Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/1/2022 στις 8:23 ΜΜ, Petros Electron είπε

Κατάλαβα που λες οτι ειναι. Αυτη λέει οτι κάνουνε εξαερώσεις για αυτο πέφτει η πίεση (και η βανα ειναι κλειστή αφου ο αυτόματος πλήρωσης δεν λειτουργεί όπως πρέπει).

Τώρα την πιέζω να αλλάξουμε τον αυτόματο γιατί κάθε λίγο και λιγάκι θα έχω θέμα και θα την πρήζω να κατεβαίνει να συμπληρώνει νερό.

 

Ε αυτό είναι ξεκάθαρα. 
Θέλει άμεση αντικατάσταση/ ξεκόλλημα αυτόματου πλήρωσης, αλλιώς πάντα θα έχει αέρα, μια εξαέρωση να κάνει κάποιος έπεσε η πίεση. 

Στις 23/1/2022 στις 2:06 ΜΜ, john1987 είπε

Έχει κάποιος υπόψη του τον τρόπο με τον οποίο έχει καλη αποδοση το καλοριφέρ (θέρμανση πετρελαιου);

Γιατί ο ηλεκτρολόγος μου ανέφερε ότι δεν πρεπει να το κλείνω εντελώς γιατί αν το ανάψω παλι θα καψει πολυ μεχρι να πιάσει τη θερμοκρασία που πρέπει 

Το σκέφτομαι γιατί προερχομαι από ενδοδαπεδια με αντλία (οπου ειχα σταθερη θερμοκρασια) και παω σε σπιτι με καλοριφέρ.

Εν τω μεταξυ δουλεύω από σπιτι αλλά δεν θέλω να το εχω στους 20 όλη την ημέρα γιατί το κόστος θα είναι μεγαλο.

ΥΓ: το διαμέρισμα ειναι κατασκευής του 1999 με καινούργια θερμοδιακοπτομενα κουφώματα και σάντουιτς (3ος οροφος)

Αναλόγως τον τρόπο μέτρησης της κατανάλωσης. Πολυκατοικία με αυτονομία έχεις? Αν ναι, τότε διακοπτόμενα είναι καλύτερα αρκεί να το λειτουργούν και άλλοι. Αν δεν τον λειτουργούν καθόλου ή είσαι σε μονοκατοικία, συνεχόμενα και με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας νερού από το λεβητοστάσιο. 
Το  "με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας νερού από το λεβητοστάσιο" μέσω του θερμοστάτη του, ισχύει παντού και γενικά. 
Ελαχιστοποιείς τις απώλειες από τα δίκτυα διανομής, το λέβητα, και αυξάνεις το βαθμό απόδοσης του λέβητα. 
Ιδανικά και με "μικρό" μπεκ και να μη δίνει τρελά γκάζια τσάμπα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Το  "με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας νερού από το λεβητοστάσιο" μέσω του θερμοστάτη του, ισχύει παντού και γενικά. 
Ελαχιστοποιείς τις απώλειες από τα δίκτυα διανομής, το λέβητα, και αυξάνεις το βαθμό απόδοσης του λέβητα. 
Ιδανικά και με "μικρό" μπεκ και να μη δίνει τρελά γκάζια τσάμπα.

Ποια είναι η βέλτιστη ρύθμιση της θερμοκρασίας στο λεβητοστάσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Αναλόγως τον τρόπο μέτρησης της κατανάλωσης. Πολυκατοικία με αυτονομία έχεις? Αν ναι, τότε διακοπτόμενα είναι καλύτερα αρκεί να το λειτουργούν και άλλοι. Αν δεν τον λειτουργούν καθόλου ή είσαι σε μονοκατοικία, συνεχόμενα και με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας νερού από το λεβητοστάσιο. 
Το  "με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας νερού από το λεβητοστάσιο" μέσω του θερμοστάτη του, ισχύει παντού και γενικά. 
Ελαχιστοποιείς τις απώλειες από τα δίκτυα διανομής, το λέβητα, και αυξάνεις το βαθμό απόδοσης του λέβητα. 
Ιδανικά και με "μικρό" μπεκ και να μη δίνει τρελά γκάζια τσάμπα.
 

Ναι πολυκατοικία με αυτονομία που ανάβουν και οι άλλοι είμαι.

