;

-εχει κάποιος να προτείνει τζαμά στο κέντρο Αθήνας ; Περιοχή Γκύζη.

-την βγάζω και του την πάω εγώ, ή έρχεται ο μάστορας και αναλαμβάνει; 

Περίπου τι κόστος να υπολογίζω;

Επειδή αν πάει σχετικά ψηλά, ίσως σκεφτώ αλλαγή με αλουμινίου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.

 

Ένα μονό τζάμι μικρών διαστάσεων που θα είναι το συγκεκριμένο δεν είναι και κάτι πολύ ακριβό. Τα πολλά λεφτά είναι στο μάστορα και όχι στο τζάμι.

Παίρνεις ακριβείς διαστάσεις πας το κόβεις και το τοποθετείς. Δεν είναι και καμιά μεγάλη επιστήμη. Για να φωνάξεις τζαμά να κάνει αυτή τη δουλειά από 50 έως 80 ευρώ το πιο πιθανό θα σου τα πάρει. Βάλε και μία φωτό όπως είπε και ο cthulhucarbide μέσα έξω για τυχόν οδηγίες αφαίρεσης - τοποθέρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...