Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο βασικό λάθος είναι της κουζίνας (25Α) που εννοείται δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα.
Γενικά κάθε συσκευή με ισχύ κατανάλωσης άνω των 2.5kW τροφοδοτείται από ανεξάρτητη παροχή.
Αν και η γνώμη μου είναι ότι ο εργολάβος σωστά σου έδωσε την προσφορά. Και θες να τον υποχρεώσεις σε κακοτεχνία. Που σκασίλα του βέβαια κι αν θα βάλει 30 πρίζες στην ίδια παροχή. Το θέμα είναι αν εσύ θες κάτι άριστο. Ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Aigeas είπε

Το πιο βασικό λάθος είναι της κουζίνας (25Α) που εννοείται δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα.
Γενικά κάθε συσκευή με ισχύ κατανάλωσης άνω των 2.5kW τροφοδοτείται από ανεξάρτητη παροχή.
Αν και η γνώμη μου είναι ότι ο εργολάβος σωστά σου έδωσε την προσφορά. Και θες να τον υποχρεώσεις σε κακοτεχνία. Που σκασίλα του βέβαια κι αν θα βάλει 30 πρίζες στην ίδια παροχή. Το θέμα είναι αν εσύ θες κάτι άριστο. Ή όχι. 

Η κουζίνα δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα επειδή ?? Δεν καλύπτουν τα 25Α τις δύο αυτές συσκευές ;

Για τα υπόλοιπα απλα δεν συμφωνώ , αν εσύ λες ότι τον υποχρεωνω σε κακοτεχνία εγώ λέω ότι τον υποχρεωνω να καλύψει τις πραγματικές ανάγκες μοθ και μονο και όχι να μου πασάρει εγκατάσταση που είναι για τριπλάσιο σπίτι .Όπως εγραψα δεν έχω λεφτά για πέταμα . Επίσης στο σπίτι που ειμαι τώρα τις ίδιες ανάγκες καλύπτει μια γραμμή 10Α που έχει επάνω της και το κλιματιστικό ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Η κουζίνα δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα επειδή ?? Δεν καλύπτουν τα 25Α τις δύο αυτές συσκευές ;

 

Επειδή θα καείτε ετσι και αλλιώς εκει στο σπίτι, καλου κακου κάντε και καμια ασφάλεια ζωης, πυρός κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, gbras said:

Η κουζίνα δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα επειδή ?? Δεν καλύπτουν τα 25Α τις δύο αυτές συσκευές ;

Ο απορροφητήρας δεν πάει με την κουζίνα γιατί η ασφάλεια της κουζίνας είναι μεγάλη για τον απορροφητήρα και τη γραμμή του.

Οι ασφάλειες έχουν το νόημα να προστατεύουν και να κόβουν την υπερβολική ηλεκτρική παροχή-ένταση, όχι να παρέχουν αφειδώς.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gbras είπε

Συνεχιζοντας την ανακαινιση του σπιτιου ( βλ θεμα υψος πριζων) και αφου ο εργολαβος μου εδωσε ενα υπερβολικο νουμερο (κατ εμε) καλωδιωσεων για το ρευμα ( σχεδον καθε μπριζα και ασφαλεια 16Α ) αποφασισα να το φτιαξω μονος τις απαιτησεις και να του πω τι να βαλει που. Τα φωτα σας λοιπον insomniacs για τα ... φωτα μου :) Ειναι σωστο το παρακατω πλανο?

Κουζινα

1 παροχη 2.5mm 16Α για πριζες στην αριστερη πλευρα
1 παροχη 2.5mm 16A για πριζες στην δεξια πλευρα

προτεινω στην πλευρα που θα εχεις ηλεκτροβορες παροχες (βραστηρα, φουρνο μικροκυματων κλπ) να κανεις περισσότερες ομαδοποιήσεις, αν και καλύτερα να είναι κάθε παροχή ξεχωριστά.


1 παροχη  4mm  20Α για κουζινα/απορροφητηρα

Κουζίνα ξεχωριστά. Προτιμοτερο καλωδιο 6mm² αν και με 4mm² και 20Α ή 25Α ασφάλεια είσαι ΟΚ.

