Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εξαεριστικά, σου έβαλε στα ασφαλτόπανα; Και ναι 3η γνώμη να πάρεις αλλά οχι από μάστορα αλλά από έμπειρο μηχανικό σε θερμο-υγρομονώσεις!

Θα σε βρίσει ο Ρόδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Είσαι εκτός θέματος.

Θεώρησα πως είναι μια "επισκευή" κι αυτή.
Η πλάκα είναι πως μια ζωή όλο με διόρθωναν πως δεν βάζω σε σωτό μέρος τα διάφορα threads μου. Μια φορά λοιπόν που έκανα το σωστό -γιατί θεώρησα πως επρόκειτο για επισκευή- τελικά πάλι λάθος είμαι!
Τραγελαφικό!

im sorry :((((

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zoranb είπε

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να επιδιορθωθεί το ξέφτυσμα που έχει το μανίκι; Και δεν λέω να το πάω σε μια μοδίστρα, να το ράψει κλπ, γιατί τότε θα φαίνεται πρόχειρο. Εγώ λέω εάν υπάρχει κάποια λύση που να μην φαίνεται πως ήτανε πριν, αλλά να φτιαχτεί σωστό και όμορφο.

το-μανίκι.jpg

Αν έχεις ραπτομηχανή το γυρνάς εσωτερικά ένα εκατοστό και του κάνεις ένα ελαστικό (ζικ-ζακ) γαζί. Αν δεν έχεις δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο γιατί η μοδίστρα θα σου πάρει τουλάχιστον  5 ευρώ και με τόσα (μπορεί και λιγότερα) λεφτά να βρεις σε παζάρι έστω και μεταχειρισμένη σε πολύ καλύτερη κατάσταση. 

Από την άλλη κάποιοι εδώ που μπορεί να μην τον ξέρουν , μπορεί να σκεφτούν τι γράφει ο zorand θα πω όμως  το zorand τον αγαπάμε γιατί είναι γνήσιος και δεν ντρέπεται να στραπατσαριστεί όπως γίνεται και με την εικόνα ,γράφει ότι γουστάρει  ακόμη και οφτόπιτς αν και δεν το θεωρώ οφτόπιτς.😇

Εδώ να πω και κάτι εγώ οφτόπιτς. Στις εποχές που ζούμε δεν είναι ντροπή να ψάχνουμε ρούχα και σε παζάρια. Το Νοέμβρη σε πάγκο λαικής  και μάλιστα καλής περιοχής (Βριλήσια) αγόρασα δύο πουλοβεράκια με 5 ευρώ τα δύο και τα φοράω όλο το χειμώνα. Από τη συγκεκριμένη λαική έχω αγοράσει πολλά ρούχα σε τέτοιες τιμές. Έχει μεγάλο μήκος με τέτοια αγορά τόσο καινούργιων όσο και μεταχειρισμένων και αν κάποιοι μένουν κοντά προτείνω να την επισκεφθούν. Λειτουργεί κάθε Παρασκευή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εδώ να πω και κάτι εγώ οφτόπιτς. Στις εποχές που ζούμε δεν είναι ντροπή να ψάχνουμε ρούχα και σε παζάρια. Το Νοέμβρη σε πάγκο λαικής  και μάλιστα καλής περιοχής (Βριλήσια) αγόρασα δύο πουλοβεράκια με 5 ευρώ τα δύο και τα φοράω όλο το χειμώνα. Από τη συγκεκριμένη λαική έχω αγοράσει πολλά ρούχα σε τέτοιες τιμές. Έχει μεγάλο μήκος με τέτοια αγορά τόσο καινούργιων όσο και μεταχειρισμένων και αν κάποιοι μένουν κοντά προτείνω να την επισκεφθούν. Λειτουργεί κάθε Παρασκευή.

