Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Θες να καταθέσεις προσφορά σε δημόσιο διαγωνισμό; 

οχι , σε συνεργατες μου ωστε να κανουμε και αλλη επενδυση μαζι . δεν ψαχνω κατι επισημο αν αυτο ρωτας.  ενα ενδεικτικο ποσο με καποια αποκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δες και το προϊόν EcoRoof της System Technica - Ελαφροβαρής πλάκα οροφής, με βάρος ~40kg/m2... https://systemtechnica.com/psixra-ilika/ 

Δεν το ξέρω τι λέει από μηχανικές ιδιότητες αλλά μιας και είπες για το βάρος.

 

...όχι επειδή λέτε μερικοί για εμάς τους Πυργιώται... :) :)

Πολυ ενδιαφέρον αν και δεν αναγράφουν τιμή, θα πέσει τηλέφωνο από βδομάδα.

Πάντως κανέναν δεν βρήκα να έχει ταρατσοπλακες 30χ30 (είναι πιο ελαφριές ανά τμ λόγω μικρότερου παχους συγκριτικά με 40χ40) και σκέφτηκα και κάποιο ξύλινο υλικό μήπως μπορεί να αντέξει κάπως εκτεθημενο που θα είναι. Κάποιο osb ίσως.

Ψάχνω όλα τα υλικά, ειπα να αποφυγω συνθετικά λόγω κόστους και αντοχής στον ήλιο που θα είναι εκτεθημενα.

Μέχρι και να φτιάξω μόνος ταρατσοπλακες λίγες λίγες στο παχος που θέλω σκέφτηκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeG είπε

αν και δεν αναγράφουν τιμή

Δεν αναγράφουν γιατί είναι παραγωγοί και κάνουν χονδρική. Παρ´τους να σου πούνε κοντά σου ποια καταστήματα τις φέρνουν, και θα σου πούνε από εκεί τιμές.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και χοντρό πλακάκι ανθεκτικό σε κάμψη, αλλά δεν ξέρω κόστος $$$...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν αναγράφουν γιατί είναι παραγωγοί και κάνουν χονδρική. Παρ´τους να σου πούνε κοντά σου ποια καταστήματα τις φέρνουν, και θα σου πούνε από εκεί τιμές.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και χοντρό πλακάκι ανθεκτικό σε κάμψη, αλλά δεν ξέρω κόστος $$$...

Φάγαμε άκυρο, θέλει μεγάλη παραγγελια για να τα φέρει. Το προτεινες και σε κανέναν άλλον ; τον πήρε άλλος ένας σήμερα για το ίδιο προιον παλι από περιστερι Αττικής λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μιας και λεμε για πολιτικους μηχανικους με πιο τροπο προσεγγιζουμε μηχανικο για μικρα πραγματα;

Ειχα προσπαθησει στο παρελθον ανεπιτυχως ζητωντας απο 3 μια μελετη/αδεια για εναν τοιχο αντιστοιριξης. Οι 2 δε με πηρανε ποτε πισω παροτι εκανα 2 προσπαθειες. Ο αλλος συμφωνησα για την αμοιβη οτι μου ζητησε αλλα δεν με πηρε ποτε για να ερθει.

Θλιβερό.. 

Μετά αναρωτιόμαστε γιατί κατηγορούν τους πολ. μηχ.

Κυρίως τεχνικά γραφεία της περιοχής θα προσέγγιζα (όχι κατασκευαστικές ή μικροεργολάβους). Αφενός γιατί αναφέρεστε σε μελέτη και άδεια (άρα μελετητή χρειάζεστε) και αφετέρου στην εγγύς περιοχή, για να μπορώ να βαράω πόρτες (ελπίζοντας πάντα, να μην καταλήξω να τις κλωτσάω στο τέλος).

 

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Σκέφτομαι να γίνω κι εγώ επενδυτής στο πρότζεκτ σου 

Φαίνεστε άνθρωπος που το τιμάτε γενικά, το τρόλευ 😏

4 ώρες πριν, stefanosnik είπε

για κοστολογιο ενος project .. 

* ενδεικτικο , στην ουσια εχω σχεδια κτλ και χρειαζομαι κοστος σχεδιου για να το κανω παρουσιαση

Κόστος σχεδίου; Μήπως να απευθυνόσασταν καλύτερα σε αρχιτέκτονα μηχανικό; 

Εκτός και αν εννοείτε προϋπολογισμό.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeG είπε

Φάγαμε άκυρο, θέλει μεγάλη παραγγελια για να τα φέρει. Το προτεινες και σε κανέναν άλλον ; τον πήρε άλλος ένας σήμερα για το ίδιο προιον παλι από περιστερι Αττικής λέει.

ΔΕΝ έχεις ιδέα, πόσοι διαβάζουν insomnia!!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΔΕΝ έχεις ιδέα, πόσοι διαβάζουν insomnia!!! 

(Thumbs up όσοι ήρθαμε από το michanikos, στο insomnia με μόνιμη μεταγραφή) 👍🏾

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, βέβαια, εκεί σου λένε να πας σε μηχανικό 😕

8 ώρες πριν, GeG είπε

Φάγαμε άκυρο, θέλει μεγάλη παραγγελια για να τα φέρει. Το προτεινες και σε κανέναν άλλον ; τον πήρε άλλος ένας σήμερα για το ίδιο προιον παλι από περιστερι Αττικής λέει.

Να σου δώσει το τηλέφωνο του άλλου να παραγγείλετε μαζί!

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ε, βέβαια, εκεί σου λένε να πας σε μηχανικό 😕

Να σου δώσει το τηλέφωνο του άλλου να παραγγείλετε μαζί!

Τέτοια ποσότητα που θέλει, πρεπει να βρεθουμε καμια 10αρια

12 ώρες πριν, mechpanos είπε

ΔΕΝ έχεις ιδέα, πόσοι διαβάζουν insomnia!!! 

Κανένα άλλο υλικό ππυβνα την παλεψει στις καιρικές συνθήκες , έχεις κατά νου; μιλάμε για κάτι οικονομικό,  καποιο είδος ξυλείας με τέτοιες δυνατότητες ίσως;

 

Ευχαριστώ όπως και να έχεις για τις απαντήσεις σας!

Επεξ/σία από GeG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeG είπε

Τέτοια ποσότητα που θέλει, πρεπει να βρεθουμε καμια 10αρια

Κανένα άλλο υλικό ππυβνα την παλεψει στις καιρικές συνθήκες , έχεις κατά νου; μιλάμε για κάτι οικονομικό,  καποιο είδος ξυλείας με τέτοιες δυνατότητες ίσως;

 

Ευχαριστώ όπως και να έχεις για τις απαντήσεις σας!

To θέμα με τα pedestals είναι ότι θες υλικό μάζας, για να αποφύγεις φαινόμενα ιπτάμενων αντικειμένων λόγω αέρα. Οπότε δεν μπορείς να πας και σε κάτι το πολύ ελαφροβαρές, γιατί δεν έχεις συγκόλληση. 
Έχω δει κάτι συστήματα τύπου deck με τέτοιες βάσεις αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι μην τα ψάχνεις στην γειτονιά, και δεν τα κόβω και ιδιαίτερα οικονομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...