Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν νεότερα από το μέτωπο Χ.

Ήρθε ο τρίτος εν σειρά ηλεκτρολόγος. Μπόρεσα να συνεννοηθώ, τράβηξε τα μαλλιά του λίγο.

Θα αφήσει μπριζες φωτισμό στα υπάρχοντα 1.5. Οτιδήποτε άλλο θέλει μεγάλη δουλειά δυστυχώς.

Θα περάσει με σκάψιμο κανάλι και ξεχωριστή γραμμή για κάθε κλιματιστικό και για το στεγνωτηριο σύνολο 5 ασφαλείες (τόσες χωράνε χωρίς να μπει άλλος πίνακας).

Θα συμμαζέψει τον πίνακα που είναι όπως είπε κι αυτός αισχος.

Αυτά.

Best case scenario. Η εναλλακτική είναι ξηλωμα όλου του σπιτιού που δε παίζει.

Ουσιαστικά όλα τα μεγάλα φορτία θα έχουν δική τους ασφάλεια, και μένουν φώτα και μπριζες με μικρές καταναλώσεις μαζεμένα σε 3 ασφάλειες.

 

 

 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού θα κάνει που θα κάνει τη δουλειά πες του να σου αλλάξει κ τα 1.5αρια με 2.5αρια μέσα από τα υπάρχοντα κανάλια. 

Δεν θα επιβαρυνθεις πολύ αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bill999r είπε

Αφού θα κάνει που θα κάνει τη δουλειά πες του να σου αλλάξει κ τα 1.5αρια με 2.5αρια μέσα από τα υπάρχοντα κανάλια. 

Δεν θα επιβαρυνθεις πολύ αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Δεν έχουν τίποτα επάνω οι μπριζες.

Μιλάμε ουσιαστικά για 250w όλο το σπίτι με όλα αναμμένα. Το συζητήσαμε και δεν είναι τόσο απλό λόγω θέσης των μπουατ συν ότι κάποιοι αγωγοί έχουν θέμα (δε περνάει εύκολα ατσάλινα κλπ).

Θεωρεί ότι με βάση τις καταναλώσεις είμαι οκ καθώς σπάνε ουσιαστικά 3 δωμάτια σε 3 ασφάλειες με 1.5 και κάθε δωμάτιο είναι κάτω από 100W.

Όπως είπα κλιματιστικά, στεγνωτηριο, πλυντήριο, φούρνος έχουν το καθένα τη δική του ασφάλεια και δική του γραμμή.

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να βγάλει τα 1.5 και ν περάσει τα 2.5 καλώδια δεν είναι κατι τόσο δυσκολο, γίνεται χωρίς ζημιές στο σπίτι.

Βέβαια αν έχεις ιδιαιτερότητες στο σπίτι η πρέπει να κανεις μεγάλες μετακινήσεις επίπλων (με κίνδυνο να γίνουν ζημιές) τότε ναι είναι δύσκολο.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε θέλει να ανοίξει καν τα κουτιά

εγώ πάντως θα αξιοποιούσα την ευκαιρία για το χαμηλό κόστος της κατ' εμέ χρήσιμης αναβάθμισης σε μεγαλύτερο πίνακα, αλλά θα μου πεις εδώ σκοπός είναι να μην ανοίξουν τα κουτιά...

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

δε θέλει να ανοίξει καν τα κουτιά

Δεν είναι να τα ανοίξω. Κάποια θέλουν ξηλωμα αν θέλουμε να περάσουμε καινούργιο καλώδιο γιατί είναι 40 ετών.

επίσης κάποια είναι πίσω από βαριά έπιπλα (ντουλάπες και βιβλιοθήκες) και είναι δύσκολο να γίνει.

Τέλος σε 2-3 σημεία λόγω ζημιών που είχαν γίνει παλιά σε αγωγούς δε περνάει εύκολα καλώδιο.