Σε μαγαζιά που πουλάνε δεύτερο χέρι στοκ ρούχα έχω βρει επώνυμα σε άριστη κατάσταση και τιμή ανέκδοτο. Θέλει πολύ ψάξιμο όμως και τύχη, τα περισσότερα είναι σκουπίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν έχεις ραπτομηχανή το γυρνάς εσωτερικά ένα εκατοστό και του κάνεις ένα ελαστικό (ζικ-ζακ) γαζί. Αν δεν έχεις δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο γιατί η μοδίστρα θα σου πάρει τουλάχιστον  5 ευρώ και με τόσα (μπορεί και λιγότερα) λεφτά να βρεις σε παζάρι έστω και μεταχειρισμένη σε πολύ καλύτερη κατάσταση. 

Από την άλλη κάποιοι εδώ που μπορεί να μην τον ξέρουν , μπορεί να σκεφτούν τι γράφει ο zorand θα πω όμως  το zorand τον αγαπάμε γιατί είναι γνήσιος και δεν ντρέπεται να στραπατσαριστεί όπως γίνεται και με την εικόνα ,γράφει ότι γουστάρει  ακόμη και οφτόπιτς αν και δεν το θεωρώ οφτόπιτς.😇

Εδώ να πω και κάτι εγώ οφτόπιτς. Στις εποχές που ζούμε δεν είναι ντροπή να ψάχνουμε ρούχα και σε παζάρια. Το Νοέμβρη σε πάγκο λαικής  και μάλιστα καλής περιοχής (Βριλήσια) αγόρασα δύο πουλοβεράκια με 5 ευρώ τα δύο και τα φοράω όλο το χειμώνα. Από τη συγκεκριμένη λαική έχω αγοράσει πολλά ρούχα σε τέτοιες τιμές. Έχει μεγάλο μήκος με τέτοια αγορά τόσο καινούργιων όσο και μεταχειρισμένων και αν κάποιοι μένουν κοντά προτείνω να την επισκεφθούν. Λειτουργεί κάθε Παρασκευή.

Από τας λαϊκάς μου παίρνει η μάνα μου ΑΑΑ κάλτσες και την έχω βγάλει τζάμι. Και κάτι πουλόβερ polo ralf folen που για τη δουλειά είναι ότι πεις... :)

 

9 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Θα σε βρίσει ο Ρόδο

Εμένα δεν με έχει βρίσει ποτέ πάντως και έχω κάνει ΤΑ κουφά ερωτήματα :)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, C(r)y είπε

 

B09F1BA1-D991-4ECA-A8C5-64C4DD6C1719.jpeg

961BE0DB-2FF4-4419-A86E-54FC85665BD1.jpeg

C7D9897F-B33B-4303-A815-4F887062B1E4.jpeg

C4751261-9105-4CCE-A5C2-4F3A753E953A.jpeg

Ότι έγραψα και πριν, τα σημεία και οι σταγόνες που "κρέμονται" είναι χαρακτηριστικά. Από τα ντουλάπια υπολογίζω κατασκευή του '80, οπότε θερμομόνωση ελάχιστη. 

Αντιμουχλικό χρώμα και αφυγραντήρας είναι η πιο φθηνή λύση.

Να υποθέσω, θέρμανση δεν ανάβετε καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, C(r)y είπε

 

B09F1BA1-D991-4ECA-A8C5-64C4DD6C1719.jpeg

961BE0DB-2FF4-4419-A86E-54FC85665BD1.jpeg

C7D9897F-B33B-4303-A815-4F887062B1E4.jpeg

C4751261-9105-4CCE-A5C2-4F3A753E953A.jpeg

Καλημέρα, και εγω σε δώμα ειμαι τελευταίο οροφο και απο επανω και εχω την πλάκα απο το ταρατσακι. Προβλήματα με υγρασίες δεν ειχα ποτε. Να πω (μήπως βοηθάει) απο επανω πριν πολλά χρόνια έκαναν μόνωση με αλουμινο-ασφαλτοπανο. Έχουν βαλει εξαερίστηκα.

Πιστεύω οτι αυτος ειναι και ο λόγος που δεν εχω προβλήματα γιατι η υγρασία δεν "παγιδεύεται" στην μόνωση.

