Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολλή άπειρη ερώτηση αλλά άμα δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις λένε.Αν κάνω format τα widnows σβήνονται και όλα τα αρχεία που είχα στο pc.Ρωταω γιατι αν σβήνονται όλα με 24αρα γραμμή θα μου πάρει κάνα 3 ημέρες να κατεβάσω ξανά τα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Nick123456789a είπε

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολλή άπειρη ερώτηση αλλά άμα δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις λένε.Αν κάνω format τα widnows σβήνονται και όλα τα αρχεία που είχα στο pc.Ρωταω γιατι αν σβήνονται όλα με 24αρα γραμμή θα μου πάρει κάνα 3 ημέρες να κατεβάσω ξανά τα games

Ναι εκτός αν τα έχεις σε διαφορετικό δίσκο ή partition από αυτό που είναι το λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Ναι εκτός αν τα έχεις σε διαφορετικό δίσκο ή partition από αυτό που είναι το λειτουργικό.

Ευχαριστώ πολύ να ρωτήσω και κάτι άλλο ένα game 90gb apo έναν hdd 1tb wd πόση ώρα θα κανει να μεταφερθεί σε έναν 240gb και πως γίνεται 

Screenshot_20200623-000809_Skroutz.jpg

Screenshot_20200623-000824_Skroutz.jpg

Επεξ/σία από Nick123456789a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nick123456789a είπε

Παιδιά ξέρω ότι είναι πολλή άπειρη ερώτηση αλλά άμα δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις λένε.Αν κάνω format τα widnows σβήνονται και όλα τα αρχεία που είχα στο pc.Ρωταω γιατι αν σβήνονται όλα με 24αρα γραμμή θα μου πάρει κάνα 3 ημέρες να κατεβάσω ξανά τα games

 

10 ώρες πριν, Alejandro είπε

Ναι εκτός αν τα έχεις σε διαφορετικό δίσκο ή partition από αυτό που είναι το λειτουργικό.

Το steam σου επιτρέπει να πάρεις backup τα παιχνίδια και να τα κάνεις επαναφορά, το backup πρέπει να το κάνεις πριν το φορμάτ προφανώς. Αν έχεις κάποια άλλη πλατφόρμα (πχ Epic, Uplay, Origin ή δεν ξέρω και γω τι άλλο) ψάξ'το πρώτα διότι επίσημα δεν προσφέρουν backup και επαναφορά παιχνιδιών. Ίσως χρειαστεί να κάνεις καμιά πατέντα. Και εγώ για ακριβώς αυτό τον λόγο δεν έχω προχωρήσει ακόμη σε φορμάτ, καθότι έχω 2-3 παιχνίδια στο Epic συνολικού μεγέθους γύρω στα 50GB και επίσημα δεν τα κάνει backup η εφαρμογή της Epic, αν και τα έχω ήδη σε διαφορετικό σκληρό δεν έχω ψάξει ακόμη τι άλλο μπορώ να κάνω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Το steam σου επιτρέπει να πάρεις backup τα παιχνίδια και να τα κάνεις επαναφορά, το backup πρέπει να το κάνεις πριν το φορμάτ προφανώς. Αν έχεις κάποια άλλη πλατφόρμα (πχ Epic, Uplay, Origin ή δεν ξέρω και γω τι άλλο) ψάξ'το πρώτα διότι επίσημα δεν προσφέρουν backup και επαναφορά παιχνιδιών. Ίσως χρειαστεί να κάνεις καμιά πατέντα. Και εγώ για ακριβώς αυτό τον λόγο δεν έχω προχωρήσει ακόμη σε φορμάτ, καθότι έχω 2-3 παιχνίδια στο Epic συνολικού μεγέθους γύρω στα 50GB και επίσημα δεν τα κάνει backup η εφαρμογή της Epic, αν και τα έχω ήδη σε διαφορετικό σκληρό δεν έχω ψάξει ακόμη τι άλλο μπορώ να κάνω.

Κρατάτε απλά τον φάκελο της εγκατάστασης του παιχνιδιού και μετά το φορμάτ ξεκινάτε download, κάνετε παύση ή ακύρωση, και κάνετε copy/paste όλα τα αρχεία στον φάκελο που έχει δημιουργήσει η νέα εγκατάσταση. Όταν το βάλετε ξανά για download θα κάνει απλά verify.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κρατάτε απλά τον φάκελο της εγκατάστασης του παιχνιδιού και μετά το φορμάτ ξεκινάτε download, κάνετε παύση ή ακύρωση, και κάνετε copy/paste όλα τα αρχεία στον φάκελο που έχει δημιουργήσει η νέα εγκατάσταση. Όταν το βάλετε ξανά για download θα κάνει απλά verify.

και αυτη η λυση ειναι σχετικα καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κρατάτε απλά τον φάκελο της εγκατάστασης του παιχνιδιού και μετά το φορμάτ ξεκινάτε download, κάνετε παύση ή ακύρωση, και κάνετε copy/paste όλα τα αρχεία στον φάκελο που έχει δημιουργήσει η νέα εγκατάσταση. Όταν το βάλετε ξανά για download θα κάνει απλά verify.

Ενδιαφέρον, είναι δοκιμασμένο; Φαντάζομαι μιλάς για το Epic, αν και βγαίνουμε offtopic, με άλλες πλατφόρμες όμως Uplay, Origin τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ενδιαφέρον, είναι δοκιμασμένο; Φαντάζομαι μιλάς για το Epic, αν και βγαίνουμε offtopic, με άλλες πλατφόρμες όμως Uplay, Origin τι παίζει;

Ναι μόλις την προηγούμενη βδομάδα έκανα φορμάτ και το έκανα για το Red Dead 2 στο Epic. Στο Steam έτσι κι αλλιώς έχει backup/restore σύστημα. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στα άλλα, όπως λέει και ο φίλος από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε Uplay και GOG μπορείς να κάνεις αναζήτηση για εγκατεστημένα παιχνίδια. Διαλέγεις τον φάκελο και στο βρίσκει. Κάνεις και ένα verify files για σιγουριά και κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία είδα ότι βγάλανε από την microsoft για την τελευταία έκδοση των windows 10 (2004) και ένα command line tool για να κάνεις ανάκτηση διαγραμμένων αρχείων. Το ενεργοποιείς από το store και το βρίσκεις με το όνομα "Windows File Recovery". Είναι λίγο δύσχρηστο οπότε προσοχή μην γίνει πατάτα :-). Το δοκίμασα να κάνω ανάκτηση διαγραμμένων αρχείων από ένα μικρό usb stick για να δω αν δουλεύει και βρήκε αρκετά πράγματα  τα οποία ομαδοποιεί σε φακέλους pdf, jpg κτλ. Υποθέτω ότι σε μεγάλο δίσκο μπορεί να είναι πάρα πολύ χρονοβόρο οπότε δεν ρίσκαρα να δοκιμάσω.

 

 

Annotation 2020-06-29 112627.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...