Απορροφητήρα καλύτερα σε κάποιο κύκλωμα πριζών ή ανεξάρτητα


1 παροχη 1.5mm 10A για φωτισμο/μπαλκονι/κουδουνι (μπαλκονι εχει ενα φως και μια πριζα)

Φωτισμός και ρευματοδότες καλύτεα χωριστά. Ρευματοδότες 2,5mm² καλώδιο και όχι 1,5mm² καλώδιο. Αν θες μπορεις να βαλεις τον φωτισμό με 2,5mm² μαζι με ρευματοδοτες. Όχι το αντίθετο.

Συνολικα

2x16A + 1x20A + 1x10A


Σαλονι

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το σαλονι

Εξαρτάται τι καταναλώσεις θα έχεις. Αν βάλεις κάτι ενεργοβόρο (πχ αερόθερμο, ηλ.καλοριφερ κλπ) καλό είναι να κάνεις περισσότερα κυκλώματα).


1 παροχη 2.5mm 16Α για κλιματιστικο/ μπαλκονι

Μπορείς να βάλεις και τον φωτισμό πάνω αλλά με 2,5mm² καλώδιο. Μην κάνεις μίξη καλωδίων 1,5 και 2,5 εκτός αν τα ασφαλίσεις με 10Α ασφάλεια. Και πάλι λέω δεν προτείνω με τπτ στις μπριζες 1,5mm²


1 παροχη 1.5mm 10A για φωτισμο σαλονιου/ανεμιστηρα/μπαλκονι

Οκ αν μιλάμε για απλό ανεμιστηράκι καμμιά 100W ή για ανεμιστήρα οροφής

Συνολικα

2x16A + 1x10A

Δωματιο μικρο

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το δωματιο
1 παροχη 2.5mm 16A για το κλιματιστικο
1 παροχη 1.5mm 10A για το φωτισμο/ανεμιστηρα

ΟΚ και για τα 3

Συνολικα

2x16A + 1x10A

Δωματιο μεγαλο

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το δωματιο
1 παροχη 2.5mm 16A για το κλιματιστικο
1 παροχη 1.5mm 10A για το φωτισμο/ανεμιστηρα

ΟΚ και για τα 3

Συνολικα

2x16A + 1x10A


Μπανιο

1 παροχη 2.5mm 16Α για το μπανιο

αν εχεις μονο πληντύριο οκ. αν εχεις και στεγνωτήριο και αυτά είναι σε 2 μπριζες καλό ειναι να τις βαλεις χωριστά


1 παροχη 1.5mm 10Α για το φωτισμο

ΟΚ. μπορεις να βαλεις και κανα διαδρομο μαζι

Συνολικα

1χ16Α + 1x10A

1 γραμμη 4mm θερμοσιφωνα

ΟΚ


Συνολο ολα 16 ασφαλειες στον πινακα

Σημειωσεις

Στα δωματια υπαρχουν περιπου 4 διπλες πριζες

Στο μπανιο υπαρχει πλυντηριο ρουχων και μια πριζα για πιθανες χρησεις

Στην κουζινα υπαρχει πλυντηριο πιατων

Στα μπαλκονια θα τοποθετηθει ηλεκτρικη τεντα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια λύση για τον ts, να έρθουμε εκεί ολοι εμείς απο το insomnia και να κάνουμε οτι του καπνίσει του κάθε ενός , τι τους θέλει τούς ηλεκτρολόγους;

Αυτό που δεν ξέρω ειναι ποιος θα υπογράψει την εγκατάσταση, αλλά μπορούμε να λαδώσουμε κανένα αποτυχημένο ηλεκτρολόγο χαχααααα.

 

Καλη συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη για το highjacking στο θέμα αλλά έκανα πρόσφατα ηλεκτρολογική εγκατάσταση κι έχω ορισμένες απορίες.

Το σπίτι είναι του '78, είχε παλιό πίνακα μέχρι πρόσφατα και σε πρώτη φάση ήρθε ηλεκτρολόγος και άλλαξε τον πίνακα και τράβηξε-άλλαξε μια γραμμή και έβαλε ρελέ διαφυγής. 

Σε δεύτερη φάση προσθέσαμε αντικεραυνικό (~κρουστικά) και επιτηρητή τάσης αυτόματο με καθυστέρηση 5μιν.

