Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

ΥΓ/ Τον ρόλο σιφωνιού μπορεί να παίξει και ένα ωραίο γραμμικό σιφώνι ντουζιέρας! ;) 

Αρκει να μην εχει τοιχιο γυρω γυρω η ντουζιερα οπως βαζουν αρκετοι.

Μιας και αναφερθηκε για σχαρακια πατοσιφωνου εχω ενα στρογγυλο κλασικο valsir που εχει χαλασει επανω εχει μαυρισε μαλλον απο κατι καυστικο. Που μπορω να βρω γιατι σε οσα μαγαζια τυπου Leroy και Praktiker εχω ρωτησει δεν εχουν.

Ιδανικα να μην κοστισει κανα 20αρι το καπακι/σχαρακι και ακομα ιδανικοτερα να ειναι απο αυτα που κλεινουν για τις οσμες.

Αναφορικα με τις οσμες μπορειτε μια στο τοσο να ριχνετε λιγη αποσμινη μεσα. Κανει θαυματα για τις δυσαρεστες οσμες αν δεν σας ενοχλει η μυρωδια πευκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Πάντως για να ξέρεις, υπάρχει μια τάση σε πολλά μπάνια, να μην μπαίνει πατοσίφωνο, για λόγους αισθητικής. Εμένα να σου πω και να μπει και να μην μπει, δεν με χαλάει στην αισθητική μου, το τοποθετεί ο υδραυλικός σε σημείο που να το ψιλοκρύβει οπτικά η λεκάνη, βάζεις και ένα ωραίο λουσάτο σχαράκι valsir ξέρω 'γω και είναι ΟΚ. 
Από λειτουργικής άποψης και μυρωδιών, κερνάς λίγο νεράκι και τέλος. Όπως ειπώθηκε, κάνει μήνες να στεγνώσει. Εγώ έχω στο σπίτι, σε μια αποθήκη μαζεμένα όλα τα υδραυλικά (κολλεκτέρ ύδρευσης, θέρμανσης κλπ). Οπότε είπαμε με τον υδραυλικό μου, για να μην έχουμε πλημμύρα σε όλο το σπίτι σε περίπτωση κάποιας διαρροής, να μπει πατοσίφωνο να μαζεύει τα νερά. Ε όταν μπήκαμε στο σπίτι και ξεκίνησε να λειτουργεί, έφερε λίγο μυρωδιά, γιατί δεν είχε νερό μέσα το σιφώνι! Έριξα μισό μπουκαλάκι νερό, τέλος! Στο 6μηνο είχαμε την πρώτη διαρροή, χαλάρωσαν κάποια ρακόρ ζεστού από την συστολή διαστολή και έτρεχαν, μέσα στην αποθήκη δεν το είχα πάρει χαμπάρι παρά μόνο όταν χρειάστηκε να τακτοποιήσω κάποια πράγματα, άγνωστο για πόσο καιρό έτρεχαν εκεί αλλά έφευγαν στο πατοσίφωνο - σοφή επιλογή!...Έπιασε υγρασία η αποθήκη βέβαια, αλλά γλίτωσα το laminate, ακριβώς απ' έξω!!!

ΥΓ/ Τον ρόλο σιφωνιού μπορεί να παίξει και ένα ωραίο γραμμικό σιφώνι ντουζιέρας! ;) 

Valsir δε τα λες και λουσατα. dallmer/viega κτλ

https://www.dallmer.com/int/neue-badwelten/design-abdeckungen/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλησπέρα σας και καλό μήνα.... 

Έχω ένα θέμα με το πλυντήριο ρούχων eskimo, το οποίο αγόρασα στην κόρη μου τον Σεπτέμβριο ( φοιτήτρια ). 

Μετά από κάθε πλύση τα ρούχα βγαίνουν πολύ ζεστά από το πλυντήριο .....δεν υπάρχει ένδειξη δυσλειτουργιας στην οθόνη . 