Ακομη και μετα απο πολυ καιρο που ειναι το σπιτι τελείως κλειστό (χειμώνα, καλοκαίρι) δεν ειχα ποτε προβλημα με υγρασίες στα ταβάνια και στις ντουλάπες. Στο ταρατσακι απο πανω ειχα κάποια σημεία που το νερο της βροχης δεν έφευγε από πρόβλημα της ρήσης, δηλαδή εκανε λιμνούλες. Παλι δεν ειχα πρόβλημα απο κατω, αλλα για να μην χαλάσει την μόνωση πριν απο μερικά χρονιά εφτιαξα τσιμέντο το οποιο το εφάρμοσα σε αυτα τα σημεια και μετα το αστάρωσα και το έβαψα με ελαστικομερες μονωτικό ταρατσών. Που και που καπου σε καθε 2ετια περνάω ενα χερι σαν συντήρηση με το μονωτικό το ελαστικομερες και ολα καλα.

Οποτε το θέμα ειναι μηπως πρεπει να φωνάξεις τον μάστορα να δει τι γίνεται.

Εχεις εξαεριστηκά ?. Γιατι αν παγιδεύονται τιποτα υγρασίες απο κατω στην μόνωση εκει μπορει να ειναι το πρόβλημα. Βρες εναν μάστορα με θερμοκαμερα με αυτη μπορει να δει τι γινεται και ποιες περιοχες ειναι "ψυχρες" και να σου δωσει λυση.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ότι έγραψα και πριν, τα σημεία και οι σταγόνες που "κρέμονται" είναι χαρακτηριστικά. Από τα ντουλάπια υπολογίζω κατασκευή του '80, οπότε θερμομόνωση ελάχιστη. 

Αντιμουχλικό χρώμα και αφυγραντήρας είναι η πιο φθηνή λύση.

Να υποθέσω, θέρμανση δεν ανάβετε καθόλου.

Καλημέρα , φουλ σόμπα και a/c έχει το παιδί . Αυτό υπάρχει και στάζει άσχετα από το ποτέ βρέχει . Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφυγραντηρα ειναι κόστος να τον έχεις συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εδώ να πω και κάτι εγώ οφτόπιτς. Στις εποχές που ζούμε δεν είναι ντροπή να ψάχνουμε ρούχα και σε παζάρια. Το Νοέμβρη σε πάγκο λαικής  και μάλιστα καλής περιοχής (Βριλήσια) αγόρασα δύο πουλοβεράκια με 5 ευρώ τα δύο και τα φοράω όλο το χειμώνα. Από τη συγκεκριμένη λαική έχω αγοράσει πολλά ρούχα σε τέτοιες τιμές. Έχει μεγάλο μήκος με τέτοια αγορά τόσο καινούργιων όσο και μεταχειρισμένων και αν κάποιοι μένουν κοντά προτείνω να την επισκεφθούν. Λειτουργεί κάθε Παρασκευή.

Και εγω για το offtopic εχω να πω οτι οσοι ειναι απο Αθηνα να επισκευτουν τα κυριακάτικα παζάρια που κανουν στην περιοχή της Αγ.Αννης στον Ελαιώνα. Βρίσκεις τα πάντα απο μετ/μενα ειδη απο σαλονοτραπεζαριες μεχρι οτι φανταστεί ο νους σου. Επίσης και σε ρούχα θα βρεις απο κλείσιμο μαγαζιών επώνυμες μάρκες σε πολύ καλές τιμες.

Φιλος μου πηρε μποξερακια της Med, 20 ευρω τα 4 και ειχαν ακομα το ταμπελακι επανω τους που ελεγε 18ευρω το κομματι. Την επομενη βδομαδα πηρε μπουφάν μηχανής colori γυναικείο για την γυναικά του, ελαφρως μεταχειρισμένο στα 20 ευρω. Το πηγε ενα καθαριστήριο και το μπουφαν ειναι σαν καινούριο. 

