Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Εριξα νερό αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

Το είδα σήμερα αλλά είναι κάποιες ημέρες. Έχει ποτίσει.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δοκιμάσω με Ava η με κάποιο καθαριστικό.

Αν εχει ποτισει, δεν γινεται να βαφτεί απο επανω τοπικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μου έριξαν ΚΑΦΕ στην θερμοπροσωψη.

Καθαρίζει και πως ?

Μια υδροβολη 500bar και είσαι τζετ (στην κυριολεξία)!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Chrthegreat είπε

Σε ανύποπτο χρόνο βγήκε το χερούλι του παραθύρου. Υπάρχει τρόπος να ξαναμπεί στην θέση του ή έχει σπάσει κάτι?

λογικά εχει φυγει η ασφάλεια φωτο  Μάλλον είναι  αυτή

Βγαλτην και πήγαινε σε ενα κατάστημα με εξαρτήματα αλουμινίου και παρε Αν το κατέχεις αλλάζει εύκολα  Αν οχι οι μάστορες δεν θα γίνουν κλέφτες   :) Πιθανόν οι βίδες να μην είναι απλές σταυροκατσαβιδου 

Spoiler

image.png.845eedd35f6cc86b6f0a8929056ecbca.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πιθανον για αυτο και το εγραξα Σε europa 2000 που αλλαξα πρόσφατα ήταν απλές

Ασχετο με το θεμα σχετικο με το αλλο του  σουκο 

Spoiler

image.png.e30e2967930ba434fd2ac9c6d3d35ecd.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hp8 είπε

Πιθανον για αυτο και το εγραξα Σε europa 2000 που αλλαξα πρόσφατα ήταν απλές

Η πρόταση του κατσαβιδιού είναι copyright papoys1.

😛

Στις 26/1/2022 στις 5:55 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Υπαρχουν πολλες απωλειες που δε τις βλεπεις ακομα και απο πινακα ρευματος εχω δει να μπαινει κρυο και πριζες, ποσο μαλλον τρυπες αποροφητηρα, τζακια κτλ μη πω για τα περισσότερα κουφωματα.

 

Ορμώμενος από το σχόλιο έκανα μια μικρή έρευνα στο σπίτι και ... Όντως μπάζει από την καμινάδα του απορροφητήρα...έκανα ότι μπορούσα και το έκλεισα πιστεύω κατά 99%.

Κοίτα να δεις...και μιλάμε για 10 χρόνια αυτή η κατάσταση, δεν έγινε χθές.

10 λεπτά πριν, hp8 είπε

Ασχετο με το θεμα σχετικο με το αλλο του  σουκο 

4 σελίδες γράφανε το μακρύ τους και το κοντό τους και δεν έβαλε ένας μια κανονική σούκο να φανεί η διαφορά. Με πρόλαβαν και το κλείδωσαν.

electricity-type-EF-plug-2-630x1024.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ορμώμενος από το σχόλιο έκανα μια μικρή έρευνα στο σπίτι και ... Όντως μπάζει από την καμινάδα του απορροφητήρα...έκανα ότι μπορούσα και το έκλεισα πιστεύω κατά 99%.

Κοίτα να δεις...και μιλάμε για 10 χρόνια αυτή η κατάσταση, δεν έγινε χθές.

 

Τι εκανες δηλαδη; Υπαρχει παντως και μια λυση αλλα ειναι πανακριβη. 
Εγω ειχα αλλο προβλημα. Στο "ενεργειακό" τζακι εκει που εβγαινε η καμιναδα δεν ειχαν σφραγισει τη τρυπα περιμετρικά. Και επειδη ειχε χωνευτο παραθυρο εμπενε κρυος αερας απο τη τρυπα δυνατος. Τη μπαλωσα προχειρα καθως θα ανοιξω δουλειες αν βγαλω τη γυψοσανιδα αλλα καποια στιγμη θα γινει.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι εκανες δηλαδη; Υπαρχει παντως και μια λυση αλλα ειναι πανακριβη. 
Εγω ειχα αλλο προβλημα. Στο "ενεργειακό" τζακι εκει που εβγαινε η καμιναδα δεν ειχαν σφραγισει τη τρυπα περιμετρικά. Και επειδη ειχε χωνευτο παραθυρο εμπενε κρυος αερας απο τη τρυπα δυνατος. Τη μπαλωσα προχειρα καθως θα ανοιξω δουλειες αν βγαλω τη γυψοσανιδα αλλα καποια στιγμη θα γινει.

