Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώντας να ξεκολλήσω μια λεντοταινια για να τη τοποθετήσω σε άλλη επιφάνεια, μου κόπηκε ένα κομμάτι(το μεγαλύτερο). Πως μπορώ βάζω το ενώσω ξανά με την υπόλοιπη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Παίρνεις αντάπτορες από τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά που συνδέουν ταινίες, κόβεις εκεί που έχει σημάδι ψαλίδι η ταινία και ενώνεις. Αλλιώς, κολλητήρι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Παίρνεις αντάπτορες από τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά που συνδέουν ταινίες, κόβεις εκεί που έχει σημάδι ψαλίδι η ταινία και ενώνεις. Αλλιώς, κολλητήρι...

Αυτά λες ε; Δεν τα είχα υπόψιν μου, καλή λύση για το θέμα του φίλου αν δεν εχει κολλητήρι.

Spoiler

konektoras-enosis-tainias-led-4-8w-chori

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Ο μαλτέζος επειδή είναι ανοξείδωτος, πρέπει και η αντίσταση να είναι ανοξείδωτη. Είναι η κλασική με 8 βίδες, οπότε δεν είναι μεγάλο το κόστος της, πρέπει να είναι γύρω στο 30αρι, εκτός και αν έχει πάνω της το καλοριφέρ, όπου σίγουρα είναι πολύ ακριβότερη.

Ευχαριστω! Αν εννοεις να ειναι συνδεδεμενος ο ηλιακος και με το καλοριφερ οχι δεν ειναι.

Το οτι ειναι ανοξειδωτος σημαινει οτι φθειρεται λιγοτερο/πιο αργα? Σημαινει το ιδιο και για την αντισταση?

Ειναι ηδη 15+ ετων και πριν 12+ μηνες οι γονεοι του εκαναν συντηρηση. Φετος επειδη καηκε ο θερμοστατης αντικατασταθηκε ο θερμοστατης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω! Αν εννοεις να ειναι συνδεδεμενος ο ηλιακος και με το καλοριφερ οχι δεν ειναι.

Το οτι ειναι ανοξειδωτος σημαινει οτι φθειρεται λιγοτερο/πιο αργα? Σημαινει το ιδιο και για την αντισταση?

Ειναι ηδη 15+ ετων και πριν 12+ μηνες οι γονεοι του εκαναν συντηρηση. Φετος επειδη καηκε ο θερμοστατης αντικατασταθηκε ο θερμοστατης.

Οκ , αφού δεν έχει καλοριφέρ, τότε η αντίσταση είναι γύρω στα 30 ευρώ. Οπότε αν χρειαζόταν αντίσταση, υπολογίζεις 60 ευρώ περίπου το σέρβις, συν 30 αντίσταση, σύν 8 το θερμοστάτη. Αυτό προφανώς εννοούσε ο μάστορας όταν είπε για 100 ευρώ.

Ναι , επειδή είναι ανοξείδωτος κρατάει περισσότερο. Όσον αφορά την αντίσταση δεν έχει τεράστια διαφορά σχέση με τις κλασικές , αλλά το σωστό είναι να μπει ανοξείδωτη , γιατί η σιδερένια έχει ενδεχόμενο να τρυπήσει πιο γρήγορα, λόγο της ηλεκτρόλυσης.

Αυτό ειναι από τα παλιά καλά μοντέλα του Μαλτέζου, οπότε αν τον προσέξουν λίγο (σκέπασμα , σέρβις) θα βαρεθουν να τον βλέπουν.  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, troi.g είπε

Οκ , αφού δεν έχει καλοριφέρ, τότε η αντίσταση είναι γύρω στα 30 ευρώ. Οπότε αν χρειαζόταν αντίσταση, υπολογίζεις 60 ευρώ περίπου το σέρβις, συν 30 αντίσταση, σύν 8 το θερμοστάτη. Αυτό προφανώς εννοούσε ο μάστορας όταν είπε για 100 ευρώ.

Ναι , επειδή είναι ανοξείδωτος κρατάει περισσότερο. Όσον αφορά την αντίσταση δεν έχει τεράστια διαφορά σχέση με τις κλασικές , αλλά το σωστό είναι να μπει ανοξείδωτη , γιατί η σιδερένια έχει ενδεχόμενο να τρυπήσει πιο γρήγορα, λόγο της ηλεκτρόλυσης.

