Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Παρατηρώ lag όταν ανοίγω την έναρξη. Για 1-2 δευτερόλεπτα δεν είναι smooth το scrolling. Για την 2004 μιλάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα για κάποιο περίεργο λόγο όταν πάω να την περάσω απο USB (2 διαφορετικά USB) και πατάω να κάνει boot UEFI USB αντί να πετάξει το Logo της μητρικής βγάζει κάτι artifacts και μετά το κλασσικό Windows logo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που δεν το μαθατε απο καπου αλλου, η ms αφαιρεσε στην 2004 την δυνατοτητα καθυστερησης των feature και quality updates απο τις ρυθμισεις του wu. Ειναι οι επιλογες που φαινονται στην 3η και 4η εικονα του option one εδω, και μονο μεσω registry μπορουν να αλλαχτουν πλεον οπως λεει στο option two. Μιλαμε παντα για εκδοσεις pro ή καλυτερες, μιας και στα home δεν υπηρχαν οι επιλογες
https://www.tenforums.com/tutorials/24157-windows-update-defer-feature-quality-updates-windows-10-a.html

Περαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2020 στις 11:11 ΠΜ, jim_p είπε

Σε περιπτωση που δεν το μαθατε απο καπου αλλου, η ms αφαιρεσε στην 2004 την δυνατοτητα καθυστερησης των feature και quality updates απο τις ρυθμισεις του wu. Ειναι οι επιλογες που φαινονται στην 3η και 4η εικονα του option one εδω, και μονο μεσω registry μπορουν να αλλαχτουν πλεον οπως λεει στο option two. Μιλαμε παντα για εκδοσεις pro ή καλυτερες, μιας και στα home δεν υπηρχαν οι επιλογες
https://www.tenforums.com/tutorials/24157-windows-update-defer-feature-quality-updates-windows-10-a.html

Περαστικα.

Οσο υπαρχει η επιλογη ογκοχρεωσης αυτα ειναι ''ψιλα'' γραμματα, τικαρεις και καθυστερεις οσο θες τα update οτι εκδοση και αν εχεις.

Μιας και το εφερε η κουβεντα τη λεει η 2004? Ειναι σταθερη για κανονικο update και εχει κινδυνο να χασω τα αρχεια μου? γιατι clean install δε προκειται να κανω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Οσο υπαρχει η επιλογη ογκοχρεωσης αυτα ειναι ''ψιλα'' γραμματα, τικαρεις και καθυστερεις οσο θες τα update οτι εκδοση και αν εχεις.

Μιας και το εφερε η κουβεντα τη λεει η 2004? Ειναι σταθερη για κανονικο update και εχει κινδυνο να χασω τα αρχεια μου? γιατι clean install δε προκειται να κανω.

απο πανω την περασα με iso σε 3 λαπτοπ χωρις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Οσο υπαρχει η επιλογη ογκοχρεωσης αυτα ειναι ''ψιλα'' γραμματα, τικαρεις και καθυστερεις οσο θες τα update οτι εκδοση και αν εχεις.

Μιας και το εφερε η κουβεντα τη λεει η 2004? Ειναι σταθερη για κανονικο update και εχει κινδυνο να χασω τα αρχεια μου? γιατι clean install δε προκειται να κανω.

Μέχρι στιγμής πάει καλά σε εμένα σε όλα τα pc ευτυχώς φτου φτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια λυστε μου το εξης προβλημα :) Σε ενα μηχανημα ειχα περασει ελληνικα windows 10 ( 2004 , αν και δεν πρεπει να παιζει ρολο η εκδοση) . Γυρισα λοιπον την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα , εκανα ολες τις απαιτουμενες ενεργειες και πλεον παντου ειναι αγγλικα. Εκτος απο ενα σημειο.
Οταν ειμαστε στην login screen , και βαζουμε τον κωδικο μας , για 1-2 secs βγαζει το "Καλως ορισατε" και καπακι μπαινει επιφανεια εργασιας.Αυτο λοιπον το "καλως ορισατε" , εχει μεινει στα ελληνικα και δεν εχει γυρισει στα αγγλικα και να γινει "Welcome".

Περιμενω ιδεες :) H τωρινη κατασταση ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Τικαρε και το κουτακι κατω που λεει "welcome screen and user accounts".

Το εκανα αλλα δεν υπηρξε διαφορα.Γιατι στην ουσια οι ρυθμισεις για την "welcome screen" ειναι οι μεσαιες που φαινονται στο σκρινσοτ.Και ειναι ιδιες με του υπολοιπου συστηματος.
Και η "welcome screen" ειναι οντως στα αγγλικα. Στο πλαισιου του κωδικου , πριν γραψεις κατι δεν λεει "κωδικος" αλλα "password" , αν κλικαρεις στο εικονιδιο για shutdown/restart και εκει ολα ειναι αγγλικα.Μονο το "καλως ορισατε" εχει μεινει στα ελληνικα :)
Επισης παρατηρησα οτι εχουν παραμεινει στα ελληνικα οι οθονες (σε μπλε φοντο) οταν κανουμε "update and restart" και λεει μην κλεισετε τον υπολογιστη σας , δουλευουμε στις ενημερωσεις κλπ...
A βρηκα και αλλο σημειο , που δεν εχει αλλαξει η γλωσσα.Στο start menu , στα tiles , η μια ομαδα των tiles εχει τιτλο "Παραγωγικοτητα" και μια αλλη "Εξερευνηση"...στα ελληνικα δηλ. (αν και αυτα γινονται rename με το χερι αν θελει καποιος απο ο,τι βλεπω...αλλα και παλι).
Τι φαση παιζει δεν εχω καταλαβει ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...