Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρατησου μην έχεις πέσει σε ηλεκτρολογικό κανάλι.

Όταν τρυπας τί χρώμα σκόνη βγαίνει;

51 λεπτά πριν, elias.kaz είπε

θα σε γελάσω δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω αν ισχύει κάτι από τα 2. ξέρεις πως μπορώ να το διαπιστώσω? επισης αν ισχύει το 1ο πόσο μακρύ ουπατ χρειάζεται?το δικο μ τερματίζει, να δοκιμάσω να τρυπήσω πιο βαθιά καθοτι το έκανα με οδηγό? 

αν ισχύει το 2ο να υποθέσω χρειάζομαι ουπατ για γυψοσανιδα και θα είμαι οκ? 

Να συμπληρώσω ότι πάνω έχει άλλο όροφο και όχι ταρατσα

γυψοσανιδα δεν ειναι.. το συγκρινα με το τζάκι.. άρα λογικά ισχύει η πρώτη περίπτωση 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, elias.kaz είπε

θα σε γελάσω δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω αν ισχύει κάτι από τα 2. ξέρεις πως μπορώ να το διαπιστώσω? επισης αν ισχύει το 1ο πόσο μακρύ ουπατ χρειάζεται?το δικο μ τερματίζει, να δοκιμάσω να τρυπήσω πιο βαθιά καθοτι το έκανα με οδηγό? 

αν ισχύει το 2ο να υποθέσω χρειάζομαι ουπατ για γυψοσανιδα και θα είμαι οκ? 

Να συμπληρώσω ότι πάνω έχει άλλο όροφο και όχι ταρατσα

γυψοσανιδα δεν ειναι.. το συγκρινα με το τζάκι.. άρα λογικά ισχύει η πρώτη περίπτωση 

Αν χτυπήσεις ελαφρά με ένα κοντάρι από σκούπα, θα καταλάβεις από το θόρυβο , θα ακούγεται πολύ κούφιο.

1 ώρα πριν, elias.kaz είπε

θα σε γελάσω δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω αν ισχύει κάτι από τα 2. ξέρεις πως μπορώ να το διαπιστώσω? επισης αν ισχύει το 1ο πόσο μακρύ ουπατ χρειάζεται?το δικο μ τερματίζει, να δοκιμάσω να τρυπήσω πιο βαθιά καθοτι το έκανα με οδηγό? 

αν ισχύει το 2ο να υποθέσω χρειάζομαι ουπατ για γυψοσανιδα και θα είμαι οκ? 

Να συμπληρώσω ότι πάνω έχει άλλο όροφο και όχι ταρατσα

γυψοσανιδα δεν ειναι.. το συγκρινα με το τζάκι.. άρα λογικά ισχύει η πρώτη περίπτωση 

Αν χτυπήσεις ελαφρά με ένα κοντάρι από σκούπα, θα καταλάβεις από το θόρυβο , θα ακούγεται πολύ κούφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ταράτσα και το υλικό ήταν φελιζολ.. λογικα αυτό που είπε ο φίλος πριν.. γυψοσανιδα δεν είναι. 

όταν το τρυπησα και άλλο αυτό διαπιστωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ακόλουθο στεγνωτήριο που το τελευταίο διάστημα ξεκίνησε να αφήνει λίγο νωπά τα ρούχα με αποτέλεσμα να έχουν ελαφριά οσμή μούχλας. Έχω καθαρίσει φίλτρα και έλεγξα το φαν πίσω και μου φαίνονται καθαρά. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

IMG_20220817_163739.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι το κατάλληλο thread, ή αν πρέπει να ανοίξω καινούριο. Θέλω να φτιάξω το γραφείο μου γιατί πλέον δουλεύω αποκλειστικά από το σπίτι. Τελευταία ψάχνομαι για την κατασκευή επιφάνειας γραφείου που θα μπει πάνω σε πτυσσόμενο σκελετό. Ξεκίνησα κλασσικά από ikea karlby αλλά νομίζω το βάθος (63cm) δε θα με βολέψει ιδιαίτερα. Ιδανικά θέλω κάτι σε (180-200)x(75-80)x(3-4) και σε χρώμα karlby, καρυδιά. Όχι μελαμίνες.

Οπότε ψάχνω ξυλουργούς/επιπλοποιούς αλλά δεν έχει πάει πολύ καλά. Οι περισσότεροι δεν απαντάνε και αυτοί που απαντάνε ζητάνε απαγορευτικά ποσά για καπλαμά. Για μασίφ καρυδιά δε το συζητώ καν. Προφανώς και εγώ δεν έχω εμπειρία οπότε δεν ψάχνω σωστά.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία να βοηθήσει? Τι τιμές να περιμένω? Να πάω σε καπλαμά, να βάψω κάποιο φτηνό ξύλο πχ πεύκο? Να το παρατήσω τελείως και να πάω σε karlby 😅

Λογική τιμή θα θεωρούσα τα ~300. Παραπάνω μόνο για μασίφ καρυδιά αν και μάλλον μιλάμε για πολύ παραπάνω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gorgmas είπε

Καλημέρα,

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι το κατάλληλο thread, ή αν πρέπει να ανοίξω καινούριο. Θέλω να φτιάξω το γραφείο μου γιατί πλέον δουλεύω αποκλειστικά από το σπίτι. Τελευταία ψάχνομαι για την κατασκευή επιφάνειας γραφείου που θα μπει πάνω σε πτυσσόμενο σκελετό. Ξεκίνησα κλασσικά από ikea karlby αλλά νομίζω το βάθος (63cm) δε θα με βολέψει ιδιαίτερα. Ιδανικά θέλω κάτι σε (180-200)x(75-80)x(3-4) και σε χρώμα karlby, καρυδιά. Όχι μελαμίνες.

