Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Και νομίζω είναι και η 1η φορά που δεν το περνάει ούτε μέσω του Creation Tool από το site. Δοκίμασα σε έναν φίλο που ήθελε να το βάλει και μου έριξε άκυρο. Για μένα πάντως καλά κάνουν, αφού τρώνε κράξιμο συνέχεια με τα upgrades, πλέον όπου δεν είναι 100% σίγουροι, φυλάγονται.

Το πέρασα εγω.Το πήρε κανονικά  από το site..

Windows 10 May 2020 Update is blocked for some users because of OneDrive

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/6/2020 στις 3:09 ΜΜ, mphxths είπε

Οταν εφτιαχνε unerase utilities για DOS ο Peter Norton , η Microsoft ηταν ακομα στις σπηλιες :) Θυμαμαι διαβαζα το βιβλιο του και ελεγε (στο περιπου , δεν θυμαμαι τα ακριβη λογια) : "Ειδα οτι δεν υπηρχε καποιο προγραμμα για να ανακτα τα αρχεια που ισως σβησει καποιος κατα λαθος , οποτε καθησα και εγραψα ενα!".
Πετσοκομμα τρελο , και ερχεται η Microsoft 38 χρονια μετα να μας πει τι ? :) Ασε που απο τοτε εχουν βγει απειρα προγραμματα ανακτησης σβησμενων αρχειων :)

Αυτό τα κάνει revive από το graveyard του telemetry μάλλον 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστειτε, σε 2 μερες βγαινουν τα w11 (εικονα)!
Θυμηθηκα νωριτερα πως 5 χρονια πριν αυτες τις μερες, που ειχα παει για σ/κ στο Λιτοχωρο, με πηρε ενας ακυρος που ηθελε να τα περασει φρεσκα απο την πρωτη μερα! Και ειπα να το ψαξω στο google και πετυχα αυτο στην εικονα!
Περα απο την πλακα τωρα, ποιος wanker καθετε και φτιαχνει σελιδες για να στηριξει τετοια "νεα" που ειναι εντελως ραδιο αρβυλα?

10bday.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft’s Edge browser is crashing if you have Google set as default search
https://www.theverge.com/2020/7/30/21348923/microsoft-edge-crash-address-bar-google-search-browser-issues
https://old.reddit.com/r/windows/comments/i0y2qh/microsofts_edge_browser_is_crashing_if_you_have/
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/i0w67b/microsoft_edge_kept_crashing/

QA by microsoft, της πλακας δηλαδη.

---edit
Επισης

Edge Canary now lets users enable image previews of tabs through a hidden flag
https://www.neowin.net/news/edge-canary-now-lets-users-enable-image-previews-of-tabs-through-a-hidden-flag

Tab previews ειχε η presto opera 10+ χρονια πριν!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε εντάξει δεν πειράζει. Ο Edge χρησιμεύει σε ένα και μόνο πράγμα: να κατεβάζεις τον Firefox ή το Chrome μετά το format..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, yiannis1991 said:

Ε εντάξει δεν πειράζει. Ο Edge χρησιμεύει σε ένα και μόνο πράγμα: να κατεβάζεις τον Firefox ή το Chrome μετά το format..

Σε συγκριτικά πάντως ο Chrome είναι αισχρός σε σχέση με τον Edge (Chromium based).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάω στην καρτέλα που έπρεπε να βγάζει για windows update και λέει "Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα." 

Αυτό το βγάζει εδώ και μια ευδομάδα και δεν ξέρω πως να κάνω windows update

Όπως επίσης και δεν με αφήνει να κατεβάσω εφαρμογές από το Microsoft store.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ή έστω ποιο είναι το πρόβλημα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Angalan είπε

Πάω στην καρτέλα που έπρεπε να βγάζει για windows update και λέει "Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα." 

