Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Μπορει να εχει δικαιο οτι ειναι δικο σου. Το οτι δεν υπάρχει κατα κανονα υγρομονωση στα μπανια μπορει να παιζει και αυτο ρολο. Λογικα οι υδρατμοι πετανε το χρωμα. Δοκιμασε να το επισκευασεις με καλα υλικα και βλεπεις.. Εχει κουφωσει ο σοβας;

Τι σημαίνει να έχει κουφώσει ο σοβάς ;

Επίσης, οι υδρατμοί μπορούν να έχουν προκαλέσει και αυτή την κιτρινιλα στο ταβανι (δεν φαινεται καλα στην φωτογραφια) ;

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω θα σου ελεγα για να αποφυγεις τον υδραυλικο με την θερμοκαμερα, να κανεις το εξης. Με ενα πιστολακι μαλλιών στέγνωσε πρώτα καλα το σημειο. Έπειτα οσο μπορεις μην χρησιμοποιήσεις το μπάνιο (λουτρό) και περίμενε 1-2 μερες.

Έπειτα ακουμπά με το χερι σου το σημείο να δεις αν είναι υγρό, αν είναι και δεν εχεις κανει εσύ χρηση οπως ανάφερα ειναι απο επάνω το πρόβλημα.

 

Θα το δοκιμάσω, σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Weiss είπε

Η παροχή νερού στο πλυντήριο ρούχων (εκεί που κουμπώνει στο πλυντήριο) θέλει σφίξιμο γιατί στάζει νερό, τι κλειδί χρειάζεται? 

Mε το χερι καθώς είναι πλαστικό .Πιασε το με ένα πανί για καλύτερο πιάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, casaniva είπε

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα την βοήθειά σας, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο ταβάνι του μπάνιου μου.

Επειδή ειδικός δεν είμαι, φώναξα υδραυλικό και μου είπε ό,τι είναι από τις σωληνώσεις του απο πάνω (υπάρχει μπανιο στο ίδιο σημείο). Ενημέρωσα στη συνέχεια τον ιδιοκτήτη του απο πάνω διαμερίσματος και αυτός με τη σειρά του έστειλε τον δικό του υδραυλικό, που είπε ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, από τους υδρατμούς που εγκλωβίζονται στο μπανιο. 

Τι να κάνω ρε παιδιά, να φωνάξω κάποιον με θερμική κάμερα για εντοπισμό διαρροής ;

Σας παραθέτω και φωτογραφίες.

20210413_190323.jpg.29f34ee5b7c7ba1053c97ebc87ec2c30.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg

Για στείλε μια, φωτογραφίες γύρω - γύρω του μπάνιου, ψηλά στα δοκάρια...
Γιατί, αν ήταν από υγροποιήσεις, αυτές θα εμφανίζονταν πρώτα στα αλουμίνια, μετά στα δοκάρια και γύρω από αυτά που σχηματίζεται θερμογέφυρα, και στην συνέχεια στο ταβάνι. Επίσης, στο ταβάνη δεν θα ήταν σημειακό το πρόβλημα όπως φαίνεται στην φωτό, αλλά ομοιόμορφα κατανεμημένο κατά μήκος κυρίως της ακμής με το δοκάρι...βλ. προηγούμενο post για υγρομονώσεις!
Ένας έμπειρος τεχνικός με θερμοκάμερα πολύ πιθανόν να εντοπίσει το σημείο της διαρροής, το οποίο μπορεί να μην είναι σε εκείνο το σημείο που σου εμφανίζει το πρόβλημα εσένα, απλά εκεί να γίνεται εμφανές. Θα πρέπει να γινει έλεγχος και στο από πάνω διαμέρισμα, όχι μόνο στο δικό σου. Πες του ιδιοκτήτη από πάνω ότι για εσένα ΟΚ δεν είναι τίποτα να κάνεις ένα βάψιμο, αλλά αυτός αν έχει πρόβλημα και το αφήσει να προχωρήσει, θα του κουφώσει όλα τα πλακάκια και θα έχει πολλαπλάσιο κόστος επισκευής μετά, να καταλάβει λίγο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, casaniva είπε

Τι σημαίνει να έχει κουφώσει ο σοβάς ;

Επίσης, οι υδρατμοί μπορούν να έχουν προκαλέσει και αυτή την κιτρινιλα στο ταβανι (δεν φαινεται καλα στην φωτογραφια) ;

Χτυπάς με το χέρι σου το ταβάνι, σε άθικτο σημείο κι εκεί που έχει ξεφλουδίσει. Από τον ήχο θα καταλάβεις αν έχει "κουφώσει". 