Όταν λες διακοπτόμενα εννοεις να ανάβω πχ λίγες ώρες το πρωί και λίγες ώρες το απόγευμα και ενδιάμεσα εντελώς κλειστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, C(r)y είπε

Καλημέρα , φουλ σόμπα και a/c έχει το παιδί . Αυτό υπάρχει και στάζει άσχετα από το ποτέ βρέχει . Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφυγραντηρα ειναι κόστος να τον έχεις συνέχεια. 

Όταν δεν υπάρχει η σωστή μόνωση σε ένα σπίτι η υπερβολική εσωτερική θερμοκρασία χωρίς να ανοίγουμε παράθυρα σχεδόν καθημερινά για αερισμό πάντα το χειμώνα θα δημιουργεί τέτοια προβλήματα σε σημεία όπως τα δικά σου.

Όπως είπαν και παραπάνω φουλ αφυγραντήρας αν δεν ανοίγουν παράθυρα για αερισμό.

Και για να πειστεί ο ενοικιαστής μία μέρα με αεράκι και χαμηλή υγρασία ανοίχτε φουλ παράθυρα έστω και αν έχει κρύο για  μερικές ώρες και θα διαπιστώσετε ότι το σημείο θα στεγνώσει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να προτεινει καποιος καλο ανεμιστηρα εξαερισμου εσωτερικου μπανιου, τοποθετησης οροφης?

Βασικες απαιτησεις να ειναι 10 εκατοστα διαμετρος, να εχει νταμπερ/πεταλουδα αντεπιστροφης και να ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβος. Θα συνδεθει απευθειας με ξεχωριστο δικο του διακοπτη ανεξαρτητο απο το φως του μπανιου οποτε θα μπορει να δουλευει και με το φως κλειστο.

Εχω δει σε S&P και γλυκοκοιταζω τον Silent 100 - 100CZ βασικα λογω διαστασεων του σημειου που θα μπει (υπαρχει τοιχος κοντα και το πιο αθορυβο αδερφακι του που εχει κοντα 18 εκατοστα καπακι, o Design 100CZ χωραει οριακοτατα).

Υπαρχει καποια οικονομικοτερη και εξισου ποιοτικη επιλογη που να καλυπτει τις ανωτερω προυποθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε γιατί έτσι στην τύχη δεν

Στο δικό μου αν θυμάμαι καλά δεν παίρνει κλειδί, απλά έχει δύο αυτάκια για να σε βοηθήσει να το πιάσεις με την γκαζοτανάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, john1987 είπε

Ναι πολυκατοικία με αυτονομία που ανάβουν και οι άλλοι είμαι.

Όταν λες διακοπτόμενα εννοεις να ανάβω πχ λίγες ώρες το πρωί και λίγες ώρες το απόγευμα και ενδιάμεσα εντελώς κλειστό;

 

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Ποια είναι η βέλτιστη ρύθμιση της θερμοκρασίας στο λεβητοστάσιο;

Η χαμηλότερη δυνατή που αρκεί για να καλύψει τις απαιτήσεις θέρμανσης του πιο απαιτητικού διαμερίσματος/ιδιοκτήτη. Συνήθως μια θερμοκρασία περί τους 60 βαθμούς αρκεί, εκτός και αν έχει 0 βαθμούς έξω για μέρες.

7 ώρες πριν, john1987 είπε

Ναι πολυκατοικία με αυτονομία που ανάβουν και οι άλλοι είμαι.

Όταν λες διακοπτόμενα εννοεις να ανάβω πχ λίγες ώρες το πρωί και λίγες ώρες το απόγευμα και ενδιάμεσα εντελώς κλειστό;

Εννοώ να τα ανάβεις 10 λεπτά, να εκμεταλλεύεσαι την θερμότητα των σωμάτων μέχρι να ψιλοκρυώσουν και μετά να τα ξανα-ανοίγεις, επειδή η χρέωση είναι με βάση τον χρόνο που είναι ανοιχτός ο θερμοστάτης σου.
Απλά είναι πολύ βαρετό να το κάνεις χειροκίνητα.
Αν το άναβες μόνο εσύ, το ιδανικό είναι να δουλεύει συνέχεια σε χαμηλή θερμοκρασία νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Η χαμηλότερη δυνατή που αρκεί για να καλύψει τις απαιτήσεις θέρμανσης του πιο απαιτητικού διαμερίσματος/ιδιοκτήτη. Συνήθως μια θερμοκρασία περί τους 60 βαθμούς αρκεί, εκτός και αν έχει 0 βαθμούς έξω για μέρες.