Τι μπορεί να είναι ?? 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ !! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταρατσα που ειναι μονωμενη ειναι φυσικο τωρα τον χειμωνα να ανεβαινω καθε μερα και να βλεπω νερα; Απο υγρασια εχουμε πολυ στην περιοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Σε ταρατσα που ειναι μονωμενη ειναι φυσικο τωρα τον χειμωνα να ανεβαινω καθε μερα και να βλεπω νερα; Απο υγρασια εχουμε πολυ στην περιοχη.

Τι θελεις να πεις, κραταει νερά;

Εχει κλίση;

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι θελεις να πεις, κραταει νερά;

Εχει κλίση;

Εννοω οτι η ταρατσα φαινεται σαν να την εχεις καταβρεξει δεν κραταει πολλα νερα σε καποιο σημειο.

 

8 λεπτά πριν, Sebu είπε

Νερα απο υγροποιηση? Νερα γιατι δεν εχει καλη κλιση και παγιδευονται σε λιμνουλες?

Οταν λες υγροποιηση; 

Επεξ/σία από keravnos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Υποθέτω ότι είναι όπως βλέπεις σταγόνες πάνω στα αυτοκίνητα τα πρωινά.

Σταγονες δεν ειναι,λιμναζοντα νερα δεν ειναι,μεσα στο σπιτι δεν εχω παρατηρησει μαυριλες μυρωδια μουχλας η φουσκωματα στο χρωμα του τοιχου απλα μιλαγα με ενα γειτονα σημερα και μου ειπε οτι του εκανε εντυπωση γιατι ειναι η μονη ταρατσα που γινεται αυτο το φαινομενο στην γειτονια και το εχει παρατηρησει και αυτος, υποτιθεται οτι μονωθηκε πριν 2 χρονια τωρα με τι υλικα κλπ δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Σε ταρατσα που ειναι μονωμενη ειναι φυσικο τωρα τον χειμωνα να ανεβαινω καθε μερα και να βλεπω νερα; Απο υγρασια εχουμε πολυ στην περιοχη.

πρώτη φορα το βλέπεις ? Ολες οι ταράτσες σκεπές δρομοι κλπ ανάλογα με τις συνθήκες τη νυχτα θερμοκρασία - υγρασία ατμόσφαιρας έτσι είναι ( δεν εχες πάει ποτέ σε χωράφι πριν ζεστάνει ο ήλιος να δεις τι γίνεται )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

 γιατι ειναι η μονη ταρατσα που γινεται αυτο το φαινομενο στην γειτονια και το εχει παρατηρησει και αυτος, υποτιθεται οτι μονωθηκε πριν 2 χρονια τωρα με τι υλικα κλπ δεν ξερω.

Ενδεχομένως αυτή να είναι αιτία. Το μπετόν μπορεί να αποροφήσει μερος της υγρασίας και η ταρατσα να παραμένει μερικως στεγνη ενω η δική σου μόνωση δεν θα μπορεί να αποροφήσει καθόλου υγρασία η οποία μένει επιφανειακά μέχρι να βγει ηλιος και να απορροφηθεί από την ατμόσφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ενδεχομένως αυτή να είναι αιτία. Το μπετόν μπορεί να αποροφήσει μερος της υγρασίας και η ταρατσα να παραμένει μερικως στεγνη ενω η δική σου μόνωση δεν θα μπορεί να αποροφήσει καθόλου υγρασία η οποία μένει επιφανειακά μέχρι να βγει ηλιος και να απορροφηθεί από την ατμόσφαιρα

Αυτο ειναι καλο η κακο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω έναν μεταλλικό σκελετό από κράμα μαγνησίου/αλουμινίου. Γίνεται ιδιώτης να φτιάξει κάτι τέτοιο ή τέτοιες κατασκευές γίνονται μόνο σε εργοστασιακά περιβάλλοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...