Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ 2 στους 3 ηλεκτρολόγους που ξέρω, δεν ξέρουν που πάν τα τέσσερα. Ηλεκτρολόγος δεν είναι αυτός που ξέρει να σκάβει και να περνάει καλώδια, πρέπει να τηρεί τις προδιαγραφές ασφάλειας γιατί κάποιος λόγος υπάρχει που έχουν τεθεί. Αλλά άμα τους λες τίποτα που έχεις ακούσει/διαβάσει κλπ σε λένε ξερόλα.και γελάνε και τέτοια...ε αυτοί είναι για να σκάβουν λοιπόν να περνάνε κάνα καλώδιο και να αλλάζουν καμία λάμπα. Για τις δουλειές που αξίζει παίρνουμε τον έναν που και ξέρει, και τηρεί τις οποίες προδιαγραφές, και άμα του πεις κάτι κάθεται να το συζητήσει και αν έχει αντίθετη άποψη ξερει να σου την τεκμηριώσει, και όχι να πετάξει την μπάλα στην εξέδρα επειδή βαριέται την έξτρα δουλειά που θα του βάλεις (λες και τζάμπα θα την κάνει αλλά λέμε).Αλλά άντε βρες τους αυτούς, συνήθως την πατάς πρώτα με τους 2 για να φτάσεις στον 3ο!

22 λεπτά πριν, fylatos είπε

Ναι έχω αναλυτικά τιμολόγια με περιγραφή της εργασίας.

Βεβαίωση εγκαταστάτη κατά HD384 σου έδωσε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, fylatos said:

Ναι έχω αναλυτικά τιμολόγια με περιγραφή της εργασίας.

είναι να απορείς με την επαγγελματική ευθύνη

αν μη τι άλλο περιπτώσεις σαν τη δική σου δίνουν νόημα στο παρόν τόπικ από τη στιγμή που βοηθήθηκες να διαπιστώσεις το μέγεθος του προβλήματος και από τη στιγμή που αναδεικνύεται η αναγκαιότητα για να έχει ο πελάτης γνώση, επιλογή, και επίβλεψη... δυστυχώς το διαπιστώνεις στην πράξη πόσο πολύ χρειάζεται προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KoreanW είπε

είναι να απορείς με την επαγγελματική ευθύνη

αν μη τι άλλο περιπτώσεις σαν τη δική σου δίνουν νόημα στο παρόν τόπικ από τη στιγμή που βοηθήθηκες να διαπιστώσεις το μέγεθος του προβλήματος και από τη στιγμή που αναδεικνύεται η αναγκαιότητα για να έχει ο πελάτης γνώση, επιλογή, και επίβλεψη... δυστυχώς το διαπιστώνεις στην πράξη πόσο πολύ χρειάζεται προσοχή

Αντικειμενικά και ειλικρινά, θεώρησα ότι με τις συστάσεις που ήρθε δε θα έχουμε θέμα. 

Τα κλιματιστικά/στεγνωτήριο μπήκαν πριν από 20 μέρες μαζί με την αλλαγή στον πίνακα. Οπότε θεώρησα ότι τα καλυψε αφού με αυτό το σκοπό ήρθε.

Αλλά προφανώς έφαγα δούλεμα.

Να πω ότι του είπα την προηγούμενη εβδομάδα ότι έχω θέμα με ασφάλειες που πέφτουν κλπ. Μου είπε θα έρθω την επόμενη εβδομάδα, έχουμε Πέμπτη και ούτε φωνή ούτε ακρόαση φυσικά.

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ 2 στους 3 ηλεκτρολόγους που ξέρω, δεν ξέρουν που πάν τα τέσσερα. Ηλεκτρολόγος δεν είναι αυτός που ξέρει να σκάβει και να περνάει καλώδια, πρέπει να τηρεί τις προδιαγραφές ασφάλειας γιατί κάποιος λόγος υπάρχει που έχουν τεθεί. Αλλά άμα τους λες τίποτα που έχεις ακούσει/διαβάσει κλπ σε λένε ξερόλα.και γελάνε και τέτοια...ε αυτοί είναι για να σκάβουν λοιπόν να περνάνε κάνα καλώδιο και να αλλάζουν καμία λάμπα. Για τις δουλειές που αξίζει παίρνουμε τον έναν που και ξέρει, και τηρεί τις οποίες προδιαγραφές, και άμα του πεις κάτι κάθεται να το συζητήσει και αν έχει αντίθετη άποψη ξερει να σου την τεκμηριώσει, και όχι να πετάξει την μπάλα στην εξέδρα επειδή βαριέται την έξτρα δουλειά που θα του βάλεις (λες και τζάμπα θα την κάνει αλλά λέμε).Αλλά άντε βρες τους αυτούς, συνήθως την πατάς πρώτα με τους 2 για να φτάσεις στον 3ο!

