Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω να φτιάξω έναν μεταλλικό σκελετό από κράμα μαγνησίου/αλουμινίου. Γίνεται ιδιώτης να φτιάξει κάτι τέτοιο ή τέτοιες κατασκευές γίνονται μόνο σε εργοστασιακά περιβάλλοντα;

Τι εννοείς...Φυσικά και μπορείς, γιατί ηλεκτροκόλληση μόνο σε εργοστασιακά περιβάλλοντα γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, keravnos21 είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας οποτε η μονωση που μπηκε τοτε κανει δουλεια.

Η τελική στρώση πάνω πάνω τι υλικό είναι; Το είχα δει κι εγώ το φαινόμενο παλιότερα, σε γειτονικό σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Η τελική στρώση πάνω πάνω τι υλικό είναι; Το είχα δει κι εγώ το φαινόμενο παλιότερα, σε γειτονικό σπίτι.

Δεν εχω ιδεα οταν αγορασα το σπιτι ειχαν γινει οι εργασιες απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 8:40 ΠΜ, Sebu είπε

Ευχαριστω αλλα δεν θελω φυλλα για κλιματιστικο. Θελω κομματακια, μπιλιες, πετρες, σκονη, πελετ κτλ που να μπορει να απορροφησει και καποιο μερος υγρασιας μαζι. Και φοβαμαι οτι λογω ογκου απο Αλι θα κινδυνευει περισσοτερο για τελωνειο. Συν του οτι θα αργησει.

Δεν μπορει να μην υπαρχει καποια πιο βιομηχανικη λυση λχ σε μαγαζια με χημικα, καθαριστικα περαν των ειδων pet.

http://chemical.kalochem.shop/_a_yles_/_energos_anthrakas_tech._

Καλογεροπουλος,βρίσκεται στον Πειραιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι έχεις βγάλει το μπροστινό καπάκι της πρίζας και έχεις σφίξει τα αυτάκια με κατσαβίδι, έτσι? Δεν την χώνεις απλά μέσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εννοείς ότι έχεις βγάλει το μπροστινό καπάκι της πρίζας και έχεις σφίξει τα αυτάκια με κατσαβίδι, έτσι? Δεν την χώνεις απλά μέσα

Busted 😅

Το είδα και σε ένα video στο youtube και τελικά το έκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Με ποιο τρόπο μπορεί να στερεωθεί αυτή η πρίζα? Όσο και να το γυροφέρνω δε γαντζώνουν τα αυτάκια.

IMG_20230203_133834-min.jpg.ce450552813a5871e03421172b6b5ce0.jpgIMG_20230203_133821-min.jpg.03c81e696fbb98da623feeeedb704274.jpg

προσπαθησε να βαλεις 2 ξυλακια δεξια αριστερα μεσα στην πριζα στα σημεια που χανει πολυ και δες αν πιανει, μην φανταστεις ομως οτι το σωσαμε κιολας αλλα δες το

Επεξ/σία από giavra
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 1:40 ΜΜ, iFrankie είπε