Αυτό ειναι από τα παλιά καλά μοντέλα του Μαλτέζου, οπότε αν τον προσέξουν λίγο (σκέπασμα , σέρβις) θα βαρεθουν να τον βλέπουν.  😉

Ευχαριστω και παλι. Σερβις του κανουν....να τον σκεπαζουν βαριουνται να ανεβοκατεβαινουν στην ταρατσα (και λογω ηλικιας) συν του οτι αδυνατουν να καταλαβουν ολο αυτο με το "το νερο ανεβαινει παραπανω σε θερμοκρασια και ψηνονται ολα μεσα οταν εχει μεγαλη ηλιοφανεια λχ καλοκαιρι" αρα πρεπει να σκεπαζεται, οτι καλο θα ηταν να μπουν συστηματακια εκτονωσης κτλ (αλλα εκει εχει σημαντικο κοστος που δεν θελουν να δωσουν λεφτα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Sebu said:

Ευχαριστω και παλι. Σερβις του κανουν....να τον σκεπαζουν βαριουνται να ανεβοκατεβαινουν στην ταρατσα (και λογω ηλικιας) συν του οτι αδυνατουν να καταλαβουν ολο αυτο με το "το νερο ανεβαινει παραπανω σε θερμοκρασια και ψηνονται ολα μεσα οταν εχει μεγαλη ηλιοφανεια λχ καλοκαιρι" αρα πρεπει να σκεπαζεται, οτι καλο θα ηταν να μπουν συστηματακια εκτονωσης κτλ (αλλα εκει εχει σημαντικο κοστος που δεν θελουν να δωσουν λεφτα).

Το συστηματάκι εκτόνωσης δεν έχει σημαντικό κόστος...κάπου στα 20 ευρώ είχα δώσει εγώ και το έβαλα μόνος μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα κάνω ανακαίνιση το σπίτι και θα ήθελα την άποψη σας για σωλήνες ύδρευσης.. Δεν εμπιστεύομαι τις σωλήνες ppr γιατί γνωρίζω 5 τουλάχιστον περίπτωσεις που σπάσανε πλακάκια.. και προσανατολίζομαι σε πολυαιθυλενιο (τουμποραμα) γνωρίζοντας ότι έχει περισσότερο κόστος λόγω συλλεκτων, βανακια κτλπ.. Θα ήθελα την άποψη σας. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο με τουμποραμα αρκεί να το έχεις μέσα σε σπιράλ και να είναι εννιαίο από το κολεκτερ μέχρι τον τερματισμό του. Μην κάνεις το λάθος και θάψεις τίποτα ρακόρ σύνδεσης μόνο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Ομάδα κάνω ανακαίνιση το σπίτι και θα ήθελα την άποψη σας για σωλήνες ύδρευσης.. Δεν εμπιστεύομαι τις σωλήνες ppr γιατί γνωρίζω 5 τουλάχιστον περίπτωσεις που σπάσανε πλακάκια.. και προσανατολίζομαι σε πολυαιθυλενιο (τουμποραμα) γνωρίζοντας ότι έχει περισσότερο κόστος λόγω συλλεκτων, βανακια κτλπ.. Θα ήθελα την άποψη σας. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Τουμπόραμα μέσα σε σπιράλ κι από εμένα. Έχω δει ουκ ολίγα προβλήματα με ppr, δεν φταίει το υλικό αλλά η κακοδιαχείριση κατά την μεταφορά, που μπορεί να κάνει το υλικό να αστοχήσει. Το ppr το χρησιμοποίησα για σωληνώσεις θέρμανσης, που είναι εξωτερικές μέχρι το κολεκτέρ και ο,τι και αν συμβεί ειναι επισκέψιμο και επισκευάσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας γιατί νομιζα ότι μόνο εγώ είμαι υπερβολικός.. Απο τους 3 υδραυλικους που ήρθαν να πάρω προσφορά μόνο ο ένας παραδέχτηκε ότι ενέχει κίνδυνους η ppr...οι άλλοι 2 μου είπαν ότι έτσι είναι τώρα οι εγκαταστάσεις και ότι πολύ σπάνια συμβαίνει να έχει αστοχία στο υλικό ή ppr... Σε αυτούς δεν έτυχε ποτέ (εδώ γελάμε)..Με τουμποραμα θα έχουν διαρροές τα κολεκτερ και τα βανακια μετά από καιρό... Βουρ για Τουμποραμα λοιπον.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ τα μαστόρια όλα τα φτιάχνω όλα τα τσακίζω  :P

θα καταθέσω μια φωτογραφία μιας εσωτερικής πόρτας τζαμένιας που αφήνει κενό και θέλω να την σφραγίσω όσο γίνεται πιο σωστά. Και για λόγους καλαισθησίας αλλά και για λόγους ηχομόνωσης γιατί με τέτοιο κενό είναι σαν να μην υπάρχει πόρτα.