Διαπιστώθηκε εχθές ότι στην δεύτερη αλλαγή πρέπει να έγινε κάποιο λάθος γιατί η ασφάλεια 16Α και γραμμής που είχε τοποθετηθεί στην πρώτη φάση για ρευματοδοτηση 1χ φουρνου μικροκυμάτων+πιθανής σκούπας+στεγνωτηριου (ναι παίζει να λειτουργούν ταυτόχρονα)+ψυγείου όταν την κατεβάζουμε δε συμβαίνει τπτ. Παράλληλα σε λειτουργία του στεγνωτηριου έπεσε μια φαινομενικά άσχετη ασφάλεια.

Ρίξαμε λοιπόν μια μια τις ασφάλειες και διαπίστωσαμε τα εξής:

Ο πίνακας έχει 2χ10Α, 1χ16, 1χ20, 2χ25.

Η 1η 10Α δίνει σε 3 λάμπες σε 2 δωμάτια, 6 μπριζες, 1 δωδεκάρι κλιματιστικό και ένα παλαιό 14αρι κλιματιστικό, που δε χρησιμοποιείται ιδιαίτερα.

Η 2η 10Α δίνει σε 6 λαμπες σε 3 δωμάτια, 2χ9000 btu κλιματιστικά σε 2 απο αυτά τα δωμάτια, έναν καυστήρα αερίου (δε λειτουργεί παράλληλα με τα κλίμα) 8-9 μπριζες στα 2 δωμάτια εκ των οποίων δυστυχώς οι δύο σε φούρνο μικροκυμάτων και στεγνωτηριο και ψυγείο με ταφ.

Η 3η 16Α είναι άχρηστη, δυστυχώς ενώ είχε συμφωνηθεί ότι θα χρησιμοποιηθεί για τα μικροκύματα στεγνωτηριο ψυγείο

Η 4η 20αρα πάει πλυντήριο μόνο

Οι 5η και 6η 25αρες με χοντρό καλώδιο πάνε στο θερμοσίφωνα και στον φούρνο αντίστοιχα.

Να αναφέρω εδώ ότι χώρος στο πίνακα υπάρχει αν υπάρχει για μια ασφάλεια ακόμα άντε 2.

Τι αλλαγές πρέπει να γίνουν;

Εγώ πρότεινα σίγουρα να πάει η 3η 16Α σε αυτά που προβλεπόταν (ψυγείο και φούρνο μικροκυμάτων και στεγνωτηριο και πιθανώς σκούπα).

Πήρα τον ηλεκτρολόγο του είπα ότι η τρίτη ασφάλεια (16Α) δε κάνει τίποτα και μου είπε ότι πιθανόν να την έβαλε για καβατζα. Αυτό βέβαια δε μου φάνηκε σοβαρή απάντηση οπότε είπα να απευθυνθώ κι εδώ.

Κόστος για αλλαγή πίνακα και πέρασμα γραμμής 360€, κόστος για έλεγχο ολων των μπριζων και πέρασμα γείωσης σε 2 γραμμές 120€. Κόστος για προσθήκη επιτηρητή και μετρητή κατανάλωσης και αντικεραυνικου και μιας ασφαλείας για τον επιτηρητή 410€. Υλικά όλα ΑΒΒ με εξαίρεση τον επιτηρητή scheider.

Σόρρυ για το σεντόνι. Γνώμες;

Επεξ/σία από fylatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξε ένα σοβαρό ηλεκτρολόγο να σου ξεχωρίσει κλιματιστικά από φωτισμό- πρίζες γιατί η πυρκαγιά σου χτυπάει την πόρτα.

Καλά για το πανηγύρι με κουζίνα, μικροκύματα, ηλεκτρική σκούπα δεν το συζητώ.

Πάω στοίχημα ότι τα καλώδια είναι 1.5αρια οπότε το έγκλημα είναι ολοκληρωμένο.

Δυστυχώς με τα λεφτά που έδωσες θα είχες κάνει πολύ πιο σοβαρή δουλειά με έναν καλό επαγγελματία.

Μέχρι να δείς τι παίζει, τι καλώδια έχεις και να τα διορθώσεις προσοχή μεγάλη στην ταυτόχρονη χρήση ενεργοβορων συσκευών γτ αν όλα είναι όπως τα λες τα καλώδια θα λαμπαδιασουν για πλάκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες να ξεχωρίσει εννοείς να τραβήξει καινούργια γραμμή; Αυτό δε παίζει εύκολα μόλις ανακαινίσαμε.