Εχει ευκαιρίες, χρονο θελει και θα βρείτε πολλα ενδιαφέροντα αντικείμενα.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Καλημέρα , φουλ σόμπα και a/c έχει το παιδί . Αυτό υπάρχει και στάζει άσχετα από το ποτέ βρέχει . Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφυγραντηρα ειναι κόστος να τον έχεις συνέχεια. 

Αν έχει νυχτερινό ρεύμα, να τον δουλεύει τις ώρες του νυχτερινού, δεν χρειάζεται συνέχεια. Εκτός αυτού, ρυθμίζεται το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας και όταν επιτευχθεί "κόβει" ο συμπιεστής και δεν καταναλώνει ενέργεια. Η σόμπα που λες, αν είναι ηλεκτρική "καίει" (πάρα) πολύ περισσότερο

Δεν έχει σχέση με τη βροχή, αλλά με την εσωτερική υγρασία και την εξωτερική θερμοκρασία. "Παγώνει" ο τοίχος και πάνω του υγροποιούνται οι υδρατμοί, όπως γίνεται στα τζάμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, C(r)y είπε

Καλημέρα , φουλ σόμπα και a/c έχει το παιδί . Αυτό υπάρχει και στάζει άσχετα από το ποτέ βρέχει . Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφυγραντηρα ειναι κόστος να τον έχεις συνέχεια. 

Τί σόμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

πήγαινε σε μια ράφτρα να στο γυρίσει λίγο, αλλα θα κοντινει ενα δυο ποντους

 

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν έχεις ραπτομηχανή το γυρνάς εσωτερικά ένα εκατοστό και του κάνεις ένα ελαστικό (ζικ-ζακ) γαζί. Αν δεν έχεις δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο γιατί η μοδίστρα θα σου πάρει τουλάχιστον  5 ευρώ και με τόσα (μπορεί και λιγότερα) λεφτά να βρεις σε παζάρι έστω και μεταχειρισμένη σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Παιδιά ξέρετε τί σκεπτόμουν εγώ; Εάν έβρισκε η μοδίστρα ένα ολόκληρο κομμάτι μανικιού, το ελαστικό κάτω κομμάτι εννοώ-  να έβγαζε όλο το παλιό και να  έραβε το καινούργιο... εφικτό λέτε;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, C(r)y είπε

1. Καλημέρα , φουλ σόμπα και a/c έχει το παιδί . Αυτό υπάρχει και στάζει άσχετα από το ποτέ βρέχει .

2. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφυγραντηρα ειναι κόστος να τον έχεις συνέχεια. 

1. α) Άρα, αν μεταφράσουμε το «φουλ σόμπα και a/c» σε υψηλή εσωτερική θερμοκρασία, ο αέρας του συγκεκριμένου χώρου θα συγκρατεί μεγάλη ποσότητα υδρατμών, ενώ β) η κατασκευή του δώματος (έλλειψη «θερμομόνωσης) εννοεί την υγροποίηση τους σε συγκεκριμένες επιφάνειες.

2. Μικρό κόστος! Ένας τυπικός αφυγραντήρας 12 Lit, ακόμα και ένας φτηνός ή σχετικά φτηνός, καταναλώνει 135-160 Watt, ελάχιστη κατανάλωση σε σχέση με τη «φουλ σόμπα». Άλλωστε, σε ένα χώρο 23τμ μετά τις πρώτες μέρες ή έστω την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας θα χρειαστεί να λειτουργεί λίγες ή ακόμα ελάχιστες ώρες. Αυτό εξαρτάται και από τις συνήθειες του κατοίκου του χώρου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, zoranb είπε

 

Παιδιά ξέρετε τί σκεπτόμουν εγώ; Εάν έβρισκε η μοδίστρα ένα ολόκληρο κομμάτι μανικιού, το ελαστικό κάτω κομμάτι εννοώ-  να έβγαζε όλο το παλιό και να  έραβε το καινούργιο... εφικτό λέτε;

Αν δεν έχεις  μοδίστρα στο σπίτι να πειραματιστεί αξιζει να πληρωσεις;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...