Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εφτιαχνε unerase utilities για DOS ο Peter Norton , η Microsoft ηταν ακομα στις σπηλιες :) Θυμαμαι διαβαζα το βιβλιο του και ελεγε (στο περιπου , δεν θυμαμαι τα ακριβη λογια) : "Ειδα οτι δεν υπηρχε καποιο προγραμμα για να ανακτα τα αρχεια που ισως σβησει καποιος κατα λαθος , οποτε καθησα και εγραψα ενα!".
Πετσοκομμα τρελο , και ερχεται η Microsoft 38 χρονια μετα να μας πει τι ? :) Ασε που απο τοτε εχουν βγει απειρα προγραμματα ανακτησης σβησμενων αρχειων :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος ηλιθιος dev της ms το σκεφτηκε αυτο?

Starting with Windows 10 build 20161, all tabs open in Microsoft Edge will start appearing in Alt + TAB, not just the active one in each browser window.


https://www.tenforums.com/tutorials/159896-how-change-what-alt-tab-shows-windows-10-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα αν και το Είχα ανοίξει και δεν το βρίσκω είχα κατεβάσει ένα προγραμματάκι που μου έκανε format και μου έριχνε τα Windows 10 πάλι από την αρχή μέσα από τη Microsoft Η αλήθεια είναι ότι δεν το βρίσκω Μήπως ξέρετε ποιο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα αν και το Είχα ανοίξει και δεν το βρίσκω είχα κατεβάσει ένα προγραμματάκι που μου έκανε format και μου έριχνε τα Windows 10 πάλι από την αρχή μέσα από τη Microsoft Η αλήθεια είναι ότι δεν το βρίσκω Μήπως ξέρετε ποιο είναι

Μάλλον εννοείς το Media Creation Tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gtr4460 είπε

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα αν και το Είχα ανοίξει και δεν το βρίσκω είχα κατεβάσει ένα προγραμματάκι που μου έκανε format και μου έριχνε τα Windows 10 πάλι από την αρχή μέσα από τη Microsoft Η αλήθεια είναι ότι δεν το βρίσκω Μήπως ξέρετε ποιο είναι

Μήπως εννοείς το rufus; Έχει επιλογή να σου κατεβάσει αυτόματα το αντίστοιχο iso και το περνάει σε ένα φλασάκι. Μετά κάνεις εκκίνηση από το φλασάκι και επιλέγεις φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έπρεπε να κάνουν 5 χρόνια τώρα, είναι να τρέξουν να ολοκληρώσουν επιτέλους το Settings App. Μια χαρά δουλεύει, γρήγορο και μοντέρνο. Ακόμα και για τους άσχετους με μια αναζήτηση μισής λέξης έχουν βρεί σε δευτερόλεπτα αυτό που ψάχνουν.

Δεν το κάνουν γιατί η γραφειοκρατία της ms που απαιτείται για να προστεθεί έστω μια σελίδα στο settings είναι τόσο μεγάλη που αποκαρδιώνει τις ομάδες που ασχολούνται με την μεταφορά απο το παλιό control panel. Αν βρω τη συζήτηση στο reddit (νομιζω) με τον εν ενεργεία developer απο το team που ενσωματώνει λειτουργίες στο settings app, θα το βάλω εδώ να δείτε για τι παράνοια μιλάμε.

Τώρα για τους boomers που τα βρίσκουν όλα (μα ΟΛΑ!) χάλια, τι να λέμε. Τα προγράμματα τύπου windows 3.11 με sans serif font 8pt και textboxes που χρειάζεσαι οφθαλμίατρο να τα διαβάσεις, έχουν πεθάνει δέκα χρόνια τώρα. Μόνο κατι γουαναμπί λινουξοχάκερ συνεχίζουν να θεωρούν κομπιουτερο-μαγκιά τα βασανιστήρια που ζούμε με το UI του 1990 και των ψειρόκουμπων, που για να τα πετύχεις πρέπει να έχεις ISO στην "Αννα Κορακάκη μετά το ολυμπιακό μετάλλιο".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Settings app --> Update & Security --> Advanced Options και το app κολλάει για 5 λεπτά μέχρι να μπει στη νέα καρτέλα.
Εκεί αν κάνεις κάπου κλικ κολλάει το σύμπαν μέχρι να κάνει crash όλο το Settings app 

Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό; Εγώ το παρατήρησα και στην 1909 και στην 2004 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εμένα ακόμα δεν έχει έρθει η v2004..Γράφει ότι δεν είναι έτοιμο το pc. Ενώ κάθε τόσο βγάζει διάφορα updates και περνάει.
Στων γονιών μου τα pc έχει περαστεί μια χαρά από μόνο του :P

image.png.10c67d532cdd16a44e2e54b9dd299654.png
 

να το περάσω manually? με update now

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Πάντως εμένα ακόμα δεν έχει έρθει η v2004..Γράφει ότι δεν είναι έτοιμο το pc. Ενώ κάθε τόσο βγάζει διάφορα updates και περνάει.
Στων γονιών μου τα pc έχει περαστεί μια χαρά από μόνο του :P

image.png.10c67d532cdd16a44e2e54b9dd299654.png
 

Και νομίζω είναι και η 1η φορά που δεν το περνάει ούτε μέσω του Creation Tool από το site. Δοκίμασα σε έναν φίλο που ήθελε να το βάλει και μου έριξε άκυρο. Για μένα πάντως καλά κάνουν, αφού τρώνε κράξιμο συνέχεια με τα upgrades, πλέον όπου δεν είναι 100% σίγουροι, φυλάγονται.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...