Ποια είναι η λογική πίσω από αυτό;

Καταλαβαίνω ότι όσο ψηλότερη η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες στη διαδρομή αλλά ταυτόχρονα τόσο μικρότερος και ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να ζεσταθεί το σπίτι μου οπότε και λιγότερη η ώρα που θα κυκλοφορεί το νερό. Τι μου ξεφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Ποια είναι η λογική πίσω από αυτό;

Καταλαβαίνω ότι όσο ψηλότερη η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες στη διαδρομή αλλά ταυτόχρονα τόσο μικρότερος και ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να ζεσταθεί το σπίτι μου οπότε και λιγότερη η ώρα που θα κυκλοφορεί το νερό. Τι μου ξεφεύγει;

Το ένα είναι αυτό που είπες πρώτο, για το δεύτερο, το νερό θα κυκλοφορεί ούτως ή άλλως για την θέρμανση και των υπολοίπων οπότε και πάλι θες χαμηλές τις απώλειες, και όχι να δουλεύει στο φουλ.

Όταν δουλεύει στο φουλ με υψηλή θερμοκρασία νερού, πέφτει ο βαθμός απόδοσης του λέβητα γιατί η θερμοκρασία της φλόγας είναι δεδομένη, και όσο μικρότερη (= υψ. θερμοκρασία νερού) είναι η διαφορά θερμοκρασίας καύσης με την επιθυμητή νερού, τόσο πέφτει ο βαθμός απόδοσης στη συναλλαγή θερμότητας με την σερπαντίνα του νερού και άρα και όλου του συστήματος. 
Κατ'αντιστοιχία όσο μικρότερη θερμοκρασία λειτουργίας του συστήματος νερού, τόσο χαμηλότερη η θερμοκρασία εξαγωγής καυσαερίων και άρα μεγαλύτερη εκμετάλλευση του καυσίμου, με μόνο κίνδυνο αν κάποιος το παρακάνει, την δημιουργία συμπυκνωμάτων κυρίως σε αμόνωτη καμινάδα μεγάλου ύψους λόγω πτώσης σε επίπεδα κάτω του σημείου δρόσου των καυσαερίων, και άρα την μακροχρόνια φθορά της καμινάδας από σχηματισμό συμπυκνωμάτων με όξινες ιδιότητες.

Αλλά προσωπικά πολύ μικρό το κακό μιας και δε θα έχουμε και για τόσα πολλά χρόνια πετρέλαιο και είναι μάλλον απίθανο το οποιαδήποτε πρόβλημα στην καμινάδα. Εκεί παίζει ρόλο και η ρύθμιση του αέρα (=θερμοκρασία καύσης) από τον τεχνικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Weiss είπε

Η παροχή νερού στο πλυντήριο ρούχων (εκεί που κουμπώνει στο πλυντήριο) θέλει σφίξιμο γιατί στάζει νερό, τι κλειδί χρειάζεται? 

Φίλε δεν θέλεις κλειδί αλλά καινούργια φλάντζα. Πήγαινε ένα κατάστημα με υδραυλικά , δώσε ένα ευρώ , ζήτα και πάρε δύο φλάντζες για το συγκεκριμένο σημείο  (σύνδεση με πλυντήριο) μήπως αποτύχει η μία. Κλείνεις παροχή νερού ξεβιδώνεις βάζεις την καινούργια φλάντζα  βιδώνεις και σφίγγεις με το χέρι. Δεν θέλει κλειδί διότι αν την πιέσεις πολύ θα σπάσει και θα τρέχει πάλι.

Με τα χρόνια σκληραίνουν χάνουν την εφαρμογή τους κάνουν διαρροές και θέλουν άλλαγμα όχι σφίξιμο με κλειδί διότι η διαρροή θα γίνει μεγαλύτερη.

Ενημερωτικά όπου υπάρχουν κατά τη σύνδεση λαστιχιένες φλάντζες δεν τις σφίγγουμε υπερβολικά διότι υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν και να κάνουν διαρροές.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Weiss είπε

Η παροχή νερού στο πλυντήριο ρούχων (εκεί που κουμπώνει στο πλυντήριο) θέλει σφίξιμο γιατί στάζει νερό, τι κλειδί χρειάζεται? 

με ενα απο  αυτα  κανεις τη δουλεια σου Παρε και 1 -2 φλατζες  για λαστιχο παροχης

Spoiler

2110678078_.png.2f9be0a0a1e38fac5736e1c785a97cf5.png

 

Spoiler

252889085_.png.4fd1c35d47560e491f1e293c89dadb8f.png

 

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα την βοήθειά σας, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο ταβάνι του μπάνιου μου.