Λογικά έβαλε κάποιο κλαπε ή αντεπιστροφο. Θέλω και εγώ να το κάνω στον απορροφητηρα αλλά όλο το ξεχνάω να μετρήσω και να πάρω το εξάρτημα 😂

το έκανα στο wc κ σώθηκα από τη τσιγαριλα της από κάτω που καπνίζει στο μπάνιο 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λογικά έβαλε κάποιο κλαπε ή αντεπιστροφο. Θέλω και εγώ να το κάνω στον απορροφητηρα αλλά όλο το ξεχνάω να μετρήσω και να πάρω το εξάρτημα 😂

το έκανα στο wc κ σώθηκα από τη τσιγαριλα της από κάτω που καπνίζει στο μπάνιο 😂

Ε δε κανουν τρελη δουλεια ολο και κατι περναει. Εχω δει ενα γερμανικο δε θυμαμαι πως λεγεται που ειχε μοτερ και περιστρεφοταν και εκλεινε μια μεμβρανη. Ελεγε πως ειχε U=0.8W/m²K. Η τιμη του ηταν γυρω στα 800€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι εκανες δηλαδη; Υπαρχει παντως και μια λυση αλλα ειναι πανακριβη. 
Εγω ειχα αλλο προβλημα. Στο "ενεργειακό" τζακι εκει που εβγαινε η καμιναδα δεν ειχαν σφραγισει τη τρυπα περιμετρικά. Και επειδη ειχε χωνευτο παραθυρο εμπενε κρυος αερας απο τη τρυπα δυνατος. Τη μπαλωσα προχειρα καθως θα ανοιξω δουλειες αν βγαλω τη γυψοσανιδα αλλα καποια στιγμη θα γινει.

Όταν είχε γίνει η εγκατάσταση, μου είχε περάσει ο ηλεκτρολόγος το καλώδιο ρεύματος του απορροφητήρα μέσω ενός σπιράλ το οποίο βγαίνει μέσα στο inox κάλυμμα της καμινάδας. Στυλ

davoline-TAU-HPA-90-aporofitiras-nox-009

Έβγαλα λοιπόν το κάλυμμα και διαπίστωσα πως το κενό μεταξύ σπιράλ και καλωδίου "έμπαζε" και το έφραξα. Θα το ξανακοιτάξω πάλι σήμερα να δω μήπως μπορώ και καλύτερα.

Εσείς λέτε για απώλειες από το εσωτερικό του απορροφητήρα αν κατάλαβα σωστά και την επαφή του με τον αέρα του περιβάλλοντος. Αυτό με πρόχειρο τρόπο (το χέρι μου δηλαδή) δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, πρέπει να υπάρχει κλαπέτο. Αν βγάλω τα φίλτρα να υποθέσω θα φαίνεται από μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Όταν είχε γίνει η εγκατάσταση, μου είχε περάσει ο ηλεκτρολόγος το καλώδιο ρεύματος του απορροφητήρα μέσω ενός σπιράλ το οποίο βγαίνει μέσα στο inox κάλυμμα της καμινάδας. Στυλ

davoline-TAU-HPA-90-aporofitiras-nox-009

Έβγαλα λοιπόν το κάλυμμα και διαπίστωσα πως το κενό μεταξύ σπιράλ και καλωδίου "έμπαζε" και το έφραξα. Θα το ξανακοιτάξω πάλι σήμερα να δω μήπως μπορώ και καλύτερα.

Εσείς λέτε για απώλειες από το εσωτερικό του απορροφητήρα αν κατάλαβα σωστά και την επαφή του με τον αέρα του περιβάλλοντος. Αυτό με πρόχειρο τρόπο (το χέρι μου δηλαδή) δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, πρέπει να υπάρχει κλαπέτο. Αν βγάλω τα φίλτρα να υποθέσω θα φαίνεται από μέσα;

Απο που ερχοταν; Εγω εχω δει παντως στο πινακα οταν φυσαει να νιωθεις αερα λογικα απο εξωτερικές πριζες κτλ σε μονοκατοικια. Γενικα παντως δε νομιζω να κανει διαφορα αυτο που λες απλα ολα μαζι αθροιζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απο που ερχοταν; Εγω εχω δει παντως στο πινακα οταν φυσαει να νιωθεις αερα λογικα απο εξωτερικές πριζες κτλ σε μονοκατοικια. Γενικα παντως δε νομιζω να κανει διαφορα αυτο που λες απλα ολα μαζι αθροιζονται. 

Είναι εξωτερικός τοίχος με χωνευτό κούφωμα (δυστυχώς) κι έτυχε να έχει δυνατό άνεμο προς την κατεύθυνση που με βοήθησε να το καταλάβω. Τώρα τι ακριβώς είχε κάνει ο ηλεκτρολόγος κατά την εγκατάσταση, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είναι εξωτερικός τοίχος με χωνευτό κούφωμα (δυστυχώς) κι έτυχε να έχει δυνατό άνεμο προς την κατεύθυνση που με βοήθησε να το καταλάβω. Τώρα τι ακριβώς είχε κάνει ο ηλεκτρολόγος κατά την εγκατάσταση, δεν το γνωρίζω.

Γενικα τα χωνευτα τα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση καθως ειναι πολυ βολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνώμη σας παιδιά! Σε ηλιακο φυρογένη παλιό που εχω, ενω ειναι ξεσυνδεδεμενοι οι συλλεκτες απο το κλειστο κυκλωμα, απο την αριστερη τρυπα που φευγει απτο καζανι για τους συλλεκτες τρεχει νερο οταν ανοιγω τον διακοπτη του ηλιακου (τον οποιο τον χρησιμοιποιω μονο με ρευμα τωρα).
ευχαριστώ για την όποια απάντηση σας!

2CA933E7-DB39-4510-A86D-089130FB7F80.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...