Ο ηλεκτρολόγος ήρθε με καλές κριτικές. Τι να πω. Πώς να διαλέξω καλό ηλεκτρολόγο αν αυτός προτάθηκε από άλλους ευχαριστημένους.

Δλδ τι ακριβώς χρειάζεται να γίνει;

Μικροκύματα στεγνωτηριο (όχι κουζίνα) και ψυγείο έπρεπε να είναι στην 16α με το 2.5 καλώδιο κανονικά. 

Να πω εδώ ότι τα κλιματιστικά είναι ολοκαίνουργια inverter. Γενικά διάβασα ότι για κάτω από 18αρια δε χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή δεν ισχύει;

28 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φώναξε ένα σοβαρό ηλεκτρολόγο να σου ξεχωρίσει κλιματιστικά από φωτισμό- πρίζες γιατί η πυρκαγιά σου χτυπάει την πόρτα.

Καλά για το πανηγύρι με κουζίνα, μικροκύματα, ηλεκτρική σκούπα δεν το συζητώ.

Πάω στοίχημα ότι τα καλώδια είναι 1.5αρια οπότε το έγκλημα είναι ολοκληρωμένο.

Δυστυχώς με τα λεφτά που έδωσες θα είχες κάνει πολύ πιο σοβαρή δουλειά με έναν καλό επαγγελματία.

Μέχρι να δείς τι παίζει, τι καλώδια έχεις και να τα διορθώσεις προσοχή μεγάλη στην ταυτόχρονη χρήση ενεργοβορων συσκευών γτ αν όλα είναι όπως τα λες τα καλώδια θα λαμπαδιασουν για πλάκα.

 

Τέλος αν υπάρχει σοβαρό θέμα περα από την γραμμή που θα σπάσει στην 16Α γιατί δε πέφτουν συνέχεια ασφαλείες κλπ;

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fylatos said:

Συγγνώμη για το highjacking στο θέμα αλλά έκανα πρόσφατα ηλεκτρολογική εγκατάσταση κι έχω ορισμένες απορίες.

Το σπίτι είναι του '78, είχε παλιό πίνακα μέχρι πρόσφατα και σε πρώτη φάση ήρθε ηλεκτρολόγος και άλλαξε τον πίνακα και τράβηξε-άλλαξε μια γραμμή και έβαλε ρελέ διαφυγής. 

Σε δεύτερη φάση προσθέσαμε αντικεραυνικό (~κρουστικά) και επιτηρητή τάσης αυτόματο με καθυστέρηση 5μιν.

Διαπιστώθηκε εχθές ότι στην δεύτερη αλλαγή πρέπει να έγινε κάποιο λάθος γιατί η ασφάλεια 16Α και γραμμής που είχε τοποθετηθεί στην πρώτη φάση για ρευματοδοτηση 1χ φουρνου μικροκυμάτων+πιθανής σκούπας+στεγνωτηριου (ναι παίζει να λειτουργούν ταυτόχρονα)+ψυγείου όταν την κατεβάζουμε δε συμβαίνει τπτ. Παράλληλα σε λειτουργία του στεγνωτηριου έπεσε μια φαινομενικά άσχετη ασφάλεια.

Ρίξαμε λοιπόν μια μια τις ασφάλειες και διαπίστωσαμε τα εξής:

Ο πίνακας έχει 2χ10Α, 1χ16, 1χ20, 2χ25.

Η 1η 10Α δίνει σε 3 λάμπες σε 2 δωμάτια, 6 μπριζες, 1 δωδεκάρι κλιματιστικό και ένα παλαιό 14αρι κλιματιστικό, που δε χρησιμοποιείται ιδιαίτερα.

Η 2η 10Α δίνει σε 6 λαμπες σε 3 δωμάτια, 2χ9000 btu κλιματιστικά σε 2 απο αυτά τα δωμάτια, έναν καυστήρα αερίου (δε λειτουργεί παράλληλα με τα κλίμα) 8-9 μπριζες στα 2 δωμάτια εκ των οποίων δυστυχώς οι δύο σε φούρνο μικροκυμάτων και στεγνωτηριο και ψυγείο με ταφ.