Το συμπέρασμα είναι πάντως ότι τουλάχιστον σπάνε τα μεγάλα φορτία σε δικές τους γραμμές και κανάλια. Επίσης γίνεται ξανά η καλωδίωση του πίνακα γιατί ο άλλος έμεινε φαλακρός.

45 λεπτά πριν, KoreanW είπε

δε θέλει να ανοίξει καν τα κουτιά

εγώ πάντως θα αξιοποιούσα την ευκαιρία για το χαμηλό κόστος της κατ' εμέ χρήσιμης αναβάθμισης σε μεγαλύτερο πίνακα, αλλά θα μου πεις εδώ σκοπός είναι να μην ανοίξουν τα κουτιά...

Ναι θα μπει 3 σειρος hager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ΟΚ απλά να το ξέρεις ότι το φτηνότερο βασικό μοντέλο της Hager είναι τελείως πλαστικούρα

Έναν Volta 3 μου έγραψε. Υπόψιν τα υλικά θα τα πάρω εγώ με δική του έκπτωση.

 

30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πάρε κι ένα τηλέφωνο τον προηγούμενο ηλεκτρολόγο να του πεις ότι θέλει όλο ξήλωμα...

Το έχω σκεφτεί δε με αφήνει η δική μου λέει θα σκοτωθώ χωρίς λόγο. Ότι έγινε έγινε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fylatos said:

Έναν Volta 3 μου έγραψε. Υπόψιν τα υλικά θα τα πάρω εγώ με δική του έκπτωση.

OK τουλάχιστον δεν είναι ο Golf

και λάβε υπόψη πως στον πίνακα δε μετράς μόνο τις σειρές αλλά και το πλάτος σε θέσεις ανά σειρά

άντε καλή τύχη αυτή τη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fylatos είπε

Έναν Volta 3 μου έγραψε. Υπόψιν τα υλικά θα τα πάρω εγώ με δική του έκπτωση.

Το έχω σκεφτεί δε με αφήνει η δική μου λέει θα σκοτωθώ χωρίς λόγο. Ότι έγινε έγινε. 

Όχι για να τσακωθείς, απλά για να ξέρει ότι ξέρεις πλέον ότι δεν έγινε καλή δουλειά. Και σε περίπτωση που αυτός όντως νομίζει ότι έγινε καλή δουλειά να προβληματιστεί λίγο μπας και γλιτώσει κανένας επόμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος γνωρίζει ότι έχει κάνει τον πίνακα χυμαδιό, δεν τον νοιάζει και κοιτάζει να βγάλει κι άλλα αντί να αισθανθεί το βάρος της ευθύνης.. 

Κι όταν σου λέει ότι ήρθε με καλές κριτικές, είναι αυατπόδεικτο πως μπορεί να συμπεριφέρεται σα να μην τον αγγίζει το ενδεχόμενο κακοτεχνίας που θα δυσαρεστήσει τον πελάτη.

21 hours ago, fylatos said:

Διαπιστώθηκε εχθές ότι στην δεύτερη αλλαγή πρέπει να έγινε κάποιο λάθος γιατί η ασφάλεια 16Α και γραμμής που είχε τοποθετηθεί στην πρώτη φάση για ρευματοδοτηση 1χ φουρνου μικροκυμάτων+πιθανής σκούπας+στεγνωτηριου (ναι παίζει να λειτουργούν ταυτόχρονα)+ψυγείου όταν την κατεβάζουμε δε συμβαίνει τπτ. Παράλληλα σε λειτουργία του στεγνωτηριου έπεσε μια φαινομενικά άσχετη ασφάλεια.

Πήρα τον ηλεκτρολόγο του είπα ότι η τρίτη ασφάλεια (16Α) δε κάνει τίποτα και μου είπε ότι πιθανόν να την έβαλε για καβατζα. Αυτό βέβαια δε μου φάνηκε σοβαρή απάντηση οπότε είπα να απευθυνθώ κι εδώ.