Καλησπέρα σας!
Θα χρειαστώ τα φώτα τον insomniacs για να με βγάλουν από τη μέρα της μαρμότας που βιώνω.
Πριν 3 εβδομάδες αγόρασα πλυντήριο πιάτων συγκεκριμένα το Candy CDCP 6S. Όλα καλά, το βάζω σε ένα ντουλάπι κάτω από το πάγκο της κουζίνας που χωράει τσίμα τσίμα και ξεκινάει η λειτουργία. Μετά από 2-3 πλύσεις στάζανε νερά από τα πλάγια του ραφιού, λέω να τα μας.... Το βγάζω το στερεώνω σε 2 σκαμπό ξεκινάω πλένω ούτε σταγόνα ούτε τίποτα.
Λέω θα τσακίζουν οι σωλήνες. Ανοίγω μεγαλύτερες τρύπες για να υπάρχει αέρας, λέω όλα καλά, τσεκάρω ότι δεν τσακίζουν το ξαναβάζω στη θέση του 4-5 πλύσεις κομπλέ ξαφνικά νεράκι πάλι (σε ποσότητα μισή κούπα νερού), λέω εδώ σε έχω πλέον το χέρι μου χωράει στη τρύπα που άνοιξα, σωλήνες στεγνοί όπως και από κάτω. Πλέον είμαστε στη φάση που το ράφι στο ντουλάπι πήρε νερά φούσκωσε και πήρε μια κλίση προς τα δεξιά λέω θα φταίει η κλίση. Το ξαναβγάζω (πάλι σε σκαμπό και πάλι πλύσεις για να δω από που στάζει και πάλι τίποτα) λοιπόν, βάζω ένα panel πάνω στο ξύλο που έχει βραχεί για να μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα, αγοράζω ρυθμιζόμενες βάσεις για έπιπλα και με αλφάδι πλέον ξέρω ότι το πλυντήριο είναι ίσιο. Κάνω ελέγχο με χαρτοπετσέτες, στεγνοί στα πλάγια, στεγνοί κάτω από τη πόρτα και λέω για να τσεκάρουμε και λίγο πιο μέσα οπότε βάζω χαρτοπετσέτες κάτω από τη πόρτα και το πιέζω προς τα μέσα...βρεγμένα πάλι περίπου στο κέντρο του πλυντηρίου, κοιτάω από πίσω πάλι στεγνά. Οι σωλήνες δεν έχουν διαρροή όπως επίσης είναι στην ευθεία ο σωλήνας της αποχέτευσης με την αποχέτευση (οπότε δύσκολα να επιστρέφει νερά). Πλέον η μόνη διαφορά είναι ότι όταν το βάζω στα σκαμπό και ο σωλήνας νερού και ο σωλήνας αποχέτευσης έχουν κλίση διαγώνια προς τα κάτω και όχι ευθυγραμμισμένοι όπως είπα και πιο πάνω. Το νερό που βρίσκω μερικές φορές είναι απλά κρύο νερό άλλες φορές βρώμικο.
Περιττό να πω ότι όσες φορές το έχω σηκώσει για να το βάλω από το ράφι του ντουλαπιού πάνω στα σκαμπό υποχρεωτικά το σηκώνω με κλίση και τα κάνει όλα χάλια στο πάτωμα ενώ είναι στεγνή και άδεια η καμπίνα.

(Όλα τα στανταρ να τσεκάρω φίλτρα κτλ κτλ κτλ το έχω κάνει, επίσης το πλυντήριο κάνει κανονικά αποστράγγιση)

Ζητάω βοήθεια γιατί δυστυχώς έχω κολλήσει σε loopα επειδή και το σέρβις να πάρω να έρθει να το πάρει δεν νομίζω να βρει βλάβη

Παραθέτω και ένα video μέσω WETRANSFER για να υπάρχει καλύτερη εικόνα της κατάστασης:

https://wetransfer.com/downloads/98f8823ab6244358fa744555f5251b5620230131114519/c2c5cbd370126f07b03cdcac943585fb20230131114535/1d55ec

***στο video φαίνεται ότι ο σωλήνας της αποχέτευσης κάνει κούρμπα προς τα πάνω για να μπει στις σωληνώσεις, αυτό το έχω γυρίσει όποτε ο σωλήνας πάει από πάνω με κουρμπά προς τα κάτω και όχι το ανάποδο που φαίνεται στο βίντεο.

η καμπίνα φαίνεται άδεια αλλά κράτα νερό εκεί που είναι τα φίλτρα, η αντλία νερού και ο σωλήνας αποχέτευσης γι αυτό οταν πας να το βγάλεις τρέχει νερό. Τώρα όσον αφορά τα νερά κατά την λειτουργία υποθέτω ότι είναι λόγω της υγροποίησης κατά την διάρκεια του στεγνώματος. Δοκίμασε να το δουλέψεις χωρίς να κλείσεις το πορτάκι από το ντουλάπι και μόλις τελειώσει το πρόγραμμα να ανοίξεις την πόρτα του πλυντηριου αμέσως. Παρακολουθησε το λίγο καιρό έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάρει αυτή την ταπετσαρια σε textile vinyl αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν γνωρίζω πια κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει κάποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Abergard είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάρει αυτή την ταπετσαρια σε textile vinyl αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν γνωρίζω πια κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει κάποια;

Αναφορά σε κείμενο

Forest Wallpaper Nature Wall Mural Peel and Stick Self Adhesive Foggy Forest Mural Living Room

Αυτοκόλλητη λέει, δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

"Peel And Stick Wallpaper,
- Easy to Install and cut.
- Environmentally friendly quality material and waterproof.
- Suitable for smooth surface walls. For dusty, uneven, rough, textured wall surface not suitable.
- You don't need to be professional, peel, and stick.
- Adhesive No glue required.
- Can be repositioned.
- It does not leave any residue after removing it from the wall."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αυτοκόλλητη λέει, δεν ισχύει;

 

52 λεπτά πριν, e-f-g είπε

 

Έτσι την πάτησα και εγώ 😅 τελικά το textile vinyl που πήρα εγώ δεν είναι self adhesive και θέλει κανονικά κόλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...