Η 3η 16Α είναι άχρηστη, δυστυχώς ενώ είχε συμφωνηθεί ότι θα χρησιμοποιηθεί για τα μικροκύματα στεγνωτηριο ψυγείο

Η 4η 20αρα πάει πλυντήριο μόνο

Οι 5η και 6η 25αρες με χοντρό καλώδιο πάνε στο θερμοσίφωνα και στον φούρνο αντίστοιχα.

Να αναφέρω εδώ ότι χώρος στο πίνακα υπάρχει αν υπάρχει για μια ασφάλεια ακόμα άντε 2.

Τι αλλαγές πρέπει να γίνουν;

Εγώ πρότεινα σίγουρα να πάει η 3η 16Α σε αυτά που προβλεπόταν (ψυγείο και φούρνο μικροκυμάτων και στεγνωτηριο και πιθανώς σκούπα).

Πήρα τον ηλεκτρολόγο του είπα ότι η τρίτη ασφάλεια (16Α) δε κάνει τίποτα και μου είπε ότι πιθανόν να την έβαλε για καβατζα. Αυτό βέβαια δε μου φάνηκε σοβαρή απάντηση οπότε είπα να απευθυνθώ κι εδώ.

Κόστος για αλλαγή πίνακα και πέρασμα γραμμής 360€, κόστος για έλεγχο ολων των μπριζων και πέρασμα γείωσης σε 2 γραμμές 120€. Κόστος για προσθήκη επιτηρητή και μετρητή κατανάλωσης και αντικεραυνικου και μιας ασφαλείας για τον επιτηρητή 410€. Υλικά όλα ΑΒΒ με εξαίρεση τον επιτηρητή scheider.

Σόρρυ για το σεντόνι. Γνώμες;

Το ότι δεν πέφτουν ασφάλειες μην το έχεις για καθησυχαστικό πάντως,κάθε άλλο. Το ποστ σου αγγίζει τα επίπεδα του trolling με όλο το συμπάθειο χωρίς να λέω ότι φταις σε κάτι. Επιβεβαιώνει πάντως αυτό που έλεγα παραπάνω ότι ο πελάτης πρέπει να γνωρίζει, να επιλέγει και να επιβλέπει, αντί να εμπιστεύεται τυφλά τον καθένα που παριστάνει τον επαγγελματία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Το ότι δεν πέφτουν ασφάλειες μην το έχεις για καθησυχαστικό πάντως,κάθε άλλο. Το ποστ σου αγγίζει τα επίπεδα του trolling με όλο το συμπάθειο χωρίς να λέω ότι φταις σε κάτι. Επιβεβαιώνει πάντως αυτό που έλεγα παραπάνω ότι ο πελάτης πρέπει να γνωρίζει, να επιλέγει και να επιβλέπει, αντί να εμπιστεύεται τυφλά τον καθένα που παριστάνει τον επαγγελματία.

Ναι η λύση ποια είναι; Να έρθει κάποιος να δει τον πίνακα;

Να περάσουμε καινούργιες γραμμές; Και ποια τα κόστη κατά εκτίμηση; Έχω για όλα παραστατικά να του πω τπτ; Για την 16αρα ασφάλεια μου είπε θα έρθει μέσα στην εβδομάδα. Αλλά τον είδα χαλαρό σε φάση θα ζητήσω και λεφτά δλδ μας έπιασε και κότσο.

Θα βγάλω αύριο φωτογραφίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που περιγράφεις, θα πρέπει να έρθει κάποιος να δει όλο το σπίτι γραμμές-πίνακα.

Αυτή την ασφάλεια 20Α στο πλυντήριο... εκεί θες 16Α με 2,5 καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ ξηκωμα μπουάτ και άνοιγμα πίνακα;

Καμιά ιδέα για το κόστος; Πρόταση για ηλεκτρολόγο από Θεσσαλονίκη;

 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ο πίνακας είναι εύκολο, αλλά γραμμές σημαίνει ξηλωμα σε πράγματα που βάφτηκαν χθες κυριολεκτικά.... Κρίμα δε μπορώ να κοιμηθώ από τα νεύρα μου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...