Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

To θέμα με τα pedestals είναι ότι θες υλικό μάζας, για να αποφύγεις φαινόμενα ιπτάμενων αντικειμένων λόγω αέρα. Οπότε δεν μπορείς να πας και σε κάτι το πολύ ελαφροβαρές, γιατί δεν έχεις συγκόλληση. 
Έχω δει κάτι συστήματα τύπου deck με τέτοιες βάσεις αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι μην τα ψάχνεις στην γειτονιά, και δεν τα κόβω και ιδιαίτερα οικονομικά.

Αυτα ακριβώς σκέφτομαι και εγώ και οι τσιμεντοπλακες είναι κατάλληλες αρκεί να βρω τις σωστές. Σε ευχαριστώ για την όλη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/1/2023 στις 8:10 ΠΜ, hp8 είπε

Λοιπόν όσο περίεργο και αν μου κάνει τα φίλτρα τα είχα καθαρίσει με βούρτσα και πανάκια χλωρίνης χωρίς διάφορα. Τα έβαλα σε μια κούπα με ζεστό νερό και τα άφησα να στεγνώσουν, πλέον έχει επανέλθει το στεγνωτήριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Λοιπόν όσο περίεργο και αν μου κάνει τα φίλτρα τα είχα καθαρίσει με βούρτσα και πανάκια χλωρίνης χωρίς διάφορα. Τα έβαλα σε μια κούπα με ζεστό νερό και τα άφησα να στεγνώσουν, πλέον έχει επανέλθει το στεγνωτήριο.

Άρα όλα καλά Εύχομαι να μην έχεις θέμα για την επόμενη 10 ετια Μην γίνουν κλέφτες οι εταιρίες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2023 στις 3:23 ΜΜ, trelaras22 είπε

Καλησπέρα..

ΤΟ μικρό σπιτάκι που αγόρασα, δεν χρίζει ακόμη ανακαίνισης, αντέχει καμια δεκαετία, οπότε ψάχνω προσωρινή λύση πολλές φορές σε πράγματα, παλιότερα έχω ξανα ζητήσει γνώμη κι είστε πάντα δυνατοί και γνώστες. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 Λόγω πρόχειρης ανακαίνισης υποθέτω, οι σωλήνες θέρμανσης έχουν τοποθετηθεί εξωτερικά. Τοθέμα είναι οτι δεν βρίσκονται χαμηλά, κατα μήκος των σοβατεπί του πατώματος, αλλα ψηλά ψηλά πάνω απ το έδαφος,  κατα μήκος του τύχου,  κάπου στα  2,5  μέτρα σε ύψος, μισό μέτρο περίπου κάτω απ το ταβάνι.

 Στο υπνοδωμάτιο δε με πολυαπασχολλεί το γεγονός, ωστόσο στο σαλόνι οπουεκτίνονται κατα μήκος ενώς τοίχου μήκους τριών  περίπου μέτρων, σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να άνω κάτι ωστε να τις κρύψω, κάτι αισθητικά όμορφο για μικρό σαλόνι κι όχι τρομακτικά κοστοβόρο.

Έχετε μήπως καμιά ιδέα; 

Καλημέρα, 

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ σε ένα διαμέρισμά μου το οποίο πρόσφατα έκανα ανακαίνιση. Οι χαλκο-σωλήνες προς τα σώματα ήταν εξωτερικές, διαπερνούσαν όλο το σπίτι (σαλόνι, διαδρομος, δωμάτια) και μάλιστα ψηλά, 1 μέτρο κάτω από το ταβάνι. Πολύ άσχημη η όλη κατάσταση την οποία όμως διόρθωσα πλήρως. Στην αρχή είχα εξετάσει το ενδεχόμενο να μετακινηθούν κάτω, κοντά στο δάπεδο δηλαδή και να σκεπαστούν με "Προφίλ Κάλυψης Σωλήνων HZ". Το κόστος όμως για τα κάλυπτρα θα ήταν πάρα πολύ υψηλό. 