Επειδή ειδικός δεν είμαι, φώναξα υδραυλικό και μου είπε ό,τι είναι από τις σωληνώσεις του απο πάνω (υπάρχει μπανιο στο ίδιο σημείο). Ενημέρωσα στη συνέχεια τον ιδιοκτήτη του απο πάνω διαμερίσματος και αυτός με τη σειρά του έστειλε τον δικό του υδραυλικό, που είπε ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, από τους υδρατμούς που εγκλωβίζονται στο μπανιο. 

Τι να κάνω ρε παιδιά, να φωνάξω κάποιον με θερμική κάμερα για εντοπισμό διαρροής ;

Σας παραθέτω και φωτογραφίες.

20210413_190323.jpg.29f34ee5b7c7ba1053c97ebc87ec2c30.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, casaniva είπε

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα την βοήθειά σας, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο ταβάνι του μπάνιου μου.

Επειδή ειδικός δεν είμαι, φώναξα υδραυλικό και μου είπε ό,τι είναι από τις σωληνώσεις του απο πάνω (υπάρχει μπανιο στο ίδιο σημείο). Ενημέρωσα στη συνέχεια τον ιδιοκτήτη του απο πάνω διαμερίσματος και αυτός με τη σειρά του έστειλε τον δικό του υδραυλικό, που είπε ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, από τους υδρατμούς που εγκλωβίζονται στο μπανιο. 

Τι να κάνω ρε παιδιά, να φωνάξω κάποιον με θερμική κάμερα για εντοπισμό διαρροής ;

Σας παραθέτω και φωτογραφίες.

20210413_190323.jpg.29f34ee5b7c7ba1053c97ebc87ec2c30.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg

Μπορει να εχει δικαιο οτι ειναι δικο σου. Το οτι δεν υπάρχει κατα κανονα υγρομονωση στα μπανια μπορει να παιζει και αυτο ρολο. Λογικα οι υδρατμοι πετανε το χρωμα. Δοκιμασε να το επισκευασεις με καλα υλικα και βλεπεις.. Εχει κουφωσει ο σοβας;

15 ώρες πριν, Weiss είπε

Η παροχή νερού στο πλυντήριο ρούχων (εκεί που κουμπώνει στο πλυντήριο) θέλει σφίξιμο γιατί στάζει νερό, τι κλειδί χρειάζεται? 

Συνηθως αρκει με το χερι εκτος αν εχουν χαλασει οι φλατζες. Με γκαζοταναλια μπορει να κανεις δουλεια αν και αν δε βαλεις κατι θα το γρατζουνισεις. Επισης επειδη ειναι πλαστικο σπειρωμα με λιγο παραπανω δυναμη μπορει να πηδηξει η να σπασει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, casaniva είπε

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα την βοήθειά σας, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο ταβάνι του μπάνιου μου.

Επειδή ειδικός δεν είμαι, φώναξα υδραυλικό και μου είπε ό,τι είναι από τις σωληνώσεις του απο πάνω (υπάρχει μπανιο στο ίδιο σημείο). Ενημέρωσα στη συνέχεια τον ιδιοκτήτη του απο πάνω διαμερίσματος και αυτός με τη σειρά του έστειλε τον δικό του υδραυλικό, που είπε ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, από τους υδρατμούς που εγκλωβίζονται στο μπανιο. 

Τι να κάνω ρε παιδιά, να φωνάξω κάποιον με θερμική κάμερα για εντοπισμό διαρροής ;

Σας παραθέτω και φωτογραφίες.

20210413_190323.jpg.29f34ee5b7c7ba1053c97ebc87ec2c30.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg20210413_190312.jpg.01f7dfc80364d1a11e96296ad6be00da.jpg

Εγω θα σου ελεγα για να αποφυγεις τον υδραυλικο με την θερμοκαμερα, να κανεις το εξης. Με ενα πιστολακι μαλλιών στέγνωσε πρώτα καλα το σημειο. Έπειτα οσο μπορεις μην χρησιμοποιήσεις το μπάνιο (λουτρό) και περίμενε 1-2 μερες.

Έπειτα ακουμπά με το χερι σου το σημείο να δεις αν είναι υγρό, αν είναι και δεν εχεις κανει εσύ χρηση οπως ανάφερα ειναι απο επάνω το πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...