Βεβαίωση εγκαταστάτη κατά HD384 σου έδωσε;

Εγώ ειμαι κυριολεκτικά στον τρίτο, φάνηκε όμως ο πιο συζητήσιμος. Επίσης με ρώτησε τι θέλω, μου είπε ο μόνος τρόπος να σου εγγυηθώ εγώ την εγκατάσταση είναι να βγουν ξεχωριστές γραμμές για αυτά κι αυτά, ότι πρέπει να σπάσουμε τα δωμάτια τουλάχιστον μετά σε ασφάλειες δικές τους, ότι πρέπει να αλλάξει η ασφάλεια στο ρολόι μου γιατί είναι 30 ετών διακόπτης και πρέπει να αλλάξει και μετά μου είπε χώρια τα εργατικά (κανένας δε το είχε κάνει).

Ο πρώτος έδωσε απλά ένα σφραγισμένο τιμολόγιο που αναφέρει αναλυτικά πχ τοποθέτηση τάδε τάδε ταδε, αναδιάταξη πίνακα, καλωδίωση γειώσης, κλπ. 

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fylatos είπε

Γιατί όχι; Επιτηρητή όπως είπα τον είχαν προϋπόθεση κάποιες ηλεκτρικές συσκευές για την εγγύηση.

Δεν είχα προσέξει ότι το έγραψες...

Ποιες συσκευές ζητούν επιτηρητή;

Είδος , εταιρεία , μοντελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gregdel είπε

Δεν είχα προσέξει ότι το έγραψες...

Ποιες συσκευές ζητούν επιτηρητή;

Είδος , εταιρεία , μοντελο;

Κλιματιστικά Carrier η τελευταία σειρά τους εγγυώνται ως συγκεκριμένα volt σωστή λειτουργία μετά δεν έχει ευθύνη η εταιρία για βλάβη, ένας φούρνος Bosch επίσης τελευταίας σειράς. Αυτά μοντέλο δε θυμάμαι.

Που είναι το κακό; Άλλωστε με αντικεραυνικό και επιτηρητή δε προστατεύεις βασικά όλες τις συσκευές καλά; Έναντι του να παίζεις με μπριζες "ασφαλείας".

Να πω εδώ ότι πρότειναν και συγκεκριμένα μοντέλα της abb/hager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο κλίμα του τόπικ, μία flash απορία: Σε δώμα του 1975 με μονής ράγας πίνακα, θέλω να βάλω ρελέ διαρροής. Ο ηλεκτρολόγος μου ζητά 60-70 ευρώ για να προσθέσει ένα μίνι πινακάκι με το ρελέ (hager) μέσα μόνο, καθώς στον πίνακα δε χωράει.

Η αντικατάσταση πίνακα με ρελέ, κοστολογείται από τον ίδιο στα 180-200. Το σπίτι είναι πολύ άφτιαχτο και δεν ξέρω αν τα αξίζει. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2018 στις 2:35 ΜΜ, Aigeas είπε

Ωραία. Να λάβεις υπόψιν σου το εξής. Το επάγγελμά μας έχει μια σοβαρή δυσκολία: αν σου πω 3.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 2.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 200 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 50 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Και είμαι υπερβολικός.
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν προβληματίζεται να πα να δώσει τα 1.500 ευρώ στην apple για κινητό τηλέφωνο που η πραγματική του αξία είναι 200 ευρώ. Θα σου πει ''ότι πληρώνεις παίρνεις''.
Λοιπόν η άποψή μου είναι να το κάνεις σωστά αυτό που κάνεις. Όχι να το κάνεις φτηνά κατά τον τρόπο που πιστεύεις ότι είναι σωστός. Ο εργολάβος στην προκειμένη περίπτωση θέλει να είναι τυπικός. Και γω το ίδιο θα έκανα στη θέση του. Ισχύει δηλαδή κι εκεί το ''ότι πληρώνεις παίρνεις''. 

Εσυ για την δουλεια σου μπορεις να ζητησεις οτι θελεις, δεν ειναι εκει το προβλημα. Το προβλημα ειναι να μην ξερεις και πολυ καλα τη δουλεια σου και επειδη δεν εισαι σιγουρος τι μπορει να καλυψει το πελατη σου μ ετην χρηση που κανει να του πετας το μεγιστο ωστε να εισαι "μεσα". Εγω το ονομαζω ερασιτεχνισμο αυτο και οχι τυπικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούριο θρεντ:

  Ξηλώθηκε το θερμικό πάνελ στην οροφή και τώρα έχει μείνει έτσι. Μέχρι να έρθει αύριο ηλεκτρολόγος δεν το πειράζω και δεν ακουμπάω τίποτα εννοείται. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος που απλά έτσι είναι εκτεθειμένο?

IMG_20210228_195142~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...