Η επόμενη λύση ήταν να κρυφτούν με νεα διαδρομή, ενώ σε κάθε δωμάτιο και ανάλογα με τις όποιες δυνατότητες υπήρχαν να περάσουν είτε από σημεία που δεν θα φαίνονται είτε να περάσουν από διαδρομή που θα διευκόλυνε να καλυφθούν με καλό όμως αισθητικό αποτέλεσμα.

Αρχικά η συμβουλή που πήρα από τον πρώτο τοποθέτη, ήταν ότι έπρεπε να διατηρήσω τις κλήσεις για να έχω τα εξαεριστικά στις θέσεις που πρέπει (βαλβίδες εκτόνωσης) καθώς και τις διατομές του χαλκού. Ετσι προχώρησα σε ολική αφαίρεση και τοποθέτιση από την αρχή, με διαδρομή πάλι ψηλά, αυτή την φορά μέσα από το πατάρι, πάνω από ένα σινάζι πόρτας και όπου παρέμεναν εμφανείς οι σωλήνες να καλυφθούν με γυψοσανίδα.

Το αποτέλεσμα ήταν να κρύψω 100% όλους του σωλήνες και φυσικά να κρατήσω χαμηλά τα κόστη. Η νέα τοποθέτιση έγινε σωστά, χωρίς πολλές στροφές-γωνιάσματα και με αρκετά προσεγμένη δουλειά στις λεπτομέρειες. 

Είχα την άνεση να κάνω αυτή την μεγάλη αλλαγή σε συνολικά 2-3 ημέρες και με βοήθησε πολύ ότι είχα το σπίτι κενό και είχα μεγάλη ευκολία για μερεμέτια. Από μεροκάματα πλήρωσα 1 ημέρα τον υδραυλικό και 3 μέρες έκανα εγώ όλες τις γυψοσανίδες και τα στοκαρίσματα. Από υλικά τώρα χρειάστηκα κάποια μικροεξαρτήματα χαλκού, μονωτικά σωλήνων, ένα φύλο γυψοσανίδα και τα γωνιόκρανα.

Τέλος να πω ότι η διόρθωση αυτή με είχε προβληματίσει για πολύ καιρό αλλά όταν άδειασε το σπίτι ήταν η καλύτερη ευκαιρία για να υλοποιηθεί και έγινε πριν τις άλλες εργασίες ανακαίνισης (βαφές, δάπεδα κλπ). 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Χάλασε η αντίσταση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα.

Τι με συμβουλευετε να κάνω ?

Να αλλάξω την αντίσταση η όλο τον θερμοσίφωνα? 

Δεν έχει μεγάλη κοστολογική διαφορά;

Νομίζω αλλαγή αντίσταση εκτός αν είναι κανά σκουριασμένο ερείπιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Δεν έχει μεγάλη κοστολογική διαφορά;

Νομίζω αλλαγή αντίσταση εκτός αν είναι κανά σκουριασμένο ερείπιο

Ο υδραυλικός λέει ότι χρειάζεται αλλαγή γιατί μόνο η αλλαγή αντίστασης δεν είναι κάτι ασφαλές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Ο υδραυλικός λέει ότι χρειάζεται αλλαγή γιατί μόνο η αλλαγή αντίστασης δεν είναι κάτι ασφαλές 

Εδώ παίζουν 2 τινά:

είτε κάτι έχει δει ο υδραυλικος που δε βλέπουμε και λέει οτι καλύτερα να κάνεις ολική αντικατάσταση

είτε πάει να βγάλει περισσότερα καθώς θεωρώ οτι θα έχει μεγαλύτερο κέρδος από εγκατάσταση αλλά και από πιθανή μεσολάβηση στην αγορά του νέου θερμοσίφωνα.

Εμμένω σε οτι είπα αρχικά, κοστολογικά θεωρώ οτι μιλάμε για τεράστια διαφορά, αν το θερμοσίφωνο δεν είναι χρέπι αξίζει το "ρίσκο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο υδραυλικός λέει ότι χρειάζεται αλλαγή γιατί μόνο η αλλαγή αντίστασης δεν είναι κάτι ασφαλές 

Τι μάρκα είναι;Πόσο χρονών είναι; Και πόσα λίτρα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Τι μάρκα είναι;Πόσο χρονών είναι; Και πόσα λίτρα; 

elco 60litre

Δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα είναι 10 χρόνια 

Το κόστος για την δουλειά του υδραυλικού είναι λέει περίπου το ίδιο.