(βλέπε κούφιος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Για στείλε μια, φωτογραφίες γύρω - γύρω του μπάνιου, ψηλά στα δοκάρια...
Γιατί, αν ήταν από υγροποιήσεις, αυτές θα εμφανίζονταν πρώτα στα αλουμίνια, μετά στα δοκάρια και γύρω από αυτά που σχηματίζεται θερμογέφυρα, και στην συνέχεια στο ταβάνι. Επίσης, στο ταβάνη δεν θα ήταν σημειακό το πρόβλημα όπως φαίνεται στην φωτό, αλλά ομοιόμορφα κατανεμημένο κατά μήκος κυρίως της ακμής με το δοκάρι...βλ. προηγούμενο post για υγρομονώσεις!
Ένας έμπειρος τεχνικός με θερμοκάμερα πολύ πιθανόν να εντοπίσει το σημείο της διαρροής, το οποίο μπορεί να μην είναι σε εκείνο το σημείο που σου εμφανίζει το πρόβλημα εσένα, απλά εκεί να γίνεται εμφανές. Θα πρέπει να γινει έλεγχος και στο από πάνω διαμέρισμα, όχι μόνο στο δικό σου. Πες του ιδιοκτήτη από πάνω ότι για εσένα ΟΚ δεν είναι τίποτα να κάνεις ένα βάψιμο, αλλά αυτός αν έχει πρόβλημα και το αφήσει να προχωρήσει, θα του κουφώσει όλα τα πλακάκια και θα έχει πολλαπλάσιο κόστος επισκευής μετά, να καταλάβει λίγο!

Νομιζω αντιστοιχο σημειακο θεμα εχω δει και με προβλημα σε θερμοσιφωνα οταν ειναι σε παταρια αν και εδω δε φαινεται να παιζει κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στανταρ απο εσενα το θεμα του μπανιου το ειχα στο πατρικο.

Εσωτερικο μπανιο με εξαεριστικο της πλακας, το ταβανι του μπανιου ηταν βαμενο με απλο χρωμα το οποιο ρουφαγε νερο και υγρασια σαν μαγνητης και εσκαγε το χρωμα συνεχεια. Απο πανω εχει τσιμεντο/πλακα γιατι ειναι το παταρι. Συνεπως δεν ειχε και δεν εχει νοημα για εμενα να ειναι διαπνεων το χρωμα και να απορροφα ολο αυτο το νερο.

Ειχε επισης εντονο προβλημα με μαυριλες μουχλας.

Το εξυσα ολο, το περασα 2 χερια ασταρι μπανιου αντιμουχλικο και μετα αφου στεγνωσε το περασα με πλαστικο λευκο χρωμα μπανιου αντιμουχλικο επισης.

Τους αγορασα και ενα αφυγραντηρα.

ειναι 3 χρονια τωρα που δεν εχει ξανακανει κιχ. Οταν κανουν υπερβολες και κανουν το μπανιο σαουνα μου λενε οτι μαζευει νερο στο ταβανι το οποιο ειναι σαν λιμνη στο ταβανι και αν το παρακανουν αρχιζει και σταζει απο το ταβανι σαν σταλες βροχης. Αλλα δεν περναει μεσα στο χρωμα και δεν το σκαει.

Τους εχω πιεσει να μην χρησιμοποιουν τοσο καυτο νερο και τοσο πολυ, βαζουν και τον αφυγραντηρα μετα (η υγρασια χτυπαει 75-82%) και κατεβαζει την υγρασια στο 50-55% και ολα κομπλε.

3 χρονια και δεν εχει σκασει το ταβανι ουτε εχει πιασει χιλιοστο μουχλας. Και ειναι κ πιο καθαρη η ατμοσφαιρα με τον αφυγραντηρα και οχι αυτο το βαρυ  της υγρασιας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sebu είπε

Στανταρ απο εσενα το θεμα του μπανιου το ειχα στο πατρικο.

Εσωτερικο μπανιο με εξαεριστικο της πλακας, το ταβανι του μπανιου ηταν βαμενο με απλο χρωμα το οποιο ρουφαγε νερο και υγρασια σαν μαγνητης και εσκαγε το χρωμα συνεχεια. Απο πανω εχει τσιμεντο/πλακα γιατι ειναι το παταρι. Συνεπως δεν ειχε και δεν εχει νοημα για εμενα να ειναι διαπνεων το χρωμα και να απορροφα ολο αυτο το νερο.

Ειχε επισης εντονο προβλημα με μαυριλες μουχλας.

Το εξυσα ολο, το περασα 2 χερια ασταρι μπανιου αντιμουχλικο και μετα αφου στεγνωσε το περασα με πλαστικο λευκο χρωμα μπανιου αντιμουχλικο επισης.

Τους αγορασα και ενα αφυγραντηρα.