Οπότε ψάχνω ξυλουργούς/επιπλοποιούς αλλά δεν έχει πάει πολύ καλά. Οι περισσότεροι δεν απαντάνε και αυτοί που απαντάνε ζητάνε απαγορευτικά ποσά για καπλαμά. Για μασίφ καρυδιά δε το συζητώ καν. Προφανώς και εγώ δεν έχω εμπειρία οπότε δεν ψάχνω σωστά.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία να βοηθήσει? Τι τιμές να περιμένω? Να πάω σε καπλαμά, να βάψω κάποιο φτηνό ξύλο πχ πεύκο? Να το παρατήσω τελείως και να πάω σε karlby 😅

Λογική τιμή θα θεωρούσα τα ~300. Παραπάνω μόνο για μασίφ καρυδιά αν και μάλλον μιλάμε για πολύ παραπάνω.

Ευχαριστώ!

Πάρε κόντρα πλακέ σημμύδας και βάψτο απόχρωση καρυδιά. Γαμάτο θα βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πάρε κόντρα πλακέ σημμύδας και βάψτο απόχρωση καρυδιά. Γαμάτο θα βγει.

Σωστή η σκέψη, απλώς θα είναι ασήκωτο (5-5.5KN/m3 το γw, 7,5-8KN/m3 το γbirch_plywood).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gorgmas είπε

Δε θέλει καπλαμά το κόντρα πλακέ? Θα μου άρεσε να έχει νερά ξύλου, γι αυτό είπα μήπως βάψω κάποιο φτηνό μασίφ

Άκυρο, είδα μερικά κόντρα πλακέ. Bear with me. Φαντάζομαι αυτό είναι η φτηνότερη επιλογή? Και μετά βάψιμο μασίφ?

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σωστή η σκέψη, απλώς θα είναι ασήκωτο (5-5.5KN/m3 το γw, 7,5-8KN/m3 το γbirch_plywood).

O σκελετός σηκώνει μέχρι 100kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gorgmas είπε

Δε θέλει καπλαμά το κόντρα πλακέ? Θα μου άρεσε να έχει νερά ξύλου, γι αυτό είπα μήπως βάψω κάποιο φτηνό μασίφ

Υπάρχουν κόντρα πλακέ, που έχουν μέσα νερά! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας σε ένα ξυλεμπορικό, να δεις φύλλα και να διαλέξεις ένα με νερά ωραία. Να τους ζητήσεις να στο κόψουν στην διάσταση που θες, να σου πλανίσουν λίγο και τις άκρες να σου το κάνουν λίγο μπιζουτέ, και να σου το περάσουν και ένα ψιλό πλάνισμα και στην επιφάνεια. 
Ζητάς και μερικά κομμάτια μικρά σαν δείγματα, να κάνεις δοκιμές για το χρώμα! Περνάς χρώμα, βερνίκι με γαλάκτωμα για να βγάλεις ωραίο αποτέλεσμα, και στο χρώμα που θα καταλήξεις (χέρια, αραιώσεις κλπ) περνάς την επιφάνειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Τα μισά τότε, θα ανήκουν στο ίδιο βάρος του κόντρα πλακέ.

Και άλλα 30 οθόνες, υπολογιστής και γάτα, θα ζορίζεται στο ανέβασμα 😅

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Υπάρχουν κόντρα πλακέ, που έχουν μέσα νερά! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας σε ένα ξυλεμπορικό, να δεις φύλλα και να διαλέξεις ένα με νερά ωραία. Να τους ζητήσεις να στο κόψουν στην διάσταση που θες, να σου πλανίσουν λίγο και τις άκρες να σου το κάνουν λίγο μπιζουτέ, και να σου το περάσουν και ένα ψιλό πλάνισμα και στην επιφάνεια. 
Ζητάς και μερικά κομμάτια μικρά σαν δείγματα, να κάνεις δοκιμές για το χρώμα! Περνάς χρώμα, βερνίκι με γαλάκτωμα για να βγάλεις ωραίο αποτέλεσμα, και στο χρώμα που θα καταλήξεις (χέρια, αραιώσεις κλπ) περνάς την επιφάνειά σου.

Ακούγεται καλύτερη επιλογή από βάψιμο πεύκου, δεδομένου ότι δε θα χαράζεται εύκολα? Φυσικός καπλαμάς καρυδιά όπως το karlby? Εκτός budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...