Αυτό το βγάζει εδώ και μια ευδομάδα και δεν ξέρω πως να κάνω windows update

Όπως επίσης και δεν με αφήνει να κατεβάσω εφαρμογές από το Microsoft store.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ή έστω ποιο είναι το πρόβλημα;;;;

Πήγαινε Έναρξη - Ρυθμίσεις - Ενημέρωση και ασφάλεια - αριστερά: Αντιμετώπιση προβλημάτων και βρες το Windows Update (αν δεν υπάρχει λίστα πήγαινε πρόσθετα προγράμματα αντιμετώπισης προβλημάτων). Τρέξε τον οδηγό και δες αν θα το διορθώσει. Αν όχι, τότε γράψε στην αναζήτηση cmd (γραμμή εντολών) κάνε δεξί κλικ και τρέξτο σαν διαχειριστής και εκτέλεσε με τη σειρά τις 3 παρακάτω:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

-- 

Κάνε restart το pc και δες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Πήγαινε Έναρξη - Ρυθμίσεις - Ενημέρωση και ασφάλεια - αριστερά: Αντιμετώπιση προβλημάτων και βρες το Windows Update (αν δεν υπάρχει λίστα πήγαινε πρόσθετα προγράμματα αντιμετώπισης προβλημάτων). Τρέξε τον οδηγό και δες αν θα το διορθώσει. Αν όχι, τότε γράψε στην αναζήτηση cmd (γραμμή εντολών) κάνε δεξί κλικ και τρέξτο σαν διαχειριστής και εκτέλεσε με τη σειρά τις 3 παρακάτω:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

-- 

Κάνε restart το pc και δες.

Μηλισα με την Microsoft 3 ώρες και τελικά το κλειδί που χρησιμοποιούσα ήταν για ετερία ( απλά 10€ από internet)

Οπότε και μου έκλινε κάποιες λειτουργίες και κάποια πράγματα ....οπότε έκανα format και δεν θα έχω κλειδί μέχρι να βρω κανωνικά από skroutz φτηνά το μι ετερικο κλειδί ...

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και για την βοήθεια... Είχα δοκιμάσει τα δύο πρώτα .... Θα έχω υπόψην αυτό που μου είπες... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας πότε θα βγει το update που διορθώνει το πρόβλημα με το optimize and defragment drive; Έχουν περάσει πολλοί μήνες....

1 ώρα πριν, Angalan είπε

Μηλισα με την Microsoft 3 ώρες και τελικά το κλειδί που χρησιμοποιούσα ήταν για ετερία Οπότε και μου έκλινε κάποιες λειτουργίες και κάποια πράγματα ....

Εντελώς troll το support της Miscrosoft, αυτό που σου είπαν δεν στέκει καθόλου ή εσύ δεν κατάλαβες τι ακριβώς σου έλεγαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elpenor είπε

Γνωρίζει κανένας πότε θα βγει το update που διορθώνει το πρόβλημα με το optimize and defragment drive; Έχουν περάσει πολλοί μήνες....

Εντελώς troll το support της Miscrosoft, αυτό που σου είπαν δεν στέκει καθόλου ή εσύ δεν κατάλαβες τι ακριβώς σου έλεγαν.

Εγώ το έχω με τον SSD από τότε που πέρασα την 2004... Ελπίζω ότι θα λυθεί σύντομα!!
Προσωρινά έχω απενεργοποιήσει το αυτόματο optimize.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, konstantinos77g είπε

Προσωρινά έχω απενεργοποιήσει το αυτόματο optimize.

Και εγώ αλλά πιάνω τον εαυτό μου να κάνει manual trim ψυχαναγκαστικά 2 φορές τη μέρα...

Υπήρχαν κάτι φήμες ότι θα έβγαινε το patch στις 18 αλλά τελικά ήταν απλά φήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κατεβάζεις ένα έγγραφο για παράδειγμα και πατάς open with και όχι save, τότε τα σώζει το Appdata\Local\Temp; Και μένουν εκεί στον αιώνα τον άπαντα ή διαγράφονται κάποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, elpenor είπε

Γνωρίζει κανένας πότε θα βγει το update που διορθώνει το πρόβλημα με το optimize and defragment drive; Έχουν περάσει πολλοί μήνες....

Εντελώς troll το support της Miscrosoft, αυτό που σου είπαν δεν στέκει καθόλου ή εσύ δεν κατάλαβες τι ακριβώς σου έλεγαν.

Κιτα και εμένα μου φάνηκε παράξενο αλλά τώρα που έκανα format και δεν ενεργοποίησα τα windows δουλέυουν ολλα σωστά...δεν ξέρω από τι ήταν... αλλά αν λυθεί το πρόβλημα δεν με πειράζει από το τι ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...