Είτε καινούργιο βάλει είτε αλλάξει την αντίσταση.

Στέκει αυτό?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόστος το ίδιο είτε ανεβοκατεβάσει θερμοσιφωνα είτε απλά ξεβιδώσει και βιδώσει νέα αντίσταση???

Κάτι δεν πάει καλά....

Μάλλον όπως προείπε άλλος συνφορουμίτης έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στα υλικά και πάει να σε δαγκώσει από το νέο θερμοσίφωνα.

Ή όντως έχει δει κάτι στον παλιό αλλά αν ήταν "σωστός" έπρεπε να σου εξηγήσει λεπτομερώς γιατί προτείνει αντικατάσταση όλου και όχι αλλαγή αντίστασης και όχι απλά τα δικά του εργατικά θα είναι τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sebu είπε

Κόστος το ίδιο είτε ανεβοκατεβάσει θερμοσιφωνα είτε απλά ξεβιδώσει και βιδώσει νέα αντίσταση???

Κάτι δεν πάει καλά....

Μάλλον όπως προείπε άλλος συνφορουμίτης έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους στα υλικά και πάει να σε δαγκώσει από το νέο θερμοσίφωνα.

Ή όντως έχει δει κάτι στον παλιό αλλά αν ήταν "σωστός" έπρεπε να σου εξηγήσει λεπτομερώς γιατί προτείνει αντικατάσταση όλου και όχι αλλαγή αντίστασης και όχι απλά τα δικά του εργατικά θα είναι τα ίδια.

Χρονικά θα του πάρει το ίδιο γιατί θα πρέπει να αδειάσει το νερό για να ξεβιδωσει την αντίσταση γι'αυτό χρεώνει το ίδιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

elco 60litre

Δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα είναι 10 χρόνια 

Το κόστος για την δουλειά του υδραυλικού είναι λέει περίπου το ίδιο.

Είτε καινούργιο βάλει είτε αλλάξει την αντίσταση.

Στέκει αυτό?

Προφανώς εννοεί ότι είναι περίπου το ίδιο, από την άποψη ότι μια αντίσταση έχει περίπου 17 ευρώ, το ανοδιο 7, και ένας θερμοστάτης 8-9 , σύνολο περίπου 35 συν την εργασία. Στη δεύτερη περίπτωση θα πάρει μόνο την εργασία του. Σε εσένα θα είναι η διαφορά της αγοράς του θερμοσίφωνα. Αν είναι σίγουρα πάνω από 10 ίσως και να αξίζει τον κόπο να τον αλλάξεις. Επίσης αν είναι σε πατάρι, καλό είναι να βάλεις και μια σκάφη.

Επίσης δε ρώτησα, όταν λες ότι χάλασε η αντίσταση, τι σου κάνει; Σου ρίχνει την ασφάλεια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Προφανώς εννοεί ότι είναι περίπου το ίδιο, από την άποψη ότι μια αντίσταση έχει περίπου 17 ευρώ, το ανοδιο 7, και ένας θερμοστάτης 8-9 , σύνολο περίπου 35 συν την εργασία. Στη δεύτερη περίπτωση θα πάρει μόνο την εργασία του. Σε εσένα θα είναι η διαφορά της αγοράς του θερμοσίφωνα. Αν είναι σίγουρα πάνω από 10 ίσως και να αξίζει τον κόπο να τον αλλάξεις. Επίσης αν είναι σε πατάρι, καλό είναι να βάλεις και μια σκάφη.

Επίσης δε ρώτησα, όταν λες ότι χάλασε η αντίσταση, τι σου κάνει; Σου ρίχνει την ασφάλεια;

Δεν ζεσταίνει καθόλου.

Έφερα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θέλει αλλαγή αντίστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...