κοιτάζω για επέμβαση με κατασκευή περιμετρικά στο ντουβάρι που την περικλείει μάλλον;

 

τι υλικά βάζουν; μίξη λάστιχου με βαμμένο προφίλ αλουμινίου; 

ρωτάω γιατί με νοιάζει όχι απλά να σφραγιστεί το κενό αλλά και όπως ειπα να πάρω το βέλτιστο ηχομονωτικο αποτέλεσμα,

Screenshot 2023-01-25 223040.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, greekfragma είπε

χαιρετώ τα μαστόρια όλα τα φτιάχνω όλα τα τσακίζω  :P

θα καταθέσω μια φωτογραφία μιας εσωτερικής πόρτας τζαμένιας που αφήνει κενό και θέλω να την σφραγίσω όσο γίνεται πιο σωστά. Και για λόγους καλαισθησίας αλλά και για λόγους ηχομόνωσης γιατί με τέτοιο κενό είναι σαν να μην υπάρχει πόρτα.

κοιτάζω για επέμβαση με κατασκευή περιμετρικά στο ντουβάρι που την περικλείει μάλλον;

 

τι υλικά βάζουν; μίξη λάστιχου με βαμμένο προφίλ αλουμινίου; 

ρωτάω γιατί με νοιάζει όχι απλά να σφραγιστεί το κενό αλλά και όπως ειπα να πάρω το βέλτιστο ηχομονωτικο αποτέλεσμα,

Screenshot 2023-01-25 223040.jpg

Καλημέρα! Θες κάσωμα αλουμινίου, με λαστιχάκια στο κλείσιμο. Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κρατήσεις την ίδια πόρτα, ρώτα τζαμά αν αναλαμβάνει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Καλημέρα! Θες κάσωμα αλουμινίου, με λαστιχάκια στο κλείσιμο. Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κρατήσεις την ίδια πόρτα, ρώτα τζαμά αν αναλαμβάνει.  

Ναι αυτή τη λύση εικόνα είχα στο μυαλο μου. 

Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Θέλω κάτι που να μπορώ να το ξυλωσω αν χρειαστεί και δε θέλει ο ιδιοκτήτης ως μόνιμη λύση. Το να στερεωθεί σωστά και να στοκαρω μετά όπου τρυπήσω δε με απασχολεί. 

Τζαμά ή αλουμινά καλύτερα;

 

Από ηχομόνωση πιστεύεις ότι θα υπάρξει σοβαρή βελτίωση ή θα πρέπει να βάλω και κάτι και στο τζάμι από τη μέσα μεριά;

Σκεφτόμουν να ντύσω τις πόρτες με κάποιο αυτοκόλλητο διακόσμησης πάνω από κάποιο ηχομονωτικό υλικό φύλλο τύπου dynamat.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ναι αυτή τη λύση εικόνα είχα στο μυαλο μου. 

Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Θέλω κάτι που να μπορώ να το ξυλωσω αν χρειαστεί και δε θέλει ο ιδιοκτήτης ως μόνιμη λύση. Το να στερεωθεί σωστά και να στοκαρω μετά όπου τρυπήσω δε με απασχολεί. 

Τζαμά ή αλουμινά καλύτερα;

 

Από ηχομόνωση πιστεύεις ότι θα υπάρξει σοβαρή βελτίωση ή θα πρέπει να βάλω και κάτι και στο τζάμι από τη μέσα μεριά;

Σκεφτόμουν να ντύσω τις πόρτες με κάποιο αυτοκόλλητο διακόσμησης πάνω από κάποιο ηχομονωτικό υλικό φύλλο τύπου dynamat.

 

Ναι καταλαβαίνω πώς το λες. Τζαμά γιατί μπορεί να θέλει και λίγο κόψιμο το τζαμιλίκι, ξέρω ´γω, για να χωρέσει να μπει το κάσωμα. Δεν θα είναι κάτι φθηνό πάντως αυτά παραπέμπουν σε lux κατασκευές που είναι ακριβούτσικα (πχ μια κομπλέ πόρτα κάσωμα& τζάμι πάει κοντά στα 500€, όταν μια κοινή πόρτα με το κάσωμά της πάει περίπου στα μισά). Αλλά, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις! 
Όσον αφορά τον ήχο πιστεύω θα μειώσεις αρκετά τον αερόφερτο ήχο (φωνή, μουσική κλπ) που τώρα περνά από τις χαραμάδες, αν είναι κτυπογενής δεν νομίζω να κάνεις τίποτα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...