 

20 hours ago, fylatos said:

Για την 16αρα ασφάλεια μου είπε θα έρθει μέσα στην εβδομάδα. Αλλά τον είδα χαλαρό σε φάση θα ζητήσω και λεφτά δλδ μας έπιασε και κότσο.

20 hours ago, fylatos said:

Ο ηλεκτρολόγος ήρθε με καλές κριτικές. Τι να πω. Πώς να διαλέξω καλό ηλεκτρολόγο αν αυτός προτάθηκε από άλλους ευχαριστημένους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fylatos είπε

Δεν έχουν τίποτα επάνω οι μπριζες.

Μιλάμε ουσιαστικά για 250w όλο το σπίτι με όλα αναμμένα. Το συζητήσαμε και δεν είναι τόσο απλό λόγω θέσης των μπουατ συν ότι κάποιοι αγωγοί έχουν θέμα (δε περνάει εύκολα ατσάλινα κλπ).

Θεωρεί ότι με βάση τις καταναλώσεις είμαι οκ καθώς σπάνε ουσιαστικά 3 δωμάτια σε 3 ασφάλειες με 1.5 και κάθε δωμάτιο είναι κάτω από 100W.

Όπως είπα κλιματιστικά, στεγνωτηριο, πλυντήριο, φούρνος έχουν το καθένα τη δική του ασφάλεια και δική του γραμμή.

Οκ τότε αφού τα μεγάλα φορτία έφυγαν από πάνω είσαι πολύ καλά.

Κατά τ αλλά προσοχή στην χρήση των 1.5αριων, διότι για παράδειγμα δύο σεσουάρ να μπούνε ταυτόχρονα στη γραμμή στην έριξαν την ασφάλεια...

Αν είστε λίγο προσεκτικοί με τις συγκεκριμένες γραμμές θεωρώ ότι δεν θα έχετε ποτέ πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, bill999r είπε

Οκ τότε αφού τα μεγάλα φορτία έφυγαν από πάνω είσαι πολύ καλά.

Κατά τ αλλά προσοχή στην χρήση των 1.5αριων, διότι για παράδειγμα δύο σεσουάρ να μπούνε ταυτόχρονα στη γραμμή στην έριξαν την ασφάλεια...

Αν είστε λίγο προσεκτικοί με τις συγκεκριμένες γραμμές θεωρώ ότι δεν θα έχετε ποτέ πρόβλημα

Ναι όπως επίσης να μην έχουμε 4 κλιματιστικά και στεγνωτηριο και θερμοσίφωνα μαζί :-)

50 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος γνωρίζει ότι έχει κάνει τον πίνακα χυμαδιό, δεν τον νοιάζει και κοιτάζει να βγάλει κι άλλα αντί να αισθανθεί το βάρος της ευθύνης.. 

Κι όταν σου λέει ότι ήρθε με καλές κριτικές, είναι αυατπόδεικτο πως μπορεί να συμπεριφέρεται σα να μην τον αγγίζει το ενδεχόμενο κακοτεχνίας που θα δυσαρεστήσει τον πελάτη.

Η αλήθεια είναι ότι αξίζει ένα χέσιμο τηλεφωνικά ή κι από κοντά δεν έχω θέμα. Όχι για τα χρήματα αλλά για τον κίνδυνο στον οποίο μας έβαλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, fylatos said:

Ναι όπως επίσης να μην έχουμε 4 κλιματιστικά και στεγνωτηριο και θερμοσίφωνα μαζί :-)

Η αλήθεια είναι ότι αξίζει ένα χέσιμο τηλεφωνικά ή κι από κοντά δεν έχω θέμα. Όχι για τα χρήματα αλλά για τον κίνδυνο στον οποίο μας έβαλε. 

βασικά αν θυμάμαι σου έδωσε είπες παραστατικά, αυτό δε θα έπρεπε να σημαίνει κι ότι φέρει την ευθύνη;

λέμε τώρα αλλά μην αρχίσω πάλι...

να βρίσεις κι εκείνους που στον διαφήμισαν

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...