ειναι 3 χρονια τωρα που δεν εχει ξανακανει κιχ. Οταν κανουν υπερβολες και κανουν το μπανιο σαουνα μου λενε οτι μαζευει νερο στο ταβανι το οποιο ειναι σαν λιμνη στο ταβανι και αν το παρακανουν αρχιζει και σταζει απο το ταβανι σαν σταλες βροχης. Αλλα δεν περναει μεσα στο χρωμα και δεν το σκαει.

Τους εχω πιεσει να μην χρησιμοποιουν τοσο καυτο νερο και τοσο πολυ, βαζουν και τον αφυγραντηρα μετα (η υγρασια χτυπαει 75-82%) και κατεβαζει την υγρασια στο 50-55% και ολα κομπλε.

3 χρονια και δεν εχει σκασει το ταβανι ουτε εχει πιασει χιλιοστο μουχλας. Και ειναι κ πιο καθαρη η ατμοσφαιρα με τον αφυγραντηρα και οχι αυτο το βαρυ  της υγρασιας.

Ναι αλλά εδώ δεν βλέπουμε ίχνη υγρασίας σε όλο το ταβάνι, ούτε καν ίχνη μούχλας, βλέπουμε μια νωτισμένη και κιτρινισμένη επιφάνεια γύρω από ένα συγκεκριμένο σημείο. Γι' αυτό λέω ότι είναι εξαιρετικά ισχυρή η πιθανότητα να οφείλεται σε διαρροή από το πάνω διαμέρισμα!!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι αλλά εδώ δεν βλέπουμε ίχνη υγρασίας σε όλο το ταβάνι, ούτε καν ίχνη μούχλας, βλέπουμε μια νωτισμένη και κιτρινισμένη επιφάνεια γύρω από ένα συγκεκριμένο σημείο. Γι' αυτό λέω ότι είναι εξαιρετικά ισχυρή η πιθανότητα να οφείλεται σε διαρροή από το πάνω διαμέρισμα!!!

Συμφωνω

Επίσης εγω θα πρότεινα με ενα ανιχνευτή να δει αν απο το σημειο περνούν σωληνες, αν περνούν ειναι προφανές τι φταίει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν εβαψα το μπανιο, -το ταβάνι του μπάνιου δηλαδή- το έβαψα περνώντας αστάρι διαλυτού γενικής χρήσης και μετά 2 χεριά με ριπολίνη (λαδομπογιά) επίσης διαλυτού και οτι και να γίνει δεν παθαίνει τίποτα. Σταγόνες οταν κάνει στο ταβάνι από την υγρασία και οταν στεγνώνει ούτε λεκέδες ουτε στάμπες, ούτε μούχλα ούτε τίποτα.

Σκέψου και αυτο (σαν λυση) αν τελικά δεν ειναι το πρόβλημα απο τον επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σίγουρα θα το βαψω "σωστά" το μπάνιο, απλά πρώτα θα ήθελα να αποκλείσω την πιθανότητες  διαρροής από το πάνω διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, casaniva είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σίγουρα θα το βαψω "σωστά" το μπάνιο, απλά πρώτα θα ήθελα να αποκλείσω την πιθανότητες  διαρροής από το πάνω διαμέρισμα.

Αν το μπάνιο από πάνω είναι ίδιο σε διαστάσεις πάρε ένα μέτρο και δες σε τι απόσταση είναι το πρόβλημα σου από τον τοίχο, στην μεριά της "κιτρινίλας". Είναι περίεργο γιατί το ξεφλούδισμα κάνει κάτι σαν γωνία, που δεν είναι φυσιολογικό. Δείτε μετά στο από πάνω στο ίδιο σημείο τι υπάρχει, μήπως βγει κάποιο συμπέρασμα. (πλυντήριο ίσως;;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν το μπάνιο από πάνω είναι ίδιο σε διαστάσεις πάρε ένα μέτρο και δες σε τι απόσταση είναι το πρόβλημα σου από τον τοίχο, στην μεριά της "κιτρινίλας". Είναι περίεργο γιατί το ξεφλούδισμα κάνει κάτι σαν γωνία, που δεν είναι φυσιολογικό. Δείτε μετά στο από πάνω στο ίδιο σημείο τι υπάρχει, μήπως βγει κάποιο συμπέρασμα. (πλυντήριο ίσως;;)

Στο σημείο της κιτρινιλας ειναι η λεκανη της τουαλετας του απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μου έριξαν ΚΑΦΕ στην θερμοπροσωψη.

Καθαρίζει και πως ?

νερό;

Μηπως είσαι πολύ υπερβολικός με αυτή την θερμοπρόσοψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

νερό;

Μηπως είσαι πολύ υπερβολικός με αυτή την θερμοπρόσοψη;

Εριξα νερό αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

Το είδα σήμερα αλλά είναι κάποιες ημέρες. Έχει ποτίσει.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δοκιμάσω με Ava